GÜNÜN SÖZÜ

"Batılılar bizi kandırmaktadır." Bu iddiaya inanmak aslında bizim Batılılar'dan aptal olduğumuza inanmakla eşdeğerdir.İskender Öksüz

24 Eylül 2018 13:18 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

GÜNCEL YAZARLAR

Özcan PEHLİVANOĞLU

Doğaya Yani Üretime Dönün!...

Fikret Karatepe

Gel...

Mustafa KÜPÇÜ

Fix’in Tuzağı!...

Prof.Dr. Hacı DURAN

Ahlak Hayatın Sanatıdır...

Mualla Yasdıman

Günçiçek/zaman (5)...

Akademisyen Karaçay Ahıskalı

Yağmacı Demokrasi...

Eğitimci, Şair ve Yazar Osman Oktay

Din Görevlilerinin Genel Kültür, Din ve Siyas...

Prf. Dr. Ahmet M. Gökçen

Faiz Tartışmaları...

Nesim YALVARICI

Vatan Elden Gidince!...

Mehmet Oğuzhan ALTUN

Putin ve Yeni Rus Oligarşisi...

Doç. Dr. Taner TATAR

Gibi...

Yrd. Doç. Dr. Banu GÜRER

Din ve Dünya (2)...

Güncel

Terörün Düşündürdükleri (2)
Tarih: 24 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Bütün dünya devletleri bilsin ki, mazlum ve masum insanların zarar görmesi kaçınılmaz olan terör faaliyetlerini sürdürmek isteyen devletler bilsin ki, özellikle teröre kucak açan, terörü destekleyen, terörü besleyen, terörü kışkırtan malum devletler bilsinler, korksunlar ve titresinler ki, terör er-geç kendi ayaklarına dolaşacak, kendi insanlarına zarar verecek, kendi ülkelerinin parçalanmasına önayak olacak.

 

 

Devamı »

Hak Şerleri Hayreyler (2)
Tarih: 22 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Deme şu niçin şöyle

Yerincedir ol (o) öyle

Bak sonuna sabr eyle

Mevlâ görelim neyler

Neylerse güzel eyler

 

 

Devamı »

Bireysel Haklar (2)
Tarih: 21 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Nedir bireysel haklar? Herkes kendi evinde, istediği şekilde konuşur.

Kimse bir şey diyemez. Zaten demez de. Demiyor da. Kime ne?

Herkes kendi yöresinde özellikle kırsal yaşantıda istediği gibi giyinir kuşanır.

Kimse bir şey diyemez. Zaten demez de. Demiyor da. Kime ne?

Herkes kendi çevresinde kendi âleminde istediği mahallî giysiler içinde evlenir, eğlenir.

Kimse bir şey diyemez. Zaten demez de. Demiyor da. Kime ne?

Herkes kendi dininde, inancında istediği gibi inanıp tapınır.

 

 

Devamı »

Bireysel Haklar (1)
Tarih: 20 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye'de tarih, geriye doğru götürülmek isteniyor. Kimileri bu işi bilerek, bilinçli olarak yapıyor. Kimileri de gafilce, şuursuzca bu geriye doğru götürüşte rol alıyor.

İlgili devlet adamları, devlet memurları ise, bu iki gurupla uğraşmak zorunda kalıyor.

Batılı sözde dostlarımızın, tarihi geriye götürme çabalarında, içimizdekilere verdikleri gizli - açık destekler de işin cabası.

 

 

Devamı »

Doğaya Yani Üretime Dönün!
Tarih: 20 Eylül 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye kötü yönetiliyor. Siyasetin iktidarından ve muhalefetinden ümitsiziz! Öyle ise bireysel çözümler üretmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Türk Milletinin çoğunluğu köylüdür. Ekmeyi biçmeyi bilir... Gelin kendimize yetecek kadar herkes kendi için üretsin. Böylece hem doğamıza hem hayvancılığımıza hem de ülkemize çok faydalı oluruz!

Köy Enstitülerinin ulvi amaçlarına benzer üretim odaklı bireysel hareketler başlatalım. Konuşmanın ötesine geçelim. Ata toprakları hepimizi geriye çağırıyor.

 

 

Devamı »

Ki Herkes Kendini Seçer
Tarih: 19 Eylül 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Dünya üzerindeki 7,5 milyar insan temelde 2 tarikata mensuptur: Vicdanîler ve işkembevîler.. Ve aralarındaki terazidir tarih. Gerçi birinciler ikincilerin azamî 10'da 1'i olabilmişlerdir sürüsüne bereket yüzyıllar boyunca. Yine de vicdanlıların yüzü suyu hürmetine dalgalanır iyiliğin bayrağı. Ve varoluşun sırrı işte budur.

 

 

Devamı »

İçler Acısı Halimiz ve Ümit Işığı
Tarih: 18 Eylül 2018 Yazar: A. Yağmur Tunalı-Senarist, Şair ve Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Eğitimde en kötü olanın başka alanlarda iyi olması mümkün değildir.
Nitekim geldiğimiz idare şekli bunun en somut göstergesi.
Türk devleti yıllardır hiç yapı yükselemeyen bir inşaat alanı gibi.
Devlet hayatında binalar yapılıyor, yıkılıyor, toprak yeniden kazılıyor.. temel açılıyor, sonra vazgeçiliyor.

Devamı »

Ekonomik Kriz ve Güven Faktörü
Tarih: 18 Eylül 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

"Güce tapma güdüsüyle" hareket eden kitleler Merkez Bankasının Erdoğan'a rağmen bağımsız karar alabildiğine inanırsa, Reis'in itibarını ne Saraylar ve ne de uçak filoları kurtarabilirdi.

Bu kitlelerin Merkez Bankasının Reis'e rağmen karar vereceğine inanması durumunda tek yapılacak şey kalıyor: Bu kalenin de fethedilmesi.

Yani Merkez Bankası Başkanlığına da Recep Tayyip Erdoğan'ın atanması.

Ben bu durumu daha Merkez Bankası faiz artırım oranını açıklamadan gördüm.

 

 

Devamı »

İnsan, Ne ile Vardır?
Tarih: 17 Eylül 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Beden gücünün ürünü emeğin yapacağı işi makineler yaptığı için artık emek, fazla bir itibar görmüyor. Bilginin kaynağı aklın yapacağı işi dijital çağdan sonra yapay zekâlar gerçekleştireceği için akıl da değer olarak gözden düşecek görünüyor. Yani, yapay zekâ üretecek, biz seyredeceğiz. O halde soralım: Biz ne olacağız, insanoğlu kendini hangi yönüyle ispat edecek, ayrıcalığını ne ile hissedecek? Kendi evrenimizde özneyken nesne durumuna mı düşeceğiz? Nesne durumuna düşmek, doğrusu benim hoşuma gitmiyor; kendime olan saygımı azaltıyor, Rabbime hamt etme huzurumu karartıyor.

 

 

Devamı »

Her Şey Çikita Muz’la Başladı
Tarih: 17 Eylül 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Darbelerden sonra gelenlerin bakmayın siz darbeciler aleyhine atıp tutmalarına; çünkü onların hepsi darbecilerin doğurduğu çocuklardı. Darbelerin en fazla acısını çeken Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Alpaslan Türkeş ve Necmettin Erbakan, hiçbir zaman devletine kin beslememiş, devletin ve kurucularının yıpratılmasına rıza göstermemişlerdi. 6 Defa gidip 7 defa gelen Demirel: "Devlette küslük olmaz" iştiyakıyla bıraktığı yerden yeniden işine dört elle sarılırdı.

 

 

Devamı »

Hak Şerleri Hayreyler (1)
Tarih: 16 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Şu kış kıyamete girerken, özellikle İslâm Alemi'nin üzerinde kara kara savaş bulutları dolaşıyor. Bu savaş bulutlarının bombaları, sağnak sağnak Müslümanların beynine bir bir iniyor. Tabiatıyla hepimizin içi burkuluyor, yüzü asılıyor, yüreği kan ağlıyor.

Olacak şey mi bu? Bir avuç beceriksiz idareci ve henüz meçhul suçlu ve suçlular için bir milletin üstüne bomba yağdırılıyor. Bu yüzden yollara düşen aç çıplak, yoksul yığınların, acı manzaraları da ayrı bir hicran yarası, ayrı bir üzüntü kaynağı.

 

 

Devamı »

Muhalefetin Görevi Umut Işığını Parlatmak
Tarih: 15 Eylül 2018 Yazar: Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

CHP ve İYİ Parti, bir an önce iç problemlerini bir tarafa bırakarak, yerel yönetim seçimleri hazırlıklarını başlatmalıdırlar. İYİ Parti öncelikle, tamamını istifa ettirdiği il ve ilçe yönetimlerini yeniden yapılandırmalıdır. Ardından Milletvekillerini, Genel İdare Kurulu, Merkez Danışma Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu'nu, yeni İl ve İlçe Başkanlarını, sadece "yerel yönetim seçimleri" gündemiyle toplamalıdır. Ardından da, kamuoyu araştırmaları ve teşkilat yoklaması ile Kasım 2018'e kadar adayların belirlemelidir. Bu seçimde İYİ Parti, oylarını yüzde 10'un üzerine çıkaramaz ve mevcut belediye başkanlıklarını koruyup yeni belediye başkanlıkları kazanamazsa, çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır.

 

 

Devamı »

İslam Atlası (3)
Tarih: 14 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Türkiye'nin geri kalmışlığının ve her türlü sosyal çalkantının; ümitsizliğin yaygınlaşmasından, doğruluğun sosyal ve siyasî hayatta kalkmasından, düşmanlık duygularının gelişmesinden, Müslümanlar arasındaki dayanışmanın zayıflamasından, her türlü istibdadın kuvvetlenmesinden ve şahsî menfaat duygusunun her şeyden üstün tutulmasından meydana geldiği;  buna karşı tedbir olarak tek çarenin ise, aklî delillere dayanan ve bütün hükümlerini akla tespit ettiren Kur'an'ın bu asrın idrakine uygun içtimaî / sosyal reçetelerinin rehber alınmasıdır."

 

 

Devamı »

.İslâm Atlası (2)
Tarih: 13 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Âdeta "Teslim ol, kurtul." hükmüne râm olmayı hedeflemek şarttır. Yani Allah'ın ve O'nun Peygamberinin emir ve yasaklarına tam bir sadakatle sarılmayı ideal edinmektir. Çünkü "Yapan bilir, bilen konuşur." hükmünce, insanı en iyi tanıyan ancak O'nu yaratandır. O hâlde, yarattığı insanı başıboş bırakmayacağı açıktır. Nitekim insanı başıboş, kendine buyruk bırakmamıştır. O'na bir çerçeve çizmiştir. Ancak onun içinde bir serbestlik vermiştir.

 

 

Devamı »

Akdamar Rezaleti Gaflet mi, Cehalet mi?
Tarih: 13 Eylül 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Akdamar'ın tarihine baktığımızda yüzlerce Van'lı kadınımızın çığlıklarını kulaklarımızda hisseder gibiyiz. Ermenilerce Adaya götürülüp tecavüze uğramış veya kurtuluşu göle atlayarak boğulmakta bulmuş kadınlarımızın acısını yok farz ederek turist çekme ve sözde barış oyunları oynuyoruz. Anlaşılan bu ütopik barış saçmalıkları önümüzdeki yıllarda da sürecek ve gülünç duruma düşeceğiz. Şehitlerimizin ruhu bile rencide olacaktır.

Devamı »

Varlık Fonu, Başkan ve Vekili
Tarih: 13 Eylül 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile YENİ bir yönetim belirledi.

Bu işi de "en iyi ben yaparım" kanaatine varmış olmalı ki, Cumhurbaşkanı, Ak Parti Genel Başkanı, Başkomutan vd unvanlarının yanına bu defa Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı sıfatını da eklemeyi uygun gördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Varlık Fonu Başkanı olurken, damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Varlık Fonu Başkanvekili oldu.

Doları ve faizleri bu kadar yükselten bunca "beceriksiz ve güvenilmez adamlar" varken, tabii ki yanında her şeyiyle çok güveneceği birine ihtiyacı vardı. Yeteneğine ve sadakatine çok güvendiği sevgili damadını da Varlık Fonu Başkan Yardımcısı yapıverdi.

 

 

Devamı »

İslâm Atlası (1)
Tarih: 12 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Kur'anı Kerîmde fazla olarak kendisinden evvel indirilen kutsal kitaplarda olmayan ve âhir zaman ümmetini ilgilendiren hususlar da yer almaktadır. Aynen onun gibi, her asrın Rabbanî eserlerinde de, kendisinden önceki tefsirlerde zikrolunan açıklamalar olmakla beraber, onlarda olmayan ve kendi asrında çıkmış problemler için de, bakış tarzları nazara verilir.

 

 

Devamı »

1440’ncı Yılın Muhasebesi
Tarih: 12 Eylül 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Afganistan'da Müslümanlar ABD'nin kontrolünde birbirini vuruyor, arada Amerika da vuruyor. Libya'da Müslümanlar NATO'nun kontrolünde birbirini vuruyor. Suriye'de Müslümanlar Amerika, Rusya, İran ve Türkiye'nin kontrolünde birbirini vuruyor. Irak'da vurdu vurdu, durdu; sırasını bekliyor. Yemen'de Müslümanlar İran ve S.Arabistan'ın kontrolünde birbirini vuruyor, arada Suud da vuruyor. Başka dinlere (Musevî, Hıristiyan, Konfuçyanist, Budist vs.) mensup devletlerden çekilen sıkıntılara bile girmiyoruz.

 

 

Devamı »

Batılılaşma (1)
Tarih: 11 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Batı, Müslüman bilim adamlarından ve onların eğitim kurumlarından aldığı ilim ve fenni çok ilerletmişti. Özellikle ilimlerden yararlanma usul ve yollarını çok iyi tespit edip saptamıştı. En kısa yolda başarıya eriştirecek; tasnif ve tertip metotlarını bulmuştu. Çünkü sırf bilmek yetmiyordu. Bilgiyi nasıl ve nerede kullanılması gerektiğini bilmek de önemliydi.

 

 

Devamı »

Milliyetçi, Demokrat, Çağdaş
Tarih: 11 Eylül 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Elbette bugün İYİ Partililer gibi Ak Partinin, CHP'nin ve MHP'nin seçmenlerinin de önemli bir kısmı Türk Milliyetçisi ve Atatürkçüdür. İYİ Parti seçmenlerini oluşturan kitle, daha önce oy verdikleri parti hangisi olursa olsun, tamamına yakını Türk Milliyetçisidir, Atatürkçüdür.

Ancak İYİ Parti Tüzüğünün "Amaç ve İlkeleri" maddesinde demokratik hukuk devleti ve çağdaş değerlere verilen ağırlık dikkate alınınca, kimlik tanımında bu kavramların da bulunması doğru ve faydalı olacaktır.

 

 

Devamı »

Miras Yarası Kangren Olmuş, Haberiniz Var mı?
Tarih: 10 Eylül 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Miras meselesini, bu toplum, halletmek zorundadır. Geleneğin bu konudaki yozlaşmış, zulme dönüşmüş kuralları derhal terk edilmelidir. Erkek egemen anlayışın yaygın olduğu bu bölgelerde geniş bir sosyolojik araştırmaya ve yeni bir algı, inanç, kanaat, hukuk düzeni oluşturmaya acilen ihtiyaç vardır. Dillendirilmeyen, ancak içten içe büyüyen tümör, toplum huzurunu, güven duygusunu, kardeşlik bağlarını kemirmekte, yok etmektedir.

 

 

Devamı »

Babaannemin ve çocukluğumun 9 Eylülleri*
Tarih: 10 Eylül 2018 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Babaannemden 9 Eylül'ü çok dinledim. 7- 8 Eylül 1922 geceleri, Müslüman İzmir, Gâvur İzmir'den gelecek katliamı bekliyordu. Kadınlar ve çocuklar, İkiçeşmelik'te, mahallede, nispeten en korunaklı evde toplanmıştı. Erkekler yoktu. Ya kurtarıcı ordudaydılar, ya da silahlı direnişin bir parçasıydılar. Bu İkinciler, o birkaç gün ve gece bölünmüş şehrin iç sınırlarında, elde tüfek nöbetteydi. Kadınlar, 9 Eylül sabahı karşı tepelerden "karınca gibi" askerin geldiğini gördüler. Babaannem ağlamaya başlamış. "Geliyorlar, bizi de kesecekler." Hâlbuki gelen, Yüzbaşı Tatar Şerafettin Bey komutasındaki o süvarilerdir. Süvari Kolordusu'nun komutanı İşkodralı Fahrettin Paşa'nın, Başkomutan Selânikli Mustafa Kemal Paşa'nın süvarileri...

 

 

Devamı »

Fuat Uğura Açık Mektup: “Andımız”ın Irkçılıkla İlgisi Yoktur
Tarih: 10 Eylül 2018 Yazar: Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Bu tip "Ant"lar, başta ABD ve Japonya olmak üzere birçok ülkenin eğitim sisteminde de vardır. Mesela; Christopher Columbus'un ABD kıyılarına çıkışının 400'üncü yılında yazılan Amerikan Bağlılık Ahidi (Yemini), 1892 yılından bu yana ABD'de okullarda her sabah öğrenciler tarafından okunuyor. Bu "Ant"ta; "Herkes için özgürlük, adalet ve tek bir millet olmayı sağlayan cumhuriyeti temsil eden ABD bayrağına, sadakat ile bağlı kalacağıma tanrının huzurunda yemin ederim" deniyor. Kamu toplantıları ile özel toplantıların çoğu bu yemin ile başlıyor. Bayrak töreni yapılırken bu yemin okunuyor. Ayağa kalkılıyor ve "Ant" metni hep bir ağızdan seslendiriliyor. Bu "Ant"ın amacı, Amerika'da yaşayan 72 milletten insanı, tek bir millet olarak bir araya getirmektir. Amerikalılar diyorlar ki, "Bayrak sevgisi, milli birlik duygusu, özgürlük ve adalet gibi kavramların önemi, çocukluk çağlarında öğretilirse, insanlar bu değerlere sahip çıkar."

 

 

Devamı »

Radikal İslâm (1)
Tarih: 07 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Köktendinci", "Fundamentalist" ve "Radikal İslâm" deyimleri deyince, yazık ki yanlış olarak dini tam olarak anlayan, dini tam olarak uygulayan ve uygulamak isteyen müslümanlar anlaşılıyor!

Aslında "Köktendinci", "Fundamentalist" ve "Radikal İslâm" diye nitelenenler; İslâmı gerçek mânada tatbik edenler, uygulayanlar değildir.

 

 

Devamı »

Çözüm İçin Karenin Dışına Çıkma Zamanı
Tarih: 07 Eylül 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Ülkemizin içinde bulunduğu problemler bir "beka sorunu" mertebesine ulaşmış durumda. Ekonomi, eğitim, dış politika, din anlayışı, ahlak, siyaset vd alanlarda bugüne kadar denenmiş çözüm yolları ile iyi bir sonuç alamadığımız ortada.

Devletimizi yönetenler karşılaştığımız problemleri çözmeye çalışırken girdiğimiz çıkmazın farkındalar. Bu sebeple bildikleri bütün çözüm yollarını tekrar tekrar deniyorlar. Ancak çözümsüzlüğün sıkıntısıyla bunaldıkları da açık.

 

 

Devamı »

Eylül Ayı ve Kıbrıs
Tarih: 06 Eylül 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Hiçbir çözüm modeli 44 yıl önce adada yaşanan gerçeği değiştirmeyecek, değiştiremeyecektir. Çünkü Kıbrıs Türk Halkı, anavatanı Türkiye'nin desteği ile adanın kuzeyinde özgürce yaşam hakkını, egemenliğini canı, kanı pahasına elde etmiş, asırlardan beridir vatan bellediği topraklarda ama bu defa 1983 yılında kurmuş olduğu kendi devletinde, KKTC'de yaşamaktadır.

 

 

Devamı »

Müslüm Gürses Öldü, Müslümcülük Yaşıyor
Tarih: 06 Eylül 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Müslüm Gürses müziğinin mistik bir yanı vardır. Seans nöbetleri vaziyetinde dinlenir. Her terapi sonrasında güçsüzlüğün anormal gücü ruhlara nüfuz eder. Müslümcülük tarikatı derken mecaz yapılmıyor desek yeri var. Dini teşekküller içindeki Müslüm yasağı da belki bundandır. Mefhum-u muhalifinden ötürü. Dahası bu mistik / müzikal yapının ve sosyal dokunun dini ritüelleri vardır. Cehri zikircilere benzetebileceğimiz 'Jilet Çekme' töreni dıştan bakıldığında kanlı, acı verici bir sahnedir. Oysa temel manada bir cezbe, bir kendinden geçiş ve dünyadan sıyrılış halidir.

 

 

Devamı »

Muğlalı Paşa Şimdi Öldü! (10 Kasım 2011)
Tarih: 06 Eylül 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Bugün bölücübaşını, ABD ve AB'nin isteği üzerine asamayıp İmralı'da besleyen Türk Devletinin bir öncesi olan Osmanlı - Türk Devleti; Ermenilerin ısrarı ve İngiliz ile Fransızların isteği üzerine vatansever ve milliyetsever Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Beyi hukuka aykırı ve suçsuz olarak teamüllerin hilafına öğle saatinde Beyazıt Meydanında asmıştı. Heyhat! Şimdi de İstiklal Mücadelesinin kahraman subaylarının isimleri, kışlalardan, o mücadeleyi yapan Türk Ordusunun rıza göstermesi ile indiriliyor. Acaba Mustafa Muğlalı ismini oraya koyarken mi yoksa kaldırırken mi hata yaptık? Birileri Türk Milletine çıkıp bunu anlatmalıdır.

 

 

Devamı »

Şeref
Tarih: 05 Eylül 2018 Yazar: Salih Karabey-Öğretmen Kategori: Güncel
Paylaş

Soyut kavramların somutlaştırılmasından yanayım. Söylemden çok eylemle açıklanmış isim sıfat fiil her ne var ise kelime ve kavramlar dünyamızda elle tutulur hale getirdiğimizde dünyamız daha net olacak. İyi kötü doğru yanlış daha belirginleşecek.

 

 

Devamı »

Türk Dünyası’nın Çolpon-Ata Zirvesi
Tarih: 05 Eylül 2018 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Geçtiğimiz günlerde(3 Eylül 2018) TÜRK KONSEYİ 6. Devlet Başkanları Zirvesi Kırgızistan'daki Çolpon-Ata Kentinde toplandı. Zirveye Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye), İlham Aliyev(Azerbaycan), Nursultan Nazarbayev (Kazakistan), Sooronbay Ceenbekov(Kırgızistan), Şefkat Mirziyeyov (Özbekistan) ve onur konuğu olarak da Victor Orban (Macaristan Başbakanı) katıldı. Macarlar Türk Kumandan Atila'yı ataları olarak kabul ediyor, ülkelerinde anıtını dikiyor, bulvarlara adını veriyor ve iki yılda bir Macaristan'ın Bugaç kasabasında Turan Kurultayı yapıyorlar. Kırgızistan'ın Çolpon-Ata Kentindeki TÜRK KONSEYİ'ndeki toplantıda ortak görüş  ise " tarih, kültür ve dil temelinde kurulan TÜRK KONSEYİ'nin  gerçekleştirdiği zirve ile Türk Dünyasının yüzyıllarca süren dostluğunun yeni bir seviyeye çıkacağı şekillendirildi. TÜRK KONSEYİ üye ülkeler arasındaki ticaret hacmi de son iki yılda %22 olarak arttı." biçiminde oluştu.

 

 

Devamı »

Elçiye Zeval Olmaz! (6 Şubat 2017)
Tarih: 04 Eylül 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Şimdi bize olmadık bir başkanlık elbisesi giydirmeye çalışanlarında soyunu sopuna dikkatlice bakın. Eştikçe çok şaşkına düşeceğinizden zerrece şüphem yok. Bunlar Türklük zayıflayınca her türlü densizliği yapma cüretini kendinde görürler. Etrafa bakın, mevki ve makamı ne olursa olsun eğer bir Türk'ün asla yapmayacağı şeyleri yapanları görürseniz bilin ki, o bizi yüzyıllardır sarıp sarmalayan mikropların günümüzde yaşayan temsilcisidir.

Devamı »

Yardım Ederken Zarar Vermek
Tarih: 04 Eylül 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Şehirlerdeki hızlı nüfus artışı sebebiyle mahalleliyi ve komşularımızı tanımıyoruz. Artık bir güvenlik endişemiz söz konusu. Çocuk kaçırma, tecavüz ve cinayet haberleri bu endişelerimizi korkuya çeviriyor. Bu ortamda çocuklarımızı koruma içgüdüsünün hâkim olması anlaşılabilir bir durum.

Çok küçük yaşlardan itibaren çocukların ellerine verdiğimiz akıllı telefonlar, tabletler ve TV kumandaları sosyalleşmeyi azaltmakta. Bu teknolojik gelişmeye karşı çaresiziz.

 

 

Devamı »

Eski Türkiye’de Ahlâk (7)
Tarih: 03 Eylül 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Pazarlardan canlı kuşları kafesleriyle satın alıp Azad etmek millî bir anane hâline gelmişti. Bu gibi kuşlara "Azad Kuşları" denilirdi. Madrabaz / Hileci Rumlar bu Osmanlı şefkatini sömürmek ve bundan yararlanmak için bir çare bile bulmuşlardı. Evlerinde yetiştirip alıştırdıkları kuşları Türklere satıp salıverdikten sonra, eve dönen aynı kuşları birçok defalar çeşitli Türklere satarak daima para kazanırlardı.

 

 

Devamı »

Tasarrufa Ne Gerek Var?
Tarih: 02 Eylül 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

"Her toplum, bulunduğu coğrafyanın kaderini yaşar." Siyasi, askeri, iktisadi sıkıntılar yaşamak; bizim kaderimiz olmuş. Kabullendik; kanıksadık. Şimdi bir ekonomik sıkıntıdan söz ediliyor. Devleti yönetenler, köşe yazarları, kanaat önderleri milleti tasarrufa davet ediyor. Krizden çıkmanın çok önemli iki yolu varmış: İhracat ve tasarruf.

 

 

Devamı »

Etnik Azınlık, Etnik Grup ve Bir Kafa Karışıklığı
Tarih: 01 Eylül 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

"Bir milli devlet içinde azınlık oluşturan milletler" ifadesi de son derece yanlıştır. Bir milli devlette etnik gruplar olabilir; ancak bunlar milli devletin temel ilkeleriyle kavgalı olamazlar. Etnik azınlık da etnik gruptan farklıdır. Etnik azınlık milletlerarası antlaşmalarla şekillenir. Lozan'da Rum, Yahudi ve Ermeni dini azınlıkların kabulü gerçeğinde olduğu gibi... Aslında azınlık olmayı kimse kabul etmemiştir. Fatih Sultan Mehmet döneminde kabul edilmiş olan haklar Lozan'da dini azınlıkların kendilerini azınlık sayılmalarını reddeder bir noktaya çekmiştir.

 

 

Devamı »

 Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (6)
Tarih: 01 Eylül 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Devletimizin, milletimizin milli menfaatlerini korumak adına Cumhuriyet Ordularımızı sadece Kıbrıs adasında görürüz ki, bu başarılı harekât da adada ki soydaşlarımızı Rum mezaliminden kurtarmak, adanın Yunanistan'a ilhakını önlemek, Lozan'da kurulan Türk-Yunan dengesinin bozulmasının önünü kesmek amacıyla 1959-1960 Londra ve Zürih uluslararası anlaşmalardan doğan Türkiye'nin Garantörlük hakkı çerçevesinde gerçekleşmiştir.

 

 

Devamı »

Beka Sorunu
Tarih: 31 Ağustos 2018 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kurumlar bitmekte, devlet bitmekte, ortaya gerçekten de bir beka sorunu çıkmakta Ve bize tavsiye edilen bunu yaratanlara dört elle sarılmamız. Neden? Çünkü beka sorunu var. Kim yaratmış beka sorununu? Ugandalılar! Hayır, dış güçler. Bu dış güçler niçin doksan yıl beklediler de beka sorunumuzu bugün yaratıyorlar? Çünkü bizi şimdi kıskanmaya başladılar. PISA ve PIAAC skorlarımızda, pırlanta gibi eğitim sistemimizde, saman ve sığır ithalatımızda, üretemediğimiz tank ve helikopter motorlarında gözleri var.

 

 

 

Devamı »

Kaka Beziyle Hatırlanacak Bir Uygarlığın Mensubu Olmak
Tarih: 31 Ağustos 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

İki yılda bir değiştirdiğimiz cep telefonları veya bilgisayarlar kalıcılık özelliği taşımıyor. Ömrü bir fişe ve yazılıma bağlı. Çocuklarımla, dostlarımla paylaşmak istediğim okul veya düğün fotoğraflarına bir süre sonra ulaşamıyorum, görsel hatıralarım yok oluyor. Şarkılar, zevkler, değerler günlük tüketiliyor, yarınlarda hiç hatırlanmıyor. Kitabe yazılmıyor, bir süre sonra yazılı, basılı kâğıt yok olacak görünüyor. Şehirlerimizi istila eden ruhsuz konutlar elli yıllık ömür hesabıyla yapılıyor. Beyaz eşyalarımızı on yıllık ekonomik ömür varsayımıyla evimize misafir ediyoruz, sonra çöpe gönderiyoruz. Eşyalarımızı, otomobilimizi tamir etmeyi unuttuk, sök tak montaj mantığıyla işin kolayına kaçıyoruz. Sonuç, çevre kirliliği, emek ve zaman israfı... "Yaşasın kapitalizm (!)"

 

 

Devamı »

Görünen Köye Kılavuz İstemez
Tarih: 30 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

"Hepimiz aynı gemideyiz", gemimiz çok lüks, kaptanımız çok usta" dediler. Yola çıkarken ve ara limanlarda yeterli filika ve can yeleği dahi almadılar.

"Hepimiz aynı gemideyiz." Kimimiz lüks kamaralarda zevk ve safa içinde, kimimiz kazan dairesinde kan ter içinde olsak da. Doğru, "hepimiz aynı gemideyiz."

 

 

Devamı »

Kurban Geleneğimiz Ne Kadar Turanî?
Tarih: 30 Ağustos 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Biz Türkler İslam'dan önce göğe, Göktanrı'ya, atalara ve hepsinin birer ruhu olduğunu düşündüğümüz akarsu, orman, toprak gibi tabiat varlıklarına kurban kesmişiz. Yetmemiş, doğum - ölüm, düğün - dernek, ziyaret - ziyafet, bayram - seyran, anma - anlaşma ne varsa bereket niyazıyla topluma ikram etmişiz. Hatta bunun için oturma düzenleri belirlemişiz, kim hangi mevkide (orun) oturacak ve etin hangi tarafını (ülüş) yiyecek; kafa yormuşuz. Belki de bu yüzden sosyal ve siyasal organizasyonlarımızın hâlâ en büyük sorunu: Protokol(!)

 

 

Devamı »

30 Ağustosta Türk Olmak!
Tarih: 30 Ağustos 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Şehitlerin ve gazilerin, kanları ve canları pahasına bize emanet ettikleri bu vatanda, bugün Türklük sorgulanmakta ve adeta aşağılanmaktadır. Hatta Türk Milletinin devlet üzerindeki hükümranlığı referandum ile geçirileceği farz edilen anayasa değişiklikleri ile sonlandırılmak istenmektedir. Demek ki; yaşananlara bakarsak, emaneti korumakta, üzerimize düşeni layıkıyla yerine getirememişiz. Ya da en azından ben getirememişim!

Devamı »

Malazgirt ve 30 Ağustos Zaferlerimizin Anısına
Tarih: 30 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

T.B.M.M Başkanı Mustafa Kemal Paşa Kurtuluş Savaşımı­zın en kritik günlerinin yaşandığı vatan topraklarında düşman topçusunun sesleri Polatlı'dan duyulurken, savaş meydanlarının yenilmez komutanı, o eşsiz hitabet yeteneği ile 13 Ocak 1921 ta­rihli T.B.M.M oturumunu büyük vatan şairimiz Namık Kemal'in yüzyılı aşkın bir süredir akıllardan silinmeyen, vatan mersiyesi­nin iki cümlesiyle açıyor; milletvekillerine şöyle hitap ediyordu:

 

 

Devamı »

Eski Türkiye’de Ahlâk (4)
Tarih: 29 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Çocuğun hayatı iki devre ayrılabilirdi. Küçük yaşlarda mutlak bir şefkat görüyordu. Gençlik çağına gelince de, mutlak bir baba nüfuz ve hâkimiyeti altına girmekteydi. Bu terbiye tarzı, bütün ihtiyarlara ve ihtiyarlığa hürmet şuuruyla neticelenmiştir. İşte bundan dolayı Eski Türkiye'de ihtiyarlık ve yaşlılık âdeta bir rütbe ve ayrıcalık durumundaydı.

 

 

Devamı »

  Annan
Tarih: 29 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Ancak 9000 sayfalık bu plan içine ustalıkla gizlenmiş öylesine maddeler vardı ki! Bu plan kabul edilseydi; 2009 yılından itibaren Kıbrıs Türk halkı önce azınlık olmaya, sonra da adadan göçe zorlanacak, dört yıl içinde Türk askeri 1960 anlaşmasında olduğu gibi 650 kişilik bir sayıya inecek, esas olarak AB ülkesi olacak bir ülkede 3'ncü bir ülkenin garantörlüğüne ihtiyaç kalmayacaktı. Yani Türkiye'nin garantörlük hakkı da ortadan kalkıyordu...

 

 

Devamı »

 Rumların Kıbrıs’taki Yabancı Üsler Oyunu
Tarih: 28 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye'yi ekonomik yönden köşeye sıkıştırabilmek adına PKK-Fetö terör örgütleriyle bağlantılı olduğu iddiasıyla Amerikalı bir papazın kanunlarımıza göre tutuklanmasını içine sindiremeyen, derhal serbest bırakılmalı dayatmasını yapan Amerikan Başkanı Bay Trump'ın Türkiye'den ithal edilen ürünlere karşı uyguladığı vergi arttırışı/döviz sarmalıyla gerginleşen Türk-Amerikan ilişkilerinin, birkaç adım sonra daha da olumsuz bir döneme sürüklenebileceği, ülkemizde bulunan Amerikan üslerinin kapatılabileceği olasılığına karşı, bölgedeki Amerikan menfaatlerini korumak adına Kıbrıs'ta yeni bir üs edinmek istediği düşünülebilir...

 

 

Devamı »

Tatilciler ve Ekonomik Kriz
Tarih: 28 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye'nin önümüzdeki bir yıl içerisinde 250 milyar dolara yakın para bulması gerekiyor. Bunun 190 milyar dolarının vadesi gelmiş dış borç, yaklaşık 60 milyar dolarının da cari açığın kapatılması için gerekli. Peki, Merkez Bankası'nda bunu karşılayacak bir rezerv var mı? Merkez Bankası'nın rezervi 31 milyar dolar. Yani hem Merkez Bankası, hem de piyasalar son krize karşı hazırlıksız, güçsüz ve kırılgan.

 

 

Devamı »

Parti Kimliği ve Parti’nin Konumu
Tarih: 28 Ağustos 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesi Türk Milliyetçiliğine dayanır. Bu felsefeyi oluşturanların en başında gelen de, Ziya Gökalp'tir. O günden bu güne ne yazıktır ki Türk milliyetçiliği, büyük bir erozyona uğramıştır. Hele son yıllarda gelen mültecilerin sayısı artarak devam ederken, Türkiye nüfusunun demografik yapısı tehlikeye girmektedir ve bu yapı değişmesinin kasıtlı yapıldığı kanaatini taşıyorum. Cumhurbaşkanı sürekli olarak milletten bahseder yalnız o milletin adını söylemez. Gelişen olaylar ve görüp yaşadıklarımız da gösteriyor ki, millet ten kastedilen, Türk Milliyetçiliğinin aksine ümmet milliyetçiliği dile getirilmek isteniyor.

 

 

Devamı »

Edeb Yâhû! (6)
Tarih: 26 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Kadir geceleri Ayasofya Câmiinde izzet-i İslâm, bütün celâli ve cemali ile zuhûra gelir, bilhassa top kandil altında o gece namaz kılmak bir mazhariyet addedilir. Bu fakir ve biçare kula bu mazhariyet elhamdülillah nasip olmuştu. Yukarıda galeriden ise süfera / sefirler ve sefaret / elçilik mensupları hayran ve hasûd nazarlar ile bu şaşaalı, debdebeli, muhteşem manzarayı seyir ederlerdi." (a.g.e. s. 27 - 28)

 

 

Devamı »

Bayram İklimi
Tarih: 25 Ağustos 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Bir vatandaşımız, kendisiyle beraber bir cenaze namazına katılan bürokratların makam arabalarının, dolayısıyla klimalarının namaz boyunca boşu boşuna çalıştırıldığını sosyal medyada yazmış. Amaç, bürokratın dönüşte serin arabada oturmasıymış. Birkaç araba için, vatandaşımız bunun hesabını yapmış, yüksek bir israf çıkmış. Yine aşağı yukarı aynı nüfusa sahip Almanya'da yaklaşık 10 bin makam aracı bulunurken bizde yaklaşık 197 bin makam aracı varmış. Demek ki biz devleti yönetmek için sayısal olarak 19 kat fazla araç istihdam ediyoruz. Bunu siz nasıl anlar ve izah edersiniz? Ben anlayamıyorum. Milletvekillerinin maaşları ve sosyal hakları basında sık sık konu edilmektedir. Alınan maaşların ülkemizin refah seviyesiyle orantılı olmadığı kanaatindeyim. Ortaya konan iş yükü, diğer ülkelerdeki vekillerin maaşları, vatandaşlarımızın ortalama geliri ve geçim endeksleri dikkate alındığında bizdeki milletvekillerin bir hayli yüksek maaş aldıkları kabullenilmelidir.

 

 

Devamı »

İyi Haberler Vermek Lazım
Tarih: 24 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Bugün ekonomik kriz ve ABD ile yaşanan gerginlik konusunda medyada artık karamsar haber ve yorumlar yerine halkımızın gururunu okşayan hamasi haber ve yorumlar yer alıyor. Medyanın yüzde 90'ı, Rockefeller'in ölüm döşeğinde iken mutlu olması için tek nüsha olarak çıkarılan, pembe gazete gibi. Bundan kitleler şikâyetçi değil.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu