GÜNÜN SÖZÜ

Öpmeye niyeti olmayan "Yanağın nerede?" diye sorar. Atasözü

14 Kasım 2019 09:45 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Sağlık

Bağışıklık Sistemimiz ve Aşılanmanın Önemi
Tarih: 08 Mart 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Aşılar özellikle bulaşıcı çocukluk dönemi hastalıkları için koruyucu yönü ile ayrı bir önem taşır. Aşılar  yaşlılıkta ve bağışıklık sistemimizi bozan bazı hastalıklarda enfeksiyon hastalıklarından (grip, zaturiye gibi) korunmaya da imkan sağlar. Ayrıca riskli bölgelere yapılacak seyahatlerde de koruyucu aşılar vardır. Bu uygulama ile de bulaşıcı menenjit gibi sarı humma gibi ciddi bazı hastalıklara karşı korunma sağlanabilmektedir. Hac ve umre seyahatleri öncesi uygulanan menenjit aşısı bu bakımdan takdir edilmesi gereken bir uygulamadır.

Devamı »

 İzmit’in Çocukları Dr. Necati Amcasını Kaybetti
Tarih: 07 Mart 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Dr. Necati Beyi 1987 de mecburi hizmet yükümlüsü olarak geldiğim ve bu günkü adı SEKA Devlet Hastanesi olan İzmit SSK Hastanesinde tanımıştım. O, hastanenin çocuk hastalıkları uzmanı ben ise Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı olarak çalışmakta idim. Branşım aynı zamanda kan istasyonu sorumluluğunu üstlenmemi gerektiriyordu. Dr. Necati poliklinik ve kliniğinde faydalı olma gayreti yüksek olan vasfı ile laboratuar hizmetlerimize çok önem verirdi.

Devamı »

Şehrimizin Hastahaneleri
Tarih: 14 Eylül 2017 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Şimdi de 1100 yataklı Şehir Hastanesi İzmit cephanelik bölgesinde yapılmaya başlanmış ve 2 yıl içinde hizmete girecektir. Bu imkanları ile ilimiz, kendi insanı dışında bölgeye de sağlık hizmeti verecek bir şehir haline gelmiştir. Özel hastanelerimizi de sayarsak bu sağlık hizmeti sunma gücü şehrimizi önemli bir sağlık turizmi merkezi haline getirebilir.

 

Devamı »

Muayenehaneler ve Çocukların Dr. Necati Amcası
Tarih: 01 Eylül 2017 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Bir zamanlar sağlık hizmetinde devlet hastaneleri ile beraber muayenehaneler önemli adreslerdi. Sağlıkta dönüşümün başladığı 2003 tarihinden sonra buraları kapanıp kaybolurken özel tıp merkezleri ve özel hastaneler vatandaş için diğer bir sağlık kapısı olarak çoğalarak hizmete girmişlerdir. Bu değerlendirmeyi şehrimizin hekimlerinden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Necati Günaltay Bey'in muayenehanesinin kapattığı haberi üzerine yapmak ihtiyacı hissettim.

 

Devamı »

Kıdemli Bir Hekim Gözüyle Sağlık Hizmetlerimiz II
Tarih: 31 Ağustos 2017 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Sağlık hizmetinde hekimler bu hizmetin başrolündedirler. Bu hizmetin yürütülmesinde ve kalitesinde kurumlarımızın ve diğer sağlık elemanlarının rolü önemli olmakla beraber hekimlerin bu konumunu unutmamamız gerekir. Hekimlik mesleği insanlık tarihi ile beraberdir. İlk insanlar döneminde bile insanlar, sağlık sorunları olduğunda bu alanda ihtiyaç duydukları sağlık hizmeti için müracaat ettikleri önderleri, rehberleri olmuştur.

 

Devamı »

İzmit SEKA Devlet Hastanesi
Tarih: 05 Mayıs 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Sağlık
Paylaş

Hastane hakkında evvelce bende meydana gelmiş bulunan menfi duygular sebebiyle,  hastaneye gitmem icap ettiği hallerde, samimiyetle ifade edeyim ki,  SEKA Devlet Hastanesine gitmek pek aklıma gelmiyordu. Fakat son zamanlar da bu hastaneye gidenlerden hastane ve doktorları ile alakalı olarak bir hayli memnuniyet verici haberler almaya başladım. Bunun üzerine, bu hastane hakkında ki, kanaatimi değişmeye başladı. Bu sebeple birkaç defa muhtelif polikliniklere muayene olmak için gittim. Hakikaten görmüş olduğum manzara ve doktorların hastalara karşı hal ve tavırları fevkalade memnuniyet verici idi.

 

Devamı »

Obezite ile Savaş
Tarih: 05 Mayıs 2017 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER-Akademisyen Kategori: Sağlık
Paylaş

Hepimizin çok iyi bildiği gibi obezite başlı başına bir hastalıktır. Vücut kitle indeksi 30'un çok üzerine çıkanlar için tehlike çanları çalmaya başlamaktadır. Obezlik öyle bir kısır döngü haline geliyor ki, onlarda çok yemek kötü bir alışkanlık haline geliyor. Yeme eylemini bir türlü sınırlandıramıyorlar. Yemezlerse sanki açlıktan öleceklerini zannediyorlar.

 

Devamı »

Kimler Uzun Yaşar?
Tarih: 03 Mart 2017 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER-Akademisyen Kategori: Sağlık
Paylaş
 • Sağlıklı, dengeli ve kaliteli beslenmeyi alışkanlık haline getirip, son nefesine kadar uygulayanlar.
 • Sürekli ve dengeli hareket ve spora son nefesine kadar devam edenler.
 • Dengeli, ölçülü ve sürekli çalışmaya son nefesine kadar devam edenler.
 • Sürekli başarı üretip, başarıdan zevk almayı başarabilenler.
 • Kaliteli ve nitelikli okumayı son nefesine kadar alışkanlık haline getirenler.

 

 

Devamı »

Kötü Hastalıklar Kimleri Daha Çok Sever?
Tarih: 19 Ocak 2016 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER-Akademisyen Kategori: Sağlık
Paylaş

- Hareketsiz yaşayanları,
- Düzenli spor yapmayanları,
- Dengeli beslenmeyenleri,
- Sağlıklı ve kaliteli gıdalarla beslenmeyenleri,

Devamı »

Bağışıklık Sistemimiz ve Sağlığımız
Tarih: 07 Ocak 2016 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Sağlığımızın iyi olmasında ve sürdürülmesinde bağışıklık sistemimiz önemlidir. Bu sistemimiz öncelikle enfeksiyonlara karşı direncimizi sağlar. Şimdi biliniyor ki bağışıklık sistemimizin zayıflaması daha çok, daha kolay ve sık enfeksiyonlara yakalanmamızın sebebi olduğu gibi kanser gibi diğer bazı önemli hastalıklarında ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

 

 

Devamı »

Nezle mi, Yoksa Grip miyim? Nasıl Anlamalı ve Ne Yapmalıyım
Tarih: 25 Aralık 2015 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Nezle bir virüs hastalığı olduğu gibi Kuş gribi, domuz gribi, Honk Kong gribi, Asya Gribi de virüs enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar hastalığın çıkış yeri,  başladığı bölge veya virüsün ilk yaşadığı canlı türüne göre isimlendirilmişlerdir.

 

 

Devamı »

       Yağmur Suyu Grisu ve Doğal Kaynaklarımızın doğru kullanılması.
Tarih: 23 Ekim 2015 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Su, insan hayatının ' olmaz ise olmaz' şartlarından biri olduğundan, insanlar yerleşim yerlerini seçerken hep su imkânının yeterince olduğu alanları tercih etmişlerdir. Su, canlılığın yani hayatın olup-olmadığı hususundaki önemli belirleyici bir maddedir. Nitekim uzay çalışmalarında Ayda, Mars da su olup olmadığı araştırılıp tartışılmaktadır.

 

Devamı »

Kaliteli Yaşamda Çalışma Analizi
Tarih: 13 Haziran 2015 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER-Akademisyen Kategori: Sağlık
Paylaş

Demek ki, eğlenmeden, dinlenmeden ve manevi hayata zaman ayırmadan sürekli çalışmak, doğru bir yaklaşım değil. Yerine göre dinlenilerek, metabolizmanın kendisini yenilemesine fırsat verilmeli; ölçüsünde eğlenilerek, enerji toplanmalı, yerinde ve zamanında ibadet edilerek, manevi dünyamız da beslenmeli ve zenginleştirilmelidir.

Devamı »

Chemtrail spreyleme, HAARP teknolojisi ve GDO’ lu gıda endüstrisi
Tarih: 04 Ocak 2015 Yazar: Ali Değirmenci-Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Günümüz saldırılarının sadece bombalardan ibaret olmadığını görüyoruz.Gerek bilinçaltımıza,gerekse bedenimize yapılan sessiz saldırıların tesiri altındayız.Görsel medya üzerinden verilen subliminal mesajlar yanında gökyüzünden sessizce yayılan zehirli bulutlar dikkatlerimizden kaçıyor.Gökyüzünde sessizce uçarken havamızı suyumuzu kirleten gazlardan haberimiz var mı?

 

Devamı »

Mantar
Tarih: 13 Kasım 2014 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Sağlık
Paylaş

Mantarın, ülkemizde çokça tüketilmeyişinin sebebi, bir bölümünün insanı öldürecek kadar zehirli olmasıdır. Zehirli mantarla, zararsız mantarın ayırt edilmesindeki güçlükler de tüketimi azaltmaktadır. Her ne kadar zehirli mantarla zehirsizini ayırt edecek, halk tarafından bulunmuş ve geliştirilmiş yöntemler varsa da, bunlar ilmî olmaktan uzaktır. Neticeleri kesin ve güvenilir değildir.

Devamı »

Kaliteli Yaşamda Kişisel Bakımın Yeri ve Önemi
Tarih: 19 Ekim 2014 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER-Akademisyen Kategori: Sağlık
Paylaş

Berberlerin çoğunda gördüğümüz; "gündüz işiniz için, gece eşiniz için tıraş olunuz" sözünü yabana atmamak gerektiğine inanıyorum. Belirli sürelerle berbere giderek bakım yaptırmak, kişisel bakımın en önemli unsurlarındandır. Saçı sakalı birbirine karışmış, bakımsız bir esnafın müşterilerine güven verebilmesi çok zordur. Aynı zamanda üzerimize giydiğimiz her türlü giysilerin de temiz, ütülü, modaya uygun ve kendimize yakışır niteliklerde olması gerekir. Üstü başı bakımsız ve özensiz olan kimselerin çevresine saygısının olmadığı ile birlikte, kendisine de saygısının olmadığına hükmedilir.

 

Devamı »

Şehrimizin Çınarlarından Bir Muayenehane Hekimi Dr. Rıdvan Atay
Tarih: 17 Ocak 2014 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Dr. Rıdvan Atay İzmit'imizin sevilen, sayılan, mesleğinde aranılan bir Çocuk Hekimidir. Kendisini 07.01.2014 tarihinde ebedi hayata uğurladık. Cenazesine iştirakin yoğunluğu hem İzmitlilerin hem de meslektaşlarımızın ona olan sevgi ve saygısını gösterecek çoğunluktaydı. Allah'tan rahmet ve mekan cennetliği, yakınlarına sabırlar ve hayırlı ömürler dilerim.

Devamı »

Organ Bağışı
Tarih: 04 Nisan 2013 Yazar: İsmail ÇAPCI-Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

 

Bizim yada en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Bir gün daha bizimle kalması için neleri feda edebileceğimizi? Ve bu durumdaki binlerce gözü yaşlı insanı.....

 

 

Devamı »

Sağlıklı Yaşama ve Sağlıklı Yaşlanma – 3
Tarih: 02 Ocak 2012 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Sağlık
Paylaş

Sağlık sıfırlara rakam kıymeti veren matematikteki (1) gibidir. Yani önünde (1) i olmayan sıfırların bir kıymeti olmayacağı gibi sağlığın olmadığı her bir kıymetimizin de öneminin azalacağını, kalkacağını unutmamalıyız. Tıbbi olarak ise sağlık sadece bir hastalığın olmayışı değil BEDENEN, AKLEN, SOSYAL YÖNDEN tam bir iyilik halinde olmak ve huzur içinde olmaktır.

Devamı »

Aile İçi Etkili İletişim
Tarih: 02 Ocak 2012 Yazar: Tülin ÇİZER-Psikolog Kategori: Sağlık
Paylaş

Çağdaş bir toplum olabilmek ve sorunlara demokratik çözümler getirebilmek için bireylerde sağlıklı iletişim becerileri geliştirilmelidir.

Devamı »

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.