GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 02:57 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Her Gün Yeni Bir Şey Öğrenmeye Çalışmalıyız…

Her Gün Yeni Bir Şey Öğrenmeye Çalışmalıyız…
Tarih: 14 Ocak 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Her Gün Yeni Bir Şey Öğrenmeye Çalışmalıyız…

Düşüncelerin beyinsel işlevler üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Mutlu, umutlu, olumlu düşünceler gelişmiş beyin işlevlerine sahip olmamıza, olumsuzluk, otomatik negatif düşünceler ise, bazı beyin merkezlerinin çalışmamasına sebep olur. Pozitif düşünce alışkanlığı kazanabilmek için her gün kendimizi mutlu eden beş şey düşünebiliriz. 
Beynimiz bir kas gibidir. Ne kadar kullanırsak kapasitesi artar. Öğrendiğimiz her yeni bilgi ile, beynimiz yeni bir bağlantı kurar. Öğrenmek beynin kan akışını ve aktivitesini artırır. Yeni bir şey öğrenmeden geçirdiğimiz uzun dönemlerde, beynimizde var olan bağlantıları yavaş yavaş kaybetmeye ve hafıza ve öğrenme gücümüzle ilgili sorunlar yaşamaya başlarız. Bu bakımdan kısa bir süre için de olsa bile, her gün yeni bir şey öğrenmeye çalışmalıyız. 
İyimser olmak hayat kalitemizi artırır. İyimserle kötümser arasındaki temel fark, ruh halinde ve olaylara bakış açısındadır. Çok fazla çaba harcamadan davranış biçimimizi değiştirebilir ve gerçek bir iyimser olabiliriz. Sorunlar, hayatın kendinizde değil, hayata bakış açısından kaynaklanır. Bunu unutmayalım....

14 Ocak 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.