GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 02:50 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Zihnin Hastalık Üzerinde Büyük Etkisi

Zihnin Hastalık Üzerinde Büyük Etkisi
Tarih: 10 Aralık 2013 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Zihnin Hastalık Üzerinde Büyük Etkisi

 

Yapılan araştırmalar, kişilik yapısının ve tutumun hastalıkların gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli rol oynadığını gözler önüne sermiştir. Özellikle kanser hastalıklarında zihinsel faktör hastalığa olan eğilimi ve hastalığın tedavisini etkilemektedir.

Araştırmalar olumsuz zihinsel hastalıkları olan kimselerin kansere karşı çok hassas olduklarını göstermiştir. Bu kimseler tedaviye kişilikleri farklı olan hastalardan çok daha kötü cevap vermektedirler. Kanserli hastalarda kişiliğin en önemli yanı, kendisi hakkında olumsuz bir imajla at başı giden bir kendine acıma eğilimidir.

Kanser hastasının, genel olarak, kendine veya başkalarına güvenme kapasitesi düşüktür. Bunun kaynağı da çocukluk yıllarındaki dışlanma eğilimidir. Pek çok kanser hastası içinde öfke ve içerleme duygusu barındırır. Bu hastaların çoğu, affetme, bağışlama ve unutma konusunda yeteneksizdir. Kimseye güvenemedikleri için çoğu kanser hastasıyla uzun vadeli yakın ilişkiler sürdürmek de çok zordur ( Keith sherwood, Ruhsal şifa Teknikleri, s. 40).

Bu sebeple hastaları şifaya kavuşturmak için, fiziksel beden kadar zihinsel beden de şifaya kavuşturulmalıdır. Bunun için olumsuz zihinde canlandırmaların yerine olumlular olmalıdır. Olumsuz düşünce kalıpları olumlulara dönüştürülmelidir. Öfke, hırs, nefret gibi duygular mutlaka sevgiye bırakmalıdır.

Zihin bir halden başka bir hale; bir durumda başka bir duruma; bir kutuptan başka bir kutba doğru değiştirilebilir. Başka bir ifadeyle beyne yeni program yapılabilir. Bunun yolu başkalarına öfke duymaktan değil, kendimiz üzerinde çalışmaktan geçer.

Atalarımız "Keskin sirke küpüne zarar verir" sözünü boşuna söylememişlerdir. Çok öfkeli kimse, kendi sağlığını bozar ve vücudunu yıpratır.

 

 

10 Aralık 2013

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.