GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 03:11 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Selamlaşma, Sosyal Bir Sermayedir

Selamlaşma, Sosyal Bir Sermayedir
Tarih: 13 Şubat 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Selamlaşma, Sosyal Bir Sermayedir

Selâm vermek, bir kimseyle karşılaşıldığında, birinin yanına gidildiğinde veya yanından uzaklaşıldığında kendisine söz ve işaretle bir nezaket gösterisi yapmadır. Selâmlaşma, koruyucu ruh sağlığının temel değerlerinden biridir. Selâm vererek, iletişime açık olduğumuzu gösteririz. Bir kimseye selâm vermemek, onu yok saymak ve onaylamamak anlamına gelir. Selâm vermek ise, "Benden sana zarar gelmez, seninle iletişim kurmak istiyorum anlamına gelir.
Selâmlaşma, sosyal bir sermayedir. Bir kimsenin iletişimin iyi olması, onun sosyal zekâsının iyi olduğunu gösterir. Öğretmenler, psikologlar, politikacılar, avukatlar gibi meslek mensupları için çok önemlidir. Ancak sosyal zekâsı yüksek olan insanlar sorunları çözebilirler.
İletişimi zenginleştirmek ve güveni pekiştirmek insanlar için olduğu kadar, şirketler için de çok önemlidir. Şirketlerin değer sıralamasında ürettikleri malın değeri % 30, sosyal sermaye % 30 ve imaj % 40'lık dilimi oluşturur( Nevzat Tarhan, Güzel İnsan Modeli, s. 154). 
İmaj, bulunduğunuz ortamdaki insanlar üzerinde bıraktığınız izlenim ve sizi algılayış biçimleridir. Şirketin müşteriye ve çalışanlarına sunduğu güvende imajın payı büyüktür. Çünkü imajınız yalnızca nasıl göründüğünüz değil, kurduğunuz sözlü ve sözsüz iletişimin toplamıdır.

13 Şubat 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.