GÜNÜN SÖZÜ

Beyliğin temeli, adalet yoludur. Halil İnalcık

21 Mayıs 2019 12:43 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Güncel

Her Vakit, Dua Vakti; Gelin, Dua Edelim
Tarih: 21 Mayıs 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Allah'ım dünyaya bizi temiz getirdin, burada kendimizi kirlettik; haktan saptık, batıla döndük; "Adil olun." dedin, zalim olduk; cömertliği övdün, cimri olduk; Sen'in "gerçek dünya"na inandık, ama bu dünyayı pek önemsedik, Rezzak olduğuna inandık, ama hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için çalıştık; yetime, düşküne dost olmamız gerekirken zalime ve cimri zengine yandaş olduk; Allah'ım bizi affeyle, Allah'ım bize şefaat eyle, Allah'ım azıp sapmışlardan olduk, kurtulanlardan eyle, Allah'ım bizi bize bırakma,

 

 

Devamı »

İslamilik Endeksi ve Seçmeli Matematik Dersi
Tarih: 21 Mayıs 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Matematik dersinin seçmeli olması skandaldır, çünkü matematik sadece bir takım sayılar ve formüllerden ibaret bir bilim dalı değil bir düşünce disiplini, bir düşünce sistemidir. Matematik disiplini oturmamış bir insanın bırakın bilimde çığır açmayı, kendi basit dünyasında bile sürekli bocalayacağı ve böyle bir insanın dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesi konusunda hiçbir katkısının olmayacağı açıktır.

 

 

Devamı »

Atatürk’ün Yol Arkadaşları
Tarih: 21 Mayıs 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Bu bilgileri hatırlatmamın sebebi "Milli Mücadeleye kim liderlik edebilir?" sorusunun cevabında herkesin hemfikir olduğu ismin Mustafa Kemal Paşa olduğunu vurgulamaktır.

Padişah Vahdettin'in Mustafa Kemal'i "Karadeniz bölgesinde asayişi sağlamak" göreviyle göndermesinin arka planında "Vatanı kurtarmak" var mıydı? Bu tartışmalı bir konu. Sonradan Milli Mücadeleyi başarısız kılmak için yaptıklarına bakılırsa bu ihtimal söz konusu değildir. Ancak böyle bir niyeti olsa da olmasa da, Padişah'ın da en güvendiği paşanın Mustafa Kemal olduğu tartışılamaz.

Zaten böylesine kutlu ama son derece riskli davanın liderliğini üstlenecek başka biri de çıkmamıştı.

Ayrıca Mustafa Kemal Anadolu'da başlatılacak bir Milli Mücadelenin başarıya ulaşacağına tam olarak inanan belki de tek kişiydi.

 

 

Devamı »

Aklın Gereği İnsanın  Ereği
Tarih: 20 Mayıs 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İnsan da ben doktorum, ben kimyagerim, ben fizikçiyim diyemez.

Fakat bunlardan biri olabilirim diyebilir.

Lâkin bir şartla: Eğitimle, eğitilmekle, ilgili mektebe gitmekle.

Öyleyse olmadan, olmuş gibi konuşmamalı.

Akıl; akıl olabilmesi için mutlaka istediği bir alanda yetişmesi lâzım.

İnsanın, ehil insanın elinden geçmesi gerek.

Yoksa söyledikleri, iddia ve savdan öte geçemez.

Samimi olsa bile sonuç alamaz.

 

 

Devamı »

KKTC’den Bir Mücahit Daha Kaydı
Tarih: 19 Mayıs 2019 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

KKTC'de yayınlanan gazete haberlerine göre; yakalandığı menhus hastalıktan kurtulamayan Özer Berkem 14 Mayıs 2019 günü Lefkoşe'de vefat etmiş. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı'na sarılı tabutu önce kurucusu olduğu ve yönetimini üslendiği kısa adı BRTK olan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu genel müdürlüğüne getirilerek bir tören yapılmış. Törende ortak dostumuz ve KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre bir konuşma yapmış. Özer Berkem'in naaşı daha sonra İsmail Safa Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Lefkoşe Mezarlığında toprağa verilerek defnedilmiş. Tabuta sarılı olan KKTC Bayrağı da yetkililer tarafından kızına teslim edilmiş.

 

 

Devamı »

Adaletin Tepesindeki Demokles’in Kılıcı
Tarih: 18 Mayıs 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Hırçınlık dedim evet, şehit cenazelerinde dahi muhalefet liderlerini görmeğe tahammülleri kalmamıştı. Bir şehit cenazesinde saldırıya uğrayan Sayın Kılıçtaroğlu'na Cumhur ittifakına mensup iki lider, geçmiş olsun dahi demeden, sanki şehit cenazesine katılmak suçmuş gibi hemen saldırıya geçtiler. Saldırganlar ise sorgulamadan sonra serbest.

 

 

Devamı »

 Bir Asırlık O İlk Adım (19 Mayıs 1919’dan– 19 Mayıs 2019’a)
Tarih: 17 Mayıs 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

19 Mayıs 1919:

1'nci Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlı Devletinin, Mondros Mütarekesiyle paramparça edilmesinden, topraklarımızın düşman işgaline uğramasından sonra; sadece milletine güvenen büyük dâhi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, milletçe esaretten kurtuluşa gidişimizin başlangıç tarihi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşuna giden yolda atılan ilk adımın tarihe iz düşümüdür.

 

 

Devamı »

Gerekçeli Karar
Tarih: 17 Mayıs 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Kararda, 31 Mart seçiminin iptaline sebep olan "sandık kurullarının kanuna aykırı oluşturulması" işlemini yapanın "ilçe seçim kurulları" olduğu belirtilmiştir.

İlçe seçim kurullarının kusurundan dolayı sandık kurulları kanuna uygun teşkil edilmemiş olsa bile bunun seçmen iradesini yok sayma gerekçesi yapılabilir mi?

YSK önceki içtihatlarında özetle şunu söylüyordu: "Sandık kurullarında ortaya çıkan hatalar seçmen iradesinin yok sayılmasına yol açamaz."

 

 

Devamı »

Düşünen Adam Kıtlığı veya Kaht-ı Mütefekkir
Tarih: 16 Mayıs 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Zor iştir düşünmek. Cins insan olmayı gerektirir düşünür. Aç kalmak, uykusuz geceler geçirmek, anlaşılmamak, yalnızlık, dışlanmışlık vardır onunun kaderinde. Gerçek mütefekkir sürekli sancı çeker, sıcak çöllerde üşür, soğuk iklimde terler, uzun tünellerde ışık arar, kendini patlamaya hazır hissettiği anda bir hiçliğin girdabına düşer, bedeni zevklerin, dünyevi hazların tatminsizliği içinde yaşar. Meçhule giden dönme dolaptır o.

 

 

Devamı »

“Leküm dînuküm ve liye Dîn”
Tarih: 16 Mayıs 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

'Lâ!' diyerek imanı isyan ile başlatanlar var, 'Lâ ilahe illallah'ı 33 kere söyleyip menfaate, makama, paraya, dünya malına, lidere, ünlülere ilah muamelesi yapanlar var. Tesbihatta hızlıca 'subh, subh' dedikten biraz sonra "Aga, parayı bulmam lazım" sözüyle piyasada dolaşmak, bir yandan "Rızkımı veren Hüdâ'dır, kula minnet eylemem" dinleyip diğer yandan "Yazıklar olsun, nankörler! O'nun sayesinde milyonersiniz" paylaşımına beğeni kondurmak, "İşi bileceksin, işe gitmeyeceksin" yada "Her zaman ve her yerde kazanana yakın duracaksın" cümlelerini vird kalıbı yapmak; gibi gibi..

 

 

Devamı »

Efendi Obama ve Kızılderili Ruhu
Tarih: 15 Mayıs 2019 Yazar: Levent Ünsal- Makina Tasarımı ve İmalatı Teknikleri uzmanı mak.yük.müh Kategori: Güncel
Paylaş

Toparlarsak; Kızılderililer insanoğlunun geleceğine bu en büyük mertlik, yiğitlik yani köleliğin reddiyesi mirasını bırakmışlardır. Bu gün gelinen noktada, insanoğlu öyle medenileşmiştir ki bir lokantanın dolu vitrinine baka baka, yutkuna yutkuna açlıktan ölebilir. Ama vahşi insan asla bu noktaya gelmez, yaşama içgüdüsüyle alır yiyeceğini götürür. İşte o insanoğlunun bu vahşi yaşam içgüdüsü belki de tüm insanoğlunu ve gezegenimizi de kurtaracak bir içgüdüdür.

 

 

Devamı »

Pekin “Canlı Uygur Türk’ü İstemiyor” mu?
Tarih: 15 Mayıs 2019 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Uzaktaki Vatan Doğu Türkistan'da 33 tarihi cami ve 2 anıt türbenin yerle bir edilmesi eğer Paris'teki Notre Dame Kilisesi yanmasaydı, dünya kamuoyunun haberi de olmayacaktı, belki de her zaman olduğu gibi umursanmayacaktı bile!  Bölgede Uygur Türklerinin Hotan Çölünün ortasındaki İmam Asım Türbesini 3 kez ziyaret etmenin  Hacc'a gitmekle eş değer olduğu bile kabul ediliyor. Çünkü Uygur Türklerinin umre ve Hacc'a gitmesi bile engellendiği dönemler yaşandı.

 

Devamı »

Kur’an Nedir? (3)
Tarih: 14 Mayıs 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Kur'an, Allahın zâtı, Allahın sıfat, vasıf ve nitelikleri, Allahın esma ve isimleri ve ilahî şuunun, ilahî fiil ve işlerin kavli şârihi, açıklayıcı sözüdür. Tefsiri vâzıhı, açık yorumudur. Burhanı katıı, kesin delilidir. Tercümanı satıı, parlak tercümanı, mütercimi ve çevirmenidir.

 

 

Devamı »

Bütçeler Tamtakır
Tarih: 14 Mayıs 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

31 Martta yapılan yerel seçimlerden İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimini iptal eden YSK kararı hukuki olmadığı gibi tamamen siyasi etkiyle verilmiş haksız ve hukuksuz bir karardır. Bunu en iyi AKP adına ekranlara çıkan hukukçu yetkililer bilir.

Buna rağmen kendisine görev verenin talimatında "bazı gizli hikmetler olduğu" varsayımı ile "inkâr ve redde cüret etmektense, tam olarak biat edenlerin" de riya ve dalkavukluk üstadı Mehmet Paşa'nın manevi mirasçılarından olduklarını söyleyebiliriz.

 

 

Devamı »

Kur’an Nedir? (2)
Tarih: 13 Mayıs 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Kur'an, âlemi şehadette, görünen âlemde; âlemi gaybın, görünmeyen âlemin lisanı ve dilidir.

Daha bu dünyadayken, şu maddî evrendeyken, görünmeyen fakat varlığı kesin olan; mahiyet ve içyüzü, ancak Allah tarafından bilinen başka dünyalardan bahseder Kur'an bizlere.

Kur'an, şu şehadet / görünen âlem perdesi arkasında olan gayb / görünmez âlemin cihet ve tarafından gelen ve Rahman olan Allahın sonsuz merhamet, iltifat, lütuf, ilgi ve yardımlarının hazinesidir.

 

 

Devamı »

Mahalli Seçimler  ( 2  )
Tarih: 13 Mayıs 2019 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Güncel
Paylaş

Birde Başkanlık sistemine geçildikten sonra, görevlendirilen tarafsız bakanların yaptıkları tayinler de personel arasında büyük bir huzursuzluğa sebep olmaktadır. Sanki bir iktidar değişikliği olmuş gibi bazı personel, yıllarca çalıştıkları kurumlarda Devletine sıdkı sadakat ile hizmet ederken, görevlerinden alınıp, yerlerine hiçbir mesleki tecrübesi olmayan kimseler tayin edilmektedir. Haksız bir şekilde vazifelerinden alınanların haklarını kim koruyacak, mağduriyetleri nasıl telafi edilecek, bunlar kendilerine yapılan haksızlıkların giderilmesi için hangi partinin iktidara gelmesini bekleyecekler bilemiyorum.

 

 

Devamı »

Mahalli Seçimler  ( 1  )
Tarih: 11 Mayıs 2019 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Güncel
Paylaş

Öncelikle ifade edeyim ki, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli seçimlerin kazanan tarafı elbette ki, AK PARTİ ve Cumhur ittifakı olmuştur. Ayrıca. AK PARTİ geçmiş yıllarda yapılan Genel ve Mahalli seçimlerde almış olduğu oy oranlarını muhafaza etmiş, üstelikte Cumhur ittifakı olarak, büyük şehirlerin ve illerin üçte ikisinin belediye başkanlıklarını kazanma başarısını göstermiştir.

 

 

Devamı »

Haydi, 23 Haziranda Görev Sende İstanbullu
Tarih: 11 Mayıs 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Mademki o tertemiz şaibesiz oylar görmezden gelindi. Sandığa yansıyan irade yok sayıldı, 23 Haziran'da İstanbul Belediye başkanlığı seçimi YSK'nın o malum gerekçesiyle yenilenecek dendi.

Tamam, yine varız seçime.  Seçimin yeni tarihi tatil zamanını gösterse de, İstanbullu gitmeyecek tatile. Demokrasinin üzerine çöken bu gölge mutlak surette silinecek.

Bahar geldi bir kere, bu defa güneş yüzünü daha da parlak gösterecek. İstanbul'da sokağın dili böyle söylüyor.

 

 

Devamı »

Kâfir Ağlar Bizim Ahvâl-i Perişânımıza
Tarih: 11 Mayıs 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Suriye'de, Irak'ta, Filistin'de terör örgütlerinin elinde oyuncak haline getirilmiş insanlar halinde karşımıza çıkıyor "İslam dünyası". Katar'da, Birleşik Arap Emirlikleri'nde paranın şımarttığı sonradan görmeler olarak karşımıza çıkıyor. Yemen'de açlığa mahkûm edilmiş, mayına basıp kolunu / bacağını kaybetmiş çocuklar olarak karşımıza çıkıyor. Bu kadar itilmişliğe, bu kadar tekmelenmeye, ayaklar altında bu kadar ezilmeye rağmen "İslam dünyası" üzerine ölü toprağı serilmiş gibi tamamen hissiz ve ruhsuz olarak adeta bitkisel hayat yaşamaya devam ediyor.

 

 

Devamı »

Soykırım - Katliam ve Savaş – II
Tarih: 10 Mayıs 2019 Yazar: Levent Ünsal- Makina Tasarımı ve İmalatı Teknikleri uzmanı mak.yük.müh Kategori: Güncel
Paylaş

Diğer canlıların kendi türlerine yapmadığı şekilde insanların birbirlerini kitleler halinde öldürmelerini akıllarına sığdırmaları; bunun akılda normalleşmesi, evrimleşmiş, akıllı ama doğal bir canlı olmaktan çıkıp akıllarının başka bir evrime sürüklenmesi, insan olmaktan çıkıp geriye doğru artık başka bir canlıya da değil, artık doğa dışı başka bir yaratığa dönüşmesidir. İnsanın kirlenmesinin doruk noktasıdır. Artık bundan sonra bütün kirlilikler meşrulaşır ve hafif kalır. Savaşta insan haklarından bahsedilemez bile.

 

 

Devamı »

 Bu Haftanın Gündemi
Tarih: 10 Mayıs 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Eminönü dondurmacısı kılıklı Kadir Mısıroğlu öldü. Bakın, bu zat, kimdir? Müslümanlığın arkasına sığınarak, dini alet ederek, uzun yıllardan beri Türkiye Cumhuriyeti Devletine, bu devleti kuranlara, bu devletin kurulmasında emeği geçen herkese, kuruluş için fikir beyan edenlere sürekli iftira eden, hakaret eden, yalan beyanlarda bulunan, ağzından salyalar akarak küfreden bir meczuptur.

 

 

Devamı »

YSKnın Tarihi Kararı
Tarih: 10 Mayıs 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Erdoğan'a, 25 seneden beri yönettiği, İstanbul'u kaybetmek çok ağır geldi. İstanbul Belediyesinden beslenen partisi ve yandaşlar bu kaynağı kaybetmek ve dev ihalelerde yapıldığı iddia edilen yolsuzlukların hesabını vermekten korktu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dünya kamuoyundaki olumsuz algıyı azaltacak, itibarımız yükseltecek çıkışlar yerine aksi tutum ve davranışlar içinde. Bu durum hem kendisine ve hem de ülkemize ciddi zarar veriyor.

 

 

Devamı »

Sandık Darbesi: 6 Mayıs 2019
Tarih: 09 Mayıs 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

23 Haziran seçimi artık iki siyasi ittifak arasındaki rekabet olmanın çok çok ötesine geçmiştir. 23 Haziran'da millet ve cumhur ittifakları yarışmayacak. Hakkı savunup hakka sahip çıkanlarla, zulmedip zulmü alkışlayanlar yarışacak. Bu yüzden her ne kadar seçimin güvenliğine olan inancımız parçalanmış, devletin tarafsızlığına olan inancımız devrilmiş olsa da asla zulme sessiz kalmayacağız. Zulmü alkışlamayacağız, zalimi asla sevmeyeceğiz. 23 Haziran'da İstanbul'da sandıkların başında olacağız.

 

 

Devamı »

Müslüman Olmanın (!) Bedeli
Tarih: 09 Mayıs 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Kendilerini dindar olarak lanse eden siyasi grup ülkenin demokratik yapısını, yargı sistemini, ekonomisini, eğitim sistemini, sağlık sistemini "sistematik olarak" baltalıyor. Millete kanaatkâr olmayı telkin edip kendileri israfın dibine vuruyorlar. Millete çocuklarını İmam Hatip Okullarına göndermelerini salık verip kendi çocuklarını Amerikan Kolejlerine gönderiyorlar. Bu güruh, milletin imkânlarını kullanarak kendi servetlerine servet katarken peşlerinden fanatikçe gidenler dâhil millet git gide fakirleşiyor. Kamunun bütün imkânları adeta bir pirana sürüsü iştahıyla talan edilirken, millet yine Müslüman olmanın (!) bedelini ödüyor.

 

 

Devamı »

Tarih Affetmez, Kaydeder
Tarih: 09 Mayıs 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Müridlerinin bazıları tez konusu yapılmayı bekliyor. Meselâ; şimdi hapiste gün sayan Kedicik-li Adnan, meselâ; Yunan'a, İngiliz'e, Amerikan'a toz kondurmayarak bu ülkede 40 yıl Osmanlıcılık adı altında Devletimizin Kurucusuna sövüp sayarak ölen Fesli Kadir. Bari tabutunu 1936'da Atatürk zamanındaki şekliyle kanunlaşan Türk Bayrağı'na sarmayaydınız. Cenazesinde yer alan siyasîler bence Seçim öncesi İngiltere'ye şirin gözükmek için gitmişlerdir.

 

 

Devamı »

Soykırım - Katliam ve Savaş – I
Tarih: 08 Mayıs 2019 Yazar: Levent Ünsal- Makina Tasarımı ve İmalatı Teknikleri uzmanı mak.yük.müh Kategori: Güncel
Paylaş

Ermenilerin bağımsızlığa kalkıştıkları topraklar aynı zamanda kadim Osmanlı, Türk yurdu idi. Osmanlı'nın ölüsü bile bu kalkışmayı bastırmaya, sonrasında Kurtuluş Savaşımızı da zafere götürmeye yetti. Bağımsızlık için ayaklanan ve silaha sarılan Ermeni milliyetçi önderlerin bunu hesap edebilmeleri ve bu kalkışmaya girişmemeleri gerekirdi. Yani Osmanlı tebaası, tehcir kurbanı bir Ermeni'nin torununun bu nesnel bakışla atalarının tehcir kayıpları için Ermeni milliyetçisi isyancı önderleri de suçlaması çok rahat mümkün olabilmelidir. Sonunda Osmanlı, Ermeni bağımsızlık savaşını bastırdı.

 

 

Devamı »

  ‘’Her Şey Çok Güzel Olacak’’
Tarih: 08 Mayıs 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

İl, ilçe, belediye meclis üyeliği, muhtarlık adayları tercihlerini aynı zarfın içinde kullanarak, oy sandığına atanların, sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tercihini, sırf o sandık kurulu üyelerinin hatalı seçimi nedeniyle yenilenecek olmasını açıklamak mümkün müdür? O zaman o sandıktan çıkan oylarla seçilen ilçe belediye başkanlarının, meclis üyelerinin, muhtarların da yeniden seçilmesi gerekmez mi?

 

 

Devamı »

Öfkeliyim...
Tarih: 07 Mayıs 2019 Yazar: Salih Karabey-Öğretmen Kategori: Güncel
Paylaş

Ramazanı sadece açlıkla terbiye diye anlatan dar görüşlü Z kuşağı gençliğe verecek bir mesajı olmayan deist ve ateist toplum olma yolunda hızlıca ilerleyen böyle bir milletin bir numaralı müsebbibi tarikat-cemaat-imam üçlemesinin sacayaklarından her birini bu Milletin huzurunda ve Allah katında sorumlu tutuyorum.

 

 

Devamı »

Oruç Tutmak, Oruca Kendimizi Tutturmak
Tarih: 07 Mayıs 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

"Tutsağı olarak orucun emrine girse bir insan bir ay boyunca ne kazanır?" diyorum bazen. Bu ayda inen Kur'an'ı anlasa, Kur'an'da emredildiği gibi "dosdoğru" olsa, yetim hakkı gözetse, "annesine ve babasına 'Of' bile demese, muhtaçlara verse, kırgınlıklarını bitirse, kırdıklarından helallik alsa, yaptığı hatalardan dolayı tövbe etse, iftar saatinde boş midesiyle derin tefekküre dalsa ve beynini, kalbini gözyaşları ile yıkayıp durulasa kendi dünyasında büyük bir devrim yaşamış olur. Kurtarıcı olarak beklediğimiz Mehdi, kılavuz olarak aradığımız mürşit uzaklarda değil, hem içimizde hem dışımızda, bizi kuşatmış vaziyette. Adı: Oruç.

 

 

Devamı »

Sen Hiç Aç Kaldın mı?
Tarih: 07 Mayıs 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Oruç'un ilk maksadı, aç insanın/ fakirin halinden anlamayı sağlamak. Zekât'ın maksadı da fakire, onu rencide etmeden, yardım etmek.

Fırsatçı ve karaborsacı olan veya "işçisinin hakkını hem de alnının teri kurumadan vermek" olan bazı zenginlerin, bunu yapmadığı halde iftar vererek, teravih kılarak ve kısmen zekât gösterileriyle Ramazan'da vicdanlarını rahatlatmaya çalıştıklarını görüyoruz.

Devleti yönetenlerin durumu da aynı. Bir yandan israf içinde yüzüyorlar, en adaletsiz vergi olan enflasyona yol açan kararları alıyorlar. İşçi / emekçilerin haklarını yok eden yasal düzenlemeleri çıkarıyorlar.

Diğer taraftan Cami yaptırıyorlar; iftar veriyor, Ramazan kolileri dağıtıyor, Ramazan ibadetlerini gösterişli bir şekilde yapıyorlar.

Bunlarla belki vicdanlarını rahatlatıyor, belki de dindar kesimlerden aldıkları oylarını tahkim etmeye çalışıyorlar.

 

 

Devamı »

Kur’an Nedir? (1)
Tarih: 06 Mayıs 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Kâinata 'keşfetmek için bak' deyişin asıl sahibidir Kur'an. Çünkü "kâinat kapıları zahiren (görünüşte) açık görünürken, hakikaten (aslında) kapalıdır." Bu kapıları açacak olan anahtara sahip olduğu hatırlatılmaktadır insana. Çünkü "Âlemin miftahı (anahtarı) insanın elindedir ve nefsine (kendisine) takılmıştır." İşte cihan-bahâ bu manevi tılsımdan haber vermektedir Kur'an insanlara be dostlar!

 

 

Devamı »

Titanik Batarken
Tarih: 06 Mayıs 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Şimdi sormak gerekmez mi; yıllardır Trakya Ergene ovasını sel basar, yüzlerce hayvan telef olur, ekili araziler sular altında kalıp, Türk çiftçisinin emekleri ziyan olurken, neden bir çözüm aranmaz, neden Meriç nehrine gem vurulup barajlar, kanallar yapılmaz da Kanal İstanbul gibi absürt(çılgın) bir projenin peşinde koşulur? Kanal İstanbul Projesinin aydın bilim adamlarınca hiçbir TV kanalında Türkiye'ye ne getirip ne götüreceğinin tartışıldığına şahit oldunuz mu? Uluslar arası boğazlar sözleşmesine göre yabancı bandıralı gemilerin, boğazlardan bedava geçmesi yazılı dururken, hangi sivri akıllı gelir de sizin kanal İstanbul'unuzdan ücret ödeyerek gemisini geçirir.

 

 

Devamı »

Kıbrıs’ta Çözüm İşte Bundan Olmaz!
Tarih: 04 Mayıs 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Rum Ortodoksları için özel bir gün olan Paskalya Bayramında yapılan böylesi bir açıklama; yıllar öncesinde 21 Aralık 1963 tarihinde adada yaşanan ''Kanlı Noel'' katliamında yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin yaşadıkları o insanlık dışı dönemi hatırlatmıştır. O dönemde de adanın Cumhurbaşkanı olan Makarios da bir din adamıdır, Başpiskopostur.  Böylesine acımasız bir katliamın gerçekleşmesine neden olan ''Acritas Planının'' da hazırlanması talimatını veren kişi de o dur.

 

 

Devamı »

Doğu Türkistan
Tarih: 03 Mayıs 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Doğu Türkistan, Büyük Türkistan'ın doğu kesimidir. 1949 yılından beri Çin'in siyasî ve iktisadî kontrolü altındadır. Bir Ortaçağ Uygur el yazmasında, Uygurların Ülkesi anlamına gelen UYGURELİ terimi bulunmuştur. Doğu Türkistan, yaklaşık 1.6 milyon km kareden oluşan geniş bir coğrafyadır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin 1/6'sını, sınırlarının da 1/4'ünü oluşturur.

 

 

Devamı »

Göründüğü Gibi Değil.
Tarih: 03 Mayıs 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Mustafa Kemal, Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihinde, Meclis'te bir teşekkür konuşması yapar. Ancak böylesine önemli bir karar gününde yaptığı konuşma çok kısa sürmüştür.

Kimse bir anlam veremez. Bu kadar kısa konuşması üzerine siyasi çevrelerde çok çeşitli yorumlar yapılır.

Gerçek sebebi yıllar sonra kendisi şöyle açıklayacaktır:

"Diş protezlerimi yeni takmıştım, tecrübe devresindeydi, henüz alışamamıştım. Söz söylemeye başladığım vakit ıslık gibi sesler çıkıyordu veyahut ağzımdan düşüyordu. Dilime dolaşıyor, rahat konuşamıyordum. Ne yapayım kısa kestim."

 

 

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi – X
Tarih: 02 Mayıs 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

'Sanayileşmede Devlet Kapitalizmine Kayış' ara başlığında 1929 Dünya Ekonomik Buhranının Türkiye'deki yeni politika arayışlarına etkisini irdeleyen Yazar, 1930'da Fethi Okyar başkanlığında denenen Serbest Fırka'nın ülkenin siyasî hararetini ölçmek için kullanılan bir klinik termometre olduğu inancındadır. Ona göre yine aynı yıl hazırlanan ve hem Başbakanlık'a sunulan hem de Sanayi Kongresi'nde açıklanan "İktisadî Vaziyetimize Dair Rapor" doğrultusunda sanayileşmek için Devletin yatırım ve işletmecilik yapması fikri benimsenmeye başlanacaktır.

 

 

Devamı »

Fatma Kaplan Hürriyet’ten Beklenen
Tarih: 01 Mayıs 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

31 Mart 2019 Mahalli idareler seçimlerinde Kocaeli'de tek ilçe ama pir ilçe el değiştirdi. Kentin kalbi İzmit'i millet ittifakının adayı Fatma Kaplan Hürriyet %50,39 oyla kazandı. Kentteki serisini devam ettirmeyi hayal eden cumhur ittifakı için İzmit ağır bir darbe oldu. Hatta AKP'nin ''İzmit'i kaybedeceğimize büyükşehiri kaybetseydik, bu ağır oldu.'' yorumlarını işittik. Cumhur ittifakı her ne kadar dışarıya çaktırmamaya gayret etse de İzmit mağlubiyetiyle derinden sarsıldı. Millet ittifakı ise seneler sonra Belsa'yı devralmanın haklı mutluluğunu yaşadı, halen yaşamaya da devam ediyor.

 

 

Devamı »

Seçilmiş Olmanın Gereği  (3)
Tarih: 30 Nisan 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Bu tarihî hatıra; devletlerin tarih boyunca var ola gelen manevi şahsiyetlerine tam bir ayna tutmakta. Adeta:

"Bir ben vardır bende, benden içerü."

Dediği gibi şairin, bize de:

"Bir devlet vardır devlette, devletten içerü."

Dedirtmektedir.

 

 

Devamı »

Türkiye İttifakı Meselesi Çok Derin
Tarih: 30 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Son sözümü baştan söyleyeyim: Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye İttifakı" söyleminin, yaşadığımız ekonomik krizin dayattığı yeni bir siyasi tavrın ilk işareti olduğu kanaatindeyim.

Yaşadığımız ekonomik krizin temel sebebi dış borç bulmakta çekilen zorluk. Çok yüksek faizle bile borç bulamıyoruz. Zaten bu faiz oranlarıyla borçlanmaya devam edersek duvara toslamamız kaçınılmaz.

Böyle durumlarda borç verenlerin siyasi talepleri olur. Borç verenlerin kumandası ABD'nin elindedir. ABD ise "Büyük Kürdistan" ve "Büyük İsrail"projelerini hayata geçirmek için kararlıdır.

 

 

Devamı »

Seçilmiş Olmanın Gereği  (2)
Tarih: 28 Nisan 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Sonunda, pişman olduğuna da pişman olacak durumlara düşmez.

İşte bu temel çerçeve içinde:

Elbette karar, seçilmişlerindir.

Ama; bütün bunları hesaba katan seçilmişlerin,

Sırf vatan, millet ve devlet menfaat ve yararını gözeten seçilmişlerin.

 

 

 

Devamı »

Ermeni Meselesini Dünya Kamuoyuna Anlatırken Yapılması Gerekenler
Tarih: 28 Nisan 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Dönemin Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan Şubat 2015'te söz konusu protokolleri Ermenistan Parlamentosu'ndan geri çekmiş, 1 Mart 2018 tarihinde ise protokolleri hükümsüz ilân etmiştir. Söz konusu protokoller hâlen TBMM'nin gündeminde yer almaktadır. Diğer taraftan, Türkiye şimdiye kadar Ermenistan'la ilişkileri normalleştirmeye yönelik, iyi niyet ve kararlılığının göstergesi olarak kendi inisiyatifi ile tek taraflı birçok güven artırıcı hususları hayata geçirmiştir. Ancak, Ermenistan'dan aynı yapıcı yaklaşım görülememektedir. Bu durumda protokollerin TBMM'nin gündemde tutulmasının sebebini anlamak mümkün değildir.

 

 

Devamı »

Osmanlı Devleti ve Cihat  (2)
Tarih: 27 Nisan 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Diğeri ise farzı kifaye idi. Bazen, sadece devletin yapmasıyla,

Halkın omuzlarından -tabii seferberlik durumları dışında-

Bu sorumluluk düşüyordu. Ama, asıl cihat böyle miydi ya?

Ferdi de, toplumu da, devlet adamlarını da hepsini sorumlu tutuyor.

Herkesi İslâm çerçevesi içinde kalmaya teşvik ediyor.

Bu uğurda büyük gayret ve samimiyet göstermeleri gerektiğini,

Âdeta her kulaklara fısıldıyordu.

 

 

Devamı »

Osmanlı Devleti ve Cihat  (1)
Tarih: 26 Nisan 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Osmanlı Devleti Tarihi, çok yönlü bir tarihtir.

Osmanlı'nın kuruluş tarihi var.

Osmanlı'nın yükseliş tarihi var.

Osmanlı'nın durulma tarihi var.

Osmanlı'nın kültür tarihi var.

Osmanlı'nın medeniyet tarihi var.

 

 

Devamı »

Demiri Soğutmak
Tarih: 26 Nisan 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Yıl 1999 Aylardan Mart ayı, Türkiye yerel seçimlere hazırlanıyor. Meclis üyesi adayıyım ve ölen bir kişinin cenazesini defin etmek için mezarlıktayız. Hava soğuk ve kar yağıyor. O havada Belediye Başkan adayımızla mezarlıkta yürürken mezar kazan birisine rastladık. Mezarcı, o soğuk havada her taraf çamur içerisinde mezar kazıyor. Başkan adayımız Mezarcıya: "Sabret kardeşim, seni bu çileden kurtaracağım" dedi. O dönem seçimi kazandık. Lakin giden yönetim seçim kazanmak için çok sayıda kadrosuz işçi almış, belediyenin rahatlaması için bu işçilerin en azından bir kısmının işten çıkarılması gerekiyor.

 

 

Devamı »

Şehrimizde iz bırakan bir isim, İlhan Bayram
Tarih: 25 Nisan 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel
Paylaş

Hizmetleri ile şehrimize katkı veren insanları bilmek, onlar ile ilgili bilgileri paylaşmak olması gereken bir durumdur. 12 yıl İSU Genel Müdürlüğü, 2 yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği ile şehrimize hizmet vermiş olan İlhan Bayram da bunlardan biridir. Yerel basında çeşitli yazılarla kişiliği ve çalışmaları ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır ama 6 yıl İSU yönetim kurulu üyesi olarak beraber çalıştığımız için böyle bir değerlendirme yazısı yazmayı doğru buldum.

 

 

Devamı »

Makama Hürmet Harcı
Tarih: 25 Nisan 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Duyduklarım, beni hayrete düşürüyor, değer verdiğim insanlardan uzaklaştırıyor. Anlatılan o ki, toplumun ağabeyi, hocası, kanaat önderi olarak bilinen bir kişi, genç birinin yaptığı projeye ruhsat alınmasına aracılık etmek için yüklüce bir para talebinde bulunmuş. Bir belediye başkanı bir hayırseverin cami yeri olarak bağışladığı yeri, kişinin ölümünden sonra, kamulaştırmış, değersiz bir yerden cami yeri vermiş ve rantı yüksek önceki yeri ihale yoluyla satarak oradan şahsına bir hayli haksız para kazandırmış. Bir başka belediye başkanı, şehir merkezine yakın köylülerin tarlalarını, yakınları ve kurulmasına sebep olduğu şirket aracılığıyla satın almış, daha sonra o bölgeyi imara açmış. O haksız gelir sağlarken köylülerin zararına yol açmış.

 

 

Devamı »

Sevgi, Değer, Özgüven ve Sorumluluk Vermek
Tarih: 25 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Eski tip ailelerde otoriter bir babanın evde sağladığı sessizlik, problemleri korku ile bastırması gibi, bu türlü şirketlerde de yöneticiler yarattıkları korku ile belli başarılar edinmiş gibi gözükebilir.

Ama günümüzde şirketlerde başarılı olmak için şirketin hissedarlarını mutlu etmek yeterli sayılmıyor. Şirketin diğer paydaşları yani çalışanları, tedarikçileri, müşterileri, tesislerin çevresindeki ahali de mutlu edilebiliyorsa, şirketin kalıcı başarılar elde etmesi mümkün olabiliyor.

Bu paydaşlar şirketin varlığından mutlu ise şirketin daha verimli, daha kârlı olması, marka değerinin yükselmesi için bireysel bilgi, becerilerini de kullanarak katkı sunarlar.

 

 

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi – IX
Tarih: 24 Nisan 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

1946'da iktisadî liberalizmi benimseyen Demokrat Parti'nin kuruluşu ve Amerikan Savaş Gemisi Missouri'nin Türk limanlarını ziyaretini bu düşüncesinin yansımaları olarak gören Yahya Sezai Tezel; iktidardaki CHP'nin de, muhalefetteki DP'nin de yabancı sermaye ve ekonomik kalkınmada aynı şeyleri söylediğini belirtmektedir. Bu arada 1948'de Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan ikili antlaşmayla ilk kez Türk Hükümetinin iktisadî politikalarına dışarıdan yapılacak müdahaleleri kabul etmesine dikkat çekmektedir.

 

 

Devamı »

Yıl 1920; 23 Nisan’a İki Gün Kala Mustafa Kemal ve Ankara. (Tarihi belgelerin sesiyle…)
Tarih: 23 Nisan 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

...................................Baylar, Büyük Millet Meclisi'nin toplanmasını ve açılmasını sağlamak için çalıştığımız bu günlerde bizi en çok uğraştıran: Düzce-Hendek-Gerede gibi Bolu bölgesindeki yerlerden başlayıp, Nallıhan, Beypazarı üzerinden Ankara'ya yaklaşacak gibi gözüken gerici ayaklanma dalgaları olmuştur. Ankara'da toplanmakta olan ve genel durumu henüz gereği gibi bilmeyen milletvekillerini, korkulu olaylar karşısında bırakmamanın ve bu gibi olaylar yüzünden Meclis'in toplanamaması gibi uğursuz bir durumu önlemenin yollarını düşünüyorum. Bunun için Meclis'i açmakta ivedi davranıyorum. Sonunda Ankara'ya gelebilmiş milletvekilleriyle yetinerek, Meclis'i Nisan'ın yirmi üçüncü Cuma günü açmaya karar verdik.

 

 

Devamı »

Rüzgâr Eken
Tarih: 23 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na katıldığı şehit cenazesinde yapılan fiili saldırı, "planlı ve kademeleri iyi planlanmış bir profesyonel ekip işi midir?" bilemiyoruz.

Böyle de olsa, cami cemaatinden bazı fanatiklerin saldırısı da olsa, olayın faili olan kişilerin dini saplantıları sebebiyle kolay tahrik edilen sıradan vatandaşlardan seçilmesi mümkündür.

Bu saldırı bir fırtınanın başlatılması için yapılmışsa, yeterince rüzgâr ekilmiş olması gerekir.

Şimdi siyasiler ve onların kontrolündeki medya tarafından ekilen rüzgârları bir hatırlayalım.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.