GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 02:27 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Öfkenizi Nasıl Azaltabilirsiniz?

Öfkenizi Nasıl Azaltabilirsiniz?
Tarih: 24 Şubat 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Öfkenizi Nasıl Azaltabilirsiniz?

Başkalarına teşekkür etmek, şükran duygularını dile getirmek öfkeyi azaltıyor, kırılganlıkları yatıştırıyor.

Minnettarlık, empati kurmaya yönlendiriyor, Öfkenin panzehiri de empatidir. Daha empatik kişiler daha az agresif oluyor. 
Bu konuda, 900 Üniversite öğrencisi üzerinde bir yapılan bir araştırma, şükran duymanın öfkeyi ve agresyonu düşürdüğünü gözler önüne sermiştir. 
Hiç değilse haftada bir kez kendi içimize dönüp, sahip olduklarımızı gözden geçirmemiz öfkemizi yatıştırır ve genel sağlık durumumuzu iyileştirir. Böylece sarsıntılara karşı direncimiz atmış olur. 
Pensilvania Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Authentic Happiness (gerçek mutluluk) kitabının yazarı Martin Seligman, mutluluğu artırmanın ve şarj etmenin en güçlü yolunun bir "şükran ziyareti" yapmak olduğunu söylüyor. Şükran ziyareti, hayatınızda bir değişikliğe sebep olan bir insana teşekkür mektubu yazıp, daha sonra o kişiyi ziyaret ederek yazdığınız mektubu ona okumaktır. Bunu bir kez bile yapan bir kişi bir ay sonra ölçülebilir derecede daha mutlu oluyor ve daha az bunalıma girmiyor (Jon Gordon, 10'dk'da Enerjinizi Depolayın, s.240).
Mutluluğun sırrı, şükran duygusudur. Bütün mutlu insanlar şükran duyarlar. İnsanları mutsuzluğa iten şey yakınmadır. Şükran duymak mutluluğun anahtarı olduğu için, bu duyguyu zedeleyen her şey mutluluğu da zedeler. Şükran duygusunu da beklentiler zedeler. Ne kadar çok beklentiniz varsa, o kadar az şükran duyarsınız. Eğer beklentiniz olan şeyi elde ederseniz, bunun için şükran duymazsınız. Yarın sabah yataktan sağlıklı bir şekilde kalkacağınızı bekliyorsanız sağlıklı oluşunuz için şükran duymazsınız. Oysa yarın sabah yataktan sağlıklı kalkacağınızı beklemezseniz, sağlığınız yerinde olduğu 
Şükran duygusu, sadece var olana, olumluya odaklanmanın ve müteşekkir olmanın getirdiği geçici bir duygu değil, hayata karşı derin bir duruştur aynı zamanda. Şükran duygusu olmaksızın insanın kendini gerçekten zengin hissetmesi mümkün değildir. Bugüne kadar yaşadığımız iyi/ kötü her deneyimi hayatımıza bir şekilde kendimiz çekeriz. Her deneyim de içinde hediyesiyle birlikte gelir. Bu sebeple olan ve olabilecek her duruma şartsız şükran duymalıyız. 
Bu gerçeği Büyük ozanımız Yunus Emre şöyle ifade etmiştir: 
Hoştur bana senden gelen. 
Ya hilat-ü yahut kefen, 
Ya taze gül yahut diken. 
Kahrında hoş lütfun da hoş.

Yüce Kur'an'ı Kerim pek çok ayetinde öfkemizi yutkunmamız ve şükretmemiz konusunda bizi uyarıyor. İşte bu konuda üç örnek ayet: 
"Onlar ki, öfkelerini yutarlar, insanları affederler, günah işleyince Allah'ı hatırlar, tövbe istiğfar ederler ( Âl'i İmrân, 3/134-135).
Allah'ın nimetine şükredin. (Nahl Suresi, 114)
Şükredenlerin mükafatını vereceğiz(Âli İmrân - 145)

 

 

24 Şubat 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.