GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 03:52 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » İyimserlik Duygusu Geliştirilebilir mi?

İyimserlik Duygusu Geliştirilebilir mi?
Tarih: 18 Şubat 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

İyimserlik Duygusu Geliştirilebilir mi?

Bir düşünce tarzı işe yarıyorsa, kullanılmalıdır. Seçilen bir yaklaşım tarzı değerli sonuçlar ortaya koyduğu oranda değerlidir.
Olayları kötümserliğin etkisi altında açıklayanlar, işleri yoluna gitmediği zaman, bu tarz durumların normal olduğunu ve hayatlarını kötü yönde etkilemek için sonsuza kadar böyle süreceğini düşünürler. Bu düşünce o kişilerin kendilerini aciz hissetmelerine sebep olur. Hayatlarında iyi bir şeyler olduğu zaman, bunlara kesinlikle güvenilmemesi gerektiğine inanırlar.
İyimserliğin etkisi altında açıklama yapanlar ise, önlerindeki engellerin geçici olduğunu düşünürler. İşler bir defa yoluna gitmediği zaman, kendilerine bir dahaki denemelerinde her şeyin yoluna gideceğini söylerler. Bu inanç onlara büyük güç verir. 
İkiz kardeşler üzerinde yapılan çalışmalar, iyimserlik düzeyi ile birlikte kişisel özelliklerimizin, %25 ve % 50 arasındaki oranda ailemizden geldiği ispatlanmıştır. Geriye kalan %5 ile % 75'lik kısım üzerinde daha iyimser olmamız için çalışmamız anlamına gelir (Ian McDermott, Kendinize olan güveninizi NLP ile artırın, s. 96).
Demek ki iyimserlik öğrenebileceğimiz bir düşünme yeteneğidir.

18 Şubat 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.