GÜNÜN SÖZÜ

Milliyetçi Türk Garpçısı için Garpçılığın en karakteristik vasfı Garplılığa Türk üslûbunu, Türk damgasını vurmaktır. Şapka bize değil, biz şapkaya hâkim olmalıydık. Yakup Kadri Karaosmanoğlu

17 Eylül 2019 22:29 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » İsmail KAHRAMAN » 28 Şubat Darbesi Yargılanacak mı?

28 Şubat Darbesi Yargılanacak mı?
Tarih: 03 Mart 2014 Yazar: İsmail KAHRAMAN-Gazeteci, Belgesel Yapımcısı Kategori: Güncel

28 Şubat Darbesi Yargılanacak mı?

Türk siyasi tarihine 28 Şubat darbesi olarak geçen post model darbesinin 17. yıldönümü. 28 Şubat Darbesinin yıl dönümü dolasıyla mağdur olan haksızlığa uğrayan zarar gören insanlar örgütlenerek harekete geçtiler. 28 Şubat darbesinde mağdur olan insanların harekete geçmesi darbenin yeniden gündeme gelerek özellikle bürokrat, medya ve sivil toplum örgütü ayaklarının da gün yüzüne çıkarılacağı öğrenildi.

28 Şubat darbesi sadece, askeri olarak ele alınmış ve yapılan soruşturmalar sonucu birçok asker tutuklanarak ceza evine konmuştu. Mahkemeler halen sürüyor. 28 Şubat gerçekten Türk siyaset tarihi için kara leke. Aradan yıllar geçmesine rağmen gündemdeki yerini koruyor. Bu konuda bugüne kadar fazla ciddi bir şey yapıldığına inanmıyorum. Özellikle Türkiye ekonomik açıdan darbe sürecinde büyük yara almış, onlarca milyar dolar paranın yurt dışına kaçırıldığı iddia edilmişti.

28 ŞUBAT DARBESİNDE EN AĞIR BEDELİ GEBZE ÖDEMİŞTİ

Acı ama gerçek. 28 Şubat sürecinde en ağır darbeyi Gebze bölgesi ödemiş, seçilmiş belediye başkanı çok sayıda insan aylarca hapislerde kalmış, Gebze'nin seçilmiş belediye başkanı Ahmet Penpegüllü ceza evinde gördüğü işkenceden dolayı amansız hastalığa yakalanmış ve genç yaşında vefat etmişti.

28 Şubat'ın Gebze'deki mağdurları ile ilgili söyleşiler röportajlar yapmıştık. Yaptığımız söyleşi ve röportajlar bir çok medya kuruluşunda belgesel olarak da yayınlanmıştı. Gebze'de 28 Şubat'ın mağdurları Ankara'da görülen davaya müdahil olarak katılmışlar, çeşitli kişi ve kuruluşlar hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardı

ERBAKAN İLE SÖYLEŞİ YAPTIK

28 Şubat darbesinin bir numaralı mağduru Eski başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan ile ilk röportajı Devr-i Alem belgesel TV programı olarak biz yapmıştık. Merhum Erbakan, darbenin Amerika tarafından planlığını ilk kez belgeli olarak Devr-i Alem kameralarına açıklamış yaptığımız söyleşi büyük ilgi uyandırmıştı.

 

 

03 Mart 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi iskahraman@gebzegazetesi.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.