GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 02:19 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Kibarlık Mutluluğu Artırıyor ve Sağlığı İyileştiriyor

Kibarlık Mutluluğu Artırıyor ve Sağlığı İyileştiriyor
Tarih: 06 Temmuz 2013 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Kibarlık Mutluluğu Artırıyor ve Sağlığı İyileştiriyor

 

Kibar insan, davranış, düşünce, duygu bakımından ince ve nazik olan kimsedir. O, kimseye nefret dolu gözlerle bakmaz, karşısındakinin sözünü bölmeden onu dinler, dinlerken başka şeyle meşgul olmaz, başkalarını rahatsız edecek davranışlarda bulunmaz,  kavga etmez, sözlerini başkalarını kırmayacak, incitmeyecek şekilde ifade eder, kimseyi kolay kolay incitmez,  kültürlüdür, görgülüdür...

Kibar insan, başkalarının güçlü ve güzel yönlerine yoğunlaşır. Herkeste iyilik arar ve insanların iyi yönlerini onlara söyler. İnsana büyük değer verir, ona nezaketle, kibarca yaklaşır. Çünkü insan Allah'ın halifesidir.  Yüce Kur'an'da  "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" buyuruluyor (Bakara/30).

Kibar insanın ağzından sevgi sözcükleri akar. Onun hayatında kabalığa ve kötü sözü yer yoktur.

Mutluluk, olumlu düşüncenin duygusudur ve olumlu düşünene verilen bir ödüldür. Bu sebeple, kibar insan,  yaptığı işler sonunda mutluluk hisseder. Bir söz vardır: "Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır."

Kibar insan, kişiyi âlemin özeti olarak görür.

Şeyh Galip hazretlerinin çok veciz ve edebi şekilde beyan ettikleri:

Hoşça bak zatına kim zübde-i âlemsin sen

Merdüm-i dide-i ekvan olan âdemsin sen

Yani hoşça bak kendine, âlemin özetisin sen. Kâinatın göz bebeği olan insansın sen.

Diğer taraftan, kibar insan, kaba insanlara göre daha sağlıklıdır. İnsanlara güzel söz söyler ve konuşurken gülümser. Kur'an'ı kerimde "İnsanlara güzel söz söyleyin" diye buyuruluyor.

Gülümseme, mekanik de olsa sağlıklı ve mutlu yaşamaya yardımcı olur. Mutluluk, sevinç gibi duyguları gerçekten hissetmeden, yalnızca yüzünü bu duyguları hissettiği konuma getiren kimsenin de tansiyonu düşer ve tüm bedensel fonksiyonları iyiye doğru gider.

Üzüntü ve öfke gibi olumsuz duygular ise, kan basıncını yükselmesine ve bedensel fonksiyonların kötüye gitmesine sebep olur.  Bu yönüyle, kibarlık mutluluğun kapısını açan anahtardır.

Kibar olmak veya kaba olmak da insanın kendi seçimidir ve kendi elindedir.

 

 

 

06 Temmuz 2013

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.