YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

GÜNCEL YAZARLAR

Muhsin BOZKURT

Sorguluyorum...

Atilla Cilingir

Denktaş...

Cevat NAS

Teslimiyet! ...

A. Yağmur Tunalı

Sükut Akşamları 1...

Özcan PEHLİVANOĞLU

Türkân Bebek!...

Mustafa KÜPÇÜ

Fix’in Tuzağı!...

Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL

NATO’dan Çıkmak Üzerine...

Prof.Dr. Hacı DURAN

Ahlak Hayatın Sanatıdır...

Mualla Yasdıman

Günçiçek/zaman (5)...

Akademisyen Karaçay Ahıskalı

Yağmacı Demokrasi...

Eğitimci, Şair ve Yazar Osman Oktay

Din Görevlilerinin Genel Kültür, Din ve Siyas...

Prf. Dr. Ahmet M. Gökçen

Faiz Tartışmaları...

Nesim YALVARICI

Vatan Elden Gidince!...

Mehmet Oğuzhan ALTUN

Putin ve Yeni Rus Oligarşisi...

Doç. Dr. Taner TATAR

Gibi...

Yrd. Doç. Dr. Banu GÜRER

Din ve Dünya (2)...

Aydın Gözüyle

Beka Sorunlu İki Lider
Tarih: 19 Ocak 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel

Birisi iktidar, diğeri muhalefet kanadında Erdoğan ve Bahçeli yıllardır birbirlerine söylemediklerini bırakmamışken, Erdoğan'ın hakaretlerinden Ülkücüler de nasiplerini almışken, birde baktık ki bu iki lider den "NURTOPU" gibi "Yerli ve Milli" bir ittifakımız olmuş.

Hâlbuki yerliliğin şifrelerini rahmetli Ziya Gökalp yıllar önceden ne güzel vermiş:

"Evinin yemişi erikle elma

Komşunun bağından hurmayı alma!"

 

 

Devamı »

Sorguluyorum
Tarih: 18 Ocak 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Asker ve Sivil Aydın'larımızın fikir, söz ve yazılarını okuyup düşünürken; ortaya koydukları doğru - yanlış, fakat iyi niyetle gösterdikleri çıkış yollarını; Osmanlı Devleti'nin dağılmaya yüz tuttuğu son dönemlerinde kaleme aldıklarını unutmamalıyız.      Çünkü bir sözü değerlendirirken "Kim söylemiş?", "Kime söylemiş?", "Niçin söylemiş?", "Ne makamda söylemiş?", "Ne maksatla söylemiş?" gibi hususları, yani ne  hikmetle söylendiğini hesaba katmak lâzım.

Devamı »

Oku’mak Yerine Okuntu Yapmak
Tarih: 18 Ocak 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Câhilliğimizden kıl aldırmayız ve hatalarımızı asla sorgulamayız. Kandırıldığımızı bile başımıza iş gelmeden idrak edemeyiz. Müstakim ve mü'min değiliz. Hergün "İhdina's-sırat'el-mustakîm / İstikamet yolunda aydınlat bizi" derken bile kıldan ince ve kılıçtan keskin bir köprüden gişesiz geçişimizi hayalleriz. Ebu Cehil gibiyiz; Allah'ı biliyor ama O'na güvenmiyoruz, paraya ve güce güveniyoruz.

 

 

Devamı »

Anayasa Mahkemesi de İtibarsızlaştırıldı
Tarih: 18 Ocak 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Mehmet Altan'a ve Şahin Alpay'a karşı herhangi bir sempatim yoktur. Benimle dünya görüşü çok farklı olan gazetecilerdir.

Ancak ifade özgürlüğü kavramını en güçlü bir şekilde anlatan şu cümleyi değerli buluyorum: "Söylediklerinizin hiçbirine katılmıyorum; fakat bunları söyleme hakkınızı ölünceye kadar savunacağım."

Bilindiği gibi Anayasa Mahkemesi (AYM)'nin tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın tahliyelerine karar verdi. Bireysel başvuruları değerlendiren mahkeme hak ihlali olduğuna hükmetti.

Ben AYM'nin bu kararını ve yerel mahkemelerin bu karara uymamasını düşünce ve ifade özgürlüğü ve hukuk güvenliği açısından değerlendireceğim.


 

 

 

 

Devamı »

Klasikler Sınıfına Dâhil Edilen Bir Aşk Romanı ALİ İLE NİNO
Tarih: 17 Ocak 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

'Ali ile Nino' isimli kitap, Bakü'de 1918-1920 yıllarında Komünist Rusya'sının işgalinin arifesinde Azerbaycan Türklerinden Müslüman bir genç olan Ali Han Şirvanşir ile Hıristiyan Gürcü kızı Nino Kipiani arasında yaşanan imkânsız aşk üzerine yazılmıştır. Bu roman 1937'de Viyana'da yayımlandığı zaman 'yüzyılın aşk romanı' olarak değerlendirilmiş; Romeo ve Juliet, Rüzgâr Gibi Geçti, Doktor Jivago gibi aşk romanlarıyla mukayese edilmiş, eserin Romeo ve Jülyet'in yerini alabilecek bir aşk hikâyesi olduğu ileri sürülmüştür.

 

 

Devamı »

Denktaş
Tarih: 17 Ocak 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Ebediyete intikalinin 6'ncı yıldönümünde; o büyük 'Özgürlük Savaşçısının', Devlet Adamının, Türk Milletinden aldığı güç ve Kıbrıs Türk'üne olan sarsılmaz inancıyla vermiş olduğu mücadele sonucunda, ata yadigârı 'o gazi topraklarda', kan çanağından bir devlet çıkardığı gerçeğinin altını çizerek. Onu; minnet ve hasret duygularıyla anıyorum.

Mekânı cennet olsun.  Vatan ona minnettardır.

 

 

Devamı »

 Türkiye’nin NATO’ya Girişi ve Nato’nun Stratejik Önemi
Tarih: 17 Ocak 2018 Yazar: Dr. Şahin CEYLANLI-Sosyolog (Aydınlar Ocağı Müdürü) Kategori: Güncel

Türkiye 1950 yılında üç piyade taburu,  bir tugay ve 241. Piyade Alayı ile ve Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla, Birleşmiş Milletler komutası altında, ABD ve Güney Kore'nin yanında Kore Savaşı'na katıldı. Daha sonra askeri birlik takviyeleri yapıldı. Türkiye'nin bu savaşa katılmasının nedeni NATO'ya üye olarak girebilmek ve böylece NATO üyeliği konusundaki niyetini uluslararası kamuoyuna duyurmaktı. Kore Savaşı'nda verilen şehitler, gaziler, yaralılar ve gösterilen kahramanlık sayesinde Türkiye 18 Şubat 1952 yılında NATO'ya üye olarak kabul edildi. İşte bu tarihten sonra Türkiye'nin makus talihi böylece değişecekti.

 

 

Devamı »

Daha Farklı Bir İnsan Daha Farklı Bir Aydın
Tarih: 16 Ocak 2018 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Benim aziz dostum, şair, musikişinas ve eczacı Memduh Cumhur (25 Ocak 1947-12 Ocak 2017)  hakka yürüdü. Bir kalp krizi geçirmiş. Haydarpaşa Dr. Siyami Ersek  Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmış. Sosyal medyadan haber hemen duyulmuş. Yayınlandı. Benim gibi bütün dostları panik atak. Memduh Cumhur Bey sağlıklı biriydi, üstelik titizdi bu konuda. "İnna lillahi ve inna ileyhi raciun" demekten başka elimizden başka bir şey gelmiyordu. Ne diyordu alemlerin Rabbi "Her can ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksin. Ankebut-57" Bir başka ayette de " Allahtan geldik, yine O'na döneceğiz. Bakara-156) denmiyor muydu?

 

 

Devamı »

"Babatürk" Denktaş
Tarih: 16 Ocak 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

''Milli davalar uzun soluklu mücadeleler sonucunda, milli menfaatlerimizi koruyarak, dik durarak kazanılır. Hiçbir neden, bağımsızlığın ve özgürlüğün teslimiyeti için geçerli olamaz...''(K.K.T.C Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş)

Hep bu gerçeği savundun, böyle seslendin halkına.

Hep Kıbrıs dedin.

 

 

Devamı »

Milli de Değil, İttifak da Değil.. İltica
Tarih: 16 Ocak 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmayacaklarını, kayıtsız şartsız Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğini" açıklamasından hemen sonra, Saray'a davet edildi. Burada yapılan Tayyip Erdoğan- Bahçeli görüşmesinden "milli ittifak" kararı çıktı.

Bir seçim işbirliğinden çok, iltica (sığınma) denebilecek bir birliktelikti bu.

AKP'nin MHP'lilerin oylarına ihtiyacı vardı. İltihak (katılma) veya iltica (sığınma) dense ülkücülerin gururu incinir, oy vermezlerdi.

 

 

Devamı »

Teslimiyet!
Tarih: 14 Ocak 2018 Yazar: Cevat NAS-Eğitimci Kategori: Güncel

Devlet Bey, geçen yıla kadar Erdoğan'a,Erdoğan'ın da Devlet Bey'e hakaretlerini dinleye dinleye Tv yi açamaz olmuştuk. Şimdi neler oldu da Ülkücü Hareket tepki göstermesine rağmen Bahçeli sanki boynunun borcuymuş gibi, AKP sessizken bizim başkan adayımız R Tayyip Erdoğan'dır diyor. Bu alınan kararla tekrar bir kırılma dalgasının geleceğini bilmiyorlar mı? Artık herkesin aklından geçen belli! Ülkücülerin partisi bitirilmek mi isteniyor?

 

 

Devamı »

Ölüm En Yüce Mutluluk
Tarih: 14 Ocak 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

"Mevlâna için ÖLÜM, en yüce mutluluk olsa gerek. Elbette öyle. Çünkü bugün bile bütün Türkiye'de, onun ölüm yıldönümü 'Şeb-i Arus / Düğün Gecesi' olarak adlandırılır ve kutlanır. Gerçekten de ölümünden birkaç gün önce, kendisine sağlığına tekrar kavuşması temennisinde bulunan birine, şöyle demişti:

" 'Ben Allah ile buluşayım diye, düğün gecemi beklerken, sen niçin burada kalayım istiyorsun?'

 

 

Devamı »

Edebiyat Araştırmacısı Yazar İSA KOCAKAPLAN İle MEHMET ÂKİF ERSOY’un Ebedî Âleme İntikalinin 81. Yıldönümü Vesilesiyle İSTİKLAL MARŞI Hakkında Konuştuk.
Tarih: 14 Ocak 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Varlık-yokluk kavgası içine girmiş, mahrumiyetlerin pençesinde kıvranan bir millet, bütün dünyanın tahminlerini tersine çeviriyor; küllerinden yeniden doğan bir kaknus (phoiniks) gibi, kendini yok etmek isteyenlerin karşısına yiğitçe dikiliyordu.

İstiklâl Marşı, bu yiğitçe doğruluşun ve 'Ben bu topraklar üzerinde kıyamete kadar yaşayacağım.' diyen milletin destanıdır.

 

 

Devamı »

Bir Genç Âlim Konuşuyor
Tarih: 13 Ocak 2018 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel

Murat Yalçıntaş'a göre; zenginlik ve gelişmişlik farklı şeyler. Mesela Suudi Arabistan çok zengin. Ancak gelişmiş değil. Gelişmiş ülkelerin tümü teknoloji üretir, zengin olan ülkeler ise bunları kullanır. En somut örnek akıllı telefonlar. Sosyal medyada görmüşsünüzdür Japon metrosunda gençler kitap okurken, bizdekiler onların ürettiği cep telefonlarıyla meşguller! Teknoloji üretenler ve kullananlar böyle bir şey. Dolayısıyla ülkeler arasında büyük uçurum var. Bu konuda bilimsel araştırmalar yapılmış. Allah insanları farklı yarattı acaba ondan mı? Kuzey ve Güney Kore aynı ırk grubundan oluşuyor. Ancak Güney Kore çok önde. Demek ki gelişmişlikte ırk önemli değil. Peki doğal kaynaklar?!. Sudan tek başına bütün Afrika'yı besleyebilir. Japonya'da ise tam tersi, tarım yapılacak toprak bile yeterli değil. Netice şöyle; politik ve ekonomik kurumlar, sistemler doğru kurulursa ülke ve toplum büyüyor. Kapsayıcı kurumlar başaralı, dışlayıcı kurumlar otoriter oluyor.

 

 

Devamı »

Sevdamız
Tarih: 13 Ocak 2018 Yazar: Cevat NAS-Eğitimci Kategori: Şiir Defteri

Şu hale bak hele, yıllar geçti de,

Sevdamız hilale yol açamadık.

Şimdi sevdamızı köz ettiler köz,

Yanan yüreklere su bulamadık!

 

 

Devamı »

	İstikametimiz, Nihayetimizdir
Tarih: 13 Ocak 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Yolcu, rastladığı kişiye, en yakın köye ne kadar zamanda varabileceğini sorar. Adam, "Ne bileyim?" der. Birkaç dakika sonra arkasından yolcuya bağırır: "İki saatte varırsın." Yolcu, "Az önce niye bilmediğini söyledin?" deyince kendisine sorulan adam: "Yürüyüşünü görmedim. Bu hızla ancak iki saatte oraya varırsın." cevabını verir. Yürüyüşünü görmek, ne olacağını bilmektir. Perşembenin gelişi, çarşambadan belli olur, gibi.

 

 

Devamı »

   Savaş ve çocuklar
Tarih: 12 Ocak 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

"Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Ulusun yaşamı tehlikeyle karşı karşıya kalmadıkça savaş bir cinayettir'' (1923-Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Bu yaşlı gezegen, insanların neden olduğu ama insanlığı da perişan eden iki dünya savaşı yaşadı..! Savaş denen bu vahşeti yaratan insanlık âlemi bu dehşet dolu yaşanmışlıklardan ders aldı mı?

Tabii ki hayır!

 

 

Devamı »

Öğretmen Liseleri, Üniversiteleri ve Akademileri
Tarih: 12 Ocak 2018 Yazar: Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel

Eğitimin temeli, öğretmendir. Öğretmenlik özel bir ihtisas mesleğidir. Hiçbir eğitim aracı, gereci, teknolojisi, donanımı, materyali ve yöntemi, öğretmenin yerini tutamaz. PISA Direktörü Andreas Schleicher, Türkiye'nin PISA'daki durumunu değerlendirirken "Öğretmenleriniz ne kadar iyiyse, eğitim sisteminiz de o kadar iyidir" demiştir.

 

 

Devamı »

Devletin Başına Devlet’mi Gelecek!
Tarih: 12 Ocak 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel

Yaklaşık 1,5 ay önce Ankara'da MHP'nin düzenlediği gövde gösterisi niteliğindeki gençlik kurultayına, yurdun dört bir yanından Ankara'ya akın akın Ülkücü gençler geldi.

Bahçeli kürsüye çıktığında hepsi bir ağızdan: "Devletin başına Devlet gelecek" diye attıkları sloganın sadece hoş bir seda olarak kalacağını bilseler gelirler miydi, gelseler de yinede haykırırlarmıydı hiç sanmıyorum.

 

 

Devamı »

		İran da Bir Turnusol Kâğıdı
Tarih: 11 Ocak 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

İran nüfus, yüzölçüm ve devlet geleneği olarak Türkiye'ye benzer. Fakat orda "derin devlet" Kum'daki Mollalardır ve çoğu Türk asıllıdır. Zaten İran nüfusunun ve Başkent Tahran'ın yarısı Türk. Son 15-20 yıllık performansıyla hem silah-savunma sanayi hem de Bölgesel Güç olarak Türkiye'nin bir hayli önünde.

 

 

Devamı »

Nefretten Sevgiye Bahçeli Erdoğan’ı seviyor!
Tarih: 11 Ocak 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Demokrasi tarihimizde önceden hiç görülmeyen bir şeyler oluyor. İlk defa bir muhalefet partisi kendisinin iktidar hedefi olmadığını, hedefinin Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı seçtirmek olduğunu açıkladı. Artık rekabet bitmiş, ortaklık resmileşmişti.

Hatta Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmayacaklarını, kayıtsız şartsız Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğini açıklamakla kalmadı. 2019'dan sonraki 5 yılda da desteğinin devam edeceğini söyledi.

 

 

 

Devamı »

Safahat’tan Seçmeler (2)
Tarih: 10 Ocak 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Hani, milliyet'in İslâm idi...Kavmiyyet ne!
Sarılıp smsıkı dursaydın a milliyetine
"Arnavutluk" ne demek? Var mı Şeriat'te yeri?
Küfr olur, başka değil, kavmini sürmek ileri.
Arabın Türke; Lâzın Çerkese, yâhud Kürde;
Acemin Çinliye rüchânı mı varmış? Nerde!

Devamı »

Önce Vatan
Tarih: 10 Ocak 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel

Kıbrıs Gazisi, Emekli Yarbay ve Yazar Atilla Çilingir'in, 13,6 X 21 santim ölçülerinde 126 sayfalık ÖNCE VATAN isimli kitabı, Eylül 2017'de yayınlandı. Kitap; Yazar Hüseyin Adıgüzel'in 'Önsöz' başlıklı takdimi, Atilla Çilingir'in 'Başlarken' ve 'Giriş' başlıklı yazılardan sonra devam eden 5 bölümden oluşuyor. Her bölümde Vatan, Millet, Devlet ve Bayrak kavramları yüceltiliyor. Şuur sâhibi Türklerin vazgeçilmezleri olan değerli dört varlığa olan 'aşk' veya 'karasevda' olarak adlandırılabilecek bağlılığın ateşi ve heyecanı elle tutulabilecek ölçüde hissediliyor. Yazar birinci bölümde: *Türk kimdir? *Millet nedir? *Türk Milleti ne demektir? *Vatan-Yurt nedir? *Vatan, Türk Milleti için neden bu kadar önemlidir? *Bayrak, Türk Milleti için ne ifade eder?

Devamı »

Değerlerimiz
Tarih: 07 Ocak 2018 Yazar: Cevat NAS-Eğitimci Kategori: Şiir Defteri

 

Küçüklere sevgi, büyüğe saygı,
Doğayı ve suyu korumak bu mu?
Unutmamalıyız yaratanı, yaratılanı,
Bu değerlerle anlarım kimin insan olduğunu!

 

 

 

Devamı »

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ SAMSUN ŞUBESİ Başkanı Dr. IŞIK ÖZKEFELİ Hanımefendi ile şehir hastanelerinden sağlığa, gençlik meselelerinden kültüre… Türkiye’nin meselelerini konuştuk.
Tarih: 07 Ocak 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Dr. Özkefeli: Sağlık hizmetlerinin dünya standartlarına göre yerini belirleyebilmemiz için önce sağlık kavramını bilmemiz gerekiyor. Dünya Sağlık Teşkilatı'nın tarifine göre sağlık; 'kişinin sadece bedenen değil, ruhen ve sosyal açıdan iyilikte olma hali'dir. Ülkemizde sağlık hizmetleri, 'tedavi edici hizmetler' olarak anlaşılmaktadır. Oysa sağlık koruyucu sağlık hizmetleri ile başlar. Yâni hastalık olmadan halk sağlığı hizmetleri temel öncelik olmalıdır. Bunun maliyeti daha düşüktür. Sağlıkta dönüşüm ve Aile Hekimliği ile birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinden, tedavi edici sağlık hizmetlerine dönüştürülmüştür.

 

 

Devamı »

“Hatırla Beni Hayat”
Tarih: 05 Ocak 2018 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Kültür - Sanat

İnsan, toplum, kâinat bir kitaptır doğru bakılınca. Bunu iyi okuyabiliyorsak sorun yok. Kozmik düşünce ise tepeden bakmaktır. Peki sorun nerededir. İşte problemler; 1)Tembellik, 2)Ertelemecilik, 3)Mazeret üretmek, 4)Rahatlık düzeyi, 5)Konforizm, 6)Hedenistlik, 7) Amaçsızlık, 8)Motivasyonsuzluk, 9)Beklentisizlik, 10)Disiplinsizlik, 11) Öz yönetim eksikliği, 12)Yanlış Kadercilik, 13) Kısa Vadeli Düşünme, 14)Teslimiyetçilik, 15) Pasiflik, 16)Alınganlık, 17) Küskünlük,  18) Sorumsuzluk, 19) İnisiyatifsizlik.

 

 

Devamı »

Buyur Birader!
Tarih: 05 Ocak 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel

Az gittik uz gittik dere-tepe düz gittik derken AKP yönetiminde 16. seneye de basmak üzereyiz. Peki bu 16 sene de iyi şeyler oldu'mu, ülke iyi yönetildimi diye soracak olursak; maalesef her gelen sene bir öncekini arattı. Üstelik bu gidişle daha da arar duruma geleceğiz, çünkü Türkiye'nin yönetiminde bu iktidar kaldığı müddetçe, iyi şeyler olacağına dair hiçbir emare görülmüyor.

 

 

Devamı »

Türk Silahlı Kuvvetleri Dünyanın En Güçlü Orduları Arasındadır.
Tarih: 04 Ocak 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Şu gerçeği de sade vatandaştan siyasetçisine, bilim insanından ekonomistine, akademisyeninden diplomatına kadar herkes bilmelidir:

Türk Silahlı Kuvvetleri; milletimizin bağrından çıkan savaş meydanlarının yiğit askeri ''Mehmetçiği'' yetiştiren, hiçbir zaman değişmeyecek peygamber ocağı vasfıyla, hala Türk Milletinin göz bebeği olup, vatanımızın korunup kollanması yönünde görevinin başında ve dimdik ayaktadır.

 

 

Devamı »

İran’da Olanlar
Tarih: 04 Ocak 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

İran'da parlamento var, seçimler yapılıyor, anayasalarında kuvvetler ayrılığı ilkesi kabul edilmiş. Fakat dini lider, Ayetullahlar ve müçtehitler sistemi vesayet altında tutuyor.

Seçimler için başvuru yapan aday adaylarının adaylığına dini bir kurul karar veriyor. Talep edenlerin yaklaşık üçte birine izin veriliyor.

Rejimin görünen yüzünü ilk olarak beş yıl kadar önce bir grup arkadaşımla yaptığımız İran seyahatinde görüp etkilenmiştim.

 

 

Devamı »

Münip Utandı:  Sahnelerin Zirvesinden Gönüller Tahtına
Tarih: 03 Ocak 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

İnsan ve kitap... Her ikisi de değerlidir, yekdiğerlerinin değerine değer katarlar.

Hayat bir kitaptır. Okunması gerekir.

Hayat ve insan, ayrılmaz bir bütündür. 'Kitap gibi' insanlar  vardır. Okunası.

İnsanlar vardır, kitap yazarlar... İnsanlar vardır, kitaplara mevzu olurlar.

Kitap ve insan arasında daha pekçok bağlar vardır.

 

 

Devamı »

Sükut Akşamları 1
Tarih: 03 Ocak 2018 Yazar: A. Yağmur Tunalı-Senarist, Şair ve Yazar Kategori: Şiir Defteri

 

Sorular içinde ayaz gibi bu akşam! 
Sorsam bilir misin unutulmuş baharı? 
Nerede bıraktın o tülü güvercinim? 
Geceye sunduğum şiirler uçta sana! 
Nerde son kucağı kim bilir bunca "ah"ın? 
Bir şehrin olmalı güllerde gülümseyen:
Sevgi dantel dantel örtülü güvercinim!

 

 

Devamı »

Türkân Bebek!
Tarih: 02 Ocak 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Özgür dünya, katledilen ve insan hakları ihlal edilen bu insanları, sırf Türk oldukları için uzun süre görmezden, duymazdan gelmeye çalıştı. Buna karşılık Bulgaristan Türkleri yılmadan büyük bir mücadele verdi ve bütün dünyaya uğradığı zulmü ve mağduriyeti göstermeyi başardı.

Bunun üzerine Türkiye sınırlarını açtı ve tarihin en büyük göçlerinden biri zorunlu olarak yapıldı. Kimse ezilmese, hakları çiğnenmese köyünü, evini barkını, vatanını bırakıp; elde avuçta ne varsa bir bilinmeze doğru yol almaz. Bulgaristan Türkleri, bu nedenlerle buna mecbur bırakıldı.

Bulgaristan Türkleri, o günlerden bu yana, zulüm yıllarını anmaya devam ediyor. Amaç, geçmişi unutmadan geleceği inşa etmek. Ancak sıkıntılar, oyunlar ve kurulan tuzaklar yoğunlaşarak aynen sürüyor.

 

 

Devamı »

Sorunlarımızın Kök Sebebi
Tarih: 02 Ocak 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Toplumumuz gergin ve kutuplaştırılmış vaziyette. Siyasette ayrıştırıcı ve seviyesiz bir üslup hâkim. Devleti yönetenler mizahı ve espriyi unutmuş halde. Bütün TV kanallardan her an karşımıza çıkıveren asık suratlı, sokak ağzıyla suçlayan, tehdit eden adamlar gerilim üretmekte.

Adalete güven kalmamış. "Senin hırsızın, senin teröristin" tehlikeli suçlu fakat birilerinin hırsızı "hayırsever iş adamı", onların Fetöcüsü hala devlet görevlisi.

Devletle işi olan herkes parti kanalından gitmeden hakkını alamıyor. Devlet kadrolarında görev alma ve devlet imkânlarının paylaşılmasında tam bir partizanlık hüküm sürmekte.

 

 

Devamı »

Tarihten ve Günümüzden Türk Dünyası Esintileri– 82
Tarih: 31 Aralık 2017 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel

Bizler her on yılda değişik problemlerle mücadele ettik. İlk on yılda, işyerinde 'suyu sıkılan', hastalık hâlinde doktorlar tarafından zorla işe gönderilen yurttaşların problemleriyle uğraştık.

İkinci on yılda, aile birleşiminden kaynaklanan iskân meselesi ile uğraştık.

Üçüncü on yılda, çocuklarımızın eğitimi ile uğraştık.

Dördüncü on yılda, Avrupalıların bizi Avrupa Birliği´ne kabul edip etmeme meselesi ile uğraştık.

Son on yılda ise, yurt içindeki siyasî tartışmaların yurtdışına sıçrayışı ile uğraşıyoruz.

 

 

Devamı »

Kıbrıs’a Dikkat!
Tarih: 29 Aralık 2017 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Ada çevresindeki ekonomik münhasır bölge denilen, Türkiye'yi de ilgilendiren bu bölgelerdeki enerji kaynaklarının çıkarılması/işletilmesi yönünde Rumların diplomatik atakları sonuç vermeye başlamış, emperyalist ülkelerin ada üzerindeki iştahlarını daha da arttırmıştır.

Bu nedenle Kıbrıs'taki gelişmeler sadece seçime odaklı izlenmemeli! Bölgedeki enerji odaklı iş birliktelikleri dikkatle takip edilmeli, gerekli tedbirler gecikmeden alınmalıdır.

Kıbrıs'ın her iki tarafında da yıllardan beri pek çok seçim yapılmıştır, yapılacaktır. Ama önemli olan K.K.T.C de yapılacak olanıdır. Kıbrıs Türk Halkının teveccühünü kazanıp da seçilenlerin, seçim öncesinde verdikleri vaatleri yerine getirmesi, halkın geleceğini müzakere masasında türlü tavizlerle tehlikeye atacak bir tavır içine girmemesidir!

 

 

Devamı »

Cenine Kalkıp Biri Dese
Tarih: 28 Aralık 2017 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Hakikaten, anne karnındaki bir çocukla konuşmak kabil olsa da, ona, dışarıda; bulunduğu âlemden had ve hesaba gelmeyecek kadar büyük ve geniş bir dünya var desek; acaba onu inandırabilir miyiz buna? Dış dünyanın büyüklüğü yanında rahmin o denli küçüklüğünden söz edebilir miyiz ona? İşte Dünyanın büyüklüğü karşısında Rahim ne ise; Ahiretin büyüklüğü karşısında da; Dünya odur.

 

 

Devamı »

    “Hindi Ye, Kul Hakkı Yeme!”
Tarih: 28 Aralık 2017 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Egemen küresel güçlere karşı cihadı bırak boykotu bile beceremeyen Müslümancıkların yılbaşı ve hindi cihadı her sene sonu olduğu gibi bu yıl da göz yaşartıyor. Ramazan'ı ve kandil gecelerini Hicrî takvim gereği Milâdî yılın her bir ayına-gününe sarkıttığımız halde "Mekke'nin Fethi"ni nedense hep 31 Aralık'ta ve hep de büyük salon toplantılarında kutlarız. Millî Görüş geleneğinin gençleri, ihtiyarlarıyla birlikte yarın bilmem hangi yerde bu kutsal (!) ananeyi sürdürecekler, bilmiyorum.

 

 

Devamı »

Tutuklulara Tek Tip Kıyafet
Tarih: 28 Aralık 2017 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

"Herkes Rıdvan Dilmen'in canlı yayındaki konuşmasında Deniz Gezmiş benzetmesine odaklandı. Ama Şeytan orada çok hayati bir itirafta bulundu.

'15 Temmuz gününü Sayın CB ile Huber köşkünde geçirdik!'

Ee hani Marmaris. Hani uçuşlar. Hani torun ile Kur'an dersi.

Sonra destan yazdık!"

On gün geçti. Rıdvan Dilmen'den "15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı ile Huber Köşkünde değildik" diye bir düzeltme gelmedi.

 

 

Devamı »

Tarihimizi Aydınlatan Belgeler
Tarih: 27 Aralık 2017 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Hepimiz ölülerin çocukları veya torunlarıyız. Geçici olan bu dünyada ömrümüzü tamamladıktan sonra göçeceğimiz ahirette ebedî kalmak üzere yaratıldık. Zamanı belli olmamakla birlikte sonu kesin olan bir yolun yolcusuyuz. En büyük hakîkat olan ölümün en az alakayı görmesi, en az hazırlık yapılması şaşırtıcıdır. Yüce dinimiz İslâmiyet, ölüme hazırlanmayı emreder. Ölüm hakîkatini görmek için inançlı olmak da gerekmez. Ölüm, herkesin ortak kaderidir. Ölüm korkulacak bir vak'a değil, hazırlık yapılacak bir hâdisedir.

 

 

Devamı »

Kutsal Emanetler ve Gerçekler
Tarih: 26 Aralık 2017 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

"İşte bu süreci yaşayan İsmet Paşa, yine o Kurtuluş Savaşı dönemindeki kâbusu görmemek, o acıları bir kez daha milletine yaşatmamak için Türkiye'nin 2'nci Dünya Savaşı'na girmesini istemiyordu. Ama o kadar büyük bir tehlike çemberindeydi ki Türkiye!  Almanlar Türkiye'nin Bulgar sınırına kadar gelmiş, buradan bir hava saldırısına uğraması mümkün...  İşte o dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ilk kurtarılacak değerler olarak Fahreddin Paşa'nın getirdiği, Topkapı Sarayı'nda saklanan kutsal emanetler başta olmak üzere 381 koliyi 48 vagona yükleterek Topkapı Müze Müdürü ve ailesi ile 30 kişilik bir ekiple, çok gizli bir harekâtla o emanetleri Niğde'ye götürüyor. Ve Niğde'deki 3 camiye o eserleri yerleştiriyorlar. O eserleri hem içten, hem de dıştan gelebilecek tehlikelere karşı korumak için İnönü o camilerin önüne askerleri koyuyor. İbadet yapılmasın, camiler kapatılsın diye değil, o kutsal emanetleri korumak için...''

 

 

Devamı »

Türkçe İlim Dili midir? Veya Osmanlı Bilim Mirası!
Tarih: 25 Aralık 2017 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel

Osmanlı bilim dili öncelik sırasına göre; Arapça, Türkçe ve Farsça. 18. Yüzyıldan sonra Türkçe daha fazla öne çıkıyor. Böylece bilim dili Türkçe oluyor. Bu dönemde yazılmış ve yayınlanmış "beyin cerrahisi"  kitabı var. Yazarı Şerafettin Sabuncuoğlu. Orijinal adı ise "Kitabu Cerrahiyyet'ül  Haniyye". Hekimlerin muayene, ameliyat, hastane minyatürleri de bu esere yerleştirilmiş. Ameliyat nasıl ve kimler tarafından yapılır gibi. 16. Yüzyılda Osmanlılarda Büyük Dünya Atlası yayınlanıyor. Gururlandım. Günümüzde körü körüne bir Osmanlı düşmanlığı yapıldığı gibi, hamasetle de bir Osmanlıcılık gerçekleştiriliyor. İkisi de yanlış.

 

 

Devamı »

Gurur ve Komplo Teorileri!
Tarih: 25 Aralık 2017 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Yine farklı bir kaynağa bakacak olursak Mehmet Bilgin'nin kaleme aldığı "Teşkilat-ı Mahsusa'nın Kafkasya Misyonu ve Operasyonları" adlı kitabında "... 'Doksanüç Harbi' olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nı aslında Osmanlı'ya karşı İngiltere ve Rusya'nın önceden tasarlamış olduğunu, Osmanlı'nın savaş sonucu Balkanlarda ve Doğu Anadolu'da toprak kaybederken, İngilizlerin hiç kurşun atmadan Osmanlı'dan Kıbrıs'ı aldığını gördük. Önceden planlanmış bu işbirliğinin temelinde Kafkasya Petrollerinin işletilmesi ve Avrupa'ya sevk edilmesi olduğuna..." şüphe yok demektedir.

 

 

Devamı »

Sivillere Darbe ve Terör Önleme Görevi
Tarih: 25 Aralık 2017 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Yeni çıkarılan 696 sayılı KHK ile 15 Temmuz'la ilgili yargılanamazlık sivilleri de kapsayacak şekilde genişletildi.

Darbe girişimini ve bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden sivil kişiler hakkında, resmi sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın, hiçbir idari, mali veya cezai işlem yapılamayacak.

Bu madde hukuk devleti açısından kabul edilemez. Demokrasimiz açısından da tehlikeli bir özellik arz etmektedir.

İktidar şu eleştirileri dikkate alarak düzenlemeyi gözden geçirmelidir:

 

 

Devamı »

FERRUH DEMİRMEN Açıklamaya devam ediyor:
Tarih: 24 Aralık 2017 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

"Ermeni soykırımı" ile ilgili herhangi bir yargı kararı yok. Evet, kesinlikle yok. Hatta geriye gidersek,1919-1921 Malta Yargılaması'nda Osmanlı hükümeti ileri gelenleri aleyhine bir suç delili bulunamadı. Ermenistan soykırım iddiasını bu güne dek niçin Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na taşımamışdır, Ermeni tarafı bu konudan hiç söz etmez. Zira davayı kaybedeceklerini, en başında davanın reddedileceğini bilirler. Hırvatistan 1999 yılında Sırbistan aleyhine böyle bir dava açmıştı. Mahkeme kararı Ermeni tarafı için bir "soğuk duş" sayılır.

 

 

Devamı »

“Hayır” Diyebilmek veya İrade Eğitimi
Tarih: 24 Aralık 2017 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Son yıllarda eğitim kurumlarının bazı sınıflarında "Değerler Eğitimi" adlı dersler konduğunu duyuyoruz, ancak "İrade Eğitimi" diye bir derse veya konuya şahit olmadım. İnsanımıza, özellikle kendimizi kendilerine emanet edeceğimiz gençlerimize "irade, kararlılık, duruş, hayır diyebilme" eğitimi vermeliyiz. "Büyükler daima iyi bilir", "emredersin komutanım", "hikmetinden sual olmaz", "ayıptır, günahtır, o ne derse doğrudur" anlayışı, bu toplumu sormaz, düşünmez, her şeyi kabul eden, irade yoksunu sürü haline getirdi. İsyankâr olmak değil benim söylediğim, "irade"ye, "bilgi" ve "bilinç"e dayalı bir "duruş"a sahip olmaktan söz ediyorum.

 

 

Devamı »

Boş Sayfalar!
Tarih: 23 Aralık 2017 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Öyle sayfalar vardır ki, boş görünürler ama çok şey anlatırlar.

Öyle sayfalar vardır ki, gösterişli yazılarıyla,

Olmasa da olur fotoğrafıyla karşınıza çıkarlar;

Ama o boş sayfalar kadar değerli olmazlar,

Olamazlar

 

Devamı »

Gizli Hazine; Arşivleri
Tarih: 22 Aralık 2017 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Tarih

Bürokrasi, Osmanlı'da üç temel üzerinde dururdu: ülkenin yönetildiği ana birim Divan-ı Hümayûn; devlet arazileri ve memur maaşlarının verildiği,  tımarlı sipahilerin kaydının tutulduğu Defterdarlık veya Defterhane-i Amire. Bir diğer ismiyle Defter-i Hakani. Defterdarlık mali işlerle görevliydi. 19. Yüzyılda Osmanlıların en önemli kamu kuruluşu burası olarak bilinir.

Devamı »

Şansa veya Boşluğa İman Etmek
Tarih: 22 Aralık 2017 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Televizyondaki haber beni bir hayli düşündürdü: Adam, Milli Piyango bileti için Kayseri'den kalkmış, İstanbul'a gelmiş. Bunu, haberci kıza bağırarak ve övünerek anlatıyor. Sabahın erken saatinde kuyruğa girmiş ve iki saattir orada bekliyor. Hava soğuk ve yağmurlu. Başının üstünde şemsiye. Daha ne kadar bekleyeceği belli değil. Kutsal (!) mabet bilet bayiinin önünde uzun bir kuyruk. Az ileride bilet satan bir bayan, o da bağırıyor: "Bütün biletler için şans aynıdır, soğuk havada beklemeyin." Kimsenin kadını dinlediği yok. Herkes bilet için Mabet'te kendisine sıra gelmesini bekliyor.

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Ankara Seyahati ( 3 )
Tarih: 21 Aralık 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra

Bundan önceki yazımda 28 Ekim Cumartesi günü programa göre, yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra, akşam yemeğini müteakip Kerküklü Sanatçılardan Kerkük Türkülerini dinlediğimizden bahsetmiştim.

29 Ekim Pazar günü ise, programa göre sabah kahvaltısından sonra 46. Büyük Şuranın Sonuç Bildirisinin okunması vardı. Bu itibarla, sonuç bildirisini dinlemek üzere, saat 9.30 sıralarında salonda toplanıldı. Yard. Doç. Dr. Sakin Öner Başkanlığında hazırlanan bildiri yine Dr. Sakin Öner Bey tarafından okundu. Sonuç Bildirisini dinleyince ciddi bir çalışma neticesinde hazırlanmış olduğu anlaşılıyordu.

 

 

Devamı »

Unutulmayan Çığlıklar!
Tarih: 21 Aralık 2017 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Şehitlikte ilk kez o'nun adını okuduğumda tüylerim diken, diken olmuş insanlığımdan utanmıştım.

Çünkü o henüz 16 günlük bir bebekti! O gece küçücük bedeni diri, diri toprak olurken; Rum canilerinin varlığını sezemeyecek kadar küçüktü...

Adını ''Selden''koymuştu anacığı. 'Selden' varlık, bolluk getirsin diyerek... Ancak Rumlar; Türklerin asırlardan beri vatan belledikleri Kıbrıs'ta onlara ne bolluğu, ne de varlığı göstermişti!

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu