GÜNÜN SÖZÜ

İnsan da ağaç gibi yükselmek istediği nisbette kökünü derine salmalıdır. Fredrik Nietzce

17 Kasım 2019 03:06 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN » İç İletişimin Sağlığa Etkisi

İç İletişimin Sağlığa Etkisi
Tarih: 20 Mayıs 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Zülfikar ÖZKAN-Akademisyen, Yazar Kategori: Güncel

İç İletişimin Sağlığa Etkisi

Kendimizle kurduğumuz olumlu iletişimin sağlığımız üzerinde büyük etkisi vardır. Kanser, Multiple Skleroz ve tedavisi olmayan diğer ciddi hastalıkların ortak özellikleri, olumsuz, yıkıcı ve kısıtlayıcı düşüncelerle ilgilerinin bulunmasıdır. İnsanlar, bu hastalıklar sırasında yaşanan tüm olumsuz tecrübeleri dergilerden veya kitaplardan okuyabilmekte ve geçirilen travmaları ise Tv. Kanallarından takip edebilmektedirler. Bu hastalıklara yakalananlar acı çekerek öleceklerine inandıkları için, kolayca depresyona yakalanırlar. Bu hastaların büyük çoğunluğu, hastalıklarını öğrendikleri andan itibaren panik içine girerler. Bu panik duygusu bağışıklık istemlerini olumsuz şekilde etkiler ve durumlarının daha da kötüleşmesine sebep olurlar. 
Bu insanlar, hayatın güzel yönlerini düşünmek yerine en kötü senaryolara odaklanırlar. Umudun olduğu yerde şans de vardır. Bu sebeple kişi hastalığından her an kurtulabilir. Bunun için bedenlerinin iyileşeceğine ve tüm hastalıkları yeneceğine inanmalıdır. Hastalıktan kurtulmak isteyen kimse, hızla iyileşeceğini hayal etmelidir. İyimserlik, olumlu düşünceler ve kendini değerli bulma duygusuyla kişi kendi bedenini kendini iyileştirebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
Tıp alanında yapılan araştırmalar, sağlığımızın büyük ölçüde kendimize kurduğumuz olumlu iletişimden etkilendiğini tespit etmiştir. Herhangi bir hastalığın bizi etkileme derecesi, hayatımızı ve kendimizi nasıl algıladığımıza bağlıdır. Kendimizi iyi olduğunu hissediyorsak, umduğumuzdan daha sağlıklı oluruz. Ciddi hastalıklara yakalanmış pek çok kişi, kendileriyle kurdukları olumlu iletişimler sonucunda mucizevi bir şekilde iyileştiklerini ispat etmişlerdir ( WarrenVeenman- Sally İchhorst, İçinizdeki Gücü Keşfedin, s. 88).

20 Mayıs 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi zulfikarozkan@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.