GÜNÜN SÖZÜ

Rahat yaşamak istiyorsan hayatı olduğu gibi kabul et. Dileklerinin hayata şekil vermesini istiyorsan, sıkıntılara katlanmalısın. M. Niyazi Özdemir

23 Kasım 2019 01:41 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Faaliyetlerimiz » Röportajlar » Ahsen OKYAR; “Kocaeli, tarihin en önemli kentlerinden biri”

Ahsen OKYAR; “Kocaeli, tarihin en önemli kentlerinden biri”

İzmit - 13 Şubat 2011

Resim

Özgür Kocaeli Gazetesi çalışanlarından Samet TÜRKYILMAZ'ın yaptığı röportaj ve sorularına verdiğim cevaplar 13 Şubat 2011 Pazar günü Özgür Kocaeli Gazetesinin Çınar ekinde bir sayfa olarak yayınlandı. Samet Beye ve Özgür Kocaeli Gazetesi yöneticilerine teşekkür ederim.

Ahsen OKYAR; "Kocaeli, tarihin en önemli kentlerinden biri"

1-Kocaeli'nin en şikayetçi olduğunuz tarafı nedir?

İzmit'te doyup, imkan ve ünvan sahibi oldukları halde, hala nerelisin denildiğinde İzmit'liyim, Kocaeliliyim diyemeyen ve çoğu defa hiç görmediği, gitmediği dedesinin hatta büyük dedesinin yaşadığı şehrin ismini söyleyenlerle birlikte yaşamak mecburiyetinde kalmak şikayetçi olduğum en önemli konudur. Trafik problem olmaya devam ediyor.

2- Uzak kaldığınız zamanlarda Kocaeli'nin en çok nesini özlüyorsunuz?

Akşamdan yerel gazeteleri almayı ve okumayı özlüyorum

3-Kocaeli'de öğlen yemekleri için tercih ettiğiniz lokantalar hangisi?

Dostlarımla Çınarlı Camii karşısındaki Tarihi Köfteci İlhan Haftacı'nın lokantasında buluşuruz.

4-Kocaeli'de devamlı gittiğiniz berber/kuaför var mı?

Akçacami yanındaki Zirvem Kuaförde torunum Ahmet Efe Küçük'ün Faruk amcası, Faruk Kaya'nın devamlı müşterisiyim.

5- Konfeksiyon alışverişi için tercih ettiğiniz mağazalar hangileri?

Özdilek İzmit Mağazası

6-Hamburger, tost ve benzer fast-food türü ürünler için özel bir tercihiniz var mı?

Davet edene uyarım

7-Sizce Kocaeli'nin manzarası en güzel yeri neresi?

Şehitler Korusundaki Rasat Kulesinden ve Cuma'ları gitmeye çalıştığım Orhan Camiinin bahçesinden Körfez'i temaşa etmek büyük keyif verir.

8-Sinemaya gidiyor musunuz? Özellikle tercih ettiğiniz bir salon var mı?

Ayda birden az olmamak üzere genellikle yeğenim Ayhan Okyar'ın Müdürlüğünü yaptığı Özdilek Cinetime Sinemalarına giderim.

9-Kasap, şarküteri, manav alışverişlerinizi nereden yapıyorsunuz?

Kocaeli Devlet Hastanesi Durağındaki Gülkar Kasap'tan et ihtiyacımı, Şarküteri malzemelerini evimizin karşısındaki Nokta Market'ten, Manav ihtiyaçlarımızı sokağımızda kurulan açık pazardan karşılıyoruz.

10-Bir pazar günü piknik yapmaya karar verdiniz, şehrimizde nereye gidersiniz?

Kandıra sahillerine, Maşukiye ve Kartepe sırtlarına

11- Kocaeli'nin unutulmaz politikacısı olarak gördüğünüz bir isim var mı?

Bilinen 5000 yıllık Türk Tarihinin ilk kadın İçişleri Bakanı ve halen TBMM Başkan Vekili Dr. Meral Akşener

12-Kahvaltı için tercih ettiğiniz bir mekan var mı?

Arkadaşım Ali Kara'nın sahibi olduğu İnönü Caddesi üzerindeki Saray Börekçisi

13-Şehrimizdeki hastane, klinik ve sağlık kuruluşlarından memnun musunuz?

Mevzuattaki değişikliklerle de, Sayıları, teknik donanım ve hizmet kalitelerinin her gün biraz daha arttığını düşünüyorum. Allah yinede en iyisine dahi düşürmesin.

14-Şehrimizde lahmacun, pide ve ekmek fırını olarak en başarılı bulduğunuz yerler hangileri?

Ekmek ihtiyacımızı Muhasebe Büromun bitişiğindeki Karadeniz Ekmek Fırından karşılarız.

Bakırcılar Çarşısındaki Oruçoğlu Pide salonuna eski İTO Başkanı Nihat Gürer ile sıklıkla gideriz.

15-Kocaelispor'un maçlarını takip eder misiniz? Unutulmaz futbolcu olarak gördüğünüz biri var mı?

Pek takip etme imkanım olmuyor. 1970-1973 yıllarında İzmit Ticaret Lisesinde okurken efsane Takımımızın kaptanı, sonrasında da Kocaelispor'da uzun yıllar oynayan Mahir Danabay

16-Geçmiş yıllarda Kocaeli'de yaptığınız, şimdilerde yapamadığınız ve özlemini duyduğunuz herhangi bir şey var mı?

Aydınlar Ocağını 1985 yılında kurduğumuz ilk 10 yıl içerisinde her Salı akşamı bir ilim, fikir, iş, sanat, siyaset ve devlet adamını İzmitlilerle buluşturduk. Kitle iletişim araçlarının çoğalması, ekonomik sıkıntılar, beraber olduğumuz dostlarımızın yaşlanmaları gibi sebepler insanlarımızın bir araya gelmelerini zorlaştırmaktadır.

17-Akşam yemeği için tercih ettiğiniz restoranlar hangileri?

Yıllardır Dernek organizasyonlarımızda Otel Asya'da toplanırız. Hizmet kalitesi İstanbul'un meşhur Restoranlarının dahi ilerisindedir.

18-Önceki yanıtınızla bağlantılı olarak soracak olursak: Akşam yemeği için sevdiğiniz bir mekana gittiniz, hangi yemeği, hangi içkiyi sipariş edersiniz ve ortamda nasıl bir müzik olmasını, yanınızda kimlerin olmasını istersiniz?

Yemeklerde ayırım yapmam. Enginar'a hayır demem. Alkollü içki alışkanlığım yok. Türk Müziği dinlemek, ailem ve çok çok yakın dostlarımın olmasını isterim.

19-Bar, Gece Kulübü ve benzer mekanlara gidiyor musunuz?

En son 20 sene önce Bursa'da 10 gün süren bir seminerde, ülkemizin her yerinden gelen Muhasebe Müdürleri ile gitmiştim.

20-İlimizde son yıllarda çok sayıda "Cafe" açıldı, bu tür yerlere gidiyor musunuz?

Ailece Sekapark içerisindeki Cafe'lere gidiyoruz.

21-Cafe, lokanta veya restorana gittiğinizde servisinden özellikle memnun olduğunuz ve ismen tanıştığınız garson var mı?

Maalesef...

22-Sınırsız paranız ve sınırsız yetkiniz var. Kocaeli'de bir proje uygulamanız isteniyor. Nasıl bir projeyi hayata geçirirsiniz?

Genelde 1 milyonda bir kişi olan ayküsü (İQ) yüksek Türk gençlerinin eğitim ve sonrasında da hazırlayacakları projelerine destek veririm.

23-Tatlı-pasta alışverişinizi nereden yapıyorsunuz?

Çocuk Parkındaki Sütten'den

24-İşinde başarılı olarak gördüğünüz esnaflar kimler?

Alemdar İşhanı altındaki Cenk Tesisat İşletmesinin sahibi Recep Yıldız diyebilirim.

25-Özellikle tercih ettiğiniz bir akaryakıt istasyonu var mı?

Ahmet Şimşek'in sahibi olduğu Yahya Kaptan yolu üzerindeki Opet Akarhan Petrol

26-Kocaeli'de size bir ev hediye edileceğini düşünün. Hangi bölgede, nasıl olsun istersiniz?

Kandıra Bağırganlı Köyü Taflan Koyun'da tripleks olmasını isterim.

27-Hangi yerel gazeteleri takip ediyorsunuz?

Yıllardır Özgür Kocaeli Gazetesi başta olmak üzere yerel gazetelerin tamamını ilk yayına başladıkları günden itibaren akşamdan alır, içinde bulunduğum organizasyonlara ait haberleri keser ve dosyalarım. Ciddi sayılacak bir gazete arşivim oldu.

28-Söyleşinin sonunda Kocaeli'de yaşıyorum başlığı altında ekleyeceğiniz bir söz var mı?

Kocaeli tarihin en önemli kentlerinden biri.. Doğduğumuz yer değilse de, doyduğumuz ve imkan bulduğumuz yer olduğunu aklımızdan çıkartmayalım.. Hep birlikte kıymetini bilelim..

Ahsen Okyar kimdir?

1955 yılında Kandıra'da doğdu. Üç kardeşin en küçüğü.

Eğitimi

Kandıra Zafer İlkokulu (1962-1967), Kandıra Ortaokulu (1967-1970), İzmit Ticaret Lisesi (1970-1973) ve İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Sultanahmet / İşletme Muhasebe Bölümünden (1973-1978) mezun oldu.

İş Hayatı

İş hayatı 1974 yılında İstanbul Sirkeci'de bir şirketin Muhasebe sorumlusu olarak başladı. Lisans eğitimi sonrası geldiği İzmit'te SEKA Genel Müdürlüğü İkmal Daire Başkanlığı ile Muhasebe ve Mali İşler Daire Başkanlığında memur olarak çalıştı. Selüloz-İş Sendikası Genel Merkezinde Genel Mali Danışman, İzmit Belediyesinde Hesap İşleri Müdürü, özel bir Şirketin Muhasebe ve İdari İşler Müdürlüğü yaptıktan sonra 1989'da çıkan SMMM Kanununa müteakip kendi bürosunda Serbest Muhasebeci - Mali Müşavir olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Ailesi

Ahsen Okyar evli olup 4 çocuk babası ve bir torun dedesidir.

Üyesi olduğu kuruluşlar

19 Yaşından beri aktif Dernekçilik yapan Ahsen Okyar 1980 öncesi Kandıra'da Ocak Başkanı, İİTİA Mezunları Derneği Üyesi (1978), Kocaeli SMMM Odası Üyesi (1989) Kocaeli Kandıralılar Derneği Kurucu üyesi (1994), Kocaeli Üniversitesi Vakfı ilk Denetçisi, İzmit Ticaret Odası Meclis Üyesi (5 yıl) ve Meclis Başkan Vekili (2 yıl) (1999-2004), Kocaeli Kandıralılar Derneği Denetim Kurulu Başkanı  (11.01.1994 - ....), KSMMMO Meclis Üyesi ve Meclis Başkan Vekili (10 yıl) (1996 - 2006), KSMMMO Meclis Üyesi (2008 - 2010) Halen Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Meclis Başkan Vekili ve Basın Yayın Komisyonu Başkanıdır.

25 yıldır Kocaeli Aydınlar Ocağı yöneticisi

Kurucu Üye (03 Mayıs 1985), Yönetim Kurulu Genel Sekreter 10 yıl (05.10.1985 - 27.06.1995), İlim ve İstişare Kurulu Üyesi 2 yıl (27.06.1995 - 26.06.1997), 26.06.1997 den bugüne 7 dönemdir Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı olarak hizmet vermekte. 2011 yılı Mayıs ayında yapılacak Genel Kurulda görevini bırakacak.

01 Kasım 2006 tarihinde faaliyete geçen Kocaeli Aydınlar Ocağının www.kocaeliaydinlarocagi.org.tr sitesi ile Kocaeli Kandıralılar Derneğinin www.kandiralilar.net sitelerinin editörüdür.

İletişim

e-posta; ahsenokyar@gmail.com,

Kişisel blogu; www.ahsenokyar.com

Resimler

03 Aralık 2010 58. ssg Ahsen Okyar

08.07.2006 Aydınlar Ocağının Söz Sırası Gençlerde programında konuşan gençler İzaydaş Kandıra Tesislerinde Genel Müdür Recep Bilal Şengül ile birlikte

11.01.2011 Kocaeli SMMMO Meclis Başkanlık Divanı

16.12.2008 Kocaeli Aydınlar Ocağı Bayramlaşması Doğu Kışla Oturanlar: (Prof. Dr. Recep Tarı, Abdullah Köktürk (Bekirpaşa BB), Ali Kahraman, (Kuruçeşme BB), Halil Vehbi Yenice (Saraybahçe BB), Gökhan Sözer (Vali), Ahsen Okyar (Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı), İbrahim Karaosmanoğlu (Kocaeli BB), Ali Haydar Bulut (Derince BB), Sabit Kaya (İzmit Kaymakamı), Dr. Nevzat Doğan (Kocaeli MV), Ali Ayaz (İl Genel Meclisi Başkanı)

17.11.2010 Kandıra Kocabayramlar Köyü bayramlaşmaya katılan aile üyeleri

19.04.2006 Ahsen Okyar, KBB Genel Sekreteri (Van Valisi) Münir Karaloğlu, rahmetli Kandıra Kaymakamı Mehmet Sarıcan ile birlikte

23.08.2008 Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül’ün ziyareti (Selçuk Arslan, Gökhan Sözer, M. Vecdi Gönül, Ahsen Okyar, Erdal Baykara, İbrahim Karaosmanoğlu, Hasan Uzunhasanoğlu, Zeki Aygün, Adnan Balcı, Recep Yıldız, Ali Kahraman, Selahattin Kabadayıoğlu, Sedat Onaran, Ahmet Şimşek, Av. Beytullah Uslu

24.04.2008 Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, 23 Nisan Çocuk şenliği için kızım Zeynep Gökçen Okyar’ın misafiri olan Tataristan’dan gelen Lilia Gayfulliiya ile Sekapark’ta (Ahmet Efe Küçük, Zeynep Gökçen Okyar, Abdullah Köktürk, Lilia Gayfulliiya, Ahsen Okyar ve Neslihan Küçük)

28.11.2008 Ahsen Okyar kürsüde

28.04.2005 Aydınlar Ocağı Dernekleri 26. Şurası için İzmit’e gelen delegasyon Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önünde

29.07.2007 Sarp Sınır kapısında Yunus Özen, Hasan Baykara, Ahsen Okyar, Hasan Uzunhasanoğlu, Ecz. Selçuk Arslan ve Dr. Aziz Alemdar

30.04.2008 TBMM Başkanı Köksal Toptan ile birlikte (İbrahim E. Yenice, Hasan Uzunhasanoğlu, Ahmet Şimşek, Ruhittin Sönmez, Hamit Akbulut, Hasan Ayaz, Yüksel Özdemir, Serhat Duyar, Veysel Çavdar, Recep Yıldız, Cemal Barış, Ahsen Okyar, Köksal Toptan, Selçuk Arslan, Av. Necdet Kozan)

35 sonra İİTİA Sultanahmet’te beraber okuduğu arkadaşları ile birlikte

Ahsen Okyar İşyerinde (Serbest Muhasebeci-Mali Müşavirlik Bürosunda)

25.04.2010 Hatice - Burak Okyar’ın nikah şahitleri (KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu nikahu kıyarken nikahın şahitleri: Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Gökhan Sözer ve Lütfü Türkkan)

25.04.2010 Hatice - Burak Okyar’ın nikahına katılanlar

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.