GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 12:24 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Ahmet ÖZEN » İkram Kültürümüz Nasıl Olmalı

İkram Kültürümüz Nasıl Olmalı
Tarih: 21 Şubat 2014 Yazar: Ahmet ÖZEN-Tarım Uzmanı Kategori: Güncel

İkram Kültürümüz Nasıl Olmalı

Bazı alışkanlıklarımız ne kadar doğru ne kadar yanlış diye düşünürüm. İşte ikram kültürümüzde böyle. Düğün salonlarına gidiyorsunuz orada yapılan ikramlar gazlı içecekler başka içecek seçme şansınız yoktur. Çünkü ikramlarda gazlı içecekten başka bir şey yoktur. Otobüsle seyahat ediyorsunuz. Muavin soruyor ne alırdınız? Neleriniz var, gazlı içecekler, nescafe,çay.

Kışın kıraathaneye gidiyorsunuz, ne içersiniz? Beyefendi bana bir ıhlamur verir misiniz. Ihlamurumuz yok çay ya da size oralet, tarçın vs. verelim. Verilecek olan oralet ve tarçın doğal olsa eyvallah. Doğala özdeş olduğundan sağlıklı değil.                          

Otobüste, kıraathanede, düğünde veya başka bir yerde, midenizden rahatsızsınız, alternatif sağlıklı bir içecek düşünüyorsunuz. Otobüste ayran istiyorsunuz yok, meyve suyu istiyorsunuz yok, kıraathanede ıhlamur, bitki çayı istiyorsunuz hiçbirini bulamıyorsunuz. Düğünlerde ise hiç bir şekilde seçme sansınız bulunmamakta gazlı içecekler bardaklarda sizlere ikram edilmektedir.

Peki bu içecekler sağlığınız için ne kadar faydalı maalesef hiç bir faydası bulunmamaktadır. Duyarlı tüketiciler ise istedikleri içecekleri bulamayınca ya olana razı olmakta ya da bunun bir eksiklik olduğunu ilgililere aktarmaktadırlar. Oysa ısrarla sağlıklı içecek talep etmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü ne kadar çok bu eksikliği dile getirirsek gerek firma sahipleri, gerekse ilgililer talepleri değerlendirmek zorunda kalacaklardır. 

Gazlı içeceklerin her ortamda verildiği mekanlarda bir ayran, meyve suyu, bitki çayı da yerine göre verilebilir ve bu o işletmeler için ekonomik anlamda farklı bir yük getirmeyecektir. Hem kendi sağlığımız hem toplum sağlığı için hem ülkemiz için bir şeyler yapmak gerekiyor.

21 Şubat 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi ahmetozen08@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.