GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 03:12 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Neden Farkında Olmadan, Birden Bire İçimiz Üzüntü ve Endişeyle Doluyor?

Neden Farkında Olmadan, Birden Bire İçimiz Üzüntü ve Endişeyle Doluyor?
Tarih: 03 Şubat 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Neden Farkında Olmadan, Birden Bire İçimiz Üzüntü ve Endişeyle Doluyor?

Bu nefret ve üzüntünün sebebini, genel olarak, yanımızda bulunan insanlarda aramamızda fayda vardır. Öfke, nefret gibi çok güçlü duygular yaşayan birinin yakınında olduğumuz zaman, onun duyguları bizim zihnimizdeki bazı hayal ve düşünceleri harekete geçirir. Bir müddet sonra biz de benzer duyguları hissetmeye başlarız. Bu hayal ve düşünceler üzüntü kaynaklı, aynı üzüntü ve endişeleri yeniden yaşarız. 
Bunun sebebi karşımızdaki insanın içinde bulunduğu ruhsal durumdur. Öfkeli veya endişeli bir kimsenin yanında olduğumuz zaman, hiç sebebi yokken kendimizi huzursuz hissetmeye başlarız. 
Ancak kendi kafamızın içinde bir yerlerde benzer düşünceler bulunmadıkça bizim dışımızdaki insanların duyguları bizi etkileyemez. Bu bakımdan başkalarına karşı tepkilerimiz onlardan çok bizim hakkımızda bir şeyler söyler. Kendimizde sevdiğimiz veya nefret ettiğimiz bir özelliğimizi yansıtmadıkça başka birisiyle ilgili bir şeyden ne hoşlanırız, ne de nefret ederiz. 
İnsanlar bizdeki olumlu duyguları da tetikleyebilirler. Bu yüzden hangi duyguları hissetmek istiyorsak, o duygulara uygun arkadaş seçmemiz gerekiyor. İstediğimiz duygunun tersini üreten kişilerle arkadaş olduktan sonra şikâyet etmeye hakkımız yoktur. 
Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez'ün ifadesiyle "Benden nefret edenlerden nefret edecek vaktim yok. Çünkü ben, bana değer verenleri sevmekle meşgulüm."

03 Şubat 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.