GÜNÜN SÖZÜ

Bu felek, alçakları, sefilleri, devlet ve ikbale eriştirdiği için cevher sahibi insanlara yazık oluyor. Muhammed İkbal

21 Kasım 2019 12:26 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Güncel

Rehber Kuran, Hedef İran
Tarih: 20 Kasım 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

BOP'un en can alıcı noktası sayılan ve tâ Ermenistan'dan İsrail'e dek uzayacak olan Büyük Kürdistan'ın 1'nci (Irak Kürdistanı) ve 2'nci (Suriye Kürdistanı) ayağından sonra sıra 3'ncü (İran Kürdistanı) ayağa gelmiş gözüküyor. Az-çok gecikmeler yada yol kazaları yaşansa da 40 yıllık bir proje gibi düşündüğünüzde daha yarıya bile gelinmemesi 'hayatta hiçbir şey için geç değildir' sözünü düşündürtüyor. Ve asıl ondan sonraki (4.) aşamaları düşününce de başımıza bir ağrı giriyor. Kimileri düşünceden kimileri düşüncesizlikten ölürmüş.

 

 

Devamı »

İşsizlik Felaketi
Tarih: 19 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İşsizlikle ilgili rakamlar sadece sayılardan ibaret değildir. Artan intiharların, boşanma oranlarındaki yükselişin, suç ve suçlu sayısındaki artışların da işaretidir. Aynı zamanda dava ve icra dosyaları sayılarının rekorlar kırmasının, batan işyerlerinin, devletin azalan vergi gelirlerinin kısacası toplumun huzur ve refahının azaldığının, ekonominin dibe çakıldığının da göstergesidir.

 

 

Devamı »

Kıbrıs’ta Yakılan KKTC Bayrağının Hikâyesi…
Tarih: 19 Kasım 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

15 Kasım 2019 Cuma günü adanın kuzeyinde bulunan KKTC Devletinin 36'ncı kuruluş yıl dönümü kutlandığı sırada, Güney Rum kesiminde yapılan protesto gösterilerinde; aşırı milliyetçi Rum Vandallar KKTC'nin simgesi bayrağımızı yaktılar. (Altın Şafak Partisinin uzantısı Elam taraftarları)

Aslında bu ilk kez yaşanan bir şey değildi! Ama 25 Kasım 2019 da Berlin'de yapılacak taraflar arası görüşme öncesinde Rum tarafının siyasi kanadında etkili olan bir siyasi partinin taraftarlarının hangi zihniyet içerisinde olduğunu da gösteren çarpıcı bir göstergeydi.

 

 

Devamı »

Oturtmuyorlar İnsanı!
Tarih: 18 Kasım 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Ben yaklaşık iki yıldır bir köyde oturuyorum. Zorunlu olmadıkça bir yere gitmiyorum. Toprakla ve hayvanlarla uğraşmak vaktimi dolduruyor. Bu arada kitap okuyor, dünya ile internet üzerinden bağlantı kuruyorum. Hemen hemen her gün yeni vizyon bir film seyrediyorum. Beni takip edenler bilir "Büyük Altay"ın hiç bir maçını kaçırmıyorum! Televizyonla da, aram hiç iyi değil. Ne söyleyecekleri önceden belirlenmiş kadrolu yorumcuları dinleyeceğim de ne olacak?

 

 

Devamı »

Hâkimiyet Kimin? (2)
Tarih: 18 Kasım 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Bu durumda, biri çıkıp da Hâkim karar veremez!

Karar devletindir, diyebilir mi? Veya demeli mi?

Maliyeci, Eğitimci, Sağlıkçı vs. karar veremez!

Karar devletindir, diye düşünebilir mi? Veya düşünmeli mi?

 

 

Devamı »

 İntihar, Sonuç; Çözüm, Ne?
Tarih: 17 Kasım 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

İntihar, sosyal hastalıkların en kötüsüdür. Tedavisi için doğru teşhis koymak lazım.  Son on günde ülkemizin üç değişik yerinde siyanürle intihar eden on kişinin arkasından psikologlar, sosyologlar konuştu, eli kalem tutanlar yazı yazdı. Doğru söyleyenler var, eksik söyleyenler var, fazla söyleyenler var. Herkes iyi niyetli. İyi niyetli olmayan, bu olayları fırsat bilerek "vur abalıya" deyip yıkıcılık yapanlar da oldu.

 

 

Devamı »

Damat Bakan Makyaj mı Yapıyor?
Tarih: 15 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Özel hayatlar ve magazin haberleri ilgi alanımın dışındadır. Daha önce de Bakan Berat Albayrak'ın "Cumhurbaşkanın kızı olan eşini aldattığına dair" bir kısım haberler yazılmıştı. Bu haberleri siyasi sonuçları olma ihtimali sebebiyle okuma ihtiyacı hissetmiştim. Çünkü bütün dünyada Maliye ve Hazine Bakanının ilişkisi kamuoyunun dikkatini çeker. Hele bu bakan Cumhurbaşkanının damadı ise daha da çok tartışılır.

 

 

Devamı »

KKTC Yaşayan Bir Gerçektir.
Tarih: 15 Kasım 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

1571'den-1878'e tam 307 yıl boyunca atalarımızın egemenliğinde olan bu ada; türlü ayak oyunlarıyla önce İngiltere'ye, sonrasında ise Yunan-Rum ikilisine verilmek istenmişse de, Türkiye'nin ve adada yaşayan Türklerin şanlı direnişi ile bugünlere gelmiş, 1974 yılı sonrasında önce özgürlüğüne kavuşan ada Türkleri, 1983 yılında Akdeniz'in tam da orta yerinde yaşayan yeni bir Türk devletini, KKTC'yi kurmuşlardır.

 

 

Devamı »

Millî Eğitim Her Meselenin Başı  (1)
Tarih: 14 Kasım 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Mefkûreci / Ülkücü / İdealist öğretmenlerimiz vatanın manevi yapıcıları ve idarecileridirler.

Fakat gönül ister ki; çağımızın son ve müstakil / bağımsız Türk Devleti'nin değerli yetiştiricileri arasında, velev ki bir kaç tane dahi olsa, böyle bir çıkmaza düşmüş ve öğrencilerini de peşinden sürükleyecek tıynette kimseler barındırılmasın. İşte bu husus üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir nokta olmalıdır.

 

 

Devamı »

10 Kasım’da Osmanlı Güzellemesi
Tarih: 12 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "2200 yılı aşkın Türk Tarihinden" bahsetmesi bile önemli bir gelişme.

İslam dinini kabulden önceki Türk tarihini görmezden gelen ve kendi seçmeni olan belli kesimleri küstürme riskine rağmen söylenen bu cümleleri önemli buluyorum.

Atatürk düşmanı Fesli Kadir'i hastanede ziyaret eden bir siyasetçiden Atatürk hakkında bu kadarcık övgüleri duymaktan bile mutlu olmamı da yadırgamazsınız sanıyorum.

 

 

Devamı »

Hem Tarih Hem de Tarih Kitabı Yazan Devlet Başkanı
Tarih: 11 Kasım 2019 Yazar: Mustafa ATALAY-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Atatürk'ün bugün 81. Ölüm yıldönümü. Tarihlere adını altın harflerle yazdırmış bir insanı anlatmak elbette çok zor. Mustafa Kemal emperyalizmin dünyayı kudurmuş bir iştahla yutmaya çalıştığı bir zamanda asker oldu. Avrupa ulusları ve tetikçisi olan uluslar ile Mısır, Libya, Irak, Suriye Çanakkale, Muş, Adana, Bulgar, Yunan ve Balkan cephelerinde savaştı. Dağlarda düşmanla, düşmandan çok hainlerle, açlıkla, bitlerle, hastalıkla, soğukla, sıcakla, mesafelerle savaştı. Bir cehennem kızıllığı sardığında Osmanlı'yı o Adalarda mehtaba karşı şiirler yazmadı. Bab-ı Ali yokuşunda sahte hükümetçilik oyunları oynamadı. Mücadeleyi, çileyi savaşmayı seçti.

 

 

Devamı »

Ey Büyük Atatürk!
Tarih: 11 Kasım 2019 Yazar: Kadir Fidan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Mustafa Kemal Atatürk ölene kadar ülkesi için çalışmış, çabalamış ve bizi bu aydınlık günlere taşımıştır. Bugün bu toplumda her ne kadar onu sevmeyen ve hor gören bir gurup var olsa da bilmeliler ki; onların da birçoğunun dedeleri bu özgür günler için Atatürk'ün yanında yer almış ve Millî Mücadele'de onun emrinde savaşmıştır.

 

 

Devamı »

Atatürk’ü Kaybettiğimiz O Sabah…
Tarih: 10 Kasım 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşını veren, bu mücadeleyi zafere ulaştıran büyük bir komutan, ulusal bir kahramandır. Çöken bir imparatorluktan, halk egemenliğine dayalı, hukukun üstünlüğünü esas alan, çağdaş ve laik, demokratik bir cumhuriyet kurucusu olarak, tarihin kaydettiği en önemli devlet adamlarının en baştaki yerini halen muhafaza etmektedir. Tarihin ender kaydettiği bir devrimcidir. Kendi yurdunda olduğu kadar, tüm dünyada da barışı samimi olarak isteyen yüzyılın lideridir. Halen dünyada, 'aydınlık geleceğin sembolü' olarak anılmaktadır.

 

 

Devamı »

Ermeni Sorunu II Bîtaraf Olan Bertaraf Olur
Tarih: 09 Kasım 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Boğaziçi Üniversitesi'nde, 25 - 27 Mayıs 2005 tarihinde yapılması kararlaştırılan "Ermeni Konferansı" ertelenince, sanki kıyametler koptu Türkiye'de. Konferansın ertelenmesini -haklı olarak- doğru bulanlarla -tarafsızlık yaftası altında- yanlış bulanlar arasında sözlü yazılı bir düello başladı. Neymiş efendim, 'önyargılı' hareket ediyormuşuz! Neymiş efendim, konferansçılar amaçlarına ulaşmışmış! Neymiş efendim, devlet; suçu  gizleme çabaları içindeymiş!

 

 

Devamı »

Vahideddin Oldu Hain  (2)
Tarih: 08 Kasım 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Bu yüzden İngilizlerin baskısıyla alınan kararları; halk padişahın gerçek kararı sanıyor.

Bu yüzden Anadolu'ya bilmeden köstek olunmuyor değildi.

Oysa biraz aklıselim / sağduyu sahibi olan kimse bilir ve bilmeliydi ki,

İstanbul işgal edilmişti. Padişah baskı altında tutuluyordu.

İngiliz istekleri padişahın emriymiş gibi, Vahideddin'e dikte ettiriliyor.

Bu şekilde halka sunuluyordu.

 

 

Devamı »

 Tarihten Bir Yaprak
Tarih: 08 Kasım 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs adasında Yunan Cuntası destekli bir askeri darbe gerçekleşmiş, adanın her yanında kanlı olaylar yaşanmaktadır. Bu arada 'Türk Kasabı' lakaplı Nikos Samson, 'Helen Cumhuriyeti' adıyla yeni bir devlet kurulduğunu ilan etmiştir. Eli kanlı bu terörist adanın yönetimini ele geçirmiştir ama esas hedefi Kıbrıs Türklerinin yok edilmesidir. Kanlı silahların namlusu adada yaşayan soydaşlarımıza çevrilmiş; çok geçmeden adadan hiç de iç açıcı olmayan katliam haberleri gelmeye başlamıştır.

 

 

Devamı »

KHK Mağdurları
Tarih: 07 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Eski adı cemaat olan yapı FETÖ olarak adlandırıldı. Örgüt ile irtibat ve iltisak diye kanunlarda olmayan bir ölçüt getirildi. Bu ölçüte göre, örgütün düzenlediği sohbetlere katılan, bağış yapan, Bank Asya'da hesap açan, dershanelerinde ve okullarında öğrenci okutan veya çalışan, gazetesine abone olan, sendikalarına üye olanlardan kamu görevinde olanlar, OHAL döneminde Kanun Hükmünde Kararnamelerle işlerinden atıldılar.

 

 

Devamı »

Yüzsüz İnsanlar Topluluğu!
Tarih: 07 Kasım 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Ya Ergenekon, Balyoz, Casusluk davaları ile dağıtılmaya çalışılan ve "kozmik odası"na girilen Türk Ordusuna muhtaç olununca, "Türk" kesilmeler! Ne yüzsüzlük değil mi? Sadece yıpratılan ordu olmadı o süreçte... Sağlığını kaybeden askerler, içeride ve dışarıda ölen askerler, dağılan aileler, acı çeken eşler, ana, babalar vardı. Kim verecek Türk Ordusuna verilen zararın hesabını? Şimdi orduya bu zararın verilmesine seyirci kalanların hepsi ordunun başarısı için duacı! Cuma'lar da "Türk Ordusu" için Türk demeseler de, muzaffer olunsun diye hutbeler okutulup dualar ediliyor...

 

 

Devamı »

Küba Üzerine
Tarih: 07 Kasım 2019 Yazar: Levent Ünsal- Makina Tasarımı ve İmalatı Teknikleri uzmanı mak.yük.müh Kategori: Güncel
Paylaş

Ancient Society (Eski Toplum) adlı eserinde, toplumsal evrimi, üretim araçlarındaki gelişmeye koşut olarak, birbirini izleyen üç aşamada - Vahşet, Barbarlık ve Uygarlık - ele almış ve evrimi insanın bilinçli olarak, doğayı değiştirme ve denetleme çabasının bir ürünü olarak görmüş olan Morgan, mesela, farklı teknik gelişme aşamasındaki üretim araçlarına, farklı aile tiplerinin denk geldiğini öne sürmüştür.

 

 

Devamı »

Vatanseverliğe Bir de Buradan Bakalım
Tarih: 06 Kasım 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Vatan için bağırmak, ölmek; ancak taş taş üstüne koymamak; sorunlu bir vatanseverliktir. Vatanseverlik; savaşta gerekirse ölmeyi, barışta vatan için ihya ve inşa eylemini gerektirir. Bir tarihte vergi dairesi başkanına; "Sizin elemanlarınız, vergi denetmenleri, firmalara gidiyor hesaplardaki eksikleri özellikle tespit ediyor, bulamazlarsa bir usulsüzlük mutlaka vardır ön yargısıyla ceza kesiyor. Denetçilerin yapması gereken, müşavirlik olmalıdır. Devlet, yaşatmak için vardır; yanlışı düzeltmeyi, zorda kalana yol göstermeyi ilke edinmelidir. Gerçek vatanseverlik, bunu gerektirir." demiştim. O da "Olması gereken budur, ama uygulamada nedense böyle olmuyor." demişti. Vatandaşını hırsız görmek, cezalandırmak; bürokrasinin ya da devletin kronik hastalığı. Maalesef bu, bir türlü tedavi edilemedi.

 

 

Devamı »

Tarih, Gelecek ve Levant Türkmenleri İçin Girizgâh
Tarih: 06 Kasım 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Ana omurgası Büyük Ortadoğu Projesi (Greater Middle East)3 diye bilinen tasarıma oturtulan bu Büyük Oyun, köktenci terör bahanesi üzerinden "The West and The Rest"4 (Batı ve Diğerleri) meydan okumasıyla koşullandırıldı. Vekâlet suretiyle savaşları ikamelendirmek ve ülkelerin daha doğrusu enerjinin sınırlarını değiştirmek gibi temel hedeflere Irak, Afganistan, Yemen, Libya ve nihayetinde Suriye'de önemli oranda ulaşıldı.

 

 

Devamı »

Türkiyenin Başkanlık Sistemi
Tarih: 05 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş
  • Parlamenter sistem Türkiye'nin kurumsal hafızasına ve kişisel davranış biçimlerimize sinmiş 150 yıllık siyasi tecrübesini içinde barındırmaktadır. Bu sistem de elbette mükemmel değildi. Ama içinde barındırdığı zaafları gidererek parlamenter sistemle devam etmek en uygun ve faydalı yöntem olabilirdi. Yeniden parlamenter sisteme geçmeli. Eğer Başkanlık Sistemi devam ettirilecekse kuvvetler ayrılığı ile denge ve denetim sistemleri oluşturmak kaydıyla devam edilmesi gerekir.

 

 

Devamı »

ABD Ziyaretine Gidilmemelidir
Tarih: 05 Kasım 2019 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Maalesef birçok ülkede kalitesiz bazı liderlerin iş başına gelmesiyle dünyamızın çivisi çıkmış durumdadır. Milletlerarası ilişkiler ve siyaset, yabancısı olduğumuz daha önce pek rastlanmayan çirkin örneklerle ortadadır. Milletlerarası hukuk, dünya barışı ve istikrar, milli egemenlik hakları yok sayılmakta ve tahrip edilmektedir. Dünyanın değişik bölgeleri parsellenmekle uğraşılmaktadır.

 

 

Devamı »

Bunun Adını Ne Koymak Lazım?
Tarih: 05 Kasım 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Hiç bir fert öncelikle devlet, vatan ve millet için yaşamak üzere doğmaz. Aksine ilk önce kendi için yaşayacak ve kendi için yaşamayı becerirse devletine, vatanına ve milletine katkı sağlayacaktır. Siyasetin sevk ve idare ettiği devlette bunun için uygun zemin yaratacak ve kaynaklar bulacaktır. Hâlbuki bizde bunun tam tersi olmakta birey yani fert kendinden ziyade devlet, vatan ve millet için yaşamaya zorlanmaktadır.

Devamı »

Vahideddin Oldu Hâin  (1)
Tarih: 04 Kasım 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Eski Başbakan Bülent Ecevit, kendisiyle yapılan bir söyleşide (Zaman, 16. 7. 2005) ve yaptığı bir açıklamada (Hürriyet 17. 7. 2005) son padişah Vahideddin'in hain olmadığını söyleyince Basında kıyametler koptu.

Söze 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de karıştı. "Türkiye böye bir beyanı kaldıracak durumda değildir." dedi. (Dr. Alev Coşkun, Cumhuriyet, 21. 7. 2005)

Tarihçiler, görüşlerini müspet - menfî / olumlu - olumsuz, bir bir ifade ettiler, etmeye başladılar.

 

 

Devamı »

ABD’yi Nasıl Bilirsiniz?
Tarih: 03 Kasım 2019 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye ne zaman kendi adına olumlu, güzel bir adım atsa, hain odaklar hemen yastıklarının altına gizledikleri sinsi ve kirli projelerindeki, "aslı astarı olmayan ithamları" orta doğudan bin bir desise ile çaldıkları petrolün karasına bulayarak önümüze sürüyorlar.

Bunların başında ABD, Almanya, Fransa gibi devletler gelmektedir. Şimdi çamur atma ve kin kusma sırası ABD'dedir.

 

 

Devamı »

Ermeni Sorunu I Cehenneme Zümera
Tarih: 02 Kasım 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Avrupa'nın; Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı (2005) Sn. Yusuf Halaçoğlu: "Ermeni soykırımı yoktur." dediği için, tevkif ettirme müzekkeresini görmeyenler! Bu bağnazlık karşısında, süt dökmüş kediye dönenler! Ağzını bıçak açmayanlar! Batı'yı kınamak cesaretini, kendilerinde bulamayanlar! Batı, ne söylese, altında bir keramet arayanlar! Batı'nın Türkiye karşıtı, her tutum ve davranışında, bir hikmet görmeye çalışanlar!

 

 

Devamı »

Türkiye’ye ABD Yaptırımları
Tarih: 01 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Arslan Bulut ve Banu Avar'ın Nisan 2017'den beri seslendirdiği bir iddia vardı:

Buna göre, Türkiye'de 2002'den itibaren "15 yılda 800 milyar dolarlık ihale yapılmıştı. ABD'nin açıklamasına göre, bu ihalelerde 200 milyar Dolar rüşvet olarak hükümetin çevresindeki adamlara dağıtılmıştı."

"Köprü, yol, liman, havaalanı vd) toplam ihale bedelinden havuza aktarılan" ve "Katar, Singapur ve Malezya bankalarına yatırıldığı ortaya çıkan, 200 milyar dolara yakın rüşvetin resmi belgeleri de ABD'nin elindedir artık! Şantaj amacıyla, yarı resmi olarak açıkladılar!"

 

 

Devamı »

Sakalımız Yol Oldu
Tarih: 01 Kasım 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

4 Temmuz 2003 yılında Irak Süleymaniye'de ABD askerlerince Türk askerlerinin karargâhı basılıyor, askerlerimiz tutuklanıyor ve kafalarına çuval geçiriliyor. Şu enteresan olaya bakarmısınız olaydan 2 ay önce zamanın genelkurmay başkanı Hilmi Özkök tarafından Süleymaniye'de bulunan Türk Özel Kuvvetlerine silah kullanma izni kaldırılıyor. Sanki Özel kuvvetler Süleymaniye de turistik bir gezi için bulunuyorlar.

 

 

Devamı »

Hukuki Açıdan Türkiyedeki Suriyeliler
Tarih: 31 Ekim 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

 

Türkiye'de bulunan Suriyeliler (Cumhurbaşkanı dahil) devletimizi yönetenler veya halkımız tarafından mülteci, sığınmacı, göçmen ya da misafir olarak tanımlansa da bu tanımlar iltica hukukuna göre doğru değildir.

Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan Suriyeliler "mülteci, sığınmacı veya göçmen" değildir. Bu kişiler, "geçici koruma altında olan yabancılardır."

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK)  ile bu Kanunu dayanak alarak çıkarılan Geçici Koruma Yönetmeliğine tabidirler.

Geçici koruma uluslararası koruma anlamına gelmez. Suriyeliler uluslararası hukuka tâbi tutulmadığından, Türkiye'nin Suriyeliler konusunda uluslararası hukuktan kaynaklanan bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Türkiye'de devletin Suriyelilere tanıdığı haklar uluslararası hukuktan kaynaklanan bir yükümlülüğün sonucu değildir. Tamamen devletimizi yönetenlerinsiyasi tercihidir.

 

 

Devamı »

Aydınlar Ocakları 49. Şurası
Tarih: 31 Ekim 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

3 gün boyunca, o kalabalık katılımcılardan, adeta, ATATÜRK ve MİLLÎ MÜCADELE fışkırdı, taştı ve aktı. Bu cümleyi şu nedenle kuruyorum: 22 Haziran 1919'da, tüm Millî Mücadele'nin ilk katılımcıları tarafından imzalanan Tamim'de yazılı olan; "Artık, İstanbul Hükümeti, Türk Milleti'nin kurtuluşuna çare olamaz. Bu nedenle, Türk Milleti'nin kaderini, yine Milletin azim ve kararı kurtaracaktır" ifadeleri ile fitil ateşlenmiş ve gerekli işaretler işin başında verilmiştir.

 

 

Devamı »

Cumhuriyetin Yaş Günü Nasıl Kutlanır?
Tarih: 31 Ekim 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Her sene 29 Ekim'de bu milletin en mühim bayramını, biricik devletimizin yaş gününü kutluyoruz. Türk milletinin yeniden doğduğu, yüzünü yepyeni ufuklara çevirdiği o kutlu günü kutluyoruz. Uçurumun kenarındaki yıkık ülkeden sonra bilimin ve aklın rehberliğini kendisine prensip edinmiş bir cumhuriyetin doğuşunu kutluyoruz. Gururla kutluyoruz, onurla kutluyoruz, göğsümüz kabara kabara kutluyoruz. Ve kutlarken de bize bu yüce mirası bırakanları anıyoruz. Herkesin bitti dediği o günde Samsun kıyılarından Anadolu sathına güneş gibi doğan Mustafa Kemal Atatürk'ü anıyoruz. Alçıtepe'nin ve Güneydoğu'nun aslanı Kazım Karabekir'i anıyoruz. Milli Şef İsmet İnönü'yü anıyoruz. Vurulup alnından kefensiz yatan nice Mehmetleri anıyoruz.

Devamı »

 Tarihten Bir Yaprak
Tarih: 30 Ekim 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs adasında Yunan Cuntası destekli bir askeri darbe gerçekleşmiş, adanın her yanında kanlı olaylar yaşanmaktadır. Bu arada 'Türk Kasabı' lakaplı Nikos Samson, 'Helen Cumhuriyeti' adıyla yeni bir devlet kurulduğunu ilan etmiştir. Eli kanlı bu terörist adanın yönetimini ele geçirmiştir ama esas hedefi Kıbrıs Türklerinin yok edilmesidir. Kanlı silahların namlusu adada yaşayan soydaşlarımıza çevrilmiş; çok geçmeden adadan hiç de iç açıcı olmayan katliam haberleri gelmeye başlamıştır.

 

 

Devamı »

Zoruma Gidiyor  (2)
Tarih: 29 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Nitekim ağızlarından çıkardılar sonunda sakladıkları baklayı.

Türkiye'den var utanmadan -bitmez tükenmez- toprak talepleri!

Arkasından gelecek tazminat!

Derken beklenecek durumu düzeltecek tanzimat istekleri!

Kuzum bunların asıl gayeleri; kıran getirmek bu vatana!

 

 

Devamı »

Vahideddin Düşündürüyor  (2)
Tarih: 27 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İşte bu hikmetli bir bakıştır. Doğruyu ve gerçekleri gösteren bir nazardır.

Bir de sanılıyor ki, Vahideddin aklanırsa; Mustafa Kemal Paşa karalanmış olur!

Sanki Mustafa Kemal'i övmek; Vahideddin'i aşağılamaktan geçiyor!

Bir kefeye Vahideddin Han'ı koymuşlar, öteki kefeye Mustafa kemal Paşa'yı.

Birinin övülmesi veya yerilmesi,

 

 

Devamı »

Zafer mi, Hezimet mi, Mümkün Olanın iyisi mi?
Tarih: 26 Ekim 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Dileğimiz henüz nihai etkileri ortaya çıkmayan mevcut anlaşmalardan Türkiye'nin azami fayda ile çıkması. Ama buradaki başarıyı yücelterek siyasi bir rant elde etme hevesi ile tarihimizin gurur kaynağı olan iki önemli savaşımızı ve nihayetinde yapılan antlaşmaları küçümsemek tek kelimeyle milli birlik ve ortak şuura darbe vurmaya çalışmaktır.

 

 

Devamı »

Vahideddin  Düşündürüyor  (1)
Tarih: 24 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Eski Başbakanlardan Sn. Ecevit bir vesileyle

"Vahideddin hain değildi." dedi.

Ve basında lehde aleyhde yazılmadık kalmadı.

Aslında iki taraf da doğru söylüyor.

Nasreddin Hoca'nın fıkrasını hepimiz biliriz:

Birini dinler "Haklısın." der. Ötekini dinler, ona da "Haklısın." der.

 

 

Devamı »

Cumhuriyet
Tarih: 24 Ekim 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Bu yıl, Cumhuriyet İdaresi'nin kuruluşunun 96. yılı. Genç Cumhuriyet, bu 96 yıl içinde çok badireler atlattı, çok kötü dönemler gördü. İçinde bulunduğumuz dönem, bu badirelerin, kötü günlerin en önemlisi diyebiliriz. Çünkü ağır bir bunalım içinde bulunuyoruz. Ekonomik şartlar çok ağır olarak üzerimize çökmüş vaziyette, dış ilişkiler elle tutulur bir durumda değil, toplumun bunalımı had safhada vs. vs.

 

 

Devamı »

Halen Kavrayamadık
Tarih: 24 Ekim 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Geride bıraktığımız şu 10 gün içinde yaşananlar Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın tarihinde tanıklık ettiği tarihi olaylar arasındaki yerini aldı. Yalnızca Türkiye'nin değil tüm Ortadoğu coğrafyasının yarınını şekillendiren hadiseler arasındaki yerini aldı. Uzun zamandır dillendirilen Barış Pınarı Harekâtı için resmen düğmeye basılmasıyla birlikte ABD Başkanı Donald Trump başta olmak üzere pek çok yetkili merciden yükselen tepkilerle karşı karşıya kalmamız, bir kez daha dış politikadaki yalnızlığımızla yüzleşmemiz ve Araplardan bir kez daha kazık yememiz...

 

 

Devamı »

‘ Tarikata Giriş Marşı ’
Tarih: 23 Ekim 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Sosyal medyada aile içi yaşanmışlık, sloganik yandaşlık, belirli gün ve haftalı alışkanlıkların haricinde bazen öyle dişe dokunur şeyler yakalayabiliyorsunuz ki burnunuzun direği sızlıyor. Facebook'ta Uydurulan Din'den İndirilen Din'e." isimli gurupta Ummu Huseyn'den alıntı olarak paylaşılan TARİKATA GİRİŞ MARŞI'nı görünce zihnimde şimşekler çaktı. Askıda ekmek uygulaması minvalinde bu köşede asalım da belki bir garibana faydası dokunur:

 

 

Devamı »

Vahideddin ve Refet Paşa (1)
Tarih: 23 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Merhume Münevver Ayaşlı hanımefendi diyor ki: "Biz içinde yaşadığımız devri, gördüklerimizle, tanıdıklarımızla, işittiklerimiz veya işitenlerden işittiklerimizle, nüktesiyle, rivayetiyle...bizden sonra gelecek nesillere nakletmek istiyoruz. Biz tarih yazmıyoruz amma, belki tarihçi(ler) bizim 'documents'larımızdan istifade edecek(ler)dir." (Münevver Ayaşlı, İşittiklerim...Gördüklerim...Bildiklerim, İstanbul-1973 s. 3)

 

 

Devamı »

Böyle Hukuka ve Hukukçulara Güven Olur mu?
Tarih: 22 Ekim 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Arabuluculuk Türk Yargı Sistemine son yıllarda giren yeni bir kurum. Arabulucu adı verilen bağımsız ve tarafsız üçüncü kişi eşliğinde, tarafların ve/veya vekillerinin katılımıyla yürütülen esnek bir anlaşmazlık çözüm sürecidir. Arabulucu olarak ülkemizde bu eğitimleri almış, belli sınavlardan geçmiş avukatlar yetkilendiriliyor.

 

 

Devamı »

Kıbrıs’ta Bundan Sonra ne Olur?
Tarih: 22 Ekim 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs'ta bundan sonra olabilecek yegâne şey;  her iki kesimde kurulu devlet yapısının, her iki halkın yaşam biçiminin devamı olacak; Kıbrıs adasının bugününden farklı bir çözüm şekli gelişmeyecektir.

Onca yıldır devam eden müzakereler sürecine, uluslararası toplumun konuya yaklaşım biçimine, Rum-Yunan ikilisinin çözüm sürecinde oynadığı oyunlara, Türkiye'nin ada üzerindeki vazgeçilmez haklarına bakıldığında:

 

 

Devamı »

	Aile: S.O.S
Tarih: 21 Ekim 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Yıllar önce, Batı'da aile kurumunun zayıfladığı hatta çöktüğü, anne ve babanın çocuklar üzerinde bir otoriteden ve yetkiden mahrum olduğu, huzur evlerinin hızla arttığı anlatılardı da biz hep bunu tuhaflardık. Bize göre ailesiz bir hayat olamazdı, annesiz ve babasız bir hayat ölümden beterdi. Geniş aile olarak adlandırdığımız dedelerimiz, ninelerimizle birlikte biz hayatı kucaklar, sever ve hayata karşı direnirdik. Bunlardan her birinin bir yeri ve değeri vardı aile ortamımızda; birinin eksikliği, düzenimizin bozulması demekti.

 

 

Devamı »

Kamu ve Kul Hakkı
Tarih: 21 Ekim 2019 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kızılay(1868) insanlık ayırımı gözetmeden, bağımsız bir hayır kurumuydu. Birlik ve evrensellik hedefinde bir yardım merkeziydi. Yoksul ve muhtaçlara ibate ve iaşe sağlar, sağlık ve kan merkeziyle hizmet verir, bütün dünyada afet, göç ve mülteci durumunda hazır ve nazırdır. İki asra yaklaşan da büyük ve önemli bir tecrübesi vardı. Çok saygın bir kurum. Gönüllü çalışanları olduğu gibi, maaşlı kadrolu elamanları da vardır. 1950'lı yıllarda ilk ve orta mektepte iken okullarımızda mutlaka Kızılay kolu olurdu. Bayramlarda talebelerin boynuna takılan madeni kumbaralarla Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Türk Hava Kurumu'na insanların ceket yakalarına iğnelenen kağıt logolu rozetler takarak yardım toplarlardı. Bu işlem gönüllü olarak yapılır ve görevlendirilirdi. Bu kurumlar tekeldi ve devlete aittiler.

 

 

Devamı »

Vahideddin’e  Beyanname  (1)
Tarih: 20 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Anadolu boşaldı. Anadolu viran oldu. Fakat iklimlerden iklimlere uzayan hakanlığınızın şevket ve kudreti için her mihneti, her felaketi cana minnet bildi. O bir topraktır ki, Macaristan içlerinden Yemen çöllerine kadar, Kafkas eteklerinden Basra sahillerine kadar kuşak kuşak uzayıp giden uçsuz bucaksız şehitliklerle çepeçevre sarılıdır ve o şehitlikleri her yerden fazla, şimdi hürriyet ve istiklâli için yeni bir halk savaşı yapan bu eski Anadolu verdi.

 

 

Devamı »

İslâm Hukuku Ana Bilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer Açıklıyor: Hadis-i Şeriflerde Türkler
Tarih: 20 Ekim 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Çetinoğlu: Erdoğan Aydın bu hadisleri; 'Söz konusu hadislerde hiçbir başka yoruma imkân vermeyecek bir açıklıkla görüyoruz ki Peygamber, Allah'ın Arap/Müslümanlara (ümmetime) verdiği farz edilen mülk ve iktidarı Türklerin çekip alacağını söyleyerek Türklüğü, Araplık/Müslümanlık'ın dosdoğru düşmanı olarak göstermektedir. Kaldı ki, önceden işaret ettiğimiz gibi İslamiyet'in Araplara özgü bir din olduğu yargısı bizzat Kur'an'a aittir.' Şeklinde vardığı hükmün gerekçesi olarak gösteriyor. (Erdoğan Aydın. Nasıl Müslüman Olduk? Sayfa: 79)

 

 

Devamı »

TBMM ve M. Kemal Paşa’nın Padişah ve Halifesine Bakışı
Tarih: 19 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Eski başbakan Sn. Bülent Ecevit'in Vahideddin'in hain olmadığını söylemesiyle eski defterler karıştırılmaya başlandı. Basında ileri geri yazılar çıktı. Önceki yazımızda, TBMM açılırken M. Kemal Paşa'nın imzasıyla Vahideddin Han'a gönderilen beyannameyi / bildiriyi sütunlarımıza almıştık. Saygılı bir hitapla başlayan beyannamede (27. IV. 1920), demek isteniyordu ki :

 

 

Devamı »

İstanbul-Vahideddin-Anadolu (2)
Tarih: 18 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

-İyi ama Paşa Baba! Anadolu, canını dişine takmış savaşırken, biz burada eli kolu bağlı;

Der ve arkasını getiremez! Hıçkırıklara boğulur! Paşa da çok duygulanmıştır:

-Oğlum der, elin kolun hareketi, o sâkin duruşlu başın altından nasıl çıkıyorsa,

İstanbul da boş durmuyor. Sen, asıl dibi görünmeyen sâkin ve duru sudan kork!

İstanbul, harıl harıl çalışıyor. Padişahından yani son padişah vahideddin Han'dan

En basit ferdine kadar herkesin kalbi Anadolu için atıyor.

 

 

Devamı »

Suriye’de Dengeler
Tarih: 17 Ekim 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

PKK/PYD güçlerine ABD desteği devam ediyor. ABD bir yandan Türkiye'ye yaptırım kararları alıyor, diğer taraftan SDG/YPG'ye silah yardımını sürdürüyor. Hatta koskoca ABD'nin Başkanı Trump, önceki gün SDG/YPG'nin başındaki General Mazlum dedikleri, Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan Ferhad Abdi Şahin ile telefonla görüşmüş ve "Türkiye'nin saldırısını(!) durdurmak için her şeyi yapacağı" garantisi vermiş.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.