GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 03:19 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Zihinde Canlandırma Tekniği ile Stresi Azaltma

Zihinde Canlandırma Tekniği ile Stresi Azaltma
Tarih: 22 Ekim 2013 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Zihinde Canlandırma Tekniği ile Stresi Azaltma

 

Zihinde canlandırma önemli bir stres azaltma yöntemidir. Bu teknikle stres veren deneyimin algısı, yorumu ve ona verdiğimiz anlamı değiştirmiş oluruz.
Stresi başka açıdan görebilirsek onun etkisi azalır. Olayların kendi başlarına anlamı yoktur. Onlara anlam veren bizim yorumumuzdur. Deneyimlerimiz hakkında yorumumuz veya inancımız dünyaya bakışımızı etkiler. Stres buna genel bir karşılıktır.
Canlandırma bir beceridir, onu geliştirmek ve etkin kullanmak pratik yapmayı gerekli kılar. En iyisi gece uykuya dalmadan önceki ve sabah kalktıktan sonrasıdır. Çünkü bu anlarda zihin gevşemiş ve fikre açık hale gelir.
Zihin bir şeyi en iyi biçimde gevşemiş bir haldeyken görselleştirir. Çünkü bu durumda bilinçli dünyanın baskısı ortadan kalkmıştır. İşte uykuya dalmadan önceki bu gevşemiş dönemimizde alfa olarak bilinen beyin dalgaları yayılır. Alfa durumunda beyin, dış dünyadaki tehlikeler yerine içe döner, gevşemeyi ve rahatlamayı öğrenir. Herhangi bir şeyi öznel olarak yapmak için, yani hatırlamak, hayal etmek veya düşünceleri yönlendirmek için oldukça alıcı ve elverişli bir ortam sunar. Hayal kurduğumuzda aynı şey geçerlidir. Vücut gevşemiştir ama zihin uyanıktır ve telkinlere açıktır. 
Gevşemek sol beynin meşgul olduğu düşünceleri ortadan kaldırıyor. Fizyolojik olarak hem kaygılı, hem stresli hem de gevşemiş olmak mümkün değildir. Zihinde canlandırma tekniği ile gevşediğimiz zaman stres de ortadan kalkıyor veya azalıyor. 
Araştırmalar, canlı bir resmi aklınızda otuz beş saniye tutabilirseniz bu resmin bilinçaltına ineceğini gösteriyor.
Bilinçaltı zihin, gerçek bilgi ile canlandırma uygulaması sırasında ortaya çıkan bilgiyi ayırt edemiyor. İkisine aynı karşılığı veriyor.

 

 

22 Ekim 2013

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.