GÜNÜN SÖZÜ

Alimin uykusu cahilin ibadetinden üstündür.//Hacı Bektaş Veli

11 Aralık 2018 11:03 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Güncel

Yavuz’a Biat
Tarih: 11 Aralık 2918 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Sultan Abdülhamit'in mecbur olduğu istibdat." ın düşündürdükleri:

Eğer hürriyetin kıymeti bilinmez; had ve hudut aşılır, taşkınlık yapılır, başkaları rahatsız edilir.

Milleti, devleti ayakta tutan direklere musallat olunur!

Onları sarsıcı, anarşiyi körükleyici, başıbozukluğu sonuç verecek;

Tavır ve davranışlara girişildiği takdirde; insanlar aksiyle tokat yer.

Hürriyetin zıddıyla karşılaşır. Hürriyetin tersine lâyık olur. Hürriyet nimeti elden kaçar.

 

 

 

Devamı »

Lozan 3
Tarih: 11 Aralık 2018 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Lozan'da Musul konusu imza altına alınmadı. En çok tartışılan ve mücadele edilen konulardan biri Musul konusu idi. İngiltere'nin bütün iddialarına cevap verildi. Ancak, İngiltere de son derece kararlı idi. Bu durumda, Musul konusu Lozan sonrasına ertelendi. Lozan'dan hemen sonra, Mustafa Kemal ATATÜRK, Musul ile ilgili olarak önce Cafer Tayyar Paşa ile Musul Meselesini halletmek için görüşmeler yaptı. Daha sonra ise, Kazım KARABEKİR Paşa ile görüştü. Paşalar bu görüşmeleri yaparken, İngiltere boş durmadı ve Hakkâri dolaylarında Nasturileri ayaklandırdı. Cafer Tayyar Paşa, Nasturi isyanını bastırdı. Bu sefer, İngiltere, Şeyh Sait Ayaklanmasını hazırladı ve daha emekleme dönemine geçmemiş olan Türkiye Cumhuriyeti, çok ciddi bir isyan dalgasının içine düştü.

 

Devamı »

Akşener’in Enerjisinin Kaynağı
Tarih: 11 Aralık 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İYİ Parti kuruluş aşamasını henüz tamamlamış, 7 aylık bir parti iken baskın seçime girmek durumunda kaldı. Hem karşısına çıkartılan her türlü engeli aşmak ve hem de Cumhurbaşkanı adayı olarak ülkeyi dolaşmak zarureti sebebiyle Meral Akşener Kocaeli üzerine gereken zamanı ayıramadı. Haziran 2018 seçimleri arifesinde yeterince Kocaeli'ye gelemedi.

 

 

Devamı »

İstesem Dünyayı Kurtarabilirim Fakat Üşeniyorum
Tarih: 10 Aralık 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye'de Sarı Yelekli Hareket benzeri bir olay yaşanmaz. Gezi'de hükümetin sert reaksiyonunu hep birlikte yaşadık. Benzeri bir olayın tekrarı halinde hükümetin çok daha sert müdahale edeceği aşikâr. Hatta bu sert müdahale işini hükümete bırakmayacak bir takım Vandalların varlığı da hepimizin malumu. Dolayısıyla günümüz Türkiye şartlarında böyle bir eylem iç savaş anlamı taşımaktadır. Allah, milletimizi birbirinin kanını dökecek kadar birbirine düşman olmaktan korusun.

 

 

Devamı »

Gerçek Bir Dâva Adamı AV. Zeki Hacıibrahimoğlu
Tarih: 10 Aralık 2018 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Zeki Hacıibrahimoğlu benim en yakın gençlik arkadaşlarımdandır. Kendisi ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdiği 1967 yılından beri tanışırız. O Hukuk Fakültesi'ni bitirdi, avukat oldu. Ben de 1965 yılında girdiğim İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1967 yılında ayrılarak aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümüne girdim ve 1971 yılında bitirerek Edebiyat Öğretmeni oldum. Askerliğimizi de 1975 yılında aynı dönemde kısa süreli olarak yaptık.  Arkadaşlığımız ve dostluğumuz bugüne kadar yarım asrı aşan bir sürede devam etti. Bizi bu uzun süreli dostluğa taşıyan,  ortak değerlerimiz, ideallerimiz ve kavgamızdı.

 

 

Devamı »

Mazide Kalan Türkiye (3)
Tarih: 08 Aralık 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Ayı Oynatıcılar:

Bu manzara benim yaşamım boyunca unutamadığım bir in­sanlık ayıbıydı! Doğal yaşamına müdahale ederek, türlü işkencelerle bazı hareketleri öğrettiğimiz, burnuna geçirilen halkayla da güya insanlara gösteri adı altında bazı garip hareketleri yapan ayılarla; bir elinde tef, diğerinde uzun bir sopanın ucunda ayının burnuna bağlı bir zincir ve kavruk bir Çingene'den oluşan bu ikili; daha çok turis­tik yerler ve sokak aralarında gösteri yapardı. Elindeki tefi; dokuz-sekizlik bir ritimle çalarak, şarkı söyleyen çingenenin, arada bir elin­deki sopayla ayıyı dürtmesiyle ayının sopaya tutunarak, iki ayağının üzerine kalması, bazen yere yatarak bayılma numarası yapması ilginç bir şovu ortaya koyardı.

 

 

Devamı »

Hürriyet
Tarih: 08 Aralık 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Hürriyet, neden imanın hassasıdır?" sorusunun cevabı;

Lüzumlu, elzem ve çok yönlü düşünmeye değer bir husustur.

Çünkü iman nasıl ki bir intisaptır,

Bir bağlanıştır. Bir mensubiyettir.

Kâinat Sultanını bilmek, tanımak ve sevmek de;

O'nun istediği yola girmek, istediği tarzda olmaktır.

 

 

Devamı »

Ya Olduğun gibi Görünün, Ya da Göründüğün gibi Ol
Tarih: 08 Aralık 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Bahçeli, bir tarafta ciddi ve başarılı bir devlet adamı imajı çizerken, diğer taraftan da yaptıkları icraatlar la kendi taraftarlarını şaşırtıyordu. 1999 Genel seçim sonuçları tek başına hiçbir partiye iktidar olma şansı vermiyor, mecburen koalisyona gidilmesi gerekiyordu. MHP Lideri, en rahat koalisyon hükümetini Refah ve Doğru yol partileri ile kurması beklenirken ki, bu koalisyonla başbakan olma durumu da vardı, Fakat Bu saydığım parti liderlerine: "onlar biraz dinlensinler" diyerek bazı milletvekili arkadaşlarının karşı çıkmasına rağmen, yıllarca MHP İle en sert mücadele yapmış Bülent Ecevit'in partisi Demokratik Sol Parti ve ANAP'la koalisyon kurma yolunu seçti.

 

 

Devamı »

Mazide Kalan Türkiye (2)
Tarih: 07 Aralık 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

60'lı ve 70'li yıllarda radyo yayınları kısıtlı olduğu ve televiz­yon da olmadığı için gazeteler çok önemliydi. Gündüz satılan ga­zetelere alternatif olarak akşama doğru 15.00 - 16.00 saatlerinden sonra 'Akşam' gazetesi adıyla bazı gazeteler basılır ve gün içerisinde yaşanan bazı önemli olaylar, ertesi güne sarkmadan sıcağı, sıcağına be akşam gazetelerinde yer alırdı.

 

 

Devamı »

Temenni ve İrade (2)
Tarih: 07 Aralık 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Bunun gibi gemideki delik,

Ne kadar küçük de olsa,

Er geç gemiyi batırır.

Unutmayalım ki,

Düşmanın küçüğü olmadığı gibi,

Tehlikenin de küçüğü olmaz.

Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde,

Başa belâ olur.

Telâfisi ve giderilmesi çok güçlük arz eder.

 

 

Devamı »

Partililerin Kalbine ve Beynine Odaklanan Yok
Tarih: 07 Aralık 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İster AKP'nin orantısız maddi gücü ve profesyonel aklı kullanma becerisi deyin.

İster halkın güçlüye yanaşma içgüdüsü... Güçlüden yana olmanın dayanılmaz rahatlığından vazgeçemeyişi deyin...

İsterseniz muhalefetin umut yaratmadaki beceriksizliği deyin...

Ya da medyayı kontrol altına almış AKP'nin orantısız propaganda gücü ile medyanın tek taraflı şartlandırmasının etkisi deyin...

Hala birinci partinin AKP olmasından başka ihtimal göremeyişimiz "değişim" umutlarımızı köreltti.

 

 

Devamı »

  Dünya AİDS Günü ve Farkındalık Panelinin Düşündürdükleri
Tarih: 06 Aralık 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel
Paylaş

1 Aralık Dünya AİDS günüdür.1988 den beri AİDS bu tarihte etkinliklerle gündeme alınmaktadır. Bu sebeple 3 Aralıkta Derince Eğitim Hastanesinde AİDS günü farkındalık paneli yapılmıştır. Bu konunun Türkiye'deki önemli bilim insanlarımızdan olan Prof. Dr. Ayşe Wilke Topçu'yu dinlerken 1987'de,valilik salonunda Kocaeli Devlet Hastanesi İç Hastalıkları uzmanı Mehmet Ersöz'le birlikte AİDS ile ilgili bilgilendirme toplantımızı hatırladım. O günlerde AİDS asrın vebası olarak adlandırılan ve birçok yönü ile bilinmeyen bir hastalıktı. Anlatılanlar tıp ilminin bu alanda da büyük ilerlemeler kaydettiğini gösteriyordu.

 

 

Devamı »

 Vatan
Tarih: 06 Aralık 2018 Yazar: Dr. Şahin CEYLANLI-Sosyolog (Aydınlar Ocağı Müdürü) Kategori: Güncel
Paylaş

Vatan,  bizler için de aynı manadadır. Vatan hürriyet, istiklal ve bağımsızlıktır. Şehitlerin kanlarıyla sulanmış mukaddes bir toprak, gariplere sığınak olan bir yer, aynı zamanda Ahmet Mithat'ın dediği gibi bir milletin evidir. Vatan Samsun, Sivas, Amasya, Erzurum'dur. Vatan Çanakkale, Kocatepe, Dumlupınar, Sakarya, Al Sancak, Malazgirt ve bütün Türkiye'dir.

 

 

Devamı »

Mazide Kalan Türkiye (1)
Tarih: 06 Aralık 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

68 Kuşağının Türkiye'deki uzantısını ise Deniz Gezmiş, Ma­hir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan gibi sol görüş içerisinde fraksiyonlara ayrılan devrimciler ve öğrenciler oluşturmuştur. Deniz Geçmiş ve Mahir Çayan'ın önderliğini yap­tığı iki fraksiyon o dönemde hedef seçilmiş. Bunun üzerine Mahir Çayan önderliğindeki THKP/C (Türkiye Halk Kurtuluş Partisi/ Cephesi) silahlı mücadele kararı almıştır. Deniz Geçmiş önderliğin­deki THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu) ise silahlı mücadele­den uzak kalmıştır. Ancak dönemin emniyet güçlerinin yakalanan devrimcilere şiddet uygulaması, bu grupta da anarşizm hareketini ateşlemiştir.

 

 

Devamı »

Temenni ve İrade (1)
Tarih: 05 Aralık 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Herkesin Hilton otelinde kalmaya hakkı var.

Ama herkes kalabilir mi?

Kalamaz! Neden?

Çünkü parasal durumu buna elvermez!

Bugün Türkiye'de bırakın mal mülk edinmeyi,

Türkiye'nin belli başlı şehirlerine,

Ömründe bir defa olsun, gidemeyenler çoğunluktadır.

 

 

Devamı »

“Çin, Doğu Türkistana Zulme Son Ver!”
Tarih: 05 Aralık 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

"1949'da Çin tarafından işgal edilen ve 1955'de 'Sinkiang Uygur Özerk Bölgesi' adıyla Çin tarzı özerk bölgeye çevrilen Doğu Türkistan'da yaşayan ve çoğunluğu Uygur olmak üzere Kazak, Kırgız ve diğer Müslüman Türk unsurlardan oluşan Doğu Türkistan halkı son yıllarda daha önce eşi benzeri görülmemiş baskı ve zulüm politikalarına maruz durumdadır.

 

 

Devamı »

Olmalı İnsan
Tarih: 04 Aralık 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Zenginliğe almakla değil, vermekle ulaşılacağını bilmeli; cömert olmalı insan. Öfkesini yenmesini bilmeli, sabrı iliklerinde hissetmeli, sert esen rüzgârlar karşısında buğday başağı gibi olmalı. Veren elin, alan elden üstün; iki günü birbirine eşit olanın zararda olduğunu bilmeli; dünya hesabını doğru yapanlardan ve son yolculuğunda pişmanlık duymayanlardan olmalı.

 

 

Devamı »

 Sivil Toplum Kuruluşları ve Kocaeli Aydınlar Ocağı’mız
Tarih: 04 Aralık 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel
Paylaş

İleri demokrasilerde dernekler önemli kuruluşlardır. Yönetişim denilen, seçilmiş yöneticilerin alacağı karalarda, halkın düşüncesine göre hareket etmede bu kurumlar çok etkili olmaktadır. Bu alanlardaki verimlilik ve yeterlilikte sivil toplum kuruluşları olan derneklerin siyasi partilerin arka bahçeleri konumuna düşmemeleri önemlidir.   Kocaeli Aydınlar Ocağımız bu özellikleri taşıyan bir derneğimizdir. Kongreleri ile başkan ve yönetimlerini yenileyerek çalışmalarını sürdürmektedir. Yeni yönetimimiz, Başkan Süleyman ve eşi Gülşah Pekin'in ev sahipliğinde 25 Kasım 2018 de kahvaltılı bir toplantı ile ilk etkinliğini gerçekleştirmiştir. Önümüzdeki dönemin yol haritasını belirleme amaçlı bu toplantı davetlilerin ilgisi ile oldukça verimli geçmiştir.

 

 

Devamı »

Küresel Çetelerin İçerideki Adamları
Tarih: 04 Aralık 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Her nasılsa Cumhuriyet'in yazar kadrosuna alınan Bartu Soral, Osman Kavala hakkında bir yazı yazdı. Soral, benim de beğendiğim ve Facebook sayfamda paylaştığım yazısında, "Kavala'nın iddianame bile hazırlanmadan uzun süre tutuklu kalmasını ve diğer hukuka aykırılıkları elbette eleştirelim. Ama bu adamdan bir 'özgürlük kahramanı' çıkarılması kabul edilemez" tezini savunuyordu.

 

 

Devamı »

Lozan’a Devam
Tarih: 03 Aralık 2018 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Devam edelim, Sevr neden diğer ağır hesap sormalardan 8 ay sonra önümüze kondu? Çünkü, zaten, savaşın nedeni bizdik de ondan. Yani, I. Dünya Savaşı bizim paylaşılmamız için yapıldı. Ben bunu bu kadar net nereden çıkarıyorum? Her şeyden önce şuradan; Bolşevikler, ihtilal yapıp Rusya'da iktidarı ele geçirdikten sonra, Lenin bir açıklama yaptı. Dedi ki; biz Çarlığı tanımıyoruz, onun yaptığı anlaşmaları da reddediyoruz ve Çarlığın katıldığı gizli anlaşmalar ve içerikleri de şunlardır dedi ve 1916 yılında yapılan BREST-LİTOVSK Anlaşmasının gizli maddelerini açıkladı. Bu Anlaşma Osmanlı'nın paylaşılması ağırlıklı bir Anlaşma idi. İkinci bir belge de şu; Clinton ülkemizi 1999 ziyaretinde Meclis'te bir konuşma yaptı ve dedi ki; 20. Yüzyılın ilk yarısı Osmanlı'nın paylaşım kavgası ile geçti. Bu konunun üzerinde ne kadar duruldu acaba?

 

 

Devamı »

Türk müsün Müslüman mı – 4: Din ve Bilim
Tarih: 03 Aralık 2018 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Meselâ Batı'daki bilim devrimiyle çağdaş İmam Rabbani'nin, "Geometri bilmenin ne bu ne de öbür dünyada bir faydası vardır" hükmüne uyan bir Müslüman dünyası doğar. Ve o işe yaramayan geometri, o Müslüman dünyasının üzerine füze ve bomba olarak yağar, onu esir alır. Rabbani, Nakşi'liğin büyüklerinden olduğu için bu konuları yazanlar bu gün de tepki ile karşılaşırlar: İmam Rabbani gerçekten bunu söylemiş midir? Söylemişse kast ettiği bizim bildiğimiz geometri midir, yoksa yanlış geometriler midir?... İmam Rabbani'nin felsefe tarihi sahasında da ilginç fikirleri vardır. Hazreti İsa'nın Eflatun'u hak dine çağırdığı, fakat onun küstahça bu davet reddettiğini söyler. Eflatun'un doğum tarihi Milattan, yani İsa'nın doğumundan 427 yıl öncedir.

Devamı »

Çekmez Kürenin Sırtı (2)
Tarih: 02 Aralık 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Ey büyük Allahım diyor;

Bu korkunç nefreti gördükçe

Daha da titriyorum askerimin üstüne.

Polisimin üstüne, bayrağımın ve devletimin üstüne.

Teselliyi;

Büyük şair Mithat Cemal Kuntay'ın

Şu ölümsüz beytinde buluyor.

Bütün kalbimle söylediklerine yürekten inanıyor

Ve cânı gönülden katılıyorum:

 

 

Devamı »

Part time Milliyetçiler
Tarih: 02 Aralık 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Rivayet odur ki; 7 Haziran seçimleri sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan hükümeti kurma görevini alan dönemin Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri için Devlet Bahçeli'yle görüşür. Davutoğlu, Bahçeli'ye şunu söyler; "Gel hükümeti beraber kuralım, Cumhurbaşkanı'nı yasal sınırlarına çekelim, ülke artık normalleşsin." Bahçeli ilk etapta bir şey demez, akşam apar topar Saray'ın yolunu tutar ve Cumhurbaşkanı'na Davutoğlu'nun teklifini aktarır. Davutoğlu'nun gözden düşmesinin ve 1 Kasım seçimlerini kazanmasına rağmen altı ay sonra görevden alınıp koltuğunu Binali Yıldırım'a bırakmasının asıl sebebinin bu olay olduğu söylenir.

 

 

Devamı »

Çekmez Kürenin Sırtı (1)
Tarih: 30 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Büyük Türkiye'ye değil,

Türkiye'ye değil,

Diyarbakır'a hiç değil!

Ama "Büyük Avrupa'ya Hoş Geldin!" pankartıyla karşılanmıştı (2004) Diyarbakır'ımızda, anlı şanlı Verheugen denen AB prensi!

 

 

Devamı »

Ufak Bir Siyaset Değerlendirmesi!
Tarih: 30 Kasım 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye'de siyaset bütünü ile kontrol altındadır. Türkiye'nin kaderini çizmiş olan dış güçlerle işbirliğinde olan bir siyasi yapımız vardır. Uygulanan ekonomik ve sosyal politikalar onların isteği ile şekillenmektedir. Bu sebeple fakir ve yoksul bırakılmış halk, başına neler geldiğinin ve bundan sonra da neler geleceğinin farkında değildir.

 

 

Devamı »

Gaflet, Dalalet ve İhaneti Ayıran Çizgi
Tarih: 30 Kasım 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Milli Mücadele'nin başarıyla sonuçlanmasıyla, Milli Kuvvetleri engellemeye çalışanların vatansever de olsalar, vatan ve millet aleyhine çalışan insanlar olduğu ortaya çıktı. Atatürk bunun için Milli Kuvvetlere karşı olan herkese hain demedi, gaflet ve dalalet (sapma/ yanlış yoldan gitme) içinde olanları da saydı. Zarar verme açısından hainler ile gaflet ve dalalet içinde olanların hiçbir farkı olmamıştı.

 

 

Devamı »

"BEKA" Cambazına Bakarken Bölünmeyelim
Tarih: 29 Kasım 2018 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Basınımızda geçen hafta bir iki gün arayla Türkiye'nin bekasıyla ilgili iki önemli haber yayımlandı.
BİRİNCİ HABER: Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı başkanlığındaki AKP heyeti, Almanya temaslarında 'federal yapı'yı inceledi. Federal Konseyi ziyaret eden Kavakçı bu teması "Federal sistem hakkında bilgi alışverişinde bulunduk" diyerek sosyal medya hesabından paylaştı. Federasyonla yönetilen Almanya'da, 16 ayrı eyalet bulunuyor.
İKİNCİ HABER: Merkezi İngiltere'de bulunan Democratic Progress Institute (DPI) ya da Türkçe adıyla Demokratik Gelişim Enstitüsü, Norveç'in başkenti Oslo'da "Kürt açılımı" için yine masa kurdu. Çözüm sürecinde görev alan "Akil Adamlar"dan bir bölümü bu masanın etrafında bir araya geldi. Toplantıda bunlardan ünlü oyuncu Kadir İnanır, eski İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, eski Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu, Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur gibi isimler yer aldı.

Devamı »

Dünya Zeytin Günü’nden Haberiniz Var mı?
Tarih: 28 Kasım 2018 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kilis'i yönetenler ve Kilis'i temsil edenler(milletvekilleri) takip etme imkanları buldular mı bilmiyorum ama Akhisar Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ortaklaşa olarak 3. DÜNYA ZEYTİN GÜNÜ" tertip etti. Akhisarlılar kentlerine sahip çıkıyor ve yarınlarını projelendiriyorlar. Onun için Akhisarlı Ramiz(köfteci) Türkiye genelinde değil,  bölge ve Avrupa boyutunda şubeler açarak şehrini, kentlerinin ürünlerini ve insanlarını tanıtıyor.

 

 

Devamı »

Kadınlarını Koruyamayan Ülke
Tarih: 28 Kasım 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

" Kurstan geç saatte çıktığım bir günde bir kişi peşime takıldı girdiğim sokakta kimse yoktu. Laf atıp bana yaklaşmaya başlayınca şişeyi kırıp, bağırmaya başlamıştım, işe yaramaz sanırdım ama geri çekildi. O zamandan beri ne zaman geç döneceksem cam şişe soda alır öyle eve dönerim"

 

 

Devamı »

Doğu Türkistan’ın Dramı
Tarih: 28 Kasım 2018 Yazar: Zeliha Ceritoğlu-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Çok uzakta bir yer var kimsenin görmediği, duymadığı, çoğunun da görmezden, duymazdan geldiği. Yangın yeri bir diyar var, o diyar Doğu Türkistan. Yürekler, vatan tarumar; gözden yaş yerine sicim gibi kan dökülüyor. İnsanlık bezirgânları, diyar diyar dolaşırken bu topraklara iltifat etmez. Kendi yağında kavrulur Doğu Türkistan. İmdatların, çığlıkların karşılık görmeden geri dönüp tokat gibi yüzüne çarpmasına alışkındır. Ümit bu ya yine de içten içe bekler; görülmeyi, duyulmayı bir gardaş, bir soydaş yardımını.

 

 

Devamı »

Vakit Ukrayna’ya Destek Olma Vaktidir
Tarih: 28 Kasım 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

1991'den beri Ermeni işgalinde olan Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesinin bile asıl bekçiliğini yapan Rus Ordusu'dur. Rusya, "Sıcak Denizler" bağlamında hem Karadeniz'de, hem Hazar'da hem de Doğu Akdeniz'de çok etkindir. Ortaasya ve Kafkasya'daki Türkî devlet organizasyonları üzerindeki ekono-politik etkinliği de malûm. Dolayısıyla Türkiye'nin Ukrayna, Polonya ve Almanya ile Rusya'yı frenleyecek mekanizmalar geliştirmesi gerek. Para'dan başka bir şeyi görmeyen Trump Amerikası'nın NATO'sunun Rusya'ya karşı çok mâliyetli ve sonucu garanti olmayan bir askerî müdahale seçeneğine girmeyeceği aşikâr.

 

 

Devamı »

 İstanbul
Tarih: 27 Kasım 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Asırlar boyunca pek çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, dünya genelinde ülkemizin en çok bilinen, aranan, gezilen şehri, turizm sektörümüzün her mevsimine hizmet eden eşsiz bir hazine...

Üç yanı denizlerle çevrili, şehrin o eşsiz görüntüsünü ikiye ayıran meşhur Boğaziçi'yle, yedi tepeye yansıyan sihriyle nice şairlere, yazarlara ilham veren; filim senaryolarına konu olan, âşıkların el ele, gönül gönüle gezdiği doğasıyla ünlü güzel şehir...

Sabahın aydınlattığı yüzüne; Halicinden, Galata'sından, tarihe ışık tutan surlarıyla çevrili her köşesinden mucizevi sırların yansıdığı, binlerce yıllık tarihe tanıklık eden; her inanca kollarını açan, zengin insan mozaiği ile tarihe damgasını vuran bilgi küpü...

 

 

Devamı »

Bedava Ülkücülükten Vazgeçiniz
Tarih: 27 Kasım 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

MHP'liler kendilerini "ülkücü" olarak tanımlar. "Hareketin lideri, Başbuğ" Alpaslan Türkeş'in ifadesiyle  "her Türk milliyetçisi mutlaka ülkücü olacaktır, mutlaka ülkü sahibi bulunacaktır."

Bugün kendisine "ülkücü" diyenler MHP, İYİ Parti ve BBP'de siyaset yapıyorlar.

Bizim bildiğimiz ülkücüler, Hz. Mevlana'nın şu mısralarındaki halleri yaşamış insanlardı.

"Dünyaya tek başına meydan okumayı öğrendim genç yaşta.

Sonra; kalabalıklarla birlikte yürümek gerektiği fikrine vardım.

Sonra da asıl yürüyüşün; kalabalıklara karşı olması gerektiğine aydım..."

 

 

Devamı »

Geleceğimizin Manevi Mimarları Öğretmenlerimiz
Tarih: 26 Kasım 2018 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Büyük Atatürk, "en büyük eserim" dediği Türkiye Cumhuriyeti'nin "hürriyet ve istiklâlini muhafaza ve müdafaa" görevini  Türk Gençliğine, bu gençliğin yetiştirilmesi görevini de, "dünyanın en muhterem  varlıkları" olarak nitelediği öğretmenlerimize teslim etmiştir. Atatürk'ün 27 Ekim 1922'de, işgal altındaki İstanbul'dan Bursa'ya gelen öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada, öğretmenlerin millet hayatındaki önemli yerini şu sözlerle ifade etmiştir:

 

 

Devamı »

Lozan
Tarih: 26 Kasım 2018 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Bu tarih de çok ilginç. Çünkü, taraflara bildirilen tarih aslında 13 Kasım idi. Ancak, Türk Heyeti Lozan'a 13 Kasım'a göre vardığında, kimseyi bulamadı. İngiliz Temsilcisi Lord Kürzon'un seçim çalışmaları yapmak üzere İngiltere'ye gitmesi gerekmiş ve bu yüzden görüşmeler bir hafta ertelenmiş. Anlaşılıyor ki, Türk tarafının haberi yok. Çünkü, diğer ülke temsilcileri de ülkelerine dönmüş. Sadece bir yetkili bırakılıp, Türklere haber verecek! Lozan'a vardıklarında şaşkınlık içinde kalan Türk Heyeti ne yapacağını bilemez bir halde. Üzgün, kızgın, ama, sabır etmek gerektiği bilincinde! Fransa yakın olduğu için oraya giderek gayri resmi görüşmeler yapıp zaman kazanma ve mümkünse bilgi alma çabası içerisinde!

 

 

Devamı »

AB ile El Ele Dur Yolcu Nereye? (1)
Tarih: 25 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Diyarbakır'a iner inmez, ayağının tozuyla; hemen arslanlar gibi kükremişti (2004)!

Komiser Verheugen hazretleri:

"Hiç kimse bu süreçte şiddete başvurmamalıdır!

Şiddet kullanımı etkin bir şekilde yasaklanmalıdır!"

Demek istiyordu ki hazret:

Davul devletin boynunda, tokmak teröristin elinde olmalıydı!

 

 

Devamı »

İlâhî Güvenlik (2)
Tarih: 24 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İşte insanın kendisinde var sandığı vasıf ve nitelikler; Allahlın geniş, sonsuz, sınırsız isim ve sıfatları arasına konmuş bir hat, bir çizgi, bir sınır gibidir. İşte insan bu çizginin varlığıyla; Allahlın her şeyi kuşatıcı sıfatlarına vehmi, farazî yani yok ama var saydığı bir sınır koyar. Tıpkı dünyanın üstünde yok ama var saydığımız enlem-boylam çizgileri gibi. İnsan bu tasavvur ve tasarımıyla der ki: "Buraya kadar benim, ondan sonrası O'nundur." İşte bu taksimat, bu kısımlara ayırış kulun ilâhî sıfat ve cisimleri anlamasında kolaylık sağlar. Kul kendindeki ölçücüklerle onların özelliğini, ilâhî isim ve sıfatları yavaş yavaş anlar. Nasıl ki insanın evi barkı, işi gücü vardır. Onlara sahibim der.

 

 

Devamı »

Ak Parti’nin İstanbul Büyükşehir Adayı Erdoğan Olmalı
Tarih: 23 Kasım 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Yerel seçimler yaklaşırken, partiler adaylarını yavaş yavaş açıklıyorlar. Her seçim olduğu gibi bu seçimde de en çok merak edilen şehir İstanbul ve İstanbul için bütün partiler gerek ittifak yapıp yapmama konusunda strateji belirleme, gerekse seçmende karşılığı olan en doğru ismi bulma konusunda ince eleyip sık dokuyorlar. Çünkü İstanbul çok önemli ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın daha önce de ifade ettiği gibi İstanbul'u alan Türkiye'yi alır.

 

 

Devamı »

Nasıl Bir Belediye Başkanı?
Tarih: 23 Kasım 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için takvim işlemeye başladı. Medya il ve ilçelere partilerin hangi adayları göstereceğine dair haber ve yorumlarla dolu.

Bir yanda bu makamlara kendilerini layık görüp heyecanla partisinin adayı olmaya çalışanlar...

Bir yanda partisine en fazla oy kazandıracağı düşünülen isimler.

Bir yanda da Belediye Başkanı seçildiği takdirde başarılı hizmetler vererek, gelecek seçimlerde de partisini kazandıracak adaylar...

Aday adayları arasında, sadece belediyecilik alanında değil, herhangi bir kurum, şirket içinde yöneticilik tecrübesi kazanmamış; siyasi partiler veya STK'larda aktif çalışmamış olanlar da var. Tahsil, tecrübe ve halkla ilişkilerde çok yüksek performansı olanlar da.

 

 

Devamı »

İlâhî Güvenlik (1)
Tarih: 22 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Allahın güzel isimlerinin yani Esmaü'l-Hüsna'nın anlaşılmasını, açılmasını sağlar diye belirtmiştim. Hakikaten "Benlik" duyusu, ilâhî mânâlara geçişe imkân verir. Allah; zâtının bilinmesiyle değil de -çünkü zâtı bilinemez, zâtına yol yok- isim ve sıfatlarının tecellî ve yansımalarının görülmesiyle insanı kendine yaklaştırır.

 

 

Devamı »

İçimden Geldiği Gibi
Tarih: 22 Kasım 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Bu vatan topraklarında Barış Kuvvetlerimizin ayrılmaz bir parçası olan Şanlı bir Alay var. Yanında yeni açılan bir kapı! Adı ''Mete Han'' Hemen yanı başında bir çember ve üzerinde bir heykel! Altında doru atı, elinde kılıcı ve üzerinde Türk Milletinin Yüce önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk var. Ama gel gör ki bu heykelden rahatsız olanlarda var! Ve hatta barış süreci etkilenmesin düşüncesi ile o gün heykelin açılışına katılmamak için İstanbul'a gidenler de var! Bu ne büyük acıdır! Bu nasıl bir hezeyandır? Rum kesiminde ki Markos Dragos meydanında bir elinde el bombası, diğeri ile Türk kesimini gösteren eli kanlı EOKA'cının heykeli orada dururken bu davranışlar nasıl yorumlanmalıdır?

 

 

Devamı »

Seçimden Sonra IMF’yi Getirecekler
Tarih: 21 Kasım 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

AKP, iktidarda kaldığı süre zarfında hep söylemlerinin tersi yönünde eylemlerde bulundu. Ülkeyi daha demokratik yapacaklarını iddia ettiler ama askeri vesayetten daha beter bir parti vesayeti getirdiler. Liyakat dediler, siyasi ve bürokratik kadroları partizanca bir şekilde vasıfsız kişilerle doldurdular. Bağımsız yargı dediler, yargıyı tarihinde olmadığı kadar siyasileştirdiler. Yolsuzlukla mücadele dediler, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan yolsuzluğun kat be kat fazlasını 16 yıllık iktidarlarına sığdırdılar.  Eğitim dediler, çocuklarımızın geleceğini mahveden, kaliteli bireyler yetişmesini engelleyen bir eğitim sistemsizliği getirdiler. Nihayet IMF'den kurtulacağız dediler, ama ülkeyi kötü yönetmelerinin bir sonucu olarak ülkeyi yine götürüp IMF'ye teslim etmenin eşiğine geldiler.

 

 

Devamı »

2018) ************************ -->
Zafer Yorgunluğu Sendromu (2008 --> 2018)
Tarih: 21 Kasım 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Bir zamanlar bir 'Hasta Adam' vardı. Fetih düşlerinin yağız atlarının seferlerinden sızan yorgunluk; 1600'lü yıllarda (17.yy) önce Nezle - Duraklama, akabinde önemsenmeyip 1700'lü yıllarda ( 18.yy ) bu kez Grip - Gerileme, yanlış ilaç (Tanzimat F.) içmesiyle birlikte ve gitgide ağrırlaşarak 1800'lü yıllarda (19.yy) Zatürre - Dağılma aşamalarını yaşar ve nihayet 20.yy'ın başında da Mevta - Yıkılma merhalesiyle Rahmet-i Rahman'a kavuşur. Geride bir mezartaşı: Hüve'l-Baki O.D. (1299 - 1922).

 

 

Devamı »

2018)****************** -->
Zamana Direnmek ve Mabed’i Korumak
Tarih: 20 Kasım 2018 Yazar: Sefa Ayvaz-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Günümüz, çağımız ve içinde yaşadığımız dünya bize bir şeyleri anlatıyor çok uzun zamandır. Kaybettiğimiz, yitirdiğimiz bir şeyleri mesela zamanın anlamını. Mabed'in (Hakikatin) kutsallığı bizim için hiç bir şey ifade etmiyor artık. Çünkü giden gelene hep aynı öğüdü veriyor: "Büyük oyna!" Ama bilmiyorlar büyüklük sadece samimi ve küçük kalplerde bir anlam ve itibar kazanır. Gelişmiş ve gelişmeye devam eden her medeniyette bir azim, bir çaba ve samimi bir arzu vardır. Bizde ise şan, şöhret, mevki ve makam bu değerli kavramları gölgede bırakıyor. Çünkü yaşadığımız çağı tanımıyoruz ve bazı tanımlamaları kendimize yakıştırıyoruz.

 

 

Devamı »

 Ele Verir Talkını, Kendi Yutar Salkımı
Tarih: 20 Kasım 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Kendisine sunum için verilen süre, on beş artı beş dakika. Günlerden Cuma. Tebliği sunan öğretim üyesi, verilen asıl ve ek süreyi de aşmış durumda. Sempozyum yöneticisi bir taraftan konuşmacıyı süre konusunda uyarıyor, ama sonuç yok. Sırada sunulmayı bekleyen bir tebliğ daha var. Vakit daralıyor, dinleyenler cumaya gitmek ve cumaya hazırlık için sabırsızlanıyor. Konuşmacı, yapılan uyarıları, kendisinden sonraki konuşmacının varlığını, dinleyenlerin sabırsızlığını hiçe sayarak fazladan on dakika daha konuşup konuşmayı bitiriyor. Salondaki dinleyenlerden biri kendini tutamıyor ve konuşmacıya yönelerek "Konuşma için verilen süreye uymak da bir ahlak konusudur."  diyor. Şimdi, siz bu tabloyu nasıl izah edersiniz? Bu samimiyetsizliği ve tutarsızlığı görünce ben de öğleden sonraki ve ertesi günkü toplantılara katılmadım.

 

 

Devamı »

Müslümanların İç Sesini Susturan Ne?
Tarih: 20 Kasım 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Parlamenter Sistemi sona erdiren Referandum sürecinde, 40 yıl vaizlik görevi yapan ve kalabalık bir cemaatin kanaat önderlerinden olan bir "hocaya" sormuştum:

"Cumhurbaşkanının devlet imkânlarıyla yaptığı referandum ve seçim kampanyaları, muhaliflere devlet gücü kullanılarak yapılan engellemeleri, bilhassa adalet ve kul hakkı kavramları açısından değerlendirildiğinde, dini açıdan günah mıdır? Yoksa helal ve mubah mıdır?"

Hocanın cevabı "bu imkânlar Kılıçdaroğlu'nun elinde olsaydı yapmaz mıydı?" oldu.

 

 

Devamı »

KKTCnin 35. Zaferinin 44. Yılı Kutlu Olsun
Tarih: 19 Kasım 2018 Yazar: Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK-Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin bu güne gelmesinde canını ortaya koymaktan çekinmemiş olan başta Rahmetli Cumhurbaşkanı, büyük mücahit Rauf Denktaş olmak üzere kahraman Kıbrıslı soydaşlarımıza, kahraman Şehitlerimize, Gazilerimize, rahmet, minnet, şükran ve saygıyla selamlar olsun. 15 Kasım 1983 günü kurulan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de sonsuza dek payidar olsun.

 

 

Devamı »

Ziyaret
Tarih: 19 Kasım 2018 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Bu Kadir Bey, sürekli hakaret ediyor. ATATÜRK'E hakaret ediyor, onu sevenlere hakaret ediyor vs. Bir insanın bildiği bir şeyler var ise, onu söylemesi yetmez mi? Bu ülkede, birbiri ile ölümüne mücadele eden taraflar, edilen dönemler oldu, kim kime bu kadar ağır ve sürekli hakaretler ederek mücadele ettiler, hatırlayan var mı? Bu kadirin kendisine onun hakaretlerini eden kimler var? Yok fes tak, yok kenef de, yok leş de, yok Yunan kazansaydı de vs. Edep ya hu! Hani inancımızda ölünün arkasından kötü söz söylemek bile caiz değildi?

 

 

Devamı »

Milli Eğitim Bakanlığı Türk Tarihini Böyle Biliyorsa Vay Halimize…
Tarih: 19 Kasım 2018 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

MEB Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı 11 sayfalık temyiz dilekçesinde, "Milli Kimlik, Uluslaşma ve Öğrenci Andı" başlığı altında Andımız'daki Türklüğe ilişkin ibareler hakkında kimlik kavramına ilişkin açıklamalarda bulunuldu. Türk ulusal kimliğinin tarih sahnesine çok geç çıktığı belirtilen dilekçede, Osmanlıcılık ve Fransız İhtilali'ne de değinilerek şu görüşlere yer verildi: 
"Türkler kendi çağdaşı unsurlara göre ulus bilincine en geç ulaşan topluluktur. Türkiye Cumhuriyet'ini kuran kadro zaten gecikmiş olan süreci hızlandırmak için yoğun çaba harcamıştır. Özellikle 30'lu yıllarda benimsenen politika, artık toprak bütünlüğünü garanti altına alan bir ülkenin milli bütünlüğünü de sağlamasıydı.

Devamı »

Benlik Dürbünü (2)
Tarih: 18 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Eğer o benlik, yaratılış gayesini unutur. Yaratılıştan gelen görevini terk eder.

Kendine isminin mâniasıyla, kendine kendi namına. Kendine, kendi hesabına bakacak olursa.

Bir şeyin bizzat kendisine bakan ve kendisini tanıtan mâniasıyla baksa, kendini malik, kendini sâhip sansa. Öyle inansa. O zaman ilâhî görevlere hıyanet etmiş, hainlik etmiş olur.

"Nefsini günaha daldıran, hüsrana düşmüştür (ziyan etmiştir)." (Şems: 10) mealindeki ayetin kastettiği manaya uygun hareket etmiş olur.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu