GÜNÜN SÖZÜ

Bir iktidarın kötüye kullanılmasını önlemek için, iktidarın iktidarı sınırlayacağı bir düzenleme gerekir.//Montesquieu

 

 

17 Temmuz 2018 19:50 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Güncel

Eğer. Yanaysanız (1)
Tarih: 17 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Eğer, Anayasa'nın gereği olan; bütün kuvvetin kanunda olmasından, yâni hak kuvvette değil; kuvvet hakta olmasından, yâni bir kimse kuvvetli olduğu için değil; haklı olduğu için kuvvetli sayılmasından; kanunsuz suç olmayacağı anlayışından; bütün kuvvetin kanunda toplanması gerektiğinden yanaysanız.

 

 

Devamı »

Şahsiyet Eğitimi
Tarih: 17 Temmuz 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Şahsiyet, kişilik, benlik dediğimiz temel değerler, bizi canlılar içinde "insan" mevkiine yükseltmektedir. Kişinin, sözünün senet olması; verdiği sözü ölüm pahasına yerine getirmesi; herkesin duruşundan memnun ve faydasından emin, varlığının başkaları için bir değer, kazanç olunması; yine aynı kişinin yük olan değil, yük alan olması; o kişiyi ayrıcalıklı kılan vasıftır, üstün bir niteliktir.

 

 

Devamı »

24 Haziran Seçimlerine Dair Bazı Sonuçlar
Tarih: 17 Temmuz 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Bu arada OHAL uygulamasının uzatılmamasına karar verildi. Ancak OHAL yerine Ak Parti grubunun TBMM'ne sunduğu yasa teklifi ile Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanununda yer alan bireysel hakların kullanımıyla ilgili kısıtlamalar artacak. Bu yasa ile Türkiye'nin demokrasi yönünden özürlü bir ülke görüntüsü kazanacağından endişe ediliyor.

 

 

Devamı »

15 Temmuz ve Atatürk’ten Uzaklaşmak
Tarih: 15 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

15 Temmuz'da yaşanan olaylar bu ülkede yaşayan her ferdin üzerinde durup düşünmesi, ölçüp biçmesi, akıl süzgecinden geçirmesi ve kafa yorması gereken olaylar. Tabii bunu yaparken mümkün olduğunca şahsi yorumlamalardan, siyasi görüşlerden uzak durup ana eksene aklı almak gerekiyor. Yoksa çıkıp Çanakkale ile 15 Temmuz'u birbiriyle yarıştırmak gibi zaten kutuplaşmış olan toplumumuzu birbirinden daha fazla uzaklaştırmaktan başka fayda getirmeyecek hatalara batabiliriz. Ya da sırf darbenin hedefindeki lider Recep Tayyip Erdoğan diye darbelerden medet umar hale gelebiliriz.

 

 

Devamı »

İnsani Değerlerde ve Eğitim Anlayışında Paradigma Değişikliği Önerisi
Tarih: 14 Temmuz 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Eğitimin gayesi, insan yetiştirmek. Türk eğitim sisteminin kurumlaşmış bir paradigması yok. Sadece Milli Eğitim Temel Kanunu'nun girişinde belli niteliklere sahip yurttaş yetiştirmekten söz ediliyor. Bu nasıl olacak, hangi paradigma esas alınacak? Ancak, "başarı"ya endeksli eğitim formatımızın olduğu bir gerçek. Eğitimdeki değerler dizisi, "başarı"ya göre kurgulanmış, sistemleştirilmiş görünüyor. Ne kadar başarılı bir öğrencisiysen o kadar iyi evlat, o kadar iyi yurttaşsın. Öğretmenin, annenin, babanın sevgisi; öğrencinin başarısıyla orantılı. "Vali olmuşsun; ama adam olamamışsın." güzel sözü, kulağa hoş gelmekten öte bir etkiye sahip değil.

 

 

Devamı »

El Etek Öpmek Üzerine
Tarih: 13 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Evet ! Sevgili dostlar Aydınlar Ocağı ailesindeki yazarlık serüvenime 24 Haziranın bir değerlendirmesini yapmadan, olup bitenleri bir daha gözden geçirip ders almaya sevk etmeden başlamak istemedim. Çünkü bana soracak olursanız 24 Haziran herkesin tahlilini kuvvetli yapması gerektiği, pek çok dersle bezenmiş hayati bir tarihtir. Özellikle muhalefet bloğunda yer alan herkesin 24 Haziran tarihinden öğrendikleri olmalıdır, olmadıysa vay halimize zaten!

 

 

Devamı »

Mevlânâ - Şems İkilisi (3)
Tarih: 13 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Mevlânâ'yı manen tutuşturan Şems; dönüp, manen tutuşturduğu Mevlânâ'nın manevi sıcaklığından, kendisi de istifade etmiştir, diyebiliriz.

Tıpkı biraz önce söylediğimiz gibi, bazen bir şeyhin hâlis ve samimi müridi, bir bakıma irfan sahasındaki öğrencisi; şeyhinden daha ileri gidebilmesi gibi. Sonra da dönüp şeyhini irşad etmesi, âdeta şeyhinin şeyhi olması gibi.

 

 

Devamı »

Mevlânâ - Şems İkilisi (1)
Tarih: 12 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Kişi refikinden (arkadaşından) azar." diye bir atasözümüz var. Tabii bu söz aksi yönde de geçerlidir. Bu sözü genelleştirirsek "Kişi arkadaşı sayesinde azar da, yolunu bulur da." diyebiliriz.

Yine "Arkadaşını söyle, ne olduğunu veya kim olduğunu söyleyeyim." şeklinde başka bir vecizemiz mevcut.

 

 

Devamı »

Konumlandırma: Siz kimsiniz? Bilin ve bildirin!
Tarih: 12 Temmuz 2018 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Bir başka hata, rakibin ithamına uzun uzun cevap vermeğe kalkmaktır. Rakibi tenkidi öne çıkarmaktır. Hâlbuki rakip, kendi sahasında konuşur, kendi müstahkem mevkiinden size ateş açar. Onun yapıp ettiğini öne çıkarırsanız, muharebeyi onun seçtiği alanda kabul edersiniz. Hele onun üslubunu taklit ederseniz kaybettiğinizin resmidir. Tam tersine, onu kendi değerlerinizin, kendi üstünlüğünüzün alanında hesaba çekin: Senin tek millet dediğin milletin adı yok mu? Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran halka Türk milleti denmez mi? Dokuz defa sorun bakalım ne cevap veriyor?

 

 

Devamı »

Muhteşem Törenler ve Gelişmişlik Seviyesi
Tarih: 12 Temmuz 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Avrupa ve Asya'da önemli devletlerde Belediye Başkanı, milletvekili, bakan, başbakan veya cumhurbaşkanı seçilenler için muhteşem kutlama törenleri yapılmaz. Seçilenler aylarca tebrik için gelen ziyaretçileri misafir etmek zorunda kalmazlar.

Oysaki bizde küçük bir kasaba belediyesine başkan seçilenden tutun, milletvekili seçilenler ve bakan olanlara kadar her önemli makama gelen aylarca çok yoğun tebrik ziyaretleri ile meşgul edilir.

Seçilen kişilerin yeni görevlerine bir an evvel intibak etmesi, iş akışını öğrenmesi ve çalışanları tanıması için en değerli zamanları düşüncesizce harcanır.

 

 

Devamı »

Hz. Mevlânâ’nın  Hatırlattıkları
Tarih: 11 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Vicdanın ziyası (ışığı) ulûm-u diniyedir." Yani vicdanın ışığı din ilimleridir.

Yâni doğruyu bulmak, doğruyu bilmek, doğruda olmak din ile mümkün. Din ile olasıdır. Ancak din ile Hak bilinir. Din ile Hak tanınır. Din ile kul; kulluğunu bilir. Bundan dolayıdır ki "Nübüvvet (Peygamberlik) beşerde (insanlık için) zarurîdir." Yani Peygambere olan ihtiyaç, insan için mutlak zorunludur.

 

 

Devamı »

Nuri Killigil
Tarih: 11 Temmuz 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Nuri Killigil Paşa, enerjisi ve milletine-ülkesine hizmet azmi bedenine, zekâsı kafatasına sığmayan bir insandır. Sütlüce'de kurduğu Askerî Teçhizat ve Zeytinburnu'nda kurduğu Demir Eşya fabrikalarının başarılarıyla iktifa etmemiştir. İzmir'de cıva madeni işletmesini satın alır. Atilla Oral önce,  Türkiye'de cıva madeni işletmeciliğinin tarihi hakkında bilgiler veriyor. Ülkemizde nerede ve kaç adet cıva madeni işletmesi var, bu işletmeler kimlere aittir, 1923'ten 1949'a kadar ne kadar üretim yapılmış... en ince teferruatıyla anlatıyor. (s: 365-390)

 

 

Devamı »

 Semboller Fetişizmi
Tarih: 11 Temmuz 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Bir de işin siyasî yönü var ki o da futbol, din ve cinselliğin "3'ü 1 arada"sı gibi; kazanma, tatmin ve haz. Bazen ambleme kutsal kitap, siyasî lidere peygamber muamelesi yapmak; bazen de bakkala götürülen çocukların renkli ambalajlara düşkünlüğü gibi sandığa gittiğinde "Aslında vermeyecektim ama pusulada o işareti görünce kendimden geçmişim" zikrinde olmak.

 

 

Devamı »

Doğu Akdeniz de Sular Isınıyor!
Tarih: 10 Temmuz 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Güney Rum Kesimi; Doğu Akdeniz'de uluslararası sulardaki enerji yataklarını tek taraflı kullanmaya yönelik hak hukuk tanımayan yeni hamleler yapmaktan, hatta sonucu sıcak savaşa gidebilecek oyunlar kurgulamaktan bir türlü vazgeçmiyor!

 

 

Devamı »

Yine Fil Avcıları Kazandı
Tarih: 10 Temmuz 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

24 Haziran seçimleri öncesi hükümete yönelik tepkiye yol açan şeker fabrikalarının satışıyla ilgili kararın sandığa yansıması da beklenildiği gibi olmadı.

'Şeker fabrikaları satılmasın' diyen pancar üreticisi ile şeker fabrikası işçisinin yaşadığı illerde ve fabrikaların olduğu ilçelerde 24 Haziran seçimlerinde Ak Parti'nin aldığı oy oranları şöyle oldu:

 

 

Devamı »

Seçimler Sonrası Önümüzdeki Görev
Tarih: 10 Temmuz 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye'de yapılan ve yapılmaktan da bıkılmayan bir metot yanlışı bulunmaktadır. Üstelik bu yanlış sürmektedir. Yasa ve anayasa değişikliklerinde biz hep eskiyi atıp dünyayı ve ülkeyi yeniden keşfeder gibi yeninin peşine düşeriz. Bir heyecanlı arayış sürer. Oysa; yasa, anayasa ve sistemin işlerliğini ve bütünü tamamlayan parçaların fonksiyonelliğini engelleyen hususları tespit ederek onları düzeltmek yerine; genelde silbaştancılığa yöneliriz. Böylece zaman ve kaynak israfına sebep oluruz.

Devamı »

Pek İnce Ama Bir O Kadar da Acı Hediye
Tarih: 08 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

İnsanoğlunu nefes alıp vermek, yiyip içmek işlevini yerine getiren makinelerden ötesine taşıyan önemli ayrıt noktaları vardır. Bu ayrıt noktalarını saymak gerekirse duygularımızı, hissedebiliyor olmayı söyleyebiliriz. Ama bu ikisinden de kat'i olarak insanı diğer canlılardan şu özellikle ayırt ederiz, ''İnsan muhakeme edebilen, kendi düşün dünyasının içinde kararlar kılabilen bir varlıktır.''

 

 

Devamı »

Kitle partisi: Her şey olayım derken hiç bir şey olamadı
Tarih: 08 Temmuz 2018 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Rakiplerimiz hangi bölgelerde konuşlanmıştır sorusu en kritik maddelerden biridir. Çünkü zihin arazisinde boş bölgeler bulunabilir. Özelliklerinden, ideolojilerinden ötürü, rakiplerimizin bize direnemeyecekleri araziler, yumuşak karınları vardır. Oralar insanların zihinlerinde zaten bize ayrılmıştır, bizim plaj başlarımızdır.

Rakibin kuvvetli olduğu bölgeye ancak, "Ben de, ben de, ben de onun gibiyim." diyerek girersiniz ve insanların size cevabı, "Oranın sahibi var, gerçeği varken niçin taklidine yönelelim ki?" olur.

 

 

Devamı »

Mana Ruhtur  (1)
Tarih: 06 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Kur'an'ın kâinattan yaptığı bahis, Hâlikın sıfatlarını ispat ve izah içindir." Yâni mana içindir. İlahî manaya ermek için, ilâhî anlamı yakalamak için. Ruh hükmünde olan mananın kılıfıdır maddî olan, görülen dokunulan her şey...

Hz. Âdem'in gördükleri, dokundukları, içinde hem-hâl ve haşir-neşir oldukları her şey; bir manayı gösteriyor. Ona delâlet ediyor, ona götürüyor. Yâni manaya eriştiriyordu.

Aynen onun gibi bugünün insanlarının gördükleri, dokundukları, içinde hem-hâl ve haşir-neşir oldukları her şey de aynı manayı gösteriyor. Ona delâlet ediyor. Ona götürüyor. Yâni aynı manaya işaret ediyor.

 

 

Devamı »

Atatürkle Bağnazlaşmak
Tarih: 06 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Türk tarihindeki kıymetini geçiyorum, dünya tarihinin gördüğü en büyük askeri dehalardan biri ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir lider. "Bitti!" Denilen zamanda imkânsızı gerçekleştirip milli mücadeleyi örgütleyen bu toplumu esaretten kurtarıp özgürlüklerine kavuşturan bir kahraman. Kendisini minnetlerin en büyüğüyle anıyorum. Bugün siyasi görüşleri, ideolojik emelleri her ne olursa olsun Türkiye için idealleri olan herkesin onu minnetle anması gerekiyor, kemi kümü yok. Atatürk'ün çizdiği yol olmasaydı bugün ne durumda olabileceğimizi düşünürken bile tüylerim ürperiyor. İyi ki vardı, bu millete Tanrının bir armağanıydı.

Devamı »

Siyasi Ahlaksızlığa da Bu Kadar Tepki Göstersek
Tarih: 06 Temmuz 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Küçük çocuklara karşı cinsel istismar ve öldürme haberleri üzerine toplumsal bir infial oluştu.

Vicdanları kanayan vatandaşlarımız sosyal medyada Eylül'ün, Leyla'nın resimleri altına tepkilerini "kıyamet kopsun artık", "bu mahlûklarla aynı ülkede yaşamaktan utanıyorum" gibi çığlıklarla dile getiriyor. Çoğu da 'kimyasal hadım', 'idam cezasının geri getirilmesi gibi radikal tedbirler alınmasını talep ediyorlar.

Bu güzelim çocuklarımızın başına gelenlere gösterdiğimiz tepki kendi çocuklarımızın başına gelmesi halini düşünüp empati (duygudaşlık) yapmanın bir sonucu olabilir.

 

 

Devamı »

24 Haziranda Ne Oldu? 3
Tarih: 05 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Bugün bizler MHP teşkilatının özellikle İYİ hareketinden sonra oldukça zayıfladığını, kan kaybettiğini biliyoruz ama buna rağmen elde ettiği %11,10'luk oran hakikaten büyük bir başarı. Bu seçim sonuçlarıyla birlikte Devlet Bahçeli'nin düşündüğümüzden daha büyük bir siyasi öngörü yeteneği olduğunu düşünüyorum. Çünkü bugünkü sonuçlara baktığımda AKP meclisin kontrolünü kaybetmiş durumda. Mecliste verdiğimiz oylar nasıl olsa karşı tarafa gitmiyor düşüncesiyle MHP'ye giden ciddi bir oy olduğu kanaatindeyim.

 

 

Devamı »

Yaşayan Kayıplar
Tarih: 05 Temmuz 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Gazete haberine göre, ülkemizin dört bir yanından gelen üzücü haberler dolayısıyla kayıp çocuklara dair açıklanan son istatistikte Türkiye'de beş binin üzerinde çocuk kayıpmış. Son üç yılda sayının bir miktar daha arttığı tahmin ediliyormuş. Yetkililer, kayıpların daha çok tatillerde ve bayramlarda yaşandığına dikkat çekiyormuş ve 'Sizin dalgın olduğunuz bir an, onlar için büyük bir fırsattır. Çocuklar kaybolmuyor, kaybediliyor' diyerek aileleri uyarmış.

 

 

Devamı »

24 Haziranda Ne Oldu? -2
Tarih: 04 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Bu sonuçlara baktığımda diyorum ki sevelim, sevmeyelim, görüşlerine muhalif olalım veyahut olmayalım ama Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi arenadaki belki de en güçlü diyebileceğimiz adaylarla girdiği yarıştan 2014'teki %51,79'luk oyunu da artırarak %52,57 gibi bir oranla birinci çıkıtı. Seçimi ilk turda sonuçlandırması takdiri hak ediyor, bu büyük bir seçim zaferidir. İlk yapacağım yorum da budur.

 

 

Devamı »

Gözlerime Akan Çocuk
Tarih: 04 Temmuz 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

"Bir Hıçkırıktı Geçmiş Zaman" şiirinde öyle söylüyor M. Burak Sezer.

Aylan'dan Eylül'e, Bodrum'dan Ankara'ya değin ve Muhammed'den Leyla'ya, Arakan'dan Ağrı'ya dek içte ve dışta günahsız güvercinlerin katli, gayri sözü de hükümsüzleştiriyor.

Şiir limanının mısra halatlarına sığınalım. İmgelerimizi af dileme bâbında onlara adayalım. Ve bu meyanda 21 Ocak 1993'te Silvan'da yazdığımız "Gözlerime Akan Çocuk" şiirini paylaşalım:

 

 

Devamı »

24 Haziranda Ne Oldu? -1
Tarih: 03 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Evet! Dona kalma faslı sona ererken hepimizi derinden etkileyen 24 Haziran 2018 seçimlerinin bir analizini yapmanın zamanı geldi. Neler beklendi, sandık neler verdi? Her yazımda olduğum gibi mümkün olduğunca objektif izlenimlerimi aktarmaya çalıştım... Göz atalım bakalım... 24 Haziran seçimlerine gitme kararı apar topar alındı, bunu hepimiz biliyoruz. Buradaki en temel üç gaye iktidar cephesinin yeni sistemi bir an evvel uygulamak istemesi, ekonominin vaziyeti ve muhalefeti zora sokmaktı.

 

 

Devamı »

 Bu Rumlarla Nasıl Anlaşma Olur?
Tarih: 03 Temmuz 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Uzun zamandan beri 24 Haziran seçimlerine kilitlenen Türkiye, seçim sonuçlarıyla Cumhurbaşkanlığı sisteminin halkımız tarafından da onaylanması sonrasında kurulacak yeni kabinede kimlerin görev alacağını, yeni sistemin uyum yasalarının neler olacağını beklerken;

Ülkemizin uluslararası arenada yıllardan beri çözüm bekleyen pek çok dış sorununun halli için de önümüzdeki dönem neler yaşanacağını şimdiden kestirmek oldukça zor görünüyor...

Çözüm bekleyen bu dış sorunların başında hala Kıbrıs konusu var!

 

 

Devamı »

İYİ Parti’nin Başarısını Etkileyen Sebepler
Tarih: 03 Temmuz 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İyi Parti'nin kuruluşunun sekizinci ayında, Kocaeli teşkilatlanmasını tamamladığından 6 ay sonra girdiği ilk seçimdi. İYİ Partililer seçime girebilmek için nefes nefese koşturdu.

Son ana kadar partinin seçime girebileceği bile garanti değildi. Önce bu engeller aşıldı.

Son 50 günde, daha birbirlerini yeterince tanımayan, teşkilatlarda görev yapan ve gönüllülerden oluşan ekipler ipi önde göğüslemek için kalan bütün enerjileriyle koştu.

Rakiplerinin düz tartan pistte koştuğu yarışta, İYİ Parti engelli arazide koşu yapmak zorunda kaldı. Üstelik en büyük rakibinin aynı zamanda hakem olduğu bir adaletsiz yarıştı bu.

 

 

Devamı »

 Tarihe Not Düşelim Diye
Tarih: 02 Temmuz 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

1.       Bürokrasi bir istihdam mecraı değildir, bir hizmet mecraıdır. Her kademedeki hizmet vericiler, çok verimli kullanılmalı, "Sallabaşı, al maaşı" devri kapatılmalıdır. Her makamdaki devlet memuru, mesaisinin saatle sınırlı olmadığını bilmeli, işini ibadet gibi yapmalı. Devlet geleneğine ve insan onuruna hiç yakışmayın fitne, dedikodu, yalakalık, riyakârlık, dalkavukluk; hiçbir şekilde hoş karşılanmamalı, bu kötü alışkanlıkları bertaraf edecek çalışmalar yapılmalı.

 

 

 

Devamı »

24 Haziran 2018 Seçimlerinin  Kazananları ve Kaybedenleri
Tarih: 02 Temmuz 2018 Yazar: Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye'nin yönetim sistemini değiştiren ve 98 yıllık "Parlamenter Hükümet Sistemi'nden "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi "ne dönüştüren 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri gerçekleştirildi. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi, AKP tek başına salt çoğunluğu elde edemedi, ancak MHP ile kurduğu "Cumhur İttifakı" yüzde 53 oy alarak çoğunluğu sağladı. Demokratik hayatımızda birçok ilklerin yaşandığı bu seçimi, kazananları ve kaybedenleri ile değerlendirmek gerekir.

 

 

 

Devamı »

Ne Yapmalı?
Tarih: 30 Haziran 2018 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Bir siyasî açık açık söylemiş, "Milletin istediğin yapalım; Atatürkçülük yapmayalım!" Bu, "AKP'nin tıpkısı olalım"ın başka şekilde ifadesinden ibarettir ve aslında milletin istediğiyle de ilgisi yoktur. Peki, siz onun gibi olacaksanız, aslı varken insanlar niçin taklidine oy versin? Size gerek var mı?

 

 

Devamı »

 Siyaset Mühendisliği
Tarih: 28 Haziran 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

2002'den bu yana kimi örtülü kimi açık hep 2 çatı aday arasında geçti seçimler ve cesametçe büyük olan Sağ'ın Adayı, Sol'un Adayını sürekli yendi. Son seçimde de bu oldu: Hesapta Çatı Adayın biri reddolunmuştu fakat 16 yıldır Çatı Adayı değişmeyen ve hep şampiyon olan taraf, karşıt cenahın birini yok sayarken diğerinin yükselmesine hem izin verdi hem kekten - börekten muhabbetlerle pirimlendirdi.

Devamı »

Seçimlerin Kazananı, Kaybedenleri…
Tarih: 28 Haziran 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

CHP liderinin seçim sonrası yaptığı açıklamada, seçimlerin kaybedeninin sadece AKP olduğunu belirtmesi, liderine ''topal ördek'' tanımlaması yapmış olması, parti içinde genel başkanlığını sorgulayarak istifa çağrılarını yapanları koltuk sevdalısı olarak suçlamasına baktığımızda; ''koltuk sevdalısı'' söyleminin, ardında bırakmış olduğu 9 başarısız seçim sonucuyla pek de uyuşmadığı açıktır! Bu kadar çok seçim kaybeden bir genel başkanın bu başarısızlığın gereğini yerine getirmesi gerekirken; bu seçimi de kaybetmesi nedeniyle, istifa etmesi çağrılarına karşılık, ''koltuk sevdalıları'' açıklaması ne kadar doğru olmuştur?

 

 

Devamı »

Bir Seçimin Anatomisi
Tarih: 28 Haziran 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Bunca yıldır ülkeyi yöneten AKP seçim bildirgesinde, sanki iktidara aday yeni bir parti gibi olmadık vaatlerde bulunuldu. Reklam panolarında ahdim olsun diye sıralanan vaatleri okuduğumuzda insanın aklına ister istemez şu soru takılıyor; on altı yıldır nerelerdeydiniz? 2002 De iktidara geldiklerinde iki yaşında olan çocuklar, bu seçimde oy kullandılar. AKP ye oy verenler neye, hangi kıstasa göre oy verdiler, düşündürücü doğrusu.

 

 

Devamı »

Seçilenler ve Seçenlerin Ahlakı
Tarih: 28 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Erdoğan ve AKP'lilerin seçmen desteğini sağlamaktaki en önemli etken dindar görünümleri ve AKP'nin İslami bir Parti olduğu algısıdır.

Bu ne kadar doğrudur?

Herkesin şahsi ibadetleri ve kabahatleri kendisine aittir. Hesabını her şahıs kendisi verecek. Bizi ilgilendiren kamu gücünü kullananların İslami kuralları ne kadar uyguladığıdır.

Aşağıda yazdığım kurallar İslam'ın olduğu kadar gerçek demokrasi ile yönetilen modern devletlerin de temel ilkeleridir.

İslam'ın devlet yönetiminde en temel ilkeleri şunlardır:

 

 

Devamı »

24 Haziran 2018 Seçim’inin Ardından
Tarih: 26 Haziran 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Seçimlere beklenmedik bir zamanda girildiği doğru. Bir doğru daha var: Seçim kampanyasını gelecek nesillerimize, insanlığa örnek olacak şekilde yürütemedik. Evet, ilkel değildik, birbirimize fiziken saygı gösterdik ama karşılaştığımızda utanacağımız şeyler de söyledik. Sosyal medya, yalancılığın arenası oldu. "Benim yalanım, senin yalanından daha inandırıcı, kaliteli." yarışmasına döndü bu mecradaki yazışmalar. Yanlış, yıpratıcı, yaralayıcı algı oluşturma çalışmaları; kırık kalplerin, nefret duygularının oluşmasına, ıslah edilmez terbiyesizliklerin yaşanmasına neden oldu. Biz bunlara layık değildik, hiç gerek yoktu. Hele, seçim kampanyasından önce, bizi yönetmeye namzet politikacıların ayak oyunları, abidik gubidik işleri, siyaset tarihimize kara leke olarak geçecek nitelikte. Bu tür örnekler hepimizin hafızasında mevcuttur. Keşke yeni örnekler oluşmasaydı.

 

 

Devamı »

Seçimden Sonra
Tarih: 26 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

24 Haziran seçimlerinin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli seçimlerinden biri olduğunu söylemiştim. Gerçekten hem Türkiye ve hem de bölgemiz açısından çok önemli sonuçları olabilecek bir seçimdi. Devletimizin yönetim sistemi ve hatta rejim değişikliği anlamına gelebilecek bu seçimi geride bıraktık.

 

 

Devamı »

24 Haziran 2018 Seçimlerinin Düşündürdükleri…
Tarih: 26 Haziran 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Türk demokrasi tarihinde hayati bir önem taşıyan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerini geride bıraktık. Aslında bütün seçimler ülkemizin geleceğinin şekillendirilmesi bakımından önem taşımıştır. Ancak bu defa durum farklıdır. Demokratik parlamenter sistem yenilenmek ve aksaklıklarının giderilmesi yönüne gidilmeden sulandırılmış bir Başkanlık sistemine geçilmiş ve buna da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denmiştir. İnsanlık demokratik parlamenter sistemden daha iyisini bugüne kadar bulabilmiş değildir. Yapılan bazı anayasa değişikliklerinin ve getirilen yeni sistemin sadece bir sistem değişikliği olduğu ve rejim değişikliğine sebep olamayacağı görüşüne katılamıyoruz. Bazı durumlarda sistem değişikliği bir rejim değişikliğine de sebep olabilir.

 

 

Devamı »

Seçime Çeyrek Kala Türkiye…
Tarih: 22 Haziran 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Umutsuz, endişeli gençlerin sokaklarımızda dolandığı, neşeli yüzlerin pertavsızla arandığı, ''kıraathaneleri'' dopdolu, her sabah değişen seçim anketlerine artık yorum dahi yapmayan, seçimde kime oy kullanacağını dahi açıklamakta sakınca gören, ya da hala karar verememiş milyonlar,

Hala hak, hukuk, adalet, güven arayan insanlar,

 

 

Devamı »

Londra Tefecileri
Tarih: 22 Haziran 2018 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

1990'lı yılları krizlerle geçirme nedenlerimizden en önemlisi; arka planda süreklilik arz eden kamusal açıklar nedeniyle yapısal sorunlar olmakla birlikte, sermaye piyasası kanunun verdiği rahatlıkla, borsa ve finans piyasalarına aşırı kontrolsüz sermaye giriş ve çıkışlarının yaşanmasıdır.

 

"Sıcak Para" kolay kazancı sever, serbestliği de bulunca; borsa, döviz ve faiz sarmalında rahatça gezdi durdu.

 

 

 

Devamı »

Seçime Gülümseyerek Girelim
Tarih: 22 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Dolar / euro ile benzin/ mazotun ve şimdi de patates ve soğan fiyatlarının yarış etmesi ile beslenen geçim kaygısını da buna ekleyiniz.

Korku, endişe, kaygı ve gerginlik iyi bir ruh hali değil. Toplumun rahatlamaya, huzura, kaygılarından kurtulmaya ihtiyacı var.

Halkımız bu ruh halinden çıkış için seçimlerde bir çare üretecektir.

Ben hiç olmazsa sandığa gidene kadar, birkaç seçim fıkrası ile biraz sizi gülümsetip rahatlatmaya çalışacağım.

 

 

Devamı »

İki Avrupa  (3)
Tarih: 20 Haziran 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Ey İkinci Avrupa! Senin karanlıklı dehan; sözde çok akıllı, çok zeki ve çok anlayışlı olman; insanlığın gündüzünü geceye çevirmiştir. İşte sen o sıkıntılı, zulümlü / haksızlık içeren, zulmetli / karanlıklı gecene ısındırmak için; yalancı, geçici lâmbalarla güya insanları aydınlattın, ışıklandırdın! Oysa o sözde lâmbalar sevinçle, mutlulukla insanın yüzüne tebessüm edip gülümsemiyor. Belki değil muhakkak bir gerçek var ki, insanın ağlanacak acı hâllerindeki akılsızcasına, ahmakcasına ve aptalcasına gülmesine, o ışıklar alay ederek, eğlenerek gülüp geçiyorlar.

 

 

Devamı »

  Menbiç ve Kandil İçin Gidişat Analizi
Tarih: 20 Haziran 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Bu saatten sonra ABD'yle Menbiç konusunda anlaşma oradaki YPG / PKK unsurları tamamen etkisizleştirme üzerine olabilirdi, oysa Menbiç'in Yerel Güçler'e devri ve Türk ve Amerikan askerlerinin ortak devriyesiyle de gözetim altında tutulmasıyla neticelendi. Yani Menbiç'i isim değiştirmeleri şartıyla (Menbiç Askerî Konseyi) PYD / YPG unsurlarına teslime imza attık. Ne onlar Afrin'deki binlerce kayıp, ne de biz onlarca şehidimiz üzerinden kan davası gütmemek kaydıyla.

 

 

Devamı »

Gebze Sığırlık Yörük Obası ve Mandırası
Tarih: 18 Haziran 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel
Paylaş

Kent konseylerinin kuruluş amacı şehir halkının ortaya çıkan muhtelif sorunlarını, şehirdeki sivil toplum kuruluşları paydaşında ve kendi alt komisyonlarının çalışmaları sonucundaki çözüm önerileri ile ilgililerin dikkatini çekip bilgilenmelerini sağlayarak düzeltilmelere katkı sağlamaktır. İleri demokrasilerde olan ve yönetişim denilen bu tarzda, seçilmiş idareciler yönettikleri halk ile daha yoğun bir iletişim içine girmekte, böylece memnuniyet oranı daha yüksek bir idareciliğin ortaya çıkması hedeflenmektedir.

 

 

Devamı »

Adaletsiz Ekonomik Kalkınma Olmaz
Tarih: 18 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Sandık Hâkimiyeti Kurarsak İşi Bitiririz

Ak Parti cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ın partili sandık görevlilerine yaptığı konuşmanın gizli kaydı sosyal medyaya yansıdı.

Erdoğan "sandık hâkimiyeti kurarsak işi başlamadan bitiririz" dediği müthiş etkileyici (!) konuşması ile neyi anlatmak istedi? Veya neyi ağzından kaçırdı?

Bu kayıtta geçen Erdoğan'ın ifadeleri şöyle:

 

 

Devamı »

Ramazan, Bayram, Birkaç Kelam
Tarih: 15 Haziran 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Gözlediğim kişilerde ve bende bir dinginlik ve muhasebe süreci oluşturdu Ramazan ayı. Mevsimin sıcak olması dolayısıyla tahmin ettiğim tedirginliği yaşamadım, çevremden bu manada bir yakınma da duymadım. İbadet, okuma, sorgulama, dostlara daha da yaklaşma, insanları anlamaya çalışma mevsimi oldu Ramazan ayı benim için. Beklediğim fiziki, biyolojik sıkıntıların hiçbiri uğramadı semtimize. Mevsim güzeldi, yediklerimiz lezizdi, insanlar samimiydi, aile fertleri ve akrabalar anlayışlıydı, insan - eşya ilişkisi sanki daha uyumluydu. Gece-gündüz, yer-gök arasındaki kozmik ahenk, insana dinçlik, sinerji, mana derinliği verdi.

 

 

Devamı »

İki  Avrupa  (2)
Tarih: 14 Haziran 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Hâlbuki Hâlık-ı Kerîm'in; ikramı bol, yaratıcı Allah'ın; cömertlik, lütuf, ihsan, bağış gibi kerem denilen düstur ve kuralları var. Kâinat erkânı arasında; âlemin esasları, kâinatın rükun ve direkleri demek olan teavün / yardımlaşma düsturu / kuralı var. Bu kurala tam bir itaat etme ve uyma var. Nitekim bitkiler hayvanların imdadına, hayvanlar da insanların yardımına koşuyor. Bu şekilde o teavün / o yardımlaşma kanunu, kendini apaçık gösteriyor. Böylece o umumî / genel kanun rahîmane / merhametle, kerîmane / cömertçe kendini belli ediyor. İlahî ışıklarını etrafa saçıyor.

 

 

Devamı »

Kıraathane
Tarih: 14 Haziran 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Aslında ''Kıraathaneler'' günümüz Türkiye'sinde işsizlerin gittiği, gideceği yerlerdir, açıkçası ülkemizde giderek artan işsizliği de gösteren yerlerdir.

Ülkemizin kıraathane yerine işsizlerin çalışacakları yeni, yeni iş yerlerine ihtiyacı vardır.  Dolayısıyla kıraathane açma vaadiyle ne hedeflenmiştir bilinmez!

Ama gerçek olan şudur ki; geleceğimizi büyütecek bir hamle değildir. Bugün Kıraathanelerin/Kahvehanelerin hemen, hemen tamamı işsizlerle doludur.

 

 

Devamı »

Paralarından Başka Hiçbir Şeyleri Yok
Tarih: 14 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Hani bizim şeker fabrikalarımız vardı. Cumhuriyetin ilk yatırımlarındandı. Ürettiği şeker pancardan üretilirdi, en zararsız şekerdi. Bizim işçimiz çalışır, pancarını bizim köylümüz üretirdi. Binlerce işçimiz ve köylümüz için geçim kaynağıydı. Pancar üreticisine, melasçıya, süt üreticisine, damızlık sığır yetiştiricisine ekmek kapısıydı.

Onları insan sağlığına zararlı mısır şurubu üreticisi ve Türkiye'nin şeker piyasasını ele geçirmeye çalışan Cargill şirketinin raporuna ve ABD Başkan yardımcısının ricasına dayanarak sattılar. Bir KHK ile de Şeker Kurumunu kapattılar.

 

 

Devamı »

‘Ak Güller, Kara Güller’,  Dinî Teşekküller
Tarih: 13 Haziran 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

"Müslüman, İslam'ı öyle canlı ve diri yaşa ki seni öldürmeye gelen de sende dirilsin!"

Bir zamanlar Diriliş Partimiz bile vardı. Ve şiir geceleri 'Zambaklar en kuytu yerlerde açar'la başlardı. Gözyaşı Geceleri, talebe hizmetleri ve imanî sohbetlerle aydınlanırdı akşamlar. Amatör radyolar, amatör ama Allah rızasını dilinden düşürmeyen Müslümanlar.

Müslüman çalmazdı. Müslüman kandırmazdı. Müslüman hile yapmazdı. Bu geniş zaman kipleri içinde birinci tekil şahıslar azdı. Dervişe, sofiye, ihvana, imam - hatipliye; kasayı, makamı, devleti teslim edecektiniz iş bitecekti. Beş'e beş kattın mı Müslümanın karesiydin, bir yere müntesipsen küp.

 


Başlıktan itibaren buraya kadarkilerin tamamı Sezai Karakoç'la alâkalı

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu