GÜNÜN SÖZÜ

En utanılacak yönümüz, tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek ve bilimsel yöntemle tarih yazmamak konusunda ısrarımızdır. İlber Ortaylı

15 Kasım 2019 10:39 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Seyahat ve Hatıra » İdris TÜRKTEN » Aydınlar Ocakları 41.Şûrası - Manisa ( 2 )

Aydınlar Ocakları 41.Şûrası - Manisa ( 2 )
Tarih: 31 Mayıs 2015 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Seyahat ve Hatıra

Aydınlar Ocakları 41.Şûrası - Manisa ( 2 )

5. Konuşmacı, İstanbul Anadolu Aydınlar Ocağından Hicabi Meral, "Çözüm süreci" konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Daha sonra sırayla Iğdır Aydınlar Ocağı Başkanı Sayın Sürmeli, İstanbul Aydınlar Ocağından Av. Mustafa Özkurt, Kadıköy Aydınlar Ocağından İnci Altınok hanımefendi, İstanbul Aydınlar Ocağından M. Şakir Polat, yine İstanbul Aydınlar Ocağından Aynur Soydan ( şair ) ve Zübeyde Yıldırım hanımefendiler söz alarak konuşmalarını yaptılar. İkinci günün son konuşmacısı olarak kendisini "Garip Türk - Piyade Müslüman" olarak tanımlayan Erdoğan Aslıyüce, Kırım ve Türk dünyasının sorunlarını dile getirdi.

Öğleden sonra Manisa Belediyesi Mehteran Takımının kaldığımız otel'in önünde dinleyenlerin ruhunu coşturan müzik ve marş dinletilerinden sonra; şehirde tarihi eserler, Camiler, Şifahane gezilip dolaşıldı ve bol bol resimler çekildi.

Daha sonra Çanakkale Müzesi ziyaret edildi. Müze'nin canlılığı ve eserlerinin zengin oluşu birde sağ olsunlar tarih Öğretmeni Kenan Tozak beyefendinin heyecan verici üslûbu, biz müze ziyaretçilerine Çanakkale ruhunu doya doya yaşattı.

Akşam yemeği gene havuz kenarında yenildi ve tatlı sohbetlerden sonra otele dönüldü. Akşam otelin toplantı salonunda tek kişilik müzik şöleniyle gecenin ilerleyen saatlerinde, günün yorgunluğunu gidermek üzere herkes otel odalarına çekildi.

3. Gün sabah kahvaltısından sonra, Toplantı salonunda üç gün müddetince konuşmacılar tarafından dile getirilen Türkiye'nin meseleleri, derlenip kâğıda döküldükten sonra sonuç bildirisi olarak üyelere okundu. Altı ay sonra yapılması düşünülen şûra toplantısının Iğdır A. O. Başkanlığının Iğdır da yapılması talebi üzerine, oylama yapıldı ve oy birliği ile kabul edildi.

Artık bir dahaki şûrada buluşmak üzere otelden ayrılmanın vakti gelmişti. Kafileler birbirleriyle samimi duygularla vedalaşırken, birer birer yola koyulmuşlardı bile.

Otobüsümüz saat: 15 00 te geleceğinden Kocaeli ve Sakarya Aydınlar Ocakları olarak otelden en son ayrılan bizler olduk. Vakit geçirmek için Manisa'nın en güzel parklarından olan "Aynen Ali" parkına gidip takriben150 yıllık çitlembik ağacının altında ki masalara oturduk. İlk önce Manisa'nın özel altın sarısı çayından herkes birer bardak afiyetle içti. ( İsterseniz Aynen "Ali Parkı'nın" ismini nereden ve nasıl almış, bizlere anlattıkları kadarıyla sizlere nakledeyim. Birinci dünya savaşında İngilizlere esir düşen Türk askeri, esir kampında pranga'ya vurulur. Asker bir sabah erkenden uyanıp gözlerini açtığında birde ne görsün kendisini baba ocağında bulur. Şaşkınlık içinde etrafındakileri ne "yahu nasıl oldu beni kim buraya getirdi" diye sorar. Yanındakiler de komşularının Ali isminde genç bir delikanlı oğulları varmış. Derler ki: "Seni, aynen Ali'ye benzeyen bir delikanlı getirdi evin önüne bıraktı". O askerin mezarı sonraları türbe halini alır ve prangası da kalın bir zincir halinde Türbenin kapısının üzerinde asılı durur. Ogün bu gündür türbenin içinde bulunduğu parkın adı: "Aynen Ali Parkı" olarak kalır.)

Burada, Başta Başkan Ergun Tuatay olmak üzere Manisa Aydınlar Ocağı yönetim kurulu üyelerinin misafirperverliklerinden bahsetmeden geçemeyeceğim. Otele geldiğimiz ilk dakikadan, dönüş otobüsüne bininceye kadar bizleri bir saniye olsun yalnız bırakmayan Manisalı dostlarımıza tekrar tekrar teşekkürler. Sağ olsunlar ilgi ve alâkaları en üst seviyedeydi.

Daha önce de değindiğim gibi otobüsümüz Manisa Terminal'inden 15 00 da hareket etti ve 7 saatlik rahat bir seyahatin sonunda Kocaeli Terminali'ne indik. Saygılarımla.

 

31 Mayıs 2015

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi idristurkten_1@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Şiirleri

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.