YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

GÜNCEL YAZARLAR

Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER

14 Şeker Fabrikası Satılmamalı...

Özcan PEHLİVANOĞLU

Ben Hiç Aldatılmadım!...

Ruhittin SÖNMEZ

Hukukçu Olmak...

Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL

Soy Ağacı Merakı ve Soyadları...

Atilla Cilingir

Mehmetçik ve Komutan...

Fikret Karatepe

Öz Belli Değil...

A. Yağmur Tunalı

Sükut Akşamları 1...

Mustafa KÜPÇÜ

Fix’in Tuzağı!...

Prof.Dr. Hacı DURAN

Ahlak Hayatın Sanatıdır...

Mualla Yasdıman

Günçiçek/zaman (5)...

Akademisyen Karaçay Ahıskalı

Yağmacı Demokrasi...

Eğitimci, Şair ve Yazar Osman Oktay

Din Görevlilerinin Genel Kültür, Din ve Siyas...

Prf. Dr. Ahmet M. Gökçen

Faiz Tartışmaları...

Nesim YALVARICI

Vatan Elden Gidince!...

Mehmet Oğuzhan ALTUN

Putin ve Yeni Rus Oligarşisi...

Doç. Dr. Taner TATAR

Gibi...

Yrd. Doç. Dr. Banu GÜRER

Din ve Dünya (2)...

Güncel

İslâm, Ahlâk ve Ebedîlik
Tarih: 23 Şubat 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Eğer biz İslâm ahlâkının ve iman hakikatlerinin mükemmelliklerini fiil ve eylemlerimizle göstersek, diğer dinlerin tâbi, mensup ve bağlıları; elbette topluluklar hâlinde İslâmiyete girecekler. Belki dünyanın bazı kıtaları ve devletleri de İslamiyet'e girecekler.

 

 

Devamı »

14 Şeker Fabrikası Satılmamalı
Tarih: 23 Şubat 2018 Yazar: Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Sıra şimdi de şeker fabrikalarına geldi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Resmi Gazetede devletin elinde bulunan 14 şeker fabrikasının 2018 yılı Nisan ayı içinde ihaleyle satılacağını açıkladı.  Bu fabrikalar; Afyon, Alpullu, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat Şeker Fabrikalarıdır.

 

 

Devamı »

Ben Hiç Aldatılmadım!
Tarih: 22 Şubat 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

İnsanlar koskoca bir Türkiye'yi yönetmeye soyunuyor ve hem de bu Türkiye, dünya coğrafyasının en zor yerinde bulunuyor. Yani yönetmek bilgi, liyakat, ehliyet ve cesaret gerektiriyor. Bunlardan biri bile eksikse başarılı olmak nerede ise imkânsızlaşıyor.

 

 

Devamı »

“Bu Ne Tarih Sevgisi Ah, Bu Neyin Izdırabı”
Tarih: 22 Şubat 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Selçukoğulları, Oğuzların Üçoklar kolunun Kınık boyuna mensup bir sülâle idi; devleti onlar kurunca hepimiz Selçuklu adını millet adı olarak benimsedik. Kezâ Osmanoğulları da Oğuzların Bozoklar kolundan Kayı boyuna mensup sülâlelerden biri olarak devletleşti; hepimiz Osmanlı adını millet adı olarak benimsemekle kalmadık, yıkılışından bir asır geçmesine rağmen hâlen bu ismi övünç sebebi olarak kullanmaktayız.

 

 

Devamı »

Hukukçu Olmak
Tarih: 22 Şubat 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Şahit olduğunuz binlerce çeşit hukuki ihtilafta farklı duyguların sizi sarması mukadder. Yıllarca bir arada yaşamış, çocukları olmuş çiftlerin boşanma davaları ile üzülürsünüz. Bin bir ümitle ev sahibi olmak ümidiyle senelerce aidat ödeyip, kooperatif yöneticilerince dolandırılanlara acırsınız. Devletin kamulaştırma yapması sonucu hak kaybına uğrayıp çare arayanlar; haksız tayin ve disiplin cezaları için yürütmeyi durdurma ve işlemin iptali için idare mahkemelerinde uzun yıllar mücadele edenler; idare aleyhine sonuçlanan davaları uygulamayan idarecilere karşı yeniden mücadelelerde devletimizi daha adil olmasını özlersiniz. Kardeşlerinin miras paylarının üstüne konanlara kızarsınız.

 

 

Devamı »

Mehmetçik ve Komutan
Tarih: 21 Şubat 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

"Kurtuluş için yaptığımız bu savaştan çok daha evvel sizi başka muharebe meydanlarında da tanımış idim. Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin mayası sendedir. Kanaatinle, imanınla, itaatinle hiçbir korkunun yıldıramadığı demir gibi pak kalbinle düşmanı nihayet alt eden büyük gayretin için minnet ve şükranımı söylemeyi nefsime en aziz bir borç bildim.

 

 

Devamı »

Soy Ağacı Merakı ve Soyadları
Tarih: 21 Şubat 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Öncelikle şunu ifade edelim ki; insanlarımızın göç ettikleri coğrafyalar tek başlarına kimlik tayin etmezler. Coğrafi faktörün kültürel kimlik ve yaşama tarzı üzerinde mutlak değil; ama sınırlı etkileri vardır. Bu gerçek reddedilemez. Ancak kimliği sadece coğrafyaya bağlama yanlışı, bizi milli kimlik dışı yapay arayışlara da götürebilir. Türkiye'ye bir zamanların Yugoslavya'sından gelmekle veya orada doğmakla Yugoslav olunmazdı. Batı Trakya'da yaşamakla Müslüman Yunanlı olunamaz. Aynı durum Yugoslavya'nın bölünmesinden sonra izinle bağımsızlığa kavuşturulmuş devletçikler için de aynıdır. Bulgaristan'dan gelmiş olmakla da Bulgar olunmuyor.

 

 

Devamı »

Zeytin Dağından Zeytin Dalına
Tarih: 20 Şubat 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel
Paylaş

Tam yüz yıl önce, İngiliz ve Almanların bölge zenginliklerini ele geçirmek için bu bölgeye taşıdıkları 1.Dünya Savaşında Osmanlı'nın savaştığı ülke İngiltere'dir. İngilizler sömürgelerinden topladığı askerler ve gizli servisleri ile dağıttığı bol altın rüşveti ile Osmanlı'ya karşı kışkırttığı aşiretleri kullanarak bu savaşı kazanmış ve Kudüs dâhil bölge İngiliz hakimiyetine geçmiştir. Bu yaşananlar ve harp kaybedilip Anadolu üzerinden İstanbul'a dönüşte Cemal Paşa'nın, harap Anadolu topraklarını gördükçe, keşke vazifem buralar da olsaydı' dediği bilgisi kayda değer önemli bir tespittir.

 

 

Devamı »

Hani Türkiye’de Yargı Bağımsızdı?
Tarih: 20 Şubat 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

On ay kadar önce idi. Türkiye Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'ın, Almanya'nın önemli gazetelerinden Die Welt'in Türkiye temsilciliğini yapan Deniz Yücel hakkındaki ifadeleri çok netti:

Merkel ile görüşmesinden sonra, "Dedim ki 'Sayın Merkel, önce çıksın yargılansın. Herhangi bir şey yoksa bizim mahkemelerimiz, sizin mahkemelerinizden daha adildir. Bir şey diyemedi o gün. Daha sonra geldi mahkemeye çıktı ve mahkeme tutukladı. Şu anda içerde" demişti.

Erdoğan, gazeteci Deniz Yücel'in PKK ile bağlantısı olduğu iddialarına yönelik olarak, "Elimizde görüntüler, her şey var. Bu tam bir ajan terörist" demiş;

 

 

Devamı »

.İlerleme ve Gerileme Sebepleri
Tarih: 19 Şubat 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Bizlerin neden ve niçin böyle geri kaldığımızı da acı acı düşündürüyor. Başta biz olmak üzere İslâm ülkelerinin maddî bakımdan Ortaçağ seviyesinde kalışının sebeplerini, bir bir önümüze seriyor. Görüyor ve anlıyoruz ki, maddeten geri kalışımızda rol oynayan birinci sebep; yeisin / ümitsizliğin maalesef içimizde hayat bulup dirilmesidir.

 

 

Devamı »

Hayalistan Krallığı
Tarih: 19 Şubat 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Hayalistan Milleti, ordusunu çok severmiş "Ordu Millet el ele"! Sözü, bu milletin ordusuna verdiği değeri ne güzel ifade ediyor. Ama gelin görün ki, bu yeni gelen Kral, ordusunu hiç sevmezmiş. Etrafındaki soytarı sürüsü askerine hakaret eder sesini çıkarmaz, yabancı devlet askerleri kendi askerlerini pusuya düşürüp başına çuval geçirir işi pişkinliğe vurur gene de duymazlıktan gelirmiş. İş bununla kalsa yine iyi:

 

 

Devamı »

Patagonyada Yaşamanın Dayanılmaz Hafifliği!
Tarih: 17 Şubat 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Patagonya'nın yüzölçümü yaklaşık olarak 1.5 Türkiye'ye denk geliyor. Nüfus yoğunluğu ise çok düşük, kilometrekareye ikiden az insan düşüyor. Bu, eğer görmek istemiyorsanız günlerce hiçbir insan görmeden, dünyadaki tek kişi sizmişsiniz gibi yaşayabileceğiniz anlamına geliyor. Hatta bazı günler görmek isteseniz de kimseyi göremeyebiliyorsunuz...

 

 

Devamı »

Sırtından Bıçaklanan Türkiye
Tarih: 16 Şubat 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Avrupa, Asya hatta Afrika arasında çok önemli ve çok hayatî bir konumda olan Türkiye; çok yönlü bir baskı altında çıkış yolu aramakta. Bugün Türkiye; ne Doğusundan, ne Batısından, ne Güneyinden, ne de Kuzeyinden emin değildir. Niyeti bozuk devletlerle kuşatılmış durumdadır.

 

 

Devamı »

Ortak Akıl ve Devlet Tecrübesi
Tarih: 15 Şubat 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Diplomatın görevi siyasilerin hatalarını tekrarlamak değildir. Onların hatalarını da örten, gerektiğinde nükteli, gerektiğinde zarif, yeri geldiğinde sert ve kararlı fakat her zaman sakin ve zekice bir diplomatik lisan kullanmasıdır.

Zaman zaman TV'lerde izlediğimiz eski büyükelçiler meğer ne kadar değerli bürokratlarmış. Milli menfaatleri önceleyen, dış politika meselelerine vakıf, meramlarını son derece zarif ve etkileyici bir üslupla anlatabilen bu insanları "monşer" diye aşağılarken meğer ne kadar haksızlık yapmışız.

 

 

Devamı »

Hiç Düşündük mü?
Tarih: 14 Şubat 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

"Pasif direniş ya da şiddet içermeyen direniş (ahimsa), insanoğlunun sahip olduğu en büyük güçtür. İnsan yaratıcılığının tasarladığı en güçlü silahtan da daha güçlüdür." (Mahatma K. Gandhi)

Hinduizm'in temel doktrinlerinden birisi olan "Ahimsa"ya uygun olarak Gandhi, İngilizlerin tuz tekelini protesto etmek amacıyla 1930 yılında 24 gün süren bir yürüyüş organize etmiş; bu yürüyüş;  tarihe "Tuz Yürüyüşü" olarak geçmiştir.

 

 

Devamı »

‘Benim Yalnız ve Güzel’ Askerim
Tarih: 14 Şubat 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Keyfimizi balta kesmiyor. Tırnağımızı keserken biraz derin kaçırsak akşama kadar mızmızlanırız. Bir futbol takımı sayısınca Mehmetçik şehit oluyor; kimsenin yüzü düşmüyor. Meşin yuvarlağını öptüğümün maçlarının ve maç geyiklerinin mola vermesi için 110 şehit vermemiz mi gerekiyor?

 

 

Devamı »

Kanmak, Uyanmak , Başarmak!
Tarih: 13 Şubat 2018 Yazar: Cevat NAS-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

* "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" diye haykırdığımızda "kandan besleniyorsunuz" diyenler, üzerimize güvenlik güçlerini gönderenler, zannederim dünyanın nasıl döndüğünü yeni yeni anlıyorsunuz. Bizler gençliğimizden beri bu ateşin içinde olduğumuz için meselelerin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu, ülkemiz üzerindeki oynanan oyunları az çok biliyoruz. Şimdi bu ülkeyi yönetmekle yükümlü olanlar, şehitlerin acısının nasıl olduğunu artık sizlerde anlamalısınız ve kendi çocuklarınıza aldığınız sakat raporlarını bir yırtıp atın, çocuklarınızı askere gönderin ,o zaman siz de neyin ne olduğunu anlayarak , bağırırsınız "Şehitler ölmez, vatan bölünmez!" diye...

 

 

Devamı »

Ortadoğu’da Verilen Milli Mücadele
Tarih: 13 Şubat 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Zeytindalı Harekâtı'nın öncesinde ve günümüzde olup bitenleri takip ettikçe ABD Başkanı Johnson'un Kıbrıs'a yaptığımız yasal müdahaleye karşı çıkışı ve dönemin Başbakanı rahmetli İsmet İnönü'ye yazdığı malum mektup akla geliyor. Bu mektupla Türkiye diplomatik saygı hudutları aşılarak tehdit edilmiş ve ardından ülkemize Amerikan ambargosu uygulanmıştı.

 

 

Devamı »

Afrin Öncesi ve Sonrası
Tarih: 13 Şubat 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Suriye'nin toprak bütünlüğünün bozulmaya başladığı dönemi hatırlayalım. Büyük Ortadoğu Projesinin Suriye ayağı 2011'de Esad rejimine karşı düzenlenen iç ayaklanmalarla başlatıldı.

O zamana kadar Tayyip Erdoğan- Esad ilişkisi devletlerarası münasebetten öte iki kardeşin ilişkileri kadar yakındı. Erdoğan Esad'a düğün davetiyesi vermek için özel uçakla Suriye'ye gider, ikili İstanbul Boğazında aileleriyle birlikte yat gezintisi yaparlardı. O kadar ki iki devletin bakanlar kurulu toplantılarının birlikte yapılacağı açıklanmıştı.

 

 

Devamı »

Siyaset Kurumunu Konuşmak
Tarih: 12 Şubat 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Siyasette ön plana çıkmış pek çok tarihi şahsiyet kendi algı ve anlayışlarına göre siyaseti tanımlamışlar. Napoléon Bonaparte "Aptallık politikada bir handikap değildir." derken Charles DeGaulle "Politikanın, politikacılara bırakılmayacak kadar ciddi bir mesele" olduğunu söyler. Charlie Chaplin ise "Sadece bir şey, bir şey olarak kalıyorum, o da palyaço. Bu beni herhangi bir politikacıdan daha yüksek bir düzleme yerleştirir." diyerek politikayı ve politikacıları küçümser. Politikacıların çok yüceltildiğini ve kendilerinden çok şey beklendiğini gören Che Guevara ise "Ben kurtarıcı değilim. Kurtarıcı diye bir şey yoktur. İnsanlar kendilerini kurtarırlar." diyerek bir bakıma Hz. Peygamber'in "Nasılsanız öyle yönetilirsiniz." hadisini dolaylı olarak desteklemektedir.

 

 

Devamı »

İnsanlar Âlemi
Tarih: 11 Şubat 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İnsanın hisleri; sonucu görmez! Birkaç gramlık hazır lezzeti, ileride sekiz on kiloluk lezzetlere tercih eder. Bu yüzden akıl ve fikre galebe eder, üstün gelir! Bu gibi gayri meşru, uygunsuz zevk ve eğlencelere düşkün olanları bu sefahetlerden kurtarmanın tek yolu, o çeşit lezzetlerin içindeki elemleri / acıları göstermektir. Menfî hisleri yenmektir.

 

 

Devamı »

Milletin Partisi Olmak!
Tarih: 09 Şubat 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Son dönemde, halkın da nasıl evet dediği tartışmalı bir referandum ile tek adam rejimine geçmiş gibi görünüyoruz. Kuvvetler birliği herkesin gözünü korkutuyor. Siyasi partilerin önemi adeta ikinci sıraya itildi. Seçeceğimiz şahıs, inanılmaz yetkilerle ülkeyi yönetecek. Bu sebeple halkın gelecek ile ilgili endişeleri büyüyor!

 

 

 

Devamı »

2019 Rejim Seçimi
Tarih: 09 Şubat 2018 Yazar: Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, geriye dönüş yoktur. Eğer "Başkanlık Sistemi"ni destekleyen biri Cumhurbaşkanı seçilirse, her şey yetkisinde olacağından, bir daha "Parlamenter Sisteme dönülmesi" gündeme getirilemeyecektir. "Parlamenter Sistemi" savunan biri Cumhurbaşkanı seçilirse, tekrar "Parlamenter Sistem"e dönülmesi mümkün olur. Bu yüzden, "Parlamenter Sistemi" savunanların, bunu sürekli millete hatırlatmaları gerekir. Bu seçim, bundan sonraki yönetim biçimimizin, tabi olacağımız rejimin belirleneceği bir kader seçimidir.

 

 

Devamı »

AKP’nin Yaptıklarını CHP Yapsaydı!
Tarih: 09 Şubat 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Bir partinin tek başına 16 Yıl iktidarda kalması dile kolay; batı da gerçek demokrasi ile yönetilen ülkelerde, böylesi bir duruma ender rastlanır. Avrupa'nın en uzun süreli iktidarı olan Alman CDU Partisi, Angela Markel sayesinde AB'nin lider ülkesi durumundayken(fert başına düşen milli gelir 42 000 dolar) dahi 2005 yılından bu yana koalisyonlarla yönetiliyor. Merkel, bunca başarısına rağmen hükümeti kurmakta zorlanıyor.

 

 

Devamı »

Değişmeli miyiz, Değiştirmeliyiz miyiz?
Tarih: 08 Şubat 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Değişme veya değiştirme işine, kendimizden başlamak gerektiğini düşünüyorum. Varlığından haberdar olmadığımız bakış bozukluğumuz veya şaşılığımız, bize her şeyi yanlış gösterebilir. Tıpta ekzantrik fiksasyon diye bir tedavi şekli var. Bu, Şaşılıkta ilk yapılacak tedavidir. Özel kapatmalar, bilgisayar egzersizleri, özel gözlükler, özel egzersiz aletleri ile yapılan bu tedavi, 2-3 ay kadar sürüyor. Şaşılık tedavisinin başarısı için çok önemli. Peki, olayları yorumlamada, gerçekleri kavramada, geleceği okuyabilmede biz ne kadar doğru bir görüşe, bakışa sahibiz? Yoksa şaşı mıyız? Bir tedaviye ihtiyacımız var mı?

 

 

Devamı »

Kocaeli’nin Kızı Türkiye’nin Yıldızı
Tarih: 08 Şubat 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu olayın faili olarak gördüğü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nu ayıpladı.

Ak Parti'nin kurulduğu yıllarda CHP'li Belediye Başkanının gösterdiği siyasi nezaketi hatırlattı. "Kocaeli'nin abisi denilen arkadaşın büyük bir terbiyesizlik yaparak benim çağrı pankartımı indirtmesi İzmit'in ve Türkiye'nin nasıl değiştiğinin göstergesidir" dedi.

Karaosmanoğlu'nun din dersi hocası olduğunu hatırlatarak, yaptığının ne kadar yakışıksız olduğunu vurguladı.

 

 

Devamı »

“Tanrı’yı Kıyamete Zorlamak” Birliği
Tarih: 07 Şubat 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Barış ve esenlik dini olmasına rağmen iddiası İslam olanlar resmen savaş ve kavga dilini kullanıyor. Allah, peygamberlerini toplumlar mevcut cahili düzenlerini sorgulasınlar siye gönderirken biz sorgusuz - sualsiz bağlanmayı maharet sayıyoruz. Ve iyiyle kötüyü ayırt etme denilen insan olma / kulluk görevini, hepimize tek tek sorumluluk verildiği halde üstteki liderlerden birine yükleyerek kurtulacağımızı sanıyoruz.

 

 

Devamı »

Bu Kritik Süreçte Nelere Dikkat Etmeliyiz:
Tarih: 07 Şubat 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

. Bu aziz vatan topraklarında yaşayan, büyük Türk Milletinin mensubu olmakla gurur duyan herkes; dini, mezhebi, dili, görüşü ne olursa olsun; bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Hiç kimse görüşünden, inancından, kıyafetinden dolayı ötelenemez, toplumdan dışlanamaz. Farklılıklarımız bizlere atalarımızdan yadigâr en önemli zenginliğimizdir.

. Birbirimizi ötekileştirmeden çözülmesi gereken hususları, menfaat penceresinden değil, ülkemizin milli ve manevi değerlerine uygun olarak görebilmek, böyle hareket etmek bu sürecin temel kaynağı olmalıdır.

 

 

Devamı »

  Kıbrıs’ta Neler Oluyor?
Tarih: 06 Şubat 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

''Kıbrıs'a Barış Harekâtı, Suriye'ye Zeytin Dalı Harekâtı: Türkiye'den Bir İşgal Harekâtı Daha!''

Bu akla ziyan manşeti atan yerel gazete de, bunu haber yapan yazarı da, bundan öncede Türkiye ve Türk askerine karşı böylesine alçakça ve kabul edilmez suçlamalarda bulunmuştu.

Bu yetmezmiş gibi bir de KKTC Meclisinde bir milletvekilinin, yemin töreni sırasında gerçekleştirdiği provakatif söylemleri hala hatırlardadır!

 

 

Devamı »

İYİ Parti’de İşler İyi Gidiyor
Tarih: 06 Şubat 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İYİ Parti Kocaeli teşkilatları aynı gün içinde Meral Akşener'in İzmit'te esnaf ziyareti, Kocaeli İl ve İzmit İlçe Başkanlığı'nın açılışı, Meral Akşener'in doğduğu Gündoğdu Köyü ziyareti, Derince ve Körfez İlçe Binalarının açılışını başarıyla yaparak organizasyon kabiliyetini test etti.

Ve bu sınavdan alnının akıyla çıktılar.

İYİ Parti Kocaeli teşkilatlarının çok başarılı geçen organizasyon sebebiyle özgüvenleri, heyecanları arttı, azimleri bilendi.

Yerel, milletvekilliği ve Cumhurbaşkanı seçimlerinde, Kocaeli'de birinci parti olma hedefine kilitlendiler.

 

 

Devamı »

15 Temmuz 2016’da Yaşanan Darbe Teşebbüsü Süreci ve Sonrası;
Tarih: 04 Şubat 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Son yıllarda ülke genelinde kaybolan sevgi ve saygı ortamının yeniden inşası, bunun başarılabilmesi için siyaset platformunda görev alan siyasilerimizin kullanmış oldukları hitap dilinin de sevgi ve saygıyla bezeli olması vatandaşlarımız üzerinde olumlu ve önemli bir etki yapacak; ülke yönetimine iyi bir katkı sağlayacaktır.

 

 

Devamı »

Hayatımızdaki Roller ve Pencerelerimiz
Tarih: 01 Şubat 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Hepimizin hayatımızda üstelendiğimiz çeşitli sayıda rollerimiz vardır. Değişik alanlarda kendiliğinden veya sonradan kazanılmış (yeteneklerimiz, karakterimiz ve çevremizin belirlediği) rollerimiz ilgi alanlarımızı da belirler.

Bu rollerin kendimize kazandırdığı bakış açıları ile hayatı değerlendiririz.

Bir sosyal veya siyasi olayı değerlendirirken de üstlendiğimiz rollerin bize açtığı pencerelerden gördüklerimiz etkili olur.

 

 

Devamı »

Üçüncü Bölüm: Sevr’de Milletimizi Esir Alamayan, Bu Gazi Toprakları Ele Geçiremeyenler;
Tarih: 31 Ocak 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Yaklaşık bir asırdan bu yana, türlü yöntemlerle hala vatanımızı ele geçirebilmenin çeşitli uygulamalarını yapmanın peşindeler! Bu uygulamalar illa ki savaşarak ülkemizin ele geçirilmesi anlamına gelmemelidir!

Dünyayı tehdit eden terör belası, günümüzün en önemli silahıdır. Bu silah 1984 yılından beri ülkemize çevrilmiş, canımıza da, malımıza da kast etmiştir.

 

 

Devamı »

Demokrasilerde Baskı ve Tehdit!..
Tarih: 31 Ocak 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Demokrasi "siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi"dir.

Demokrasi aynı zamanda bir "erdemliler hareketi"dir. İçinde hoşgörü, yüksek ahlak, özgürlük, barış, kardeşlik ve eşitlik bulunur. İnsanlar bu sistem içinde birbirilerine karşı saygılı ve anlayışlıdır. Birbirlerinin üzerinde bir tahakküm kurmaya çalışmazlar.

 

 

Devamı »

Afrin Üzerinden Suriyeleşme Tehlikesi
Tarih: 31 Ocak 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

İngilizcede "Syrianisation" diye bir kavram var; Türkçesi Suriyeleşme. Belki de Türkçeden İngilizceye geçmiştir. Zira ilk kez Temmuz 2011'de bir Hürriyet yazarı tarafından dile getirilmiş. Marksizmden noeliberalizme kayan bu yazar bölgede hep Amerikan operasyonlarının ön açıcısı / akıncısı olarak işlev gören Cengiz Çandar. Arap Baharı, Ergenekon ve Balyoz'la Türk Ordusunun tasfiyesi, Açılım Süreci, Cemaat ve Fethullah Gülen gibi konularda Hükümet'e en çok gaz veren duayen olarak tarihe geçtikten sonra FETÖ - PDY soruşturmalarında Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'la aynı kaderi paylaşmamak için 15 Temmuz öncesinde Stockholm'e yerleşmişti.

 

 

Devamı »

Erdoğan’ı Bu Ağzı Bozuklar Savunacaksa…
Tarih: 30 Ocak 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Siyasi tartışmalardaki seviyesizliğin, özellikle de sosyal medyada iğrenç yorum ve paylaşımlarla rakipleri sindirme çalışmalarını biliyordum.

İYİ Parti Kurucular Kurulunda görev alırken benzer çirkinliklerle karşılaşmayı göze almıştım. Bu sebeple böyle saldırılara muhatap olunca şaşırmadım.

Bu tür saldırılara cevap vermeyi yersiz ve lüzumsuz buluyorum. Zaten o seviyede cevap vermek bana yakışmaz.

 

Devamı »

Milli Mutfağa Buyurun
Tarih: 30 Ocak 2018 Yazar: Hicabi Meral-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Buyurun, buyurun Türk Mutfağına buyurun, fiyatlarımız son derece uygun. Sağ olsunlar kuru fasulye, barbunya, nohut ve börülce ithalatında gümrük vergisi oranları sıfıra indirildi. Neden diye sormayın? Dar gelirli vatandaşlarımız ucuza karınlarını doyurabilsinler diye. Milli iradeye hizmet için sizlere bu hizmet sunuldu. Aklınıza şu gelebilir. Milli Mutfak ne demek? Milli Piyango oluyor da Milli Mutfak neden olmasın.

 

Devamı »

Amerikan Emperyalizmi Budur!..
Tarih: 30 Ocak 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Çeşitli kaynaklar Emperyalizmi şöyle tanımlamaktadır:

.Bir ulusun kontrolünü diğer halklar üzerinde genişletmesini sağlayan politika ve uygulamalar,

.Bir devletin kendi sınırları ötesindeki halklar üzerinde, rızaları olmaksızın, kontrol kurma politikası ve uygulamalarıdır.

Collier's Encyclopedia; Emperyalizmin tarihsel evrelerini üçe ayırmaktadır:

Birincisi, 16. yüzyıla kadar devam eden imparatorlukların genişlemesi ile ilgili olan evredir.

İkincisi, coğrafi keşiflerle başlayıp 19. yüzyıla kadar devam eden emperyalizmdir. Eski emperyalizm olarak adlandırılmaktadır;

 

Devamı »

Türk’ün Aklı
Tarih: 30 Ocak 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Başın belada olması veya kaçar halde olmak, duyguların veya düşüncelerin yoğunlaştığı durumlardır. Kişi, tek bir noktaya odaklanır, onun dışında bir durumla ilgilenmez. Dümen kilitlenmiştir. Bir sıkıntıyı aşmak, bir sorunu çözmek, bir tehlikeyi bertaraf etmek veya ondan kurtulmak artık onun tek hedefidir. Zor, oyunu bozar, denmiş; bu doğrudur. Büyük keşiflerin, icatların zor zamanlarda yapıldığı bir gerçektir. Zor, bir bakıma, yeniliğin, başarının dinamosudur.

 

Devamı »

Kaynatılan Ortadoğu Kazanı Üzerine
Tarih: 28 Ocak 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Dış politika yanlışları ve çelişkileriyle dolu yılları geride bırakmayı ümit ediyoruz. Yine de geçmişten ders alma huyumuz pek yok. Bundan dolayı Irak'ta yaptığımız yanlışları Suriye'de de tekrar etmediğimiz söylenemez. Ayn'el Arap'a (Kobani) silahlı peşmerge sürülerini yasaları çiğneyerek sınırlarımızdan geçirerek ülkenin itibar ve caydırıcılığını kırdık. İŞİD 'e karşı sanki görevimizmiş gibi bizi vuran terör örgütü PKK'ya dolaylı destek olduk. Ülkenin Başbakanı bunlara başarı dileklerini sundu, bununla da kalmayıp alınlarından öptüğünü belirtti.

 

 

Devamı »

  Milletçe Yaşadığımız Gerçekler
Tarih: 27 Ocak 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Ay Yıldızlı Al Bayrağımız altında yaşamaktan onur duyan, Büyük Türk Milletin ayrılmaz bir parçası olmanın gururunu taşıyan her yurttaş gibi; 'vatan, millet, devlet, bayrak' kavramları benim kutsalımdır, vazgeçilmezimdir.

Kaldı ki, atalarımız ardımızda kalan o dört bin yıllık muhteşem tarihimizi, bu dört önemli kavram üzerine inşa etmişlerdir.

 

 

Devamı »

K. K. T. C. Deki Ayrık Otları!
Tarih: 25 Ocak 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

7 Ocak 2018 tarihinde K.K.T.C'de yapılan milletvekili seçimlerinde Lefkoşa'dan seçilen bir kadın milletvekilinin;  K.K.T.C Meclis kürsüsünde yaptığı milletvekili yemini sırasında,  provakatif bir konuşma yaparak, adadaki  ''Türk askerini işgalci ve tecavüzcü'' tanımlamasıydı!Her iki konuda üzücüdür, yapılan suçlamalar tek kelime ile: ''Alçakçadır''Bundan 44 yıl önce adada yaşayan soydaşlarımızın hakkını, hukukunu korumak adına Kıbrıs'ta bölük komutanı olarak görev alan, o gazi topraklara sadece kendi birliğimden 14 şehit emanet eden, bu uzun süreçte Kıbrıs konusunun gerçeklerini hak ve hukuk zemininde, her platformda savunan,

Kıbrıs konusuyla ilgili kitaplar kaleme alan, güncel makaleleriyle gündemi takip eden bir Kıbrıs Gazisi olarak, adada yaşanan utanç verici bu iki olay nedeniyle bana söz hakkı doğmuştur.

 

 

Devamı »

Afrin Harekâtı Konusunda Gerçekçi Olalım
Tarih: 25 Ocak 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

2012'de zamanın Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın "En kısa zamanda Şam'a gidecek, oradaki kardeşlerimizle muhabbetle kucaklaşacağız. O gün de yakın. İnşallah Selahaddin Eyyubi'nin kabri başında Fatiha okuyacak, Emevi Camisi'nde namazımızı da kılacağız" sözleri halkımızı heyecanlandırmıştı.

Fakat bu anlayışla yürütülen, "Esed" düşmanlığı üzerine kurgulanmış Suriye dış politikasının Suriye'yi ve Türkiye'yi getirdiği nokta belli.

 

 

Devamı »

Fıratın Batısından Doğusuna Selam!
Tarih: 24 Ocak 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Irak'ın kuzeyinde Kürdistan ismiyle bağımsızlığı tanınmasa da halen tanıdığımız Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi var. Buna ister Dicle Kürdistanı deyin. Suriye'nin kuzeyinde hatta kısmen doğusunda da PYD (Salih Müslim) Kürdistanı var ve de facto otonomla bağımsızlık arası. Buna da Fırat Kürdistanı deyin. İran'da tekrar olaylar çıkarılırsa o da bizim Azeri Türklerinin Urmu dediği Urmiye Gölü güneyindeki Kurdestan Eyaleti'nde gerçekleşecek.

Bu 3'ü bir hizadadır. Bu hizanın Akdeniz'e çıkışı İdlip - Lazkiye hattıdır. Ve eğer İkinci Harekât olmazsa yarınlarda İdlip'i Rus baskısıyla boşaltıp İdlip'teki Özgür Suriye Ordusu unsurlarını kurtaracağımız Afrin'e taşımamız gerekebilir.

 

 

Devamı »

Selam Olsun Sana Mehmetcik
Tarih: 23 Ocak 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Seni tarih böyle tanıdı, şimdi bir kez daha tanısın.

Sen değil misin binlerce yıllık muhteşem tarihimize şan veren?

Sen değil misin Türk Milletine nice zaferleri hediye eden?

Sen değil misin anaların kına yaktığı pençeleriyle düşmana savaş meydanını dar eden?

Sen değil misin vatan için seve seve canını feda eyleyen?

Ey büyük asker Mehmetçik;

 

 

Devamı »

Cephe Gerisinde Birlik
Tarih: 23 Ocak 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Onun için devletimizi ve siyasetimizi yönetenlerin bu konuda acilen tedbir almaları ve toplumun kaynaşması için gerekenleri yapmaları lazımdır. Eğer bunun aksini yapıp ta bu ayrışmadan kendi lehlerine bir sonuç çıkarmaya çalışanlar olursa da, bunları alenen teşhir etmekten hiç kaçınmamak gerekir. Ancak bu ayrışmada, sorumlulukları ve rolleri olanların bütünleşmeyi nasıl sağlayacakları da, benim için ayrı bir merak konusudur.

 

 

Devamı »

Afrin’e Harekât
Tarih: 23 Ocak 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye büyük devlettir, Türk Silahlı Kuvvetleri de dünyanın en güçlü ordularından biridir.

Ancak devletlerin büyüklüğü ve asıl gücü düşmanlarına karşı caydırıcı olabilmesiyle ölçülür.

Bu olmadı. Sözde "stratejik ortağımız" ABD, Türkiye'ye rağmen, terör örgütü PKK'nın uzantılarını hemen sınırımıza yerleştirdi ve ağır silahlarla teçhiz etti. Açıktır ki, bu çapulculara bir devlet kurdurmak niyetinde.

Keşke, bu niyetlerinden vazgeçirebilseydik.

Sınırlarımızda PKK uzantılarının 60 bin kişilik bir silahlı güç oluşturmasına diplomasi yoluyla mani olabilseydik.

 

 

Devamı »

Beka Sorunlu İki Lider
Tarih: 19 Ocak 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Birisi iktidar, diğeri muhalefet kanadında Erdoğan ve Bahçeli yıllardır birbirlerine söylemediklerini bırakmamışken, Erdoğan'ın hakaretlerinden Ülkücüler de nasiplerini almışken, birde baktık ki bu iki lider den "NURTOPU" gibi "Yerli ve Milli" bir ittifakımız olmuş.

Hâlbuki yerliliğin şifrelerini rahmetli Ziya Gökalp yıllar önceden ne güzel vermiş:

"Evinin yemişi erikle elma

Komşunun bağından hurmayı alma!"

 

 

Devamı »

Sorguluyorum
Tarih: 18 Ocak 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Asker ve Sivil Aydın'larımızın fikir, söz ve yazılarını okuyup düşünürken; ortaya koydukları doğru - yanlış, fakat iyi niyetle gösterdikleri çıkış yollarını; Osmanlı Devleti'nin dağılmaya yüz tuttuğu son dönemlerinde kaleme aldıklarını unutmamalıyız.      Çünkü bir sözü değerlendirirken "Kim söylemiş?", "Kime söylemiş?", "Niçin söylemiş?", "Ne makamda söylemiş?", "Ne maksatla söylemiş?" gibi hususları, yani ne  hikmetle söylendiğini hesaba katmak lâzım.

Devamı »

Oku’mak Yerine Okuntu Yapmak
Tarih: 18 Ocak 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Câhilliğimizden kıl aldırmayız ve hatalarımızı asla sorgulamayız. Kandırıldığımızı bile başımıza iş gelmeden idrak edemeyiz. Müstakim ve mü'min değiliz. Hergün "İhdina's-sırat'el-mustakîm / İstikamet yolunda aydınlat bizi" derken bile kıldan ince ve kılıçtan keskin bir köprüden gişesiz geçişimizi hayalleriz. Ebu Cehil gibiyiz; Allah'ı biliyor ama O'na güvenmiyoruz, paraya ve güce güveniyoruz.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu