GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 02:19 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Vicdanınızın Sesini Duyabiliyor musunuz?

Vicdanınızın Sesini Duyabiliyor musunuz?
Tarih: 31 Ekim 2013 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Vicdanınızın Sesini Duyabiliyor musunuz?

 

Vicdanımızın sesini duyabilmek için kendimize kulak vermeyi bilmiş olmamız gerekir. Kulağımıza gelen her sesi dinleriz, ama kendi sesimize kulak vermeyiz. 
Pek çok insan, üretici olmayan arkadaşlık ilişkileri içinde yaşıyor. Sürekli başkalarıyla programlar yapıyor, onlarla birlikte oluyor. Ama farkında olmadan kendinden kaçıyor ve kendiyle iletişim kuramıyor. 
Kendi dünyalarımızı oluşturmak yerine başkalarının kurdukları dünyayı yaşıyoruz. Yani var olamıyoruz. Vicdanımızın sesini duyabilmek için kendimizle baş başa kalmak ve kendimizi dinlememiz gerekiyor.
Karşılaştığımız olaylarda, "Şu an ne yapabilirim, nasıl davranabilirim?" sorusunu kendimize (iç dünyamıza) sorabiliriz. Genelde içimizden gelen ilk ses vicdanımızın sesidir. Bu sesin, bu yaklaşımın, vicdanımızdan gelip gelmediğini de anlayabiliriz: Eğer bu ses "kendimize ve başkalarına zarar vermemeyi" öğütlüyorsa vicdanımızın sesidir.
Vicdanlı kişilerin çevresine her zaman vicdana uyan kişiler bulunur. Vicdanına uymayanlar ise yine vicdanına uymayanlarla birlikte olurlar.
İnsanın bir nimetten gerçek anlamıyla zevk alabilmesi için o kişinin ruhen huzurlu olması gerekir. Vicdanı rahatsızlık içinde olan bir kimse, her türlü nimet içinde bulunsa da hiçbir şeyden zevk almaz. 
Eflatun'un dediği gibi "Nefsinin öğretmeni, vicdanının öğrencisi ol."

 

 

31 Ekim 2013

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.