GÜNÜN SÖZÜ

Bu felek, alçakları, sefilleri, devlet ve ikbale eriştirdiği için cevher sahibi insanlara yazık oluyor. Muhammed İkbal

21 Kasım 2019 11:45 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Duyurular

Kasım 20 2019

Aziz ve Muhterem Dostum, YUNUS ZEYREK (Doğumu: 1956) Ebedî âleme intikal etti.

Ankara - 20 Kasım 2019

Kendisiyle yaptığım birincisi 08.01.2010'da olmak üzere 5 adet röportajı, birincisi 20.06.2012'de olmak üzere 5 adet kitabının, kendisi hakkında yazılan 1 kitabın tanıtımını yazmış, ESİNTİLER sayfasında 12 adet makalesini iktibas etmiş, okuyucularıma sunmuştum.

63 yıllık ömrünü Ahıska davasına hasreden; vefakâr, cefakâr, çile ve dava adamı, idealist bir insandı. Dûçar kaldığı menhus hastalık sebebiyle çektiği ıstıraplı günlerinde bile BİZİM AHISKA DERGİSİ'ni yayımlamaya devam etti.

Ahıska bir gül idi gitti

Bir ehl-i dîl idi gitti,

Söyleyin Sultan Mahmud'a

İstanbul'un kilidi gitti.

 

 

Daha Fazla Bilgi »

Aydın Gözüyle

Tarih: 21 Kasım 2019 Yazar: Ramazan Bakkal-Senarist Kategori: Akademik

Öncelikli alanlarda araştırma yapacak uzmanlar yurt dışına gönderilmeli. Süre ve hedef verilmeli, bağlayıcı kontratlar yapılmalı. Amerikan otomotiv endüstrisinin Japon otomotivi karşısındaki hezimete uğrayınca birkaç akademisyeni Japonya'ya gönderip bunlarla nasıl başa çıkarız diye çalıştırdığını göz ardı edemeyiz. Prof. Jeffrey yıllarca Toyota üzerinde çalıştı. Toyota tarzı diye kitap yazdı. DİA-

 

 

Devamı »

Tarih: 21 Kasım 2019 Yazar: Sevil Köse-Esnaf Kategori: Kültür - Sanat

YAZMAK... İnsan neden yazmak ister ki? İnsanı yazmaya götüren sebepler ne ola ki diye sorduğumuzda birçok sebep sıralayabiliriz. Yaşadıklarını anlatmak için, yaşamadıklarını anlatmak için, isteyip de yapamadıklarını ya da istemeden yaptıklarını söylemek için. Yeni bir dünyayı, hayallerinde, kurmak için... Pişman olduğu için, âşık olduğu, olamadığı, nefret ettiği, kıskandığı, sevindiği ve üzüldüğü için yazar. Yalnız olduğu için... Sartre'ın dediği gibi "dünyaya fırlatılmışlığını başka türlü nasıl tanımlayabilir ki insan. Şiirin deyimiyle "yalnızlık kovanına çomak soktum yine bu gün'' Vıızzzzzzzzzz! Bu yalnızlıktan, bu amansız uğultudan nasıl aralaşabilir ki insan yazmadan. "Gözden ırak olan, gönülden ırak olurmuş. Ne talihsiz bir cümle diyerek ekliyor. Hiç ırak olmadın ki sen Sirene. Hiç bir yere ait olmayan, olamayan şair. Hülasa tüm hayat"... diyerek zaman zaman umutsuzluğundan da dem vuruyor.

 

 

Devamı »

Tarih: 20 Kasım 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

BOP'un en can alıcı noktası sayılan ve tâ Ermenistan'dan İsrail'e dek uzayacak olan Büyük Kürdistan'ın 1'nci (Irak Kürdistanı) ve 2'nci (Suriye Kürdistanı) ayağından sonra sıra 3'ncü (İran Kürdistanı) ayağa gelmiş gözüküyor. Az-çok gecikmeler yada yol kazaları yaşansa da 40 yıllık bir proje gibi düşündüğünüzde daha yarıya bile gelinmemesi 'hayatta hiçbir şey için geç değildir' sözünü düşündürtüyor. Ve asıl ondan sonraki (4.) aşamaları düşününce de başımıza bir ağrı giriyor. Kimileri düşünceden kimileri düşüncesizlikten ölürmüş.

 

 

Devamı »

Tarih: 20 Kasım 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

13,5 X 19,5 santim ölçülerinde 456 sayfalık eser bir ailenin hayat hikâyesinden ibaret değildir. Türkiye'nin siyasi tarihidir, Merhum Ergun Göze'nin 'Bâb-ı Âdî' olarak tavsif ettiği 'Bâb-ı Âli'nin' içyüzünü anlatan bir 'belge roman'dır, Göze ailesinin çevresinde bulunan ve Türkiye'nin kaderinde şu veya bu ölçüde rol oynamış kişilerle alakalı biyografik eserdir. Fikir hamûlesi son derece yüksektir. Didaktik'tir, nasihatnamedir ve Türkiye'nin geleceğinin plânlanmasında faydalanılabilecek tarihçedir. Bütün bunlar, roman rahatlığıyla okunacak bir üslûpla okuyucuya sunulmaktadır. Okuyan herkesin rol model olarak kabul edebileceği insan manzaralarıyla doludur. Değerlendirmeler, akl-ı selîm sahiplerinin düşüncelerini yansıtmaktadır:

 

 

Devamı »

Tarih: 19 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

İşsizlikle ilgili rakamlar sadece sayılardan ibaret değildir. Artan intiharların, boşanma oranlarındaki yükselişin, suç ve suçlu sayısındaki artışların da işaretidir. Aynı zamanda dava ve icra dosyaları sayılarının rekorlar kırmasının, batan işyerlerinin, devletin azalan vergi gelirlerinin kısacası toplumun huzur ve refahının azaldığının, ekonominin dibe çakıldığının da göstergesidir.

 

 

Devamı »

(Yazı Arşivi)

Haftanın Karikatürü

Tarih: 10 Kasım 2019 Yazar: Murat YILMAZ-Karikatürist Kategori: Karikatürler

karikatür

(Karikatür Arşivi)

Etkinlik Haberleri

Kasım 09 2019

- Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanları, ASAM (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezinde) Konuştu

ASAM Genel Merkezi Küçükçekmece - 09 Kasım 2019 - 13 00

 

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı eğitimci, yazar Sayın Süleyman Pekin ve bir önceki Başkan Av. Sayın Ruhittin Sönmez, Aydınlar Ocakları Büyük Şura'sında yaptıkları "Türkiye'deki Suriyeliler" konu başlıklı konuşmalarının önemine binaen, 9 11 2019 tarihinde ASAM (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi')nin daveti üzerine genel merkezi İstanbul Küçükçekmece'de bulunan konferans salonunda konuştular.

 

 

 Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanları, ASAM (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezinde) Konuştu  Haberin Devamı

 
Kasım 08 2019

- Av. Gürkan uysal Kocaeli Aydınlar Ocağında Konuştu.

İzmit Sivil Toplum Merkezi - 08 Kasım 2019 - 19 00

 

Av. Gürkan Uysal, "Devletin Reorganizasyonu" konu başlıklı konferansını 27 Ekim 2019 Tarihinde Aydınlar Ocakları Amasya Büyük Şurasında kalabalık bir aydın kesimine sunmuş ve dinleyiciler tarafından büyük beğeni almıştır. Konunun beğenilmesi ve önemine binaen, KAO. Yönetimi aynı konferansın Kocaeli'de de verilmesi kararı almıştır. 08 11 2019 tarihinde İzmit Fuariçi Sivil Toplum Merkezinde saat:19 00 da gerçekleşen Konferans, salonu dolduran kalabalık tarafından ilgiyle dinlenmiştir. Konferansa, Kocaeli Milli Kuruluşlara bağlı derneklerin başkanları, Kuruçeşme eski Belediye Başkanı İbrahim Kahraman, Eski KAO Başkanı Av. Ruhittin Sönmez, Ocak Başkanı Eğitimci Yazar Süleyman Pekin ve KAO Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte çok sayıda dinleyici katılmıştır.

 

 

Av. Gürkan uysal Kocaeli Aydınlar Ocağında Konuştu.  Haberin Devamı

 
Ekim 27 2019

- Aydınlar Ocakları 49. Büyük Şurası Sonuç Bildirgesi

Amasya - 27 Ekim 2019

 

49. Büyük Şuramız, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk Milleti'nin bağımsızlığını tehlikede görerek 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkıp Milli Mücadele'nin meşalesini yaktığı, Kurtuluş'tan Kuruluş'a giden kutlu yolun kilometre taşları olan Amasya Tamimi'ni yayınladığı, Erzurum ve Sivas Kongrelerini yaptığı tarihin 100. Yıldönümünde gerçekleştirilmiştir. Türk Milliyetçiliği düşüncesini benimseyen ve Türkiye'nin meselelerini bu açıdan değerlendiren Aydınlar Ocakları olarak, son Şuralarımızı özellikle Kurtuluş'tan Kuruluş'a giden ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile noktalanan bu kutlu yolun üzerindeki Ankara, Samsun, Sivas ve Amasya'da gerçekleştirdik.

 

 

Aydınlar Ocakları 49. Büyük Şurası Sonuç Bildirgesi  Haberin Devamı

 
Ekim 27 2019

- Aydınlar Ocağı Cumhuriyet’i Amasya’da Andı

Amasya - 27 Ekim 2019

 

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin "Kuzey Suriye ve Türkmenlerin Geleceği" sunumuyla, eski başkan Av. Ruhittin Sönmez "Türkiye'de Suriyelilerin Hukukî Statüsü" sunumuyla, Doç. Tekin Yeken "Türkiye'nin Deprem Potansiyeli, Yapı Düzensizlikleri ve Erken Uyarı Sistemi" sunumuyla ve Av. Gürkan Uysal da "Devletin Reorganizasyonu" sunumuyla yurdun değişik bölgelerinden gelen 230 civarındaki dinleyiciden tam not aldı. büyük Amasya Oteli'nde yapılan oturumlar "Amasya Tamimi ve Amasya Protokolü'nün 100. Yılı" temasıyla gerçekleştirildi. Amasya Genelgesi'nin imzalandığı Saraydüzü Kışla Binası ile Amasya'nın tarihî mekânlarının ve müzelerinin de ara zamanlarda gezildiği Şura her zaman olduğu gibi ortak deklare edilen bir sonuç bildirgesiyle sonuçlandı.

 

 

Aydınlar Ocağı Cumhuriyet’i Amasya’da Andı  Haberin Devamı

 
Ekim 23 2019

- Aydınlar Ocağı Yönetimi Toplandı

Cumba Kafe-Restoran - 23 Ekim 2019 - 19 00

 

Kocaeli Aydınlar Ocağı, Amasya Şurası öncesi bir toplantı düzenleyerek şura sonrası yapılacak faaliyetler konusunda görüş alış verişinde bulundu. Önümüzdeki aylarda yapacağımız etkinlikler kapsamında konusunda uzman akademisyen veya uzman kişilerin isimleri üzerinde durularak bazılarının üzerinde fikir birliği sağlandı. Şura sonrası ilk faaliyetin ise "Gençler Kürsüde" programında karar kılındı.

 

 

Aydınlar Ocağı Yönetimi Toplandı  Haberin Devamı

 
Ekim 11 2019

- İzmit’ten Mehmet Azimli Rüzgârı Geçti

Sivil Toplum Merkezi - 11 Ekim 2019 - 19 00

 

30'a yakın kitabın yazarı Prof. Mehmet Azimli, Konferansının girizgâhında bir Siyer Uzmanı olarak önce "Siyeri Farklı Okumak" kitabını yazdığını, ardından Dört Halife devrini tek tek işleyen sıralı 4 kitap çıkardığını ve son olarak da bu işin sistematiğini gösterme adına Cahiliyeyi Farklı Okumak kitabını kaleme aldığını ifade etti. İslam Dininin herşeyi komple değiştiren bir mantıkla iş görmediğini, örneğin ibadet alanındaki birçok uygulamanın bazı değişikliklerle Cahiliyeden devralındığını, bunun da normal olduğunu zira Yahudilik ve Hıristiyanlık gibi dinlerin uygulamalarının Cahiliye devrine miras kaldığını örneklerle anlattı.

 

 

İzmit’ten Mehmet Azimli Rüzgârı Geçti  Haberin Devamı

 

(Haber Arşivi)

KAO TV

Resim Albümlerimizden

Resim albümlerimizi http://www.flickr.com/photos/kaoresimleri adresinde görebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.