GÜNÜN SÖZÜ

"Batılılar bizi kandırmaktadır." Bu iddiaya inanmak aslında bizim Batılılar'dan aptal olduğumuza inanmakla eşdeğerdir.İskender Öksüz

24 Eylül 2018 12:32 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

GÜNCEL YAZARLAR

Özcan PEHLİVANOĞLU

Doğaya Yani Üretime Dönün!...

Fikret Karatepe

Gel...

Mustafa KÜPÇÜ

Fix’in Tuzağı!...

Prof.Dr. Hacı DURAN

Ahlak Hayatın Sanatıdır...

Mualla Yasdıman

Günçiçek/zaman (5)...

Akademisyen Karaçay Ahıskalı

Yağmacı Demokrasi...

Eğitimci, Şair ve Yazar Osman Oktay

Din Görevlilerinin Genel Kültür, Din ve Siyas...

Prf. Dr. Ahmet M. Gökçen

Faiz Tartışmaları...

Nesim YALVARICI

Vatan Elden Gidince!...

Mehmet Oğuzhan ALTUN

Putin ve Yeni Rus Oligarşisi...

Doç. Dr. Taner TATAR

Gibi...

Yrd. Doç. Dr. Banu GÜRER

Din ve Dünya (2)...

Oğuz ÇETİNOĞLU - Ekonomist, Araştırmacı-Yazar

Oğuz

Yazarımıza görüş ve önerilerinizi ocetinoglu1@gmail.com eposta adresi aracılığıyla gönderebilirsiniz.

28 Kasım 1938 tarihinde Samsun Bafra'da doğdu.  İlk ve Orta Okulu doğduğu şehirde bitirdikten sonra Ankara Ticaret Lisesi ve Ankara İktisâdî ve Ticârî İlimler Akademisi'nde okudu. Lise yıllarından itibaren  Toprak Dergisi'nde, Son Havadis ve Tercüman gazetelerinde  yazıları yayımlandı.

İş hayatına Ankara'da muhasebeci olarak başladı. Ankara ve Karabük'te; muhasebeci, malî müşavir ve  profesyonel yönetici olarak devam etti.

1980 yılında İstanbul'a yerleşerek ticaretle meşgul oldu. 1984 yılında Anavatan Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı'na seçilerek 4 yıl politika ile ilgilendi.

SSCB'nin dağılmasından Türk Cumhuriyetleri'nde sanayi yatırımları gerçekleştirmek üzere çok ortaklı şirket kurdu. Şirketin murahhas azası olarak Azerbaycan'da ve Kırım'da; tesis kurup çalıştırdı. 2000 yılında işlerini tasfiye etti.

İş hayatı ile birlikte yazı hayatı da devam etti. İlk yazısı 1954 yılında Bafra'da yayınlanmakta olan Bafra Haber Gazetesi'nde başmakale olarak yer aldı. Sonraki yıllarda Tercüman, Son Havadis ve Türkiye gazetelerinde yazdı. İlhan Egemen Darendelioğlu'nun Toprak, Türk Ocakları Genel Merkezinin yayınladığı Türk Yurdu dergilerinde yazı hayatı devam etti.  İslam, Kadın ve Aile, Yörünge, Yeni Düşünce, Yeni Hafta, Ufuk, Emelimiz Kırım, Papatya, Sağduyu, Dünya ve Kırım'da yayınlanan Kırım Sadâsı gibi dergi ve gazetelerde de imzasına rastlanmaktadır.  Akra FM radyosunda haftanın olayları üzerine yorumları oldu.

10 yıl boyunca (haftada bir gün) Zaman Gazetesi'nde köşe yazıları yazdı. Hâlen; Önce Vatan Gazetesi'nde, Orkun, Kalgay, Bahçesaray  ile Türk Dünyası Tarih ve Kültür, Dil ve Edebiyat, Antalya'da yayınlanan Nevzuhur, Kayseri'de yayınlanan Erciyes dergilerinde yazmaktadır.

Yayınlanmış kitapları:  Kültür Zenginliklerimiz, (Bilgeoğuz Yayınları, 2006) 4 Ciltte 4.000 sayfalık Kronolojik Tarih Ansiklopedisi. (Bilgeoğuz Yayınları, 2008), Tarih Sözlüğü (Bilgeoğuz Yayınları, 2009), Okyanusa Açılan Kapılar / Tefekküre Mayası Röportajlar. (Bilgeoğuz Yayınları, 2009).

Yayına hazır eserleri:  Osmanlı Devleti Kırım Hanlığı İlişkileri,  Kırım Hanlığı ve Kırım Türkleri Kronolojisi, Türkiye'de Dergiciliğin 160 Yılı (1849-2009), Türklerde İnanç Hayatı, Tesbih.

Oğuz Çetinoğlu evlidir, bir oğlu ve bir torunu vardır.

Yazıları    

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu