GÜNÜN SÖZÜ

Okuyun diyor okuyun. Çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor. //Ali Şeriati

16 Temmuz 2018 03:43 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Aydın Gözüyle

Tarih: 15 Temmuz 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Çetinoğlu: 'Özel ihtiyaç sâhibi çocuklar' hangi haklara sahipler?

Dr. Ay: Ülkemizde, özel ihtiyaç sâhibi çocuklar, diğer çocuklarla 'eşit haklara sâhiptirler.' Mevzuatda;  her açıdan eğitimi yâni rehabilitasyon (iyileştirme) ve eğitime ilişkin çeşitli hükümler bulunmaktadır.  Beynelmilel ilke olarak Birleşmiş Milletler Teşkilatı'na üye ülkelerde olduğu gibi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde de açıkça ifâde edilmektedir.   Toplumuzda engelli, özürlü olarak nitelendirilen öğrencilerin; öğrenme, beceri kazanma, yaşama, eğitim haklarının, diğer çocuklar gibi olması gereklidir. Özel eğitim; 'özel eğitime muhtaç çocukların eğitimleri için özel olarak yetiştirilmiş personel ve geliştirilmiş eğitim programları ile bu çocukların özür ve özelliklerine uygun ortamda gerçekleştirilen eğitim' olarak târif edilmektedir.

 

 

Devamı »

Tarih: 15 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

15 Temmuz'da yaşanan olaylar bu ülkede yaşayan her ferdin üzerinde durup düşünmesi, ölçüp biçmesi, akıl süzgecinden geçirmesi ve kafa yorması gereken olaylar. Tabii bunu yaparken mümkün olduğunca şahsi yorumlamalardan, siyasi görüşlerden uzak durup ana eksene aklı almak gerekiyor. Yoksa çıkıp Çanakkale ile 15 Temmuz'u birbiriyle yarıştırmak gibi zaten kutuplaşmış olan toplumumuzu birbirinden daha fazla uzaklaştırmaktan başka fayda getirmeyecek hatalara batabiliriz. Ya da sırf darbenin hedefindeki lider Recep Tayyip Erdoğan diye darbelerden medet umar hale gelebiliriz.

 

 

Devamı »

Tarih: 14 Temmuz 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Eğitimin gayesi, insan yetiştirmek. Türk eğitim sisteminin kurumlaşmış bir paradigması yok. Sadece Milli Eğitim Temel Kanunu'nun girişinde belli niteliklere sahip yurttaş yetiştirmekten söz ediliyor. Bu nasıl olacak, hangi paradigma esas alınacak? Ancak, "başarı"ya endeksli eğitim formatımızın olduğu bir gerçek. Eğitimdeki değerler dizisi, "başarı"ya göre kurgulanmış, sistemleştirilmiş görünüyor. Ne kadar başarılı bir öğrencisiysen o kadar iyi evlat, o kadar iyi yurttaşsın. Öğretmenin, annenin, babanın sevgisi; öğrencinin başarısıyla orantılı. "Vali olmuşsun; ama adam olamamışsın." güzel sözü, kulağa hoş gelmekten öte bir etkiye sahip değil.

 

 

Devamı »

Tarih: 13 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

Evet ! Sevgili dostlar Aydınlar Ocağı ailesindeki yazarlık serüvenime 24 Haziranın bir değerlendirmesini yapmadan, olup bitenleri bir daha gözden geçirip ders almaya sevk etmeden başlamak istemedim. Çünkü bana soracak olursanız 24 Haziran herkesin tahlilini kuvvetli yapması gerektiği, pek çok dersle bezenmiş hayati bir tarihtir. Özellikle muhalefet bloğunda yer alan herkesin 24 Haziran tarihinden öğrendikleri olmalıdır, olmadıysa vay halimize zaten!

 

 

Devamı »

Tarih: 13 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Mevlânâ'yı manen tutuşturan Şems; dönüp, manen tutuşturduğu Mevlânâ'nın manevi sıcaklığından, kendisi de istifade etmiştir, diyebiliriz.

Tıpkı biraz önce söylediğimiz gibi, bazen bir şeyhin hâlis ve samimi müridi, bir bakıma irfan sahasındaki öğrencisi; şeyhinden daha ileri gidebilmesi gibi. Sonra da dönüp şeyhini irşad etmesi, âdeta şeyhinin şeyhi olması gibi.

 

 

Devamı »

(Yazı Arşivi)

Haftanın Karikatürü

Tarih: 16 Temmuz 2018 Yazar: Murat YILMAZ-Karikatürist Kategori: Karikatürler

karikatür

(Karikatür Arşivi)

Etkinlik Haberleri

Mayıs 16 2018

- Selçuklu DK’nın Farklı Zenginliği

TES Salonu - 16 Mayıs 2018 - 18 00

 

Moderatörlüğünü Selçuklu Düşünce Kulübü Başkanı Süleyman Pekin'in yaptığı toplantının konusu hakkında Sayın Pekin; "seçim sath-ı mailinde ve ayrışmaların daha fazla hissedileceği bir ortamda farklılıkları bir zenginlik, farklı fikirleri de teşhis ve çözüm bereketi" olarak tanımladı. Girizgâhı İsmet Özel'in "Yolumuz birbirimizi anlamaktan geçmiyorsa, hiçbir yere varamayacağız demektir" sözünün çerçevesiyle özetledi.

 

 

Selçuklu DK’nın Farklı Zenginliği  Haberin Devamı

 
Mayıs 01 2018

- Kocaeli Aydınlar Ocağı Yönetimi Sakarya Aydınlar Ocağının tiyatro Etkinliğine Katıldı.

Sakarya - 01 Mayıs 2018 - 19 00

 

Sakarya Aydınlar ocağı, Azerbaycan Cumhuriyeti kültür ve turizm bakanlığı İrevan Devlet tiyatrosunun İftihar Priyef yönetimindeki "Soykırım Tarihi'nin Destanı" Tiyatro gösterisini Anadolu Aydınlar Ocağı "Candaşlık projesi rehberi Prof. Dr. İbrahim Öztek öncülüğünde gösterime sundu. Çok sayıda izleyicinin büyük bir ilgiyle izlediği gösteriye; Kocaeli Aydınlar Ocağı Bşk. Av. Ruhittin Sönmez, Dr. Ayşe Gülden Sönmez, Yönetim Kurulu üyesi idris Türkten, Yönetim Kurulu üyesi Hikmet Baltacı ve eşleri katıldılar.

 

 

Kocaeli Aydınlar Ocağı Yönetimi Sakarya Aydınlar Ocağının tiyatro Etkinliğine Katıldı.  Haberin Devamı

 
Nisan 18 2018

- Vefatının 1. Yıldönümünde Nihat Gürer, Gönül Dostları tarafından Anıldı.

Şefik Postalcıoğlu Salonu - 18 Nisan 2018 - 19 00

 

21 Ocak 2017 tarihinde yitirdiğimiz Kocaeli Aydınlar Ocağımızın kurucusu, başkanı, değerli işadamı ve siyasetin duayeni Nihat Gürer, Kocaeli Aydınlar Ocağımızın tertiplediği "Nihat Gürer'i Anma Toplantısı" etkinliğinde çok sayıda gönül dostlarının katılımlarıyla anıldı.

 

 

Vefatının 1. Yıldönümünde Nihat Gürer, Gönül Dostları tarafından Anıldı.  Haberin Devamı

 
Mart 25 2018

- Fikrî Farlılıkların Farkında Olmak

İzmit TES. Salonu - 25 Mart 2018 - 18 00

 

Selçuklu Düşünce Kulübü, farklı kesimlerden öncü isimleri bir araya getirerek ortak aklı geliştirmek ve fikrî farklılıklara farkındalığı arttırmak amacıyla İzmit'te başlattığı FİKRÎ FARKINDALIKLARIMIZ Toplantılarının 2'ncisini gerçekleştirdi.

Erbakan Vakfı Marmara Bölge Sorumlusu Mehmet ARAS, Gazeteci-yazar Mustafa KÜPÇÜ, Avukat Naci KARA ve işadamı Fikret HOCAOĞLU'nun 4 eğilim temsilcisi olarak katıldığı toplantının moderatörlüğünü ise Selçuklu DK Başkanı Süleyman Pekin yaptı.

 

 

    Fikrî Farlılıkların Farkında Olmak  Haberin Devamı

 
Şubat 14 2018

- Kocaeli Aydınlar Ocağı’nda E. Büyükelçi Tugay Uluçevik Konferansı

Otel Asya - 14 Şubat 2018 - 19 00

 

Cumhuriyet tarihi dış politikasının genel bir değerlendirmesini yapan E. Büyükelçi Tugay Uluçevik, son 15 yılda izlenen dış politikaların özelliklerini ve sonuçlarını kıyasladı. Diplomatların silahsız kurmay olduğuna, Onların yürüttüğü çalışmaların sonuçlarının da savaş kadar önemli ve belirleyici olduğuna dikkat çekti. Kahraman askerlerimizin yürüttüğü mücadele gibi, çok çetin geçecek diplomasi sürecinden de başarıyla çıkılması gerektiğini vurguladı.

 

 

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nda E. Büyükelçi Tugay Uluçevik Konferansı  Haberin Devamı

 
Haziran 11 2017

- Anadolu Aydınlar Ocağı'nın Genel Kongresi ve 25. Yıl İftarı Yapıldı

Üsküdar - 11 Haziran 2017 - 18 00

 

Anadolu Aydınlar Ocağı'nın Genel Kongresi 11.06.2017 Pazar günü yapıldı. Aynı gün akşam da Üsküdar'da;

Anadolu Aydınlar Ocağı'nın kuruluşunun 25. yılı münasebetiyle Aydınlar Ocağı Camiasına bir iftar verildi.

 

Anadolu Aydınlar Ocağı  Haberin Devamı

 

(Haber Arşivi)

KAO TV

Resim Albümlerimizden

Resim albümlerimizi http://www.flickr.com/photos/kaoresimleri adresinde görebilirsiniz.

Son Güncellemeler

Takip et: twitter.com/kocaeliaydinlar

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu