GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 02:35 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Tertemiz Bir Zihinle Dünyaya Geliyoruz Ama

Tertemiz Bir Zihinle Dünyaya Geliyoruz Ama
Tarih: 19 Kasım 2013 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Tertemiz Bir Zihinle Dünyaya Geliyoruz Ama

Yapılan araştırmalara göre, İlkokulun birinci sınıfına başlayan her on öğrenciden sekizi okula ilk başladıklarında kendilerini çok iyi hissetmektedirler. 
Çocukların yaşları büyüdükçe kendilerini iyi hissedenlerin oranı birdenbire düşmektedir.
Yapılan bilimsel çalışmalar, her yüz yetişkinden yetmiş beşinin kendilerini değersiz gördüklerini ortaya koymuştur. İnsanların büyük bir bölümü kendileriyle ilgili değer duygusunu beş yaş ile yetişkinlik dönemi arasında kaybediyor. Olumsuz telkinlerin etkisi altında kalan bu çocuklar önlerine çıkan zorluklar karşısında yenin düşüyorlar. 
Acaba insanlar kendilerini niçin değersiz görmektedirler? 
Çocuklar okula başladıktan hemen sonra ailelerinden, öğretmenlerinden, arkadaşlarından, televizyondan, medyadan ve kitaplardan gelen olumsuz telkinlere ve etkilere maruz kalıyorlar. 
Kendi zihinlerini olumsuz etkilere açık hale getiren bu insanlara yazık oluyor...Bu olumsuz etkiler bir ömür boyu onların düşüncelerini etkiliyor. Bir insanın zihni kötümser düşüncelerle dolu olduğu zaman, ondan başarı bekleyebilir miyiz?
Emerson diyor ki "İnsan, gün boyunca ne düşünüyorsa 'o' dur." Korku dolu düşüncelere sahip bir kimse elbette korkak olacaktır.

19 Kasım 2013

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.