YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

GÜNCEL YAZARLAR

Muhsin BOZKURT

Cennetin Cenneti (4)...

Özcan PEHLİVANOĞLU

Türk Savaş Sanatı!...

Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL

Davet Edilen Kriz...

Fikret Karatepe

Gör...

İdris TÜRKTEN

Şehitler...

Mustafa KÜPÇÜ

Fix’in Tuzağı!...

Prof.Dr. Hacı DURAN

Ahlak Hayatın Sanatıdır...

Mualla Yasdıman

Günçiçek/zaman (5)...

Akademisyen Karaçay Ahıskalı

Yağmacı Demokrasi...

Eğitimci, Şair ve Yazar Osman Oktay

Din Görevlilerinin Genel Kültür, Din ve Siyas...

Prf. Dr. Ahmet M. Gökçen

Faiz Tartışmaları...

Nesim YALVARICI

Vatan Elden Gidince!...

Mehmet Oğuzhan ALTUN

Putin ve Yeni Rus Oligarşisi...

Doç. Dr. Taner TATAR

Gibi...

Yrd. Doç. Dr. Banu GÜRER

Din ve Dünya (2)...

Aydın Gözüyle

Şöhret Bağımlılığından Unutulmuşluk Sendromuna
Tarih: 21 Ağustos 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Fiziki yapımız, yeteneklerimiz, maddi kazançlarımız, makamımız, üstün zekâmız, sıra dışı birtakım özelliklerimiz bizi şöhret sahibi yapabilir. Şöhret, bizi bulunduğumuz zaman ve mekândan birkaç basamak daha ileriye taşıyacaktır. Bu ayrıcalıklı farklılık, olgunlaşmamış, eğitilmemiş ruhlara ayrı bir haz verecektir. Hak edilmiş veya edilmemiş iltifatlar, etrafımızda pervane olan hizmetkârlar, yapılan ikramlar, sunulan hediyeler, tabii ki dalkavuk tipler; bu hazzın dopingi olacaktır. Dopingle gelen davranış değişikliğiyle artık biz, biz değilizdir. Biz, farklıyız; çevremizdeki insanlar farklı, geçmiş ve gelecek yorumlarımız farklı olacaktır. Yola çıktıklarımızı terk etmiş, yolda bulduklarımızla ve yeni kimliğimizle yolculuğumuza devam ediyoruzdur. "Ey yolcu, bu yolculuk nereye?" diyecek bir Molla Kasım çıkana kadar...

 

 

Devamı »

Kahve Yemen’den, İkramdaki Zarafet ve Asalet Türk’ten Gelir! Tıp Tarihi Uzmanı Prof. Dr. AYTEN ALTINTAŞ ile Kahve Üzerine Sohbet 2
Tarih: 20 Ağustos 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Kahvenin, kahvaltıdan veya yemekten ne kadar zaman geçtikten sonra içilmesi gerektiği de Osmanlı hekimleri tarafından söylenmiş mi?

Prof. Altıntaş: Sorunuzu, Bedreddin el-Kûsûnî şöyle cevaplamıştı: 'Tabipler gıda akabinde içilecek şeylerin istimalini menetmişlerdir. Yemeğin hemen arkasından bir şeyler içmekle hazım zarara uğrar ve midede gıdanın çiğ kalmasına ve hazımdan evvel geçip gitmesine sebep olur.

Yalnız içilen şeyler hususiyle kahve gibi hazım işlemine yardımı olan meşrublar (içecekler) gıdaların çiğ kalmasına sebep olmayacak derecede az miktarda olmak şartı ile nafidir. (faydalıdır) En doğrusu kahve gıdanın sonunda hazım başladığı vakit içilmelidir'. Kahve hazma yardım ettiği için yemekten hemen sonra içilmesi uygun görülüyordu.

 

 

Devamı »

Cennetin Cenneti (4)
Tarih: 19 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Çünkü mana

Maddenin cennete bakan yönü

Manasızlık ise

Maddenin cehennemlik yüzü

İşte bu yüzden mana,

Bil ki ey çana!

Cennetin tuzu biberi

Bütün bunların aslı için

Sen!

 

 

Devamı »

Adalet mi Var?
Tarih: 19 Ağustos 2018 Yazar: Cevat NAS-Eğitimci Kategori: Şiir Defteri

Bir dilim ekmeğe muhtaç olan var ,
Denge hepten bozuk, göz var izan var.
Şu dünyanın elbet ötesi de var,
İnsanlık yerlerde, adalet mi var?

Devamı »

Güne Bir Kaç Söz veya Yok Aslında Birbirlerinden Farkları
Tarih: 18 Ağustos 2018 Yazar: Av. Tevfik KARABULUT-Hukukçu Kategori: Güncel

SÖZ 1: Dostların affına sığınarak son günlerin iki haberini hatırlayarak başlayalım isterseniz 
- Konya'da bir cemaatin il sorumlusu genç müritleriyle eşcinsel ilişkiye girmiş. Sorumlu vatandaşın (deyyusun) müritleri ikna dayanağı "şeriatta haram olan tarikatta helâldir " sözü. 
Hele müritlerin sözlerine bakın 
"Manevi gücünden etkilenmişler "Vay sizin ....

Devamı »

Edeb Yâhû! (3)
Tarih: 18 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

İnsan da Yaratıcının koyduğu nizamı, esaret sanır, nizamdan çıkmayı da hürriyet diye algılarsa ne olur? Raydan çıkan trenin durumuna düşmez mi? Nasıl ki trenin hürriyeti raylar arasında kalmaktan ibaret ve aksi felaketse insanın hürriyeti de yaratanın koyduğu ahlâk çerçevesi içinde kalmaktır. Aksi takdirde kendisini helâk etmiş, tehlikeye atmış olmaz mı?

 

 

Devamı »

Kriz Hamasetle Değil Akılla Çözülür
Tarih: 16 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Türkiye 500 milyar dolara yakın dış borcu olan bir ülke. Bunun yarısı da çok kısa vadeli borç. Biz başka ülkelerin tasarruflarını borç alarak harcadık. Harcadığımız alanlar da üretime dönük yatırımlar yerine çoğu inşaat ve tüketim harcamaları idi. Bu arada bol bol israf ettik. Kısaca eloğlunun parasını har vurup, harman savurduk.

Bunların hiçbirini dış güçler bize zorla yaptırmadı.

Şimdi adamlar yeni borç vermek istemedikleri gibi alacaklarını da tahsil etmek istiyor.

 

 

Devamı »

Edeb Yâhû! (2)
Tarih: 16 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Cesaretin kaynağı iman, korkaklığın kaynağı imansızlık olduğu gibi, ahlâkın da kaynağı iman, ahlâksızlığın da kaynağı imansızlıktır. Evet iman öyle bir kaynak ki, bir kaynak suyu gibi dört bir yana akıtılabiliyor ve her şeyin içine girip ona hayat veriyor. Gerçek hüviyet, asıl şahsiyetini bulduruyor. Nitekim şair boşuna dememiş:

 

"İman ki o cevher ilâhî ne büyüktür

İmansız olan paslı yürek sînede yüktür."

 

 

Devamı »

Türk Savaş Sanatı!
Tarih: 16 Ağustos 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Savaş "post modern"de olsa nihayetinde savaştır. Unutulmamalıdır ki; dünya tarihinde askeri kültür ve harp sanatı açısından dikkat çeken milletlerin başında biz Türkler geliriz. Türk Milletinin tarih boyunca elde etmiş olduğu siyasi ve askeri başarılar bunun en belirgin göstergesidir. Türk tarihinin ilk dönemlerinden beri her bir Türk savaşa hazır olmuştur. Bu sebeple askerlik özel bir meslek değildir ve Türk Milleti her türlü savaşı yapacak bir halde yaşamını sürdürmüştür. Diğer bir tarif ile yürütülen ekonomik savaşla mücadele etmeye hazır 81 milyonluk bir Türk Ordusu vardır. Türk Dünyasını da bunun içine katarsak yüz milyonlarca insan bu savaşta kendi ordusu için yapılacak seferberliğe katılmak için hazırdır.

 

 

Devamı »

Metre...
Tarih: 15 Ağustos 2018 Yazar: Salih Karabey-Öğretmen Kategori: Güncel

Bilgileri harmanlamayı da severim. Mesela uygulamalı bilimlerle sosyolojik konuları çarpmayı bölmeyi toplamayı ve çıkartmayı yeni kelime ve kavramlar türetmeyi ve yeni kelimelerin oluşturduğu düşünsel coğrafyada gezinmeyi severim. Yanımda bulunan dostlarımı da alırım bu yeni iklimli coğrafyaya ama sonrasında fark ederim aynı kelimeleri kullansak ta farklı anlamlar yüklediğimizi. Sonrada kendini anlatma çabası. Zor birisiyim ama arkadaşlarım da bir o kadar sabırlı.

 

 

Devamı »

Kur’ân Işığında Farklı Konular, Farklı Yorumlar
Tarih: 15 Ağustos 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)'in ebedî âleme doğuşundan sonra Kur'ân'ın müterâdif âyetleri ve gelişen sosyal hayat sebebiyle pek çok yeni mevzular ortaya çıkmış, bunlar âlimler tarafından icma ve kıyas yoluyla çözüme kavuşturulmuştur. Denilebilir ki İslâmiyet'le alâkalı hiçbir mesele yoktur ki tartışılıp sağlam bir neticeye bağlanmasın. Ancak bâzı meseleler üzerindeki tartışmalar günümüzde de devam etmektedir. Varılan neticeler İslâm'ın değil, fikir beyanında bulunan şahısların görüşüdür.

 

 

Devamı »

Eko-Politik Teröre Karşı Uyarı Paketi
Tarih: 15 Ağustos 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Dünya tıpkı 1929 yılı gibi derin ve orta vadeli bir krizle uğraşıyor. ABD, Japonya, Rusya, Çin ve AB ülkeleri krize karşı tedbirler alsa da krizin yönlendiricileri onların da üstünde gözüküyor. Gerekirse devletler batırılacak ama kapitalizm yaşatılacaktır. Paranın ve gücün dünya egemenliğinin sürmesi için İkiz Kulelerden sonra kontrollü ama devasa boyutlarda bir krizle karşı karşıyayız.

 

 

Devamı »

Oyun Kurucular; İngiltere ve ABD; Yahut Bankerler
Tarih: 14 Ağustos 2018 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel

Batının sömürgeci ve baskı uygulayan hegemonyasına karşı ortak hareket etme kararlığını ortaya çıkaracaktır. Çünkü bütün dünya kendi ülkesini ve toplumunu dolardan daha fazla sevmektedir. Kibirli kabadayılık zamanı geçilmeli, dağa taşa olduğundan fazla insana yatırım yapılmalıdır. Millet; yönetimsel hatalarını en aza indirmek durumunda olan idarecilerinden emin olduktan sonra her türlü fedakarlığı göze alır.

Devamı »

  TL-Dolar Savaşları…
Tarih: 14 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Günümüz Türkiye'sinde yaşanan milli ekonomi savaşına destek için yastık altındaki dolarları bozdurun diye açıklamalar yapan siyasilerin, bundan 44 yıl önce Türkiye'nin milli çıkarlarını korumak adına hareket eden siyasetçilerimizi, uyguladıkları siyaseti incelemeleri örnek almaları uygun olacaktır diye düşünüyorum.

 

 

Devamı »

Davet Edilen Kriz
Tarih: 14 Ağustos 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel

Türkiye uzun süredir, üretmeyen ve her şeyi ithal eden bir ülke durumuna düşürülmüştür. Oysa Türkiye, dış ticaret fazlasına değil, dış ticaret açığına mahkûm olan bir ülkedir. Uygulanan ekonomi politikası, Türkiye'nin lehine olmamıştır. Döviz getirisi olmayan şirketlerin dövizle borçlanmasına izin verilmemesi isabetli olmuştur. Faize yanlış bakış ve değerlendirmeler yabancı sermayenin kaçışına sebep olmuş, ülkeye doğrudan yatırımları azaltmıştır.

Devamı »

Görev Devri Zamanı
Tarih: 14 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

"Bu tür görevler bana kadar mı düştü?" diye düşünmüştüm. Ama Parti'nin yeni kurulmakta olması sebebi ile bu normal karşılanabilecek bir durumdu.

İtiraf edeyim ki, bir yanım da bu görevler için bilgi ve birikimimle iyi bir hizmet verebileceğimi söylüyordu. Bu görevlerden kaçmanın da, kaçınmanın da doğru olmadığını düşündüm.

Hayatı boyunca makamdan şeref alan değil, makama şeref kazandıran bir kişilik sahibi olmayı hedef almıştım. Bu görevler elbette şerefli görevlerdir. Ama bu sıfatları taşıyan kişi olarak, bu sıfatlara bir artı değer katmış olduğumu ümit ediyorum.

 

 

Devamı »

  Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (5)
Tarih: 13 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Ortadoğu'nun yeniden şekillendirilemeye başladığı bu önemli dönemde ülkemizin üstlendiği rol; kim ne derse desin çok önemlidir.

Kaldı ki, Suriye iç savaşının genişlemesiyle birlikte sınır boylarımızın dibinde ve ötesinde görev alan Silahlı Kuvvetlerimizin ezici gücünün etkisi, caydırılıcılığı hala devam etmektedir.  Bölgedeki terör örgütlerine indirilen büyük darbe bunun en çarpıcı kanıtıdır.

Evet, günümüzün savaşları artık sanayi, ekonomi ve kültür zemininde verilmekte bu tür savaşın etkisini yaşanan coğrafyanın tüm insanları hissetmektedir.

 

 

Devamı »

Cesaretin Yoksa Esaretin Vardır
Tarih: 13 Ağustos 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Cesaretin karşıtı, korku; korkunun sonucu düşeceğimiz durum, esaret. Nedir cesaret? Sadece korkmama hali midir? Cesaret, herkesin sustuğu yerde konuşmaktır, bir adım öne çıkmaktır. Elinle, olmadı dilinle yahut kalbinle direnmektir. Kendi korkunu unutup başka bir korkuyu teselli etmektir cesaret, korkuyu öldürmektir. İnanmaktır, inandığı uğruna savaşmak, savaştığı uğruna ölmektir, ölümü öldürmektir. Bir bilge kişinin dediği gibi: "Demire güvenmek değil, demir gibi yüreğe sahip olmaktır.  Işıkları söndürmek değil, ışığa yürümektir, cesaret."

 

 

Devamı »

Tıp Târihi Uzmanı Prof. Dr. AYTEN ALTINTAŞ ile Kahve Üzerine Sohbet 1
Tarih: 12 Ağustos 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Oğuz Çetinoğlu: Şöhreti dünyaya yayılan Türk Kahvesi'nin kısa bir tarihi ile sohbetimize başlayabilir miyiz Efendim?

Prof. Dr. Ayten Altıntaş: Kahvenin ortaya çıkışı ve geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlaması1450'li yıllarda Yemen'de başlar. Kahvenin tarihini o zamanın belgelerine dayanarak inceleyen tarihçilerin ortak fikirlerine göre; Kahve 15. yüzyıldan itibaren Sûfî guruplar tarafından tanınmış 'uykuyu kaçırıcı' etkisinden dolayı içilmiş ve 20 sene gibi kısa bir sürede Hicaz'da, Mısır'da ve Şam'da kullanılır hâle gelmiştir.

 

 

Devamı »

Bir Yaz Akşamında Burhan Kul Okseri
Tarih: 10 Ağustos 2018 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Burhan Kul Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT'nin Fatih Sultan Mehmet Divanından Besteler, Müziğimin Mimarları, Bir Bestekar Dört Eser, Miras programlarında sorumluluk almış, 17 ülkede konserler vermiş bir önemli müzik adamı. Güney Kore ve Bosna Hersek hükümetleri "kültür elçisi" ödülüyle onurlandırmış.

 

 

Devamı »

   Rumların Bitmeyen Ölüm Çukurları!
Tarih: 10 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Ne yazık!

Kıbrıs tarihinin hangi sayfasını çevirseniz, karşınıza hep aynı görüntüler, aynı acılı öyküler çıkar!

Topluca katledilen Türkler...

Bu defa da aynı başlıklı bir haber ada basınında ama bu defa Rum basınında yer alınca, Güney Kıbrıs'ta kıyamet koptu...

 

 

Devamı »

Vâcibü’l-Vücûd’a Teslim Ol Kurtul (2)
Tarih: 10 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

"Hepimiz kendimizin ahlâk sâhibi, tabiî bir insan olduğumuza inanmışızdır. Freiberg'den bir Yahudi, Sigmund Freud göründü, en ahlâklı en kibar asilzâdenin içinde bir katil, bir cinsi sapık gizlendiğini keşfetti. Büyük hükümdarların saraylarındaki aşk mâceralarından ve plâtonik saz şairlerinden beri kadını bir mâbude ve mükemmelin örneği olarak saymayı âdet edinmişiz: Viyanalı bir Yahudi Weiningh çıktı. İlim ve mantık bakımından kadının iğrenç ve tiksindirici bir mahlûk, bir pislik ve alçaklık çukuru olduğunu ispat etti.

 

 

Devamı »

Yeni Muhalefet...
Tarih: 10 Ağustos 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Aslında bu yazı bir üçlemenin son yazısıdır. Hatırlarsak, birincisinde, bilinenin veya yaratılan algının aksine politikanın siyaset kumaşına sahip ve doğru insanlar tarafından yapılması gerektiğini anlatmıştım. İkinci yazıda da, iç ve dış güçlerin iktidar ve muhalefeti belirlemede ana unsur olduğuna işaret etmiş, iktidar ve muhalefet oyunlarına dikkat çekmiştim. Hatta ana vurgu olarak da, günümüzde Türkiye'deki iktidarın en büyük destekçisinin muhalefet olduğunu yazmıştım.

 

 

Devamı »

İYİ Parti Kurultayı Üzerine Düşünceler
Tarih: 10 Ağustos 2018 Yazar: Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel

İyi Parti'nin ana gövdesi milliyetçi ve ülkücülerden oluşuyor. Merkez sağı partimize çekmeyi planlayarak, merkez parti olduğumuzu söyleyerek seçime girdik. Ama seçim sonuçları, merkez sağ diye bir seçmen  potansiyeli kalmadığını, hepsinin gittiği partide eridiğini ortaya koydu. 24 Haziranda İyi Parti'ye oy veren yüzde 10 seçmenin, dörtte üçü eski Milliyetçi-Ülkücü MHP seçmenidir.   Sandıklı Çalıştayında Prof. Dr. İskender Öksüz'ün hocanın dediği gibi "İyi Parti Milliyetçilik-  Atatürk ve Cumhuriyetçilik zeminine oturmalıdır".

Devamı »

Enver Paşa, Ölümünün 96. Yılında Mezarı Başında Anıldı
Tarih: 09 Ağustos 2018 Yazar: Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK-Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Kategori: Tarih

Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen törende Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Remzi Özmen ve Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek birer konuşma yaptı. Remzi Özmen, "Enver Paşa kimilerine göre bir hayalperestti. Ancak onun hayallerinde mal mülk, servet edinmeye yer yoktu. Hayallerinde hükmetme kibri, taht, saltanat aşkı yoktu.

Devamı »

Türk Kültürü ve Milli Kimliğe Bakıştaki Bazı Yanlışlar
Tarih: 09 Ağustos 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel

Kültür kısaca yaşama tarzıdır. Milletleşme süreci ile birlikte yürür ve zenginleşir. Kültür bütün unsurlarını kapsayan organik bir bütündür. Milli seviyede kabul görmesi ile kültür bölgeselliği aşarak millileşir. Kültür konusunda coğrafi determinizm çoktan aşılmıştır. Coğrafya yaşama tarzını değişik şekillerde etkilese de, kültür yaratıcı, yönlendirici ve zengin ise; o coğrafyaya damgasını vurur ve o coğrafyayı vatanlaştırır. Kültür unsurlarından sadece biriyle mesela dille ifade edilemez. Ancak dil belirli bir kültürün önemli ve mümeyyiz bir vasfıdır.

Devamı »

Dolar Neden Yükseliyor?
Tarih: 09 Ağustos 2018 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel

Çiçeği burnunda Sn. Cumhurbaşkanı ekranlardan ulusa sesleniyor;  yastıkaltında ne kadar altın, dolar varsa bozun, Türk Lirası'na çevirin.

Öyle ya, milletimizin "yastıkaltı" dediği zor günler için "altın bilezik" gibi ziynetleri tasarruf yapmaları gelenektir!

Hükümet tarafından acil durum sinyali veriliyor, halktan fedakârlık yapması isteniyor!

 

 

Devamı »

Bağımsız Medya, Şeffaflık ve Ekonomi
Tarih: 09 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

"Başkan Erdoğan'ın yastık altındaki altın ve dövizlerinizi bozdurun" talimatının ne kadar isabetli ve sonuç alıcı olduğunu anlatan "ekonomi uzmanlarının" keyfi yerinde. Verdikleri hizmetin karşılığının kendilerine cömertçe ödendiği her hallerinden belli oluyor.

Dış politikadaki sıkışmamızın siyasi ve ekonomik sonuçları yerine "evangelistler" üzerinden yapılan tartışmalar ile havanda su dövenler de öyle.

 

 

Devamı »

  Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (5)
Tarih: 08 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Şu önemli Hususu da Özellikle Vurgulamak İsterim: Mazisi zaferlerle dolu Şanlı Türk Silahlı Kuvvetlerimiz;

Tarihin her döneminde vatan topraklarımızın, devletimizin koruma ve kollama görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Bugün de aynı kararlılık ve güçle görevinin başında, verilen her görevi canları pahasına yerine getirmeye devam etmektedir.

 

 

Devamı »

Batı Aklına Karşı Türkiye
Tarih: 08 Ağustos 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Fransız filozof Bergson (1859-1941) 'Ben filozofların anlattığı Tanrı'ya değil, peygamberlerin tanıttığı Allah'a inanıyorum.' Diyordu. Peygamberlerin inandığı Allah'ın gönderdiği dinler; adaletsizliği, adam öldürmeyi, şiddeti, zulmü, akıl esaretini yasaklamıştır. Bu emirleri, tahrif edilmiş mukaddes kitaplarda bulamayanlar, okudukları doğruları anlayamayanlar, anladıkları işlerine gelmediği için tersini tatbik etmeye yeltenenlerin kan gölüne çevirdiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünya, Musevilikteki On emirden biri olan 'adam öldürmeyeceksin' cümlesindeki 'adam' kelimesiyle kast edilenin 'Musevi'ler olduğu şeklindeki çarpık zihniyetin dünyasıdır.

 

 

Devamı »

İktidarın En Büyük Destekçisi Muhalefet!
Tarih: 08 Ağustos 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Ülkenin ekonomisi ithalata bağlı bir tüketime endekslenmiştir. İşsizlik tarihi boyuttadır. Sektörel ve kişisel borçlanma rekor düzeydedir. Tarım ve hayvancılık bitmiştir. Ekonomi betona yapılan yatırımlarla döndürülmektedir. Bölücülük azmışta azmıştır. Suriyelilerin yarattığı travma tarif edilecek gibi değildir. Yolsuzluk, adam kayırma, parti yargısı, denetlenebilir olmaktan uzaklaşma korkutucu bir hal almıştır. Toplum psikolojik olarak hasta bir hale düşmüştür. Cinsel istismar, tecavüz, kadın cinayetleri ve kaybolan çocuklar çok ürkütücüdür. Enflasyon azmış, hayat pahalılaşmıştır. Eğitim yazboz tahtasına dönmüştür. Şehirlerimiz rant alanlarına dönüşmüş ve betonlaşmıştır. Ülkeyi yönetenler "ne istedinizde vermedik" dediklerinin darbesine maruz kalmış ve büyük mağduriyetler oluşmuştur.

 

 

Devamı »

Sakın Rahip Deme Rahipten Öte Bir Din Vardır
Tarih: 08 Ağustos 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

1952'den beri bu Dinin kutsal şövalyeliği / mücâhitliği sayılan NATO ekibindeyiz; tastamam 66 yıldır. Konu şövalyelik olunca darbeler / ihtilâller de kaçınılmaz oluyor. 1960'dan başlatırsak 58 yıllık ilginç bir darbedârlık havuzumuz var.

Bu Dindeki motivasyonumuz 1983'ten itibaren ikiye katlandı; 35 yıldır Turbo Kapitalizmle tüketim atımızı şaha kaldırmış, bir o yana bir bu yana koşturuyoruz. Zaten Özal da aziz muamelesi görüyor tıpkı Menderes gibi.

 

 

Devamı »

Cennetin Cenneti (2)
Tarih: 07 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Elbette cennet; nuranî, kayıtsız, geniş ve ebedî. Böyle olan cennetin içindeki cennetliklerin cisimleri ruh kuvvetinde, ruh hafifliğinde ve hayal sür'atindedir. Bu yüzden cennetteki kullar; bir anda yüz bin yerlerde bulunabilir. Yüz bin hûrilerle sohbet edebilir. Yüz bin tarzda zevk alabilirler.

Devamı »

Paranın Dini, Milliyeti, Irkı Olur mu?
Tarih: 07 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Ak Parti öncesi, bütün cumhuriyet hükümetlerinin, 79 yılda (1923-2002) harcadığı toplam para 713 milyar dolar. Atatürk, İnönü, Menderes, Demirel, Özal vd başbakanların hükümetlerinin tamamında harcanan para bu. Ortalama yıllık büyüme de yüzde 5,1 mertebesinde.

Buna karşılık AKP / Tayyip Erdoğan döneminde 14 yılda (2003-2017) harcanan para 2 trilyon 94 milyar dolar olmuş. Yani 79 yılda harcanan paranın 3 katını 14 yılda harcamışlar. Buna karşılık ortalama yıllık büyüme yüzde 5 mertebesinde.

 

 

Devamı »

   Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (5)
Tarih: 06 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Şu önemli Hususu da Özellikle Vurgulamak İsterim: Mazisi zaferlerle dolu Şanlı Türk Silahlı Kuvvetlerimiz;

Tarihin her döneminde vatan topraklarımızın, devletimizin koruma ve kollama görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Bugün de aynı kararlılık ve güçle görevinin başında, verilen her görevi canları pahasına yerine getirmeye devam etmektedir.

 

 

Devamı »

Cennetin Cenneti (1)
Tarih: 06 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Nasıl ki mahrûtî yani huni şeklinde olan bir dağın etrafında, birbiri içinde, birbirinden yüksek, kaidesinden zirvesine, temelinden tepesine kadar surlu daireler bulunsa; o daireler birbirinin üstündedir, fakat birbirinin güneşi görmelerine mâni olmaz. Birbirinden geçebilir, birbirine bakar. Öyle de, cennetler de buna yakın bir tarz üzeredir.

 

 

Devamı »

Sosyolog Prof. Dr. MAHMUT ARSLAN ile Sohbet: Vatan – Millet Şuurunun Oluşmasında Dinin ve Dilin Önemi
Tarih: 05 Ağustos 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Oğuz Çetinoğlu: Bir sohbetimizde:  'Milliyetçilik, 'biz' şuurunun en yoğun hâlidir. Orada siz kendinizi milletinize ait hissedersiniz. Gerekirse o milletin menfaati için kendinizi feda edersiniz.' Demiştiniz.

Feda etme kavramının içerisinde üstün görme kavramı olmasa gerek. Üstün görme kavramı biraz faşizme yahut şovenizme daha yakın olan bir konu değil mi?

 

Prof Dr. Mahmut Arslan: İnsanın kendisini, milletine feda etme derecesinde kendisini o millete ait hissetmesi başlı başına diğer milletlerden üstün görmesine çıkar.

 

 

Devamı »

Malazgirt’ten Dumlupınar’a Türk’ün Ağustos Zaferleri
Tarih: 05 Ağustos 2018 Yazar: Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel

Ağustos ayının Türkler için ayrı bir anlamı vardır. Ağustos ayı, Türk'ün "Zaferler ayı"dır. Türk milletinin kaderini değiştiren ve tarihine altın harflerle geçen zaferlerin çoğu, Ağustos ayında gerçekleşmiştir.

 

 

Devamı »

Politika İnsan Üzerinden Yapılır!
Tarih: 04 Ağustos 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Türkiye'de siyaset ve politikacılar hakkında düşünülenler açısından temel yanlışlıklar var. Halkın ve de aydınların, bunların varlığından haberi bile yok. Hatta politikacılar bile neyin ne olduğunun farkında değil çünkü onların birçoğu "koltuk" peşine düşmüş insanlar...

 

 

Devamı »

 Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (4)
Tarih: 04 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Türk Silahlı Kuvvetleri; milletimizin bağrından çıkan, savaş meydanlarının yiğit askeri ''Mehmetçiği'' yetiştiren, hiçbir zaman değişmeyecek peygamber ocağı vasfıyla; hala Türk Milletinin göz bebeği olup, vatanımızın korunup kollanması yönünde görevinin başında ve dimdik ayaktadır.

Özellikle sınırlarımızın dibinde savaş çığlıklarının atıldığı bu kritik süreçte ordularımızın moralini güçlendirmek, onlara her konuda destek olmak, her makam sahibi ve her Türk vatandaşı için milli görevdir.

 

 

Devamı »

  Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (3)
Tarih: 02 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Yaklaşık bir asırdan bu yana, türlü yöntemlerle hala vatanımızı ele geçirebilmenin çeşitli uygulamalarını yapmanın peşindeler! Bu uygulamalar illa ki savaşarak ülkemizin ele geçirilmesi anlamına gelmemelidir!

Dünyayı tehdit eden terör belası, günümüzün en önemli silahıdır. Bu silah 1984 yılından beri ülkemize çevrilmiş, canımıza da, malımıza da kast etmiştir.

 

 

Devamı »

Eğitim Sistemin Neyse Ekonomin de O, Gücün de O
Tarih: 02 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Ekonomide on senedir kişi başına milli gelirimiz 10 bin dolar seviyesini aşamıyoruz. "Orta gelir tuzağı" denen bu durumdan çıkamayışımızın ilk sebebi katma değeri yüksek ürünler üretemiyor oluşumuz.

Yüksek teknolojili üretim yapacak insan gücünü yetiştirememişiz.

Ekonominin gelişmişliği ve gücü ülkedeki hukuk ve demokrasi seviyesi ile orantılıdır.

Hukuk ve demokrasi talebi ise eğitim seviyesi ve şehirleşme ile doğrudan alakalıdır.

Hukuk ve demokrasi talep eden yerine iradesini bir kişiye devreden bir insan modeli yetiştiren bir "eğitim sistemimiz" var.

Esasen buna "eğitim sistemimiz" var demek bile doğru değil. Rahmetli Nurettin Topçu'nun tespiti bugün daha çok geçerlidir:

 

 

Devamı »

   En’am Sûresi’nde Şefaat ve Velâyet
Tarih: 01 Ağustos 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Geleneksel Din Anlayışı diyerek kibarlaştırdığımız Tekerlemeci ve Taklitçi İnanç Sahiplerinin ekopolitik takıntılarından velilik, evliyalık, velâyet mevzularına Kuran-ı Mübin acep ne diyor? Dokuz kusurlu hareketin sonuncusundan başlarsak Celâleddin Rumî'nin Mevlâna lâkabını kullanması tevhidî açıdan caiz değil; zira Bakara 286'te "Ente Mevlâna fensurnâ.. / Sen Mevlâ'mızsın (Efendi'mizsin), artık yardım et!" dendiği için Allah'ın 'koruyucu, velâyet sahibi' anlamındaki özel ismi herhangi bir insan için kullanılamaz, kullanılmamalı.

 

 

Devamı »

Tuna’nın Türk’ü, Tuna’nın Türküsü
Tarih: 01 Ağustos 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

'Bey'im Aman' isimli eserinde okuyucusuna, Can Azerbaycan'dan esintiler sunan Afşar Çelik, Tuna'nın Türk'ü, Tuna'nın Türküsü isimli yeni eserinde okuyucularını Tuna Boyları'nda gezintiye çıkarıyor.  12,5 X 19,5 santim ölçülerinde, 103 sayfalık kitapta, her biri 'yaşanmış hâdise' intibaını uyandıran 14 hikâye var.  Duru ve selis bir Türkçe ile akıcı ve sohbet tarzında kaleme alınmış. Okuyucu, sanki okumuyor, hâdiseleri yaşayanın sohbetinden dinliyormuş gibi...

 

 

Devamı »

Tebessüm Etmeden, Musiki Bilmeden, Aşkı Yaşamadan, Şehirli Olamazsınız!
Tarih: 01 Ağustos 2018 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Kültür - Sanat

TURİNG Kurumu bu sezon Seyrantepe'de Yaz Akşamlarına Amerika'da yaşayan bir Türk Musikisi Sanatçısı Ahmet Erdoğdular ile başladı. Dopdolu konser salonunda izleyicilerin bazıları Beyati Durak ve Uşşak Şugulu makamını ilk defa dinlediler. Mest oldular. Bir sanat bu kadar güzel icra ve sanat sevenler mutlu edilirdi. Sanatçıyı Bülent Katkak olmasa tanıma, bu muhteşem konseri izleme  şansımız da kaybolacaktı. Ahmet Erdoğdular'a ABD, Yunanistan, Bosna Hersek sahip çıkıyor,  bizler henüz tanıma fırsatı yakalıyoruz. Zaten konserin hemen ardından Ahmet Erdoğdular Atina ve Saraybosna Konserleri için gidiverdi.

 

 

Devamı »

Muhalefette Kaynayan Kazanlar
Tarih: 01 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Ülkemiz böylesine ekonomik olumsuzluklar, başta FETÖ ve PKK olmak üzere terör örgütleriyle, dış ilişkilerinde özellikle ABD ile problemler yaşarken; muhalefetteki partiler; (HDP hariç, çünkü bu parti halen Türkiye'nin geneline hitap eden bir siyasi kimliğe ulaşamamış, PKK terör örgütü ile arasına hiçbir zaman bir mesafe koyamamıştır.) 16 yıldan buyana bu olumsuzluklarla boğuşan, ülkemizi yöneten AKP iktidarına karşı hiçbir seçimde başarı elde edememiştir.

 

 

Devamı »

Asıl Lezzet Değil Cennet (8)
Tarih: 31 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Herkes dünyada bulur kendini

Düşünmez ki, burada neydi işi?

Doğmuş, büyümüş yaşıyor işte

Ne var n'olmuş bu gidişte?

Derken bir gün, düşünür her nasılsa

Gelenlerin birlikte gittiği kervana katılsa

Nereye gidiştir, nereden geliştir bu?

 

 

Devamı »

İYİ Parti’nin Kimliği
Tarih: 31 Temmuz 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Bu devlet Türk Milliyetçiliği temeli üzerine kuruldu. Atatürk düpedüz, apaçık bir Türk Milliyetçisidir. Fakat ondan sonra adım adım, Türk Milliyetçiliğinden gıdım gıdım, her adımı bizi sarsmayacak kadar dikkatli ve küçük olmak kaydıyla o kuruluş temelinden uzaklaştırıldık. O kadar uzaklaştık ki, 'Ne mutlu Türküm diyene!' vecizesi dağdan, taştan, üstelik ilkellikle suçlanarak ve 'Türküm, doğruyum, çalışkanım...' diye başlayan andımız okullardan kaldırılırken rahatsız olmadık. En garibi hâlâ Atatürk'ün yolundan gittiğimizi sandık, sanıyoruz.

 

 

Devamı »

Asıl Lezzet Değil Cennet (7)
Tarih: 30 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

"Düşünüyorum o halde varım." diyen Dekart doğru söylemiştir. Varlığını düşünmekle irtibatlamış, böyle bir bağlantı kurmuştur. Bir bakıma varlığının mânasını anlamak istemiştir.

Anlamak için düşünce yoluna düşmüştür. İnce uzun bir yolun yolcusu olmuştur. Ancak böyle bir yolcu oluşundan dolayı varlığının varlığını var bilmiştir.

 

 

Devamı »

Aydınlanma
Tarih: 30 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

Dünyada bir başka millet söyleyin ki kendi kaderini 15'lilerle, ninelerle ve analarla yazmış olsun? İşte tam bu sorunun cevabı bile bizlerin omuzlarına çok ulu bir görevin verilmesine yetecektir. ''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır!'' diyor Ulu Önder.  Cahilliğe karşı yapacağımız, hiçbir zaman bitmeyecek olan aydınlanma yolunda yürüme görevi kimlere emanet edilmiştir? Bu vazife elbette ki ulusumuzun ışığı, Türk Gençliğine emanet edilmiştir.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu