GÜNÜN SÖZÜ

Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme, balık tutmayı öğret. Konfüçyüs

25 Ağustos 2019 16:52 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » İsmail KAHRAMAN » Antalya’da yaşayan 400 yıllık Gebzeliler

Antalya’da yaşayan 400 yıllık Gebzeliler
Tarih: 04 Haziran 2012 Yazar: İsmail KAHRAMAN-Gazeteci, Belgesel Yapımcısı Kategori: Güncel

Antalya’da yaşayan 400 yıllık Gebzeliler

Araştırmacı gazetecilik ve belgeselcilik bu olsa gerek. Gezdiğimiz ve gördüğümüz her yerde mutlaka bir kültür izi bulmaya çalışıyoruz. Antalya'da belgesel çekimleri ve konferanstan sonra Kaş İlçesi'ne gittik. Kaş İlçesinde bizlere rehberlik yapan Harun Kocasofta bey atalarının Macaristan'dan Gebze'ye gelen Yörükler olduğunu söyleyince, doğrusu çok şaşırdım. Evet 450 yıl önce 400 çadırla Macaristan'dan Gebze'ye Yörük Göçünün geldiğini, buradan da daha sonra Antalya'nın Serik İlçesine geldiklerini, Serik İlçesinde ki Gebiz'in adının Gebze'den geldiğini açıkladı. Bu müthiş bir bilgiydi. Serik, Kaş İlçesi'nin tam ters istikametinde yaklaşık 300 kilometreye yakın mesafedeydi. Kaş'tan yola çıktık, Serik İlçesi Gebiz beldesine giderek araştırma yapmaya karar verdik. Bu bilgi Gebze'yi yakından ilgilendiriyor, çünkü 450 yıldan beri Serik Gebiz beldesinde yaşayan Gebzeli Yörüklerin, ayrıntılı araştırmasını yaparak kamuoyuna mal etmeye çalışıyorum.
SERİK AY YILDIZ MATBAASININ REHBERLİĞİNDE, GEBİZ'DE GEBZELİ YÖRÜKLER ARAŞTIRMASI
Serik Ay Yıldız Matbaasının sahibi değerli gönül dostu, kültür adamı eğitimci yazar Süleyman Beyin rehberliğinde Gebiz'e gidiyoruz. Gebiz ile ilgili yaptığımız araştırma da değişik iddia ve bilgiler var. Bu bilgiler eksik veya fazla. Ama bazı gerçekler var ki, burada yaşayan Yörüklerin bir kısmının Gebze ile ilgileri var. Gebiz Belde Belediye Başkanı Cengiz Büyükgebiz'i telefonla arıyoruz. Ancak kendisi toplantıda olduğu için birebir görüşme şansı bulamıyoruz. Gebiz beldesi Toros dağlarının eteğinde adeta bir tabloyu andırıyor. Büyük bayraklarla süslü cadde ve muhteşem camii, belediye binasının önünde büyük harflerle GEBİZ yazılmış. Tarih öğretmeni Osman Ak bizi karşılıyor. Ağabeyi Yrd.Doç.Dr Mehmet Ak bey ile bizi telefonla görüştürüyor.
Mehmet Ak bey, Gebiz'in bir Türk boyu adı olduğunu, Gebze ve Macaristan bağlantısının bulunmadığını söylerken, bu konuda görüşme yaptığımız İrfan Büyükgebiz ve yakın akrabası Kocaeli Üniversitesi'nde öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Büyükgebiz, çok net ve açık şu belgeleri verdiler:
"Atalarımız 400 çadırla Macaristan Yörüklerinden. Önce Gebze'ye gelip yerleşmişler, buradan Antalya Akseki'de devlete karşı yapılan bir ayaklanmayı bastırmak için atalarının devlet tarafından Akseki'ye gönderildiğini ve daha sonra da adını Gebze'den alan Macar Gebiz'i adıyla Gebiz beldesini kurarak buraya yerleştiklerini söylediler. "
 Evet iki ayrı iddia. Ama sayın Mehmet Ak beyin dışında görüştüğüm onlarca Gebizli, atalarının Macaristan'dan gelen Yörükler olduğunu, önceye Gebze'ye yerleştiklerini ardından da Antalya Gebiz bölgesine gelip yerleştiklerini net bir şekilde ortayla koyuyorlar.
Bu konuda internette değişik iddialar var. Ancak internette yer alan bazı bilgileri ve yorumları özetleyerek gazetemizin internet sitesinde sizlerin yüksek bilgilerine sunmak istiyoruz. Antalya Gebiz'de yaşayan Gebzeli Yörüklerle ilgili yorum ve yazıları www.gebzegazetesi.com sitemizde ki İsmail Kahraman makaleler kısmından okuyabilirsiniz.
GEBİZLİ YÖRÜKLER GEBZE'DEN Mİ GİTTİ?
Sonuç olarak Gebizli çok sayıda Yörük var. Burada yaşayan Yörükler gerçekten Gebze'den mi gitti. Bu konuda yaptığımız araştırmayı ve bizim kanaatimizi Pazartesi günü bu köşeden sizlerle paylaşacağız. Pazartesi gününe kadar sizleri bu konuda araştırma yapmaya, bulduğunuz bilgileri bizimle paylaşmaya davet ediyorum.

 

04 Haziran 2012

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi iskahraman@gebzegazetesi.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.