GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 03:31 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » Olumlu İmajlara Yoğunlaşarak Enerjinizi Artırma

Olumlu İmajlara Yoğunlaşarak Enerjinizi Artırma
Tarih: 25 Nisan 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

Olumlu İmajlara Yoğunlaşarak Enerjinizi Artırma

Olumlu imajlara ne kadar çok yoğunlaşırsak enerjimiz o kadar artar. Bu yoğunlaşma sürecinde eski imajlarımız yok olur gider ve böylece geleceğimizi fazla etkileyemez. 
Bunun için canlı bir hayal gücü elde etmeliyiz. Bu hayal gücünü elde etmek için birkaç kez derin nefes alıp, nefesimizi tutup sonra vermeliyiz. Bu uygulamayı beş kez tekrarlamamız yeter. Nefesi yavaş yavaş vermeli ve verirken rahatsızlık hissini ve gerginliğimizi dışarı atarak rahatlamaya çalışmalıyız. Böyle bir çalışma canlı bir hayal gücü kazanmamızı kolaylaştıracaktır. Canlanacak görüntüler; görsel imajlar, sözler ve hisler veya bunların hepsi olabilir. 
Zihnimizdeki hayaller ile bedenimizdeki enerji arasında güçlü bir bağlantı vardır. Farkında olarak veya olmayarak beslediğimiz hayaller geleceğimizi şekillendirir, geleceğimize katkıda bulunur. Genel olarak ne düşünüyorsak o oluruz ( BrendaSchaeffer, Sevgi mi ? Bağlılık mı? s. 311).
Eğer sorunlu ilişkiler yaşıyorsak, hayatımızda yanlış giden olaylara yoğunlaşmışız demektir. Bunun farkına varıp hemen olumlu imajlara yoğunlaşmalı ve bu imajları zihnimize kazımalıyız. Sonra da bu imajların etkisini bedenimizin her bölümüne iletmeliyiz.
İstediğimiz görüntüyü zihninize işleyebiliriz. Bunun için zaman zaman kendimizi dinlemeliyiz. İçimizden ne geçiyor? Kendimizle ilgili ne hissediyoruz ve görüyoruz? Hayatımızda yanlış giden şeylere yoğunlaştığımız zaman bedenimiz ne hale geliyor? Neleri değiştirmemiz gerekir ki hayatımız iyi yönde değişsin? 
Hayatımızın beş yıl sonrasını istediğimiz şekilde hayal edelim. İlişkilerimizin uyum içinde olduğu beş yıl sonrası... Beş yıl sonraki hayalimizde bizi arzu ettiğimiz sevgiden uzaklaştıran çocukluk inançlarımız ve bizi geriye götüren yıkıcı davranışlarımız olmayacaktır. Bu güzel görüntüleri iyice canlandıralım onlara bakalım ve içimize işlemelerine izin verelim. Nerede olduğumuza, nasıl göründüğümüze, ne hissettiğimize ve kendimizle başkaları hakkında ne düşündüğümüze yoğunlaşalım. 
Stres, belirsizlik, bunaltı, depresyon, gerginlik, gürültü, güvensizlik, inançsızlık, kızgınlık, mutsuzluk, nefret, parasızlık, televizyon enerjimizi bitirir. Bunları zihnimizden söküp atmalıyız. 
Normal davranışlarımızın yüzde doksanı alışkanlıklarımıza dayanıyor. Bir alışkanlığı değiştirmek 21 gün alıyor. Bu sebeple zihnimizdeki imajı değiştirebiliriz.

25 Nisan 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.