GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 02:20 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Mutluluğun Dinamikleri

Mutluluğun Dinamikleri
Tarih: 27 Ocak 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Mutluluğun Dinamikleri

Kişisel şartlarınız ne olursa olsun, mutluluğun dinamikleri hep aynıdır. Herhangi bir sebeple bir bunalıma, bir depresyona düşmüşseniz, bunalımdan çıkmanızı sağlayan belirleyici faktör bunalımın şiddeti değil, bu bunalımla kurduğunuz ilişkidir. Bunalımın sebebi, ekonomik sıkıntı, zor bir evlilik, genel korkular, yakında olduğun kişiyle aranızdaki kavgalar olabilir. Sonuç hiç fark etmez... 
Kişisel mutluluğunuz, etrafınızda olan olaylardan bağımsızdır. Mutluluğunuzu kendi dışınızdaki bir olaya veya insana bağlarsanız, hayatınızın çoğunu mutlu olmak için beklemekle geçirirsiniz. Hayatınızdaki sorunları, kendi düşüncenizle ya kötüleştirirsiniz, ya da çözüme ulaştırırsınız. 
Haklı olmak yerine mutlu olmayı seçebilirsiniz. Haklı olmak veya başkalarını haksız çıkarmak için uğraşan enerjisini veya zamanını boşa harcıyor demektir. 
Mutlu olmak için kendi düşünce yapımız üzerinde çalışmalıyız. Düşüncelerimizin olumlu olmasına dikkat etmeliyiz. Olumsuz düşünceler, olumsuz duyguları harekete geçirir. Bu olumsuz duygular da bedenimizdeki enerji akışını engeller. Öfke, üzüntü, nefret, aç gözlülük, kin, endişe gibi olumsuz duygular bedenimizin kasılmasına sebep olur. Gergin beden ise mutluluk üretmez. Mutluluk ile gergin bir beden bir arada olamaz. 
Gautama Buddha diyor ki : "Öfkeye sarılmak birine atmak için kavradığınız sıcak bir kömür parçası gibidir; yanan aslında sizsinizdir
Mutlu olmak isteyen kimse pasif olarak duramaz, mutlaka bir şey yapmak zorundadır. Mutluluk aktif bir durumdur, kişinin katkısını gerektirir. Acı da zevk de, olaylara, zamana, nesneye bağlı iken mutluluk kişinin kendisi tarafından inşa edilir ve muhafaza edilir. 
William SHAKESPEARE: "Kendimi her zaman mutlu hissederim. Neden biliyor musunuz? Çünkü kimseden bir şey ummam. Beklentiler daima yaralar. "
Mutluluk, acıyı yok ederek ortaya çıkarılamayacağı gibi acının varlığıyla da yok olmaz. Çünkü mutluluk acının ve hazzın üzerinde bir durumdur. Kişinin olaylara bakış açısıyla ilgilidir. Büyük bir amaca sahip kişi, "dertleri zevk edinebilir". 
Erich Fromm'un şu sözü bu gerçeği dile getiriyor:" Mutluluk Tanrı'nın bir hediyesi olmayıp insanın içsel üretkenliğinin bir başarısıdır.

27 Ocak 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.