GÜNÜN SÖZÜ

Alimin uykusu cahilin ibadetinden üstündür.//Hacı Bektaş Veli

11 Aralık 2018 10:23 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Duyurular

Aralık 11 2018

Nihal Atsız (12 OCAK 1905-11 ARALIK 1975)

İstanbul - 11 Aralık 2018

Nihal Atsız, 12 Ocak 1905'te İstanbul'da doğdu. Annesi Fatma Zehra Hanım, babası Binbaşı Mehmet Nail Bey'di. 1910'da Ahmet Nejdet Sançar ve 1912'de Fatma Nezihe Çiftçioğlu adlı kardeşleri doğdu. Fatma Zehra Hanım'ın vefatı üzerine Mehmet Nail Bey, 1931'de tekrar evlendi. Ancak 2 yıl sonra eşinden boşandı. Atsız, ilk ve ortaöğrenimini Kadıköy'de sürdürdü. Daha sonra Askeri Tıbbiye 'ye gitti. Bu sıralarda Türkçülük akımının etkisine girmeye başladı. Bu yüzden yaşadığı problemlerden dolayı 1925'te Askeri Tıbbiye 'den atıldı. Kısa bir süre sonra Kabataş Erkek Lisesi'ne yardımcı öğretmen olarak girdi, sonra da şehirlerarası vapurlarda

Daha Fazla Bilgi »

Aydın Gözüyle

Tarih: 11 Aralık 2918 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

"Sultan Abdülhamit'in mecbur olduğu istibdat." ın düşündürdükleri:

Eğer hürriyetin kıymeti bilinmez; had ve hudut aşılır, taşkınlık yapılır, başkaları rahatsız edilir.

Milleti, devleti ayakta tutan direklere musallat olunur!

Onları sarsıcı, anarşiyi körükleyici, başıbozukluğu sonuç verecek;

Tavır ve davranışlara girişildiği takdirde; insanlar aksiyle tokat yer.

Hürriyetin zıddıyla karşılaşır. Hürriyetin tersine lâyık olur. Hürriyet nimeti elden kaçar.

 

 

 

Devamı »

Tarih: 11 Aralık 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

İYİ Parti kuruluş aşamasını henüz tamamlamış, 7 aylık bir parti iken baskın seçime girmek durumunda kaldı. Hem karşısına çıkartılan her türlü engeli aşmak ve hem de Cumhurbaşkanı adayı olarak ülkeyi dolaşmak zarureti sebebiyle Meral Akşener Kocaeli üzerine gereken zamanı ayıramadı. Haziran 2018 seçimleri arifesinde yeterince Kocaeli'ye gelemedi.

 

 

Devamı »

Tarih: 11 Aralık 2018 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel

Lozan'da Musul konusu imza altına alınmadı. En çok tartışılan ve mücadele edilen konulardan biri Musul konusu idi. İngiltere'nin bütün iddialarına cevap verildi. Ancak, İngiltere de son derece kararlı idi. Bu durumda, Musul konusu Lozan sonrasına ertelendi. Lozan'dan hemen sonra, Mustafa Kemal ATATÜRK, Musul ile ilgili olarak önce Cafer Tayyar Paşa ile Musul Meselesini halletmek için görüşmeler yaptı. Daha sonra ise, Kazım KARABEKİR Paşa ile görüştü. Paşalar bu görüşmeleri yaparken, İngiltere boş durmadı ve Hakkâri dolaylarında Nasturileri ayaklandırdı. Cafer Tayyar Paşa, Nasturi isyanını bastırdı. Bu sefer, İngiltere, Şeyh Sait Ayaklanmasını hazırladı ve daha emekleme dönemine geçmemiş olan Türkiye Cumhuriyeti, çok ciddi bir isyan dalgasının içine düştü.

 

Devamı »

Tarih: 10 Aralık 2018 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel

Zeki Hacıibrahimoğlu benim en yakın gençlik arkadaşlarımdandır. Kendisi ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdiği 1967 yılından beri tanışırız. O Hukuk Fakültesi'ni bitirdi, avukat oldu. Ben de 1965 yılında girdiğim İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1967 yılında ayrılarak aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümüne girdim ve 1971 yılında bitirerek Edebiyat Öğretmeni oldum. Askerliğimizi de 1975 yılında aynı dönemde kısa süreli olarak yaptık.  Arkadaşlığımız ve dostluğumuz bugüne kadar yarım asrı aşan bir sürede devam etti. Bizi bu uzun süreli dostluğa taşıyan,  ortak değerlerimiz, ideallerimiz ve kavgamızdı.

 

 

Devamı »

Tarih: 10 Aralık 2018 Yazar: Zeliha Ceritoğlu-Eğitimci Kategori: Şiir Defteri

Ey evlat, iyi işit atanı

Namustur, şereftir Türk'ün bayrağı

Can üstüne can verdi nice yiğitler

Unutma sakın kefensiz yatanları

 

 

Devamı »

(Yazı Arşivi)

Haftanın Karikatürü

Tarih: 11 Aralık 2018 Yazar: Murat YILMAZ-Karikatürist Kategori: Karikatürler

karikatür

(Karikatür Arşivi)

Etkinlik Haberleri

Aralık 07 2018

- “ Girit’in Dörtte Üçü Bizim ”

Otel Asya İzmit - 07 Aralık 2018 - 19 00

 

Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın düzenlemiş olduğu konferansta konuşan emekli Kurmay Albay ve MSB eski Genel Sekreteri Ümit YALIM, belgeler eşliğinde çok ilginç bilgiler verdi: "Girit Adası'nın 4'te 3'ünün hâlâ bizim. 1913 Londra Antlaşması'yla Kuzey Ege Adaları'nın sadece zilyetliğini (kullanım hakkını) verdik, egemenliğini vermedik. Lozan'da da bu durum tescil edildi; Adalar ve kıta sahanlıkları bizimdir."

 

 

“ Girit’in Dörtte Üçü Bizim ”  Haberin Devamı

 
Kasım 25 2018

- Kocaeli Aydınlar Ocakları Otel Asya’da

Otel Asya İzmit - 25 Kasım 2018 - 10 00

 

Kocaeli Aydınlar Ocağı yönetimi, denetim ve ilim istişare kurulu üyeleri de dâhil olmak üzere Otel Asya da kahvaltılı toplantıda buluştu. Kahvaltı sonrasında Ocak Başkanı eğitimci yazar Süleyman Pekin, yönetime geldikleri 20 Ekim 2018 den bu güne yapmış oldukları faaliyetleri ve önümüzdeki günlerde ne tür faaliyetlerde bulunacaklarını anlattı. Sezonun ilk konuşmacısı Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım'ı 7 Aralık 2018 tarihinde Kıbrıs ve Ege adaları konusunda konferans vermek üzere davet ettiklerini belirten Pekin, daha sonra Belgeselci,  yapımcı ve yazar İsmail Kahramanı kürsüye davet etti. Türkistan'a yaptığı geziyi detaylı bir şekilde anlatan Kahraman, Ata diyarlarında yapmış olduğu belgeseli de davetlilere izletti.

 

 

Kocaeli Aydınlar Ocakları Otel Asya’da  Haberin Devamı

 
Kasım 06 2018

- İranlı Sanatçılarla Buluştuk

İzmit Türk Ocağı - 06 Kasım 2018 - 14 00

 

Helikon Sanat Merkezi'nin misafiri olarak ilimize gelen ve peş peşe sergiler açan İranlı sanatçılara ülkelerine bakışımız ve Türk - İran ilişkileri hususunda Türkçe sunum ve İngilizce çeviri yapılarak söyleşi gerçekleştirildi. İzmit Türk Ocağı binasında yapılan sunumun organizasyonu Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin ile Helikon Art Center Derneği Başkanı Orhan Özçalık birlikteliğinde gerçekleşti.

 

 

İranlı Sanatçılarla Buluştuk  Haberin Devamı

 
Kasım 03 2018

- Kocaeli Aydınlar ocağından Seri Toplantılar

İzmit Öğretmen Evi - 03 Kasım 2018 - 19 00

 

20 10 2018 Tarihinde yapılan 18. Olağanüstü genel kurul neticesinde seçilen, yeni başkan ve yeni yönetim kurulu üyeleri kısa aralıklarla 2 defa toplantı yaparak görev atamaları ve önümüzdeki günlerde yapılacak kültürel faaliyetler konusunda görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

 

 

Kocaeli Aydınlar ocağından Seri Toplantılar  Haberin Devamı

 
Ekim 28 2018

- Aydınlar Ocakları 47. Büyük Şûrası Malatya’da Toplandı

Malatya - 28 Ekim 2018

 

Bu yıl Aydınlar ocakları büyük şûrası, 26, 27, 28 Ekim 2018 tarihinde Malatya'da gerçekleşti. Çok sayıda davetlinin katıldığı güz dönemi toplantısı, Türkiye ve dünya gündeminde yer bulan çeşitli meseleler, paneller ve fikir adamlarının konuşmalarıyla ortaya serildi ve çözüm önerileriyle desteklendi.

 

 

Aydınlar Ocakları 47. Büyük Şûrası Malatya’da Toplandı  Haberin Devamı

 

(Haber Arşivi)

KAO TV

Resim Albümlerimizden

Resim albümlerimizi http://www.flickr.com/photos/kaoresimleri adresinde görebilirsiniz.

Son Güncellemeler

Takip et: twitter.com/kocaeliaydinlar

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu