GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 03:51 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » İletişim Kurmada Kadınlar mı Daha Başarılı Erkekler mi?

İletişim Kurmada Kadınlar mı Daha Başarılı Erkekler mi?
Tarih: 10 Mart 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

İletişim Kurmada Kadınlar mı Daha Başarılı Erkekler mi?

 

Bu sorunun cevabını bulmanın insana faydası ne olabilir? Konuya aile açısından yaklaşalım:

Aile geçimsizliklerinin ve boşanmaların temel sebebi iletişim bozukluğudur. İletişim bozukluğu da eşlerin birbirini iyi tanımamalarından kaynaklanır.  Eğer kadın ve erkek beyninin çalışma şeklini öğrenebilirsek, bu iletişim kopukluklarını giderebilir ve Türk ailesinin güçlenmesine katkıda bulunabiliriz.

Genel olarak kadın beyni sosyal ilişki kurmaya, erkek beyninden daha çok yatkındır. Bunu yeni doğan kız çocuklarının gülümsemeye ve iletişim kurmaya meyilli olmasından anlayabiliriz.

Yetişkin bir kadının duygusal hafıza bölümü bir erkeğininkinden daha geniştir. Bu sebeple kadınlar duygulu anları kolay hatırlarlar. Özellikle evliliğe ilk adım attıklarında çalan bir şarkıyı ve eşinin o anda ona ne söylediğini hiç unutmazlar.

Kadınlar, beyinlerini iki yarısı arasında ilişki kolay ilişki kurabilirler. Bilindiği gibi beynin sol tarafı analitik, mantıklı, detaycı ve matematikle ilgili uygulamalarda iyidir. Beynin sağ tarafı ise yaratıcı, sezgisel, büyük resmi gören, bir problem olduğunda bunu fark edebilir bir yapıdadır.

Hangi problemin aileyi yıkabilecek güçle olduğunu sağ beyin bilir. Erkekler daha çok beyinlerinin sol tarafını kullanırken, kadınlar beyinlerinin her iki tarafını da kullanabilirler. Bu sebeple kadınlar birçok işi aynı anda yapabilirler ve iletişim kurmada daha başarılı olurlar.

Yapılan araştırmalara göre bir erkek dinlenirken, beyninin % 70' ini kapatır. Kadın ise dinlenirken beyninin ancak % 10'unu kapatır. Bu sebeple kadın konuşmak isteyince erkek dinlenmek isteyecektir. Bazen de ilgisini çekecek bir şeylerle meşgul olacaktır. Kadın daha güçlü iletişim kurmaya yatkındır. Erkek ise yeni ve heyecan verici şeyler bulma eğilimindedir. Kadın beyni evde aile içi faaliyetle mutlu olurken, erkek aile içinde kendini yalnız ve sıkılmış hissedecektir.

Eşlerin sağlıklı ilişkiler kurabilmek için beyinlerindeki bu farklılıkları anlamaları ve bu farklara uyum sağlamaları, mutlu bir evlilik kurup sürdürmelerinin yolunu açabilir.

 

 

10 Mart 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.