YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

GÜNCEL YAZARLAR

Süleyman PEKİN

Ortadirek Ağıtı...

Özcan PEHLİVANOĞLU

Hangi Demokrasi?...

Ruhittin SÖNMEZ

Toprak Ver Sorun Çöz ...

Zeki HACIİBRAHİMOĞLU

Çanakkale Zaferinin 100. Yılı...

Muhsin BOZKURT

Kur’an ve Tarih...

Prf. Dr. Ahmet M. Gökçen

Faiz Tartışmaları...

Gürkan KARAÇAM

Biz Geldik...

Nesim YALVARICI

Vatan Elden Gidince!...

Araştırmacı-Yazar Mehmet Oğuzhan ALTUN

Putin ve Yeni Rus Oligarşisi...

Doç. Dr. Taner TATAR

Gibi...

Yrd. Doç. Dr. Banu GÜRER

Din ve Dünya (2)...

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Şefika ÜLKER » Türk Kağıt Süsleme Sanatı Ebru

Türk Kağıt Süsleme Sanatı Ebru
Tarih: 08 Kasım 2010 Yazar: Şefika ÜLKER-Hattat - Müzehhibe Kategori: Güncel

Türk Kağıt Süsleme Sanatı Ebru

Menekşe Ebrusu Önder Cankurtaran

Menekşe Ebrusu Önder Cankurtaran

Orta Asya dillerinden Çağatayca'da "hare gibi, damarlı" anlamına gelen 'Ebre' kelimesi Ebru sanatının bilinen ilk adıdır. İpek Yolu ile İran'a gelen sanat, burada 'Ebri'  (Bulutumsu, bulut gibi) olarak isimlendirilmiştir. Daha sonra Türklerle birlikte Anadolu'ya gelen bu sanatın adı 'Ebru' olarak dilimize yerleşmiştir.

Ebru sanatının nerede ve ne zaman başladığı kesin olarak bilinmemektedir. Tarihi tesbit edilmiş en eski ebru 1447 yılına ait olup, Topkapı Sarayı'nda bulunmaktadır. Ebru tarihinde bugüne kadar tesbit edilebilen ilk ebrucu "şebek"  Mehmed Efendi'dir. Ebru yapımı ve terkiblerini anlatan en eski belge

Menekşe Ebrusu Önder Cankurtaran  niteliğindeki "Tertib-i Risale-i Ebri" adlı eserde adı geçer. Ebru tarihinde bilinen en önemli üstadlardan biri de Hatib Mehmed Efendi'dir (vefat t. 1773). Günümüzde "Hatip" adı ile anılan ebru türünü bulmuştur.

1846 yılında vefat ettiğini bildiğimiz Şeyh Sadık Efendi'nin, 'Ebru'yu Buhara'da öğrendiği ve iki oğlu Hezarfen Edhem ve Nazif Efendilere de öğrettiği bilinmektedir. Son Osmanlı ebru üstadlarının en önemlilerinden Necmettin Okyay (1883-1976) üstadı Edhem Efendi gibi birçok hünerlerin (okçuluk, mürekkepçilik, aharcılık, hattatlık, mücellitlik, gül yetiştiriciliği...) ustasıydı. 'Çiçekli Ebru'ları ilk uygulayan kişidir. Ebru Sanatını oğulları Sami (1910-1933) ve Sacit (1915-1998) ile yeğeni Mustafa Düzgünman'a (1920-1990) öğretmiştir.

Günümüzde bu sanatı devam ettiren ustalar arasında Niyazi Sayın, Fuat Başar, Alparslan Babaoğlu, Timuçin Tanaslan, Ugur Derman, Sadrettin Özçimi gibi birçok isim mevcuttur.

Ebru sanatı, Osmanlı döneminde devlet belgeleri ve resmi yazışmalarda zemin olarak kullanılmıştır. Ayrıca, cilt sanatının yanı sıra, hat sanatında zemin ve pervaz olarak kullanılmıştır. Günümüzde Hat sanatının, sanat atölyelerinde çoğalmasıyla birlikte, fonda kullanılan bu desenli kağıdın da değeri artmış, çerçevelenecek kadar önemsenmiştir.

Ebru sanatında battal, gel-git, taraklı, hatip, şal ebrusu, somaki(mermer) ebrusu, hafif ebru, akkase ebru, kumlu-kılçıklı ebru, yazılı ebru, çiçekli ebru gibi çeşitler vardır.

Not: Kaynak Ebru Hocası Dilek Özsöz

08 Kasım 2010

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi hattatsefika@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.