GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 02:21 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Toplumsallaşmanın Önemi

Toplumsallaşmanın Önemi
Tarih: 21 Mart 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Toplumsallaşmanın Önemi

 

Toplumsallaşma, bir ferdin toplumun kültür, değer ve normlarını öğrenerek o toplumun aktif bir üyesi haline gelmesidir

Kişiliğin gelişmesinde sosyal ilişkilerin ve toplumlaşmanın önemi büyüktür.  Sosyal ilişkilerin olmaması, kalıtımla geçen yetenekleri olumsuz yönde etkilemektedir.İnsanlar toplumsal etkileşimden yoksun olarak yetiştirilirlerse,  gelişimleri ciddi bir şekilde zarar görür.

Fransa'da 1798 yılında tek başına yaşayan bir çocuk bulunmuş ve incelenmiştir. Bu çocuk bulunduğunda insana benzer özellikler gösteremiyordu.  Konuşamıyor, duygularını belirtemiyordu. Elleri ve kollarıyla yürüyor, suyu yalayarak içiyor, ot yiyordu. Önüne et koyunca tıpkı hayvan gibi parçalayarak yiyordu. Acıya ve soğuğa karşı hiçbir tepki gösteremiyordu.

Toplumsallaşma, iletişimle başlamakta ve gelişmektedir. Toplumsal ilişkilerden ve sosyal iletişimden yoksun olarak yetişen çocuklar psiko-sosyal gelişim gösteremiyorlar. Ayrıca fiziksel gelişimleri de yetersiz olmaktadır.

 

 

21 Mart 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.