YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

GÜNCEL YAZARLAR

Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER

14 Şeker Fabrikası Satılmamalı...

Özcan PEHLİVANOĞLU

Ben Hiç Aldatılmadım!...

Ruhittin SÖNMEZ

Hukukçu Olmak...

Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL

Soy Ağacı Merakı ve Soyadları...

Atilla Cilingir

Mehmetçik ve Komutan...

Fikret Karatepe

Öz Belli Değil...

A. Yağmur Tunalı

Sükut Akşamları 1...

Mustafa KÜPÇÜ

Fix’in Tuzağı!...

Prof.Dr. Hacı DURAN

Ahlak Hayatın Sanatıdır...

Mualla Yasdıman

Günçiçek/zaman (5)...

Akademisyen Karaçay Ahıskalı

Yağmacı Demokrasi...

Eğitimci, Şair ve Yazar Osman Oktay

Din Görevlilerinin Genel Kültür, Din ve Siyas...

Prf. Dr. Ahmet M. Gökçen

Faiz Tartışmaları...

Nesim YALVARICI

Vatan Elden Gidince!...

Mehmet Oğuzhan ALTUN

Putin ve Yeni Rus Oligarşisi...

Doç. Dr. Taner TATAR

Gibi...

Yrd. Doç. Dr. Banu GÜRER

Din ve Dünya (2)...

Seyahat ve Hatıra

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Ankara Seyahati ( 3 )
Tarih: 21 Aralık 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bundan önceki yazımda 28 Ekim Cumartesi günü programa göre, yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra, akşam yemeğini müteakip Kerküklü Sanatçılardan Kerkük Türkülerini dinlediğimizden bahsetmiştim.

29 Ekim Pazar günü ise, programa göre sabah kahvaltısından sonra 46. Büyük Şuranın Sonuç Bildirisinin okunması vardı. Bu itibarla, sonuç bildirisini dinlemek üzere, saat 9.30 sıralarında salonda toplanıldı. Yard. Doç. Dr. Sakin Öner Başkanlığında hazırlanan bildiri yine Dr. Sakin Öner Bey tarafından okundu. Sonuç Bildirisini dinleyince ciddi bir çalışma neticesinde hazırlanmış olduğu anlaşılıyordu.

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Ankara Seyahati ( 2 )
Tarih: 11 Aralık 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Dil ile milli ruh ve kültür birbirinden ayrılamazlar. Dil, kültürün temelini teşkil etmekte olup, taşıyıcı durumundadır. Dil bozulduğu takdirde milli ruh ve kültür diye bir şey kalmaz. Hepsi yok olur. Anadolu halkının konuştuğu dil kültürümüzün taşıyıcısıdır. Bir ülkenin çoğunluğu tarafından konuşulan dil, Ana Dildir. Anneden öğrenilen dil ise Ana Dil değildir Türkçe tarihin en eski dillerinden biridir. Dilini kaybeden, dinini de kaybeder. Bunun tarihte örnekleri vardır. Mesela, Volga Türkleri'nin Türk olduğu bilinen bir husustur. Ancak sonradan dillerini kaybettikleri için dinlerini de kaybetmişlerdir. Kısaca ifade etmek icap ederse Türkçe Milli Kültürümüzün Hafızasıdır. Bu itibarla, dil meselesinde herkesin azami hassasiyeti göstermesi icap etmektedir.

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Ankara Seyahati ( 1 )
Tarih: 08 Aralık 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocağı Derneklerinin her yıl Mayıs ve Kasım Aylarında olmak üzere yılda iki defa Şurası yapılmaktadır Bu minval üzere bu yılki 2017 Kasım Ayı Şurası da bundan 6 ay önce Samsun'da yapılan toplantıda alınan karar gereğince Ankara Aydınlar Ocağı Başkanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Yapılan bu şura 46. Şura oluyordu.

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Samsun Seyahati (3)
Tarih: 18 Haziran 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

14 Mayıs Pazar günü ise, saat 11.oo sıralarında iki araba ile Bafra Kuş Cennetini ziyaret etmek üzere hareket edildi. Kuş Cennetine varmadan önce Karşıyaka denilen bir yerde, tamamen organik ürünlerin satıldığı ve satıcıların hepsinin kadın olduğu bir köy pazarını ziyaret ettik. Burada arkadaşlar başta peynir ürünleri olmak üzere bir hayli alışveriş yaptı. Burada bir de organik salep ikram ettiler.

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Samsun Seyahati ( 2 )
Tarih: 17 Haziran 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

13 Mayıs Cumartesi günü Şuranın programı sabah saat 9.oo da başlayacaktı. Bu itibarla, sabah kahvaltısını açık büfe olarak yaptıktan sonra toplantı salonuna çıktık. Bugün öğleden önceki programa göre isteyen Ocak Başkanları tebliğlerini sunacaklardı.

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Samsun Seyahati (1)
Tarih: 14 Haziran 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocağı Derneklerinin her sene Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki defa Şurası yapılmaktadır. Bu cümleden olarak, bu yılda Mayıs Ayı Şurası, bundan önce Sivas'ta yapılan 44. Şura'da alınan karar mucibince, Samsun Aydınlar Ocağı Başkanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Yapılan bu toplantı Aydınlar Ocaklarının 45. Büyük Şurası oluyordu.

 

Devamı »

Anadolu Selçuklu Devleti’ni Anlamak ve Sivas
Tarih: 01 Nisan 2017 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocağımızın faaliyetlerinden biri de her biri başka bir şehirde yapılan şura toplantılarıdır.  Sivas Aydınlar Ocağı'nın ev sahipliğinde yapılan toplantımız bunlardan biridir. Kocaeli Aydınlar Ocağı üyelerinden bir gurup olarak 2016 Ekim ayında yapılan toplantıya katılmış ve bu vesile ile bu şehrimizi gezip görmek, tanıma fırsatı bulmuştuk.

 

 

Devamı »

Sivas - Tokat Seyahati - 4
Tarih: 23 Aralık 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Cemal Beyin yaptığı programa göre,  şehre 35 Km. kadar uzaklıkta Pazar İlçesi hudutları dahilinde bulunan Ballıca Mağarası Tabiat Parkı ziyaret edilecekti.  Bu sebeple Cemal Beyin kiralamış olduğu bir minibüse binerek yola çıktık. Mağaraya giden yol bir hayli bozuk ve dar olduğu için yolculuğumuz bir saate yakın sürdü. Mağara oldukça sapa bir yerde imiş. Mağaraya vardığımızda bizden başka kimse yoktu. Her bir kişi için 9.oo'ar TL. ödemek suretiyle mağara ya bir rehber refakatinde girdik.

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati ( 2 )
Tarih: 22 Kasım 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bundan önceki yazımda İzmit ekibi olarak Sivas'a gidişimizi ve seyahatimizin birinci günü olan Cuma gününün öğleye kadar olan kısmından bahsetmek suretiyle yazımın son kısmında da Sivas hakkında kısaca bilgi vermiştim. Şimdi yazıma kaldığım yerden devam ediyorum

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati ( 1 )
Tarih: 14 Kasım 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocağı Derneklerinin her sene Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki defa şurası yapılmaktadır. Bu minval üzere bu yılki Kasım ayı şurası da, bir önceki toplantıda alınan karar mucibince, Sivas Aydınlar Ocağı Başkanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Yapılan bu toplantı Aydınlar Ocaklarının 44.  Şurası oluyordu.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Gezisi (3)
Tarih: 07 Temmuz 2016 Yazar: Cumhur Evcil - Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Sayın Haydar Aliyev'in "Bir Millet İki Devlet" sloganı Azerbaycan'ın en ücra köşesinde bile yankısını bulmuştur. Değerli dostum Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK Bey de, Azeri kardeşlerimize takdim ettiği objeleri "Bir Millet, İki Devlet, Yaşayacak Sonsuza Dek" şeklinde çok anlamlı bir ifade ile bezeyerek Sayın Aliyev'in sloganını sonsuzluğa götürmüş oldu.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Gezisi (2)
Tarih: 06 Temmuz 2016 Yazar: Cumhur Evcil - Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Ermenistan, BM'in muhtelif kararlarına rağmen işgal ettikleri toprakları boşaltmaya yanaşmamaktadır. Başta Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupalı dostlarımız ve ABD; BM kararlarının uygulanmasına ilgisiz kalmakta, Hocalı Katliamı'na gözlerini kapatarak 1915 olayları ile Türkiye'yi mahkûm etmeye alet olmaktadırlar.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Gezisi (1)
Tarih: 05 Temmuz 2016 Yazar: Cumhur Evcil - Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bilindiği üzere Birinci Cihan Savaşı'nın sonlarına doğru, Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu'nun Gence'ye ulaşması ile Azerbaycan Cumhuriyeti 28 Mayıs 1918'de kurulmuş, daha sonra 1920 Nisan'ında Azerbaycan, Kızıl Ordu tarafından işgal edilmiş ve Sovyet Yönetimi'nin hakim olduğu Azerbaycan, SSCB'nin bir cumhuriyeti haline gelmiş.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Seyahati ( 5 )
Tarih: 04 Şubat 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Otelde biraz istirahat ettikten sonra ben markete gitmek üzere dışarı çıktım. Otelin hemen yanında bulunan bir markete girdim. Maksadım burada bulunan mallar ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmaktı. Öğleden önce bir marketi gezmiş isek de vakit de müsait olduğu için başka bir marketi daha görmek istemiştim.  Marketler aynen bizde olduğu gibi tanzim edilmiş olup, her türlü ihtiyaç maddesi var. Raflarda bizim Türk mallarının da olduğunu gördüm. Tabii ki bu husus memnuniyet verici bir durumdu.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Seyahati  ( 4 )
Tarih: 03 Şubat 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

 

31 Aralık 2015 Perşembe günü, yılın son günü olması sebebiyle Bakü hareketli bir gün geçiriyordu. Zira Komünist Rusya'dan kalma bir gelenekle burada yılbaşına çok ehemmiyet veriliyormuş. Park ve bahçelerin muhtelif yerlerine çiçeklerle  "YENİ İLİNİZ MÜBAREK OLA" yazdıkları gibi, her tarafa ayni ifadelerin bulunduğu bez afiş asmışlar. Yukarıda yazmış olduğum "YENİ İLİNİZ" ifadesi herhalde yanlış yazılmış diye düşünebilirsiniz. Fakat bu ifade yanlış filan yazılmış değildir. Aynen böyle yazmışlar.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Seyahati  ( 3 )
Tarih: 26 Ocak 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Biz salonda yerlerimize oturduktan biraz sonra Ganire Hanım "Selamün Aleyküm arkadaşlar" diyerek hepimizin elini tek tek sıktıktan sonra masadaki yerine oturdu. Biz de hep birden "Ve Aleyküm Selam" diyerek selamına karşılık verdik. Bu selamlama tarzı şahsen benim çok hoşuma gitti. Hal hatır sorduktan sonra Ganire Hanım Türk dünyası ile alakalı duygu ve düşüncelerini anlattı.

Devamı »

Azerbaycan Seyahati ( 2 )
Tarih: 21 Ocak 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bundan önceki yazımda, 28 Aralık 2015 Pazartesi günü İstanbul Sabiha Gökçen Hava Alanından hareketle, ayni gün öğleden sonra Bakü'ye vasıl olduğumuzu ve kalacağımız otele yerleştiğimizden bahsetmiştim

 

 

Devamı »

Azerbaycan Seyahati ( 1 )
Tarih: 20 Ocak 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

15 Aralık 2015 tarihinde Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez Bey'den bir mesaj geldi. Bu mesajda 28 -30 Aralık 2015 tarihleri arasında Azerbaycan da yapılacak olan  "İşgale ve Sözde Ermeni Soykırımı İddialarına karşı Uluslararası Karabağ Koalisyonu"nun yapacağı toplantıya Aydınlar Ocağı üyelerinin de davetli olduğunu, bu toplantıya iştirak edecek olanların en kısa zamanda Ocak başkanına müracaat etmeleri talep ediliyordu.

 

 

Devamı »

Antalya; Değişik Buutlu Kent
Tarih: 10 Ocak 2016 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Havalara gelince, kar kış İstanbul'da her şeyi etkilerken, Akdeniz'de her şey formunda gidiyordu. Burdur güneşi rüzgar olmasa belki de yakacaktı yüzleri. Sabah erkenden eşim ile birlikte gittiğimiz Tolacıların evinde mükellef sofra hazırlanmıştı bile. Böyle sofralarda diyet ve perhiz falan kimsenin aklına gelmediği gibi ben de etkileniyorum nimetlerden. Değişik reçel, peynir ve ekmekler, bal, kaymak, ceviziçi, salatalık, domates, portakal suyu, çay daha ne olsun?

 

 

Devamı »

Bir Hafta Başı Akdeniz’de Akif İle Buluşmak
Tarih: 09 Ocak 2016 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Türkiye'nin En Önemli Sorunu

Öğrencilerin mutlaka soru sormaları gereğinde durdum. Bir soru Akif'in Sultan 2. Abdülhamit için yazdığı "İstibdat" adlı şiiri oldu. "Ben ikisini de çok seviyorum" dedim. Boğaziçini yüzerek geçtiğini hatırlattı bir katılımcı öğrenci. Doğru. Çünkü sporcuydu Akif.  Sorular durunca yeniden hatırlattım. Hayatı sorgulayarak öğrenmenin gereğini işaret ettim. Soru sormazsanız ya konuyu anlamamışsınız, ya da soru sormayı bilmiyorsunuz demek durumunda kaldım. Bazıları talebeler utandığını söyledi.

 

 

Devamı »

Bodrum Bodrum
Tarih: 09 Ekim 2015 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Yeniden yola koyuluyoruz. Ege kentlerini bir bir geçiyoruz. İşte Söke burası. Un'u bir marka Söke'nin. Sonra rüzgar gülleri dönmeye başlıyor dağlarda. Devlet de buna teşvik veriyor. Elektrik enerjisinin tüketim oranı bir ülkenin kalkınmasıyla alakalı ip uçları verir. Elektrik fazla tüketilmiyorsa geri kalmışlık alametidir.

 

Devamı »

Toprakla Buluştum
Tarih: 29 Eylül 2015 Yazar: Ahmet ÖZEN-Tarım Uzmanı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Yıllar önce yaptığım çapalama işlemini, ot almayı özlemişim. Fasulye ekiyorum, üç gün, dört gün sonra onların topraktan fışkırmalarını izliyorum. Canım sıkılınca hemen bahçeye girip bir tur atıyorum, karpuzlarımın ve kavunlarımın her gün nasıl da büyüdüklerini görüyorum.

 

Devamı »

Eline, Beline, Dilene Sahip Çıkan Arguvan
Tarih: 07 Temmuz 2015 Yazar: Mustafa ÖZKURT-Avukat Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

1957 yılında Elazığ'a ailece gittiğimizde Hasan Dayım ve Naciye yengem o zamanın şartları içinde bizleri yaklaşık dört buçuk saatlik toprak yoldan bata çıka bir kamyonla Malatya yakınlarında bulunan bağlarına götürdüler. O zamanlar erik ve dut dışında Viranşehir'de meyve ağacı görmemiştim. Burada birçok meyve ağacını bir arada görme ve dalından elma yeme imkânı buldum. Bu benim çocukluk dönemimin unutulmaz anılarından biridir. Daha fazla ve çeşitli meyvelerin Malatya'da olduğunu ve bizleri Malatya'ya da götüreceklerini söylediklerinde çok heyecanlandım. Ancak o zaman Malatya'ya gitmek nasip olmadı.

Devamı »

Aydınlar Ocakları 41.Şûrası - Manisa ( 2 )
Tarih: 31 Mayıs 2015 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Öğleden sonra Manisa Belediyesi Mehteran Takımının kaldığımız otel'in önünde dinleyenlerin ruhunu coşturan müzik ve marş dinletilerinden sonra; şehirde tarihi eserler, Camiler, Şifahane gezilip dolaşıldı ve bol bol resimler çekildi.

 

Devamı »

Aydınlar Ocakları 41.Şûrası - Manisa ( 1 )
Tarih: 29 Mayıs 2015 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Vaazda dikkatimi çeken, Türk milliyetçiliğinin ayaklar altına alındığı bir dönemde hiçbir cami vaiz'inin ağzına almaya cesaret edemediği Türklük konusunu işlemeğe çalışıyordu vaiz efendi. Dikkatimi çeken diğer bir nokta ise aynı caminin minberinin en üstünde Türk bayrağının asılı olmasıydı. Birilerinin "AKP sayesinde Türk olmaktan kurtulduk" sözüne inat; Cuma vaazını dinleyip, Türk Bayrağını camide görmekten Türklüğümle bir defa daha gurur duydum.

 

Devamı »

Üsküp’te Bir Cuma Namazı!
Tarih: 10 Aralık 2014 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Geçtiğimiz günlerde yolumuz Yahya Kemal'in doğup büyüdüğü şehir,Üsküp'e düştü.Üsküp çok değil yüzyıl öncesine kadar bir Türk şehriydi.Hem de o kadar bir Türk şehriydi ki; o gün birileri Üsküp'ün Makedonların eline geçeceğini  ve Türklerin gitmek zorunda kalacağını söylese başta Üsküplüler olmak üzere herkes gülüp geçerdi.

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensupları’nın Adana ve Hatay Seyahati ( 3 )
Tarih: 07 Aralık 2014 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bundan önceki iki yazımızda Aydınlar Ocağı Derneklerinin Adana'da yapılan 40. Şura çalışmaları ile Adana ve çevresinde gezdiğimiz yerler hakkında bilgi vermiş, 15 Kasım 2014 Pazar günüde Hatay'a gittiğimizi anlatmıştım. Şimdi ise kaldığımız yerden devam ediyorum.

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Adana ve Hatay Seyahati  (2 )
Tarih: 29 Kasım 2014 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bundan önceki yazımızda Aydınlar Ocağı Derneklerinin Adana'da yapılan 40. Şurasının birinci günün de yapılan çalışmalarından bahsetmiştim. Şimdi kaldığımız yerden seyahat hatıralarını anlatmaya devam ediyorum.

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Adana ve Hatay Seyahati  (1 )
Tarih: 27 Kasım 2014 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocaklarının 40. Şurası bu sene 14-15-16 Aralık 2014 tarihleri arasında Adana Aydınlar Ocağı'nın ev sahipliğinde yapıldı.. Şuraya Kocaeli Aydınlar Ocağı mensuplarından,

- Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez ve eşi Dr. Ayşe Gülden Sönmez,

 

Devamı »

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 31.yılı ve Kıbrıs Gezimiz
Tarih: 19 Kasım 2014 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Kıbrıs Adası Anadolu'nun hemen güneyinde, Akdeniz'imizin geniş bir boğaz ile ayırdığı konumu ile dikkat çekicidir. Tıbbiyeden mezuniyetimizin 40.yılı vesilesi ile sınıf arkadaşlarımızdan olan ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Sağlık Bakanlığı da yapmış Dr. Gülşen Halil hanım, Dr.Erkan Kemal, Dr.Emirzade'nin ve Dr.Zaliha'nın daveti ile gezmek-görmek imkanımız oldu. Kendilerine gösterdikleri ilgi ve Kıbrıs'ı tanımamız yönündeki gayretleri sebebi ile müteşekkiriz.

 

Devamı »

Balkanlar Gezisi
Tarih: 13 Ekim 2014 Yazar: Zeki HACIİBRAHİMOĞLU-Avukat Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

26 Eylül 2014 tarihinde Türk Hava Yolları Uçağı ile Karadağ'ın başkenti Podgorica'ya gittik.

THY'nin Değerli Müdürü Oğuz Ali Türkeli Bey bizi karşıladı ve evinde dört gün misafir etti.

Cumartesi günü bizi Budva'ya götürdü. Budva'da Starigrad'ı ( Eski şehir) gezdik. Burada Katolik ve Ortodoks kiliselerini ziyaret ettik. Gerçekten görülmeye değer bir şehir.

 

Devamı »

İzmit Kafilesinin İnegöl ve Bursa Gezisi
Tarih: 14 Temmuz 2014 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Gezmeyi seven ve zaman zaman Memleketimizin muhtelif yerlerinde bulunan tarihi ve turistik yerlerine seyahat tertip eden İzmitli bir grup arkadaş bu defa Ramazan Ayı öncesinde günübirlik İnegöl ve Bursa gezisi tertip etmişler. Bu gezi 21 Haziran 2014 Cumartesi günü yapılacaktı.

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensupları’nın Çanakkale Seyahati (2 )
Tarih: 15 Kasım 2013 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

 

Bundan önceki yazımızda 39. Şuranın birinci günü çalışmalarının tamamlandığını ve akşamüzeri dinlenmek üzere kaldığımız Otel ARTUR'a gittiğimizden bahsetmiştim.

 

 

Devamı »

Somalide İslam Medeniyeti
Tarih: 28 Ekim 2013 Yazar: İsmail KAHRAMAN-Gazeteci, Belgesel Yapımcısı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

 

Somali'de İslam medeniyetini anlayabilmek için çok iyi bir İslam Tarihi bilgisine sahip olmak gerekiyor. Somalililer Medine-i Münevvere'den önce İslam Medeniyeti ile şereflendiklerini söylüyorlar. Biz de Somali'de  İslam Medeniyetini araştırabilmek için başkent Mogadişu'daki İslam Medeniyeti eserlerini teker teker gezerek araştırmamızı sürdürüyoruz.

 

 

Devamı »

Türk Aydınlar Ocakları Kosova’da (3)
Tarih: 01 Ağustos 2013 Yazar: Mustafa ÖZKURT-Avukat Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Balkanlardaki Türk nüfusu 100 yıl içerisinde uygulanan soykırım sonucunda hayli azalmış ve Kosova'da bu sayı 50-60. Binlere "medenî batı!" tarafından düşürülmüştür.

Devamı »

Kosova Seyahati, Türkçenin Önemi!
Tarih: 30 Haziran 2013 Yazar: Burak ELBAY-Çevre Mühendisi Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Yaklaşık altı günlük Kosova-Prizren merkezli gezimiz neticesinde birçok ülke, şehir ve millet görme fırsatı bulduk. Gördüğümüz bu coğrafyalar ve üzerindeki kültür tarih bizler için yabancı olmayıp, okul yıllarından başlayan eğitim serüveninde dinlediğimiz öğrendiğimiz bilgilerin somut görüntüleriydi.

Devamı »

Gel biraz da Hafız olalım
Tarih: 11 Mayıs 2013 Yazar: Yunus ÖZEN-Eğitimci Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

İran'ın İsfahan ve Şiraz şehirlerini görmek kısmet oldu. Her ikisi de gerek tarihi dokusu gerek insanları ve kültürü ile çok özellikli şehirler. İsfahan'ın Nakşı Cihan Meydanı, Şiraz'ın Tahtı Cemşit tarihi şehri, saraylar, anıt mezarlar, otantik şark restoranları ve kafeleri ile bambaşka bir dünya.

Hafız'ın kabri olan bahçede

Devamı »

Medine’de İftar Sofrası
Tarih: 09 Ağustos 2012 Yazar: Serhat DUYAR-Tekstilci İş Adamı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Medine-i Münevvere'ye ikindi vakti ayak bastık. Otelimize yerleşip Ravza'nın yolunu tutuyoruz. Kafile olarak Peygamber Efendimizi ziyaret ediyoruz.  "Kim kabrimi ziyaret ederse şefaatim ona vacip olur." Efendimizin müjdelediği şefaatine inşallah nail oluruz. Selamlamaya girerken Babusselam kapısının üzerinde II. Abdülmecit tarafından yaptırılmış Osmanlı Devlet Turasını görüyoruz. Dualarımızı yapıyor bizden selam gönderenlerin selamlarını iletiyoruz.

 

 

Devamı »

12 Temmuz 2012 Perşembe; Antalya, Akseki, Değirmenlik Köyüne gitmek için yollardayız
Tarih: 22 Temmuz 2012 Yazar: Ahsen OKYAR-SMMM Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

12 Temmuz 2012 Perşembe sabahı oğlum Burak Bey, eşi Hatice kızımız, eşim Nursel Hanım ve kızım Zeynep Gökçen ile sabah kahvaltısını İzmit'teki evimizin balkonunda yaptık ve saat: 10:30 sularında otomobilimize binerek Antalya, Akseki, Değirmenlik Köyüne gitmek üzere hareket ettik.

 

 

Devamı »

Hollandalı Türk Öğretmenin Feryadı
Tarih: 05 Aralık 2011 Yazar: İsmail KAHRAMAN-Gazeteci, Belgesel Yapımcısı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Avrupa'ya Türk işçilerinin gönderilişinin 50. yılı dolayısı ile birçok tören düzenlendi.  Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Erdoğan Avrupa'ya gidip toplantı ve törenlere katılmadı. TRT Avrupa trenini düzenleyerek göçün anısına tren seferi düzenleyerek canlı program yaptı.

Devamı »

Tarih ve Maneviyat Şehri Bursa’da Devr-i Alem..
Tarih: 28 Kasım 2011 Yazar: İsmail KAHRAMAN-Gazeteci, Belgesel Yapımcısı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

*23-25 Kasım 2011 tarihlerinde Başbakanlık Basın Yayın genel müdürlüğü, Radyo ve Televizyon üst kurulu RTÜK ve Bursa Valiliği'nin  ortaklaşa düzenlediği seminer dolayası ile  davetli olarak gittiğimiz Bursa'da yaptığımız  araştırmayı sizlerle paylaşıyorum.  

Devamı »

Paris Paris Dedikleri
Tarih: 23 Kasım 2011 Yazar: Ahmet ÖZEN-Tarım Uzmanı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Burada bulunduğum süre içerisinde 4-5 defa Paris'e gelip gezme şansını buldum. Paris içerisinde 20 tane Paris varmış. 1.Paris 2.Paris ve 20.Paris seklinde söyleniyor. Güzel cadde ve sokakları yeraltına tamamen metro döşenmiş ve genel olarak binalar aynı yükseklik ve aynı malzemelerden yapılmış şehrin ortasından Sen nehri geçiyor. Şehrin görüntüsünü bozmamak için kesinlikle binalarda izinsiz herhangidir değişiklik yapılmıyor, bina boyasını bile izinle yapabiliyorsunuz.

Devamı »

Fransa’da Hayvancılık
Tarih: 16 Kasım 2011 Yazar: Ahmet ÖZEN-Tarım Uzmanı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Ülkemiz hayvancılığının sıkıntıda olduğu dikkate alındığında bu konu ile ilgili yazmam gerektiğini düşündüm.
Fransa'da hayvancılık 1950-1960'lı yıllarda büyük sorunları olan İkinci Dünya Savaşı sonrası %40 sığır sürüsünü kaybetmiş ve hayvancılığın yeniden yapılandırılması için harekete geçmiş. Fransa o yıllarda küçük aile işletmelerine sahipti.

Devamı »

Almanya İzlenimlerim ve Geriye Dönüşüm – 4
Tarih: 02 Kasım 2011 Yazar: Ahmet ÖZEN-Tarım Uzmanı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Almanya kesinlikle kanunların tam olarak en üstün seviyede uygulandığı Avrupa'nın en düzenli ülkesi. Vatandaşları kanunlarına saygılı, kanunlara uymanın onlar için iyi bir vatandaş olmak için gerekli. Kimse sokağa, caddeye çöp, sigara izmariti atmıyor, kimse kamu alanlarına zarar vermiyor.

Devamı »

Almanyadaki Gözlemlerim
Tarih: 26 Ekim 2011 Yazar: Ahmet ÖZEN-Tarım Uzmanı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Geldiğimiz yer, Köln'e 30 km., Bonn'a 15-20 km mesafede Konikswinter.  Burası Ren nehri kenarında bir ilçe. Nehir kenarında yerleşim alanları ve yerleşim alanının yanında kilometrelerce  yürüyüş yolu, yaya yolu var. Yaya yolu ayrı bisiklet yolu ayrı, yan yana yapılmış.  Her taraf orman ağaçlarıyla kaplı.

Devamı »

Almanya Gezilerim - 2
Tarih: 19 Ekim 2011 Yazar: Ahmet ÖZEN-Tarım Uzmanı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Almanya'da bir çok yerde şato görebiliyorsunuz. Şatolarda krallar ve büyük kişiler yaşamış.  Bulunduğumuz nehir kıyısı, arkaya doğru kilometrelerce ormana sahip. Trenle 1200-1300 lü yıllarda kralın yaşamış olduğu Drahofoles kalesine çıkıyoruz.

Devamı »

Tunusa gidiyorum
Tarih: 11 Ekim 2011 Yazar: İsmail KAHRAMAN-Gazeteci, Belgesel Yapımcısı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Deyim yerindeyse leyleği havada gördük. Son 20 gün içinde üç ayrı ülkede toplam 16 gün geçiriyoruz.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile 21 Eylül'de Gürcistan'a giderek belgesel çekmiştim, Gürcistan ile ilgili araştırma yazımız web sitesinde yayınlanmakta, belgesel de önümüzde ki günlerde televizyonlarda yayınlanacaktır.

Devamı »

Almanya Yolculuğum -1
Tarih: 08 Ekim 2011 Yazar: Ahmet ÖZEN-Tarım Uzmanı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

24 Temmuz 2011 tarihinde yaklaşık on günü kapsayacak Almanya yolculuğuna eşimle birlikte başlıyorum. Saat sabahleyin 7.45 de Paris'ten hareket edecek Eurolines otobüs firması ile Almanya'nın Köln şehrine gideceğiz.

Devamı »

Fransa’da Tarım
Tarih: 30 Eylül 2011 Yazar: Ahmet ÖZEN-Tarım Uzmanı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Fransa, elverişli coğrafi konumu iklimsel özellikleri sayesinde geniş ve verimli tarım alanlarına sahiptir. Avrupa Birliği'nin en büyük tarım ülkesinden birisi olup, başlıca tarım ürünleri tahıl, şeker pancarı, şarap, meyve- sebze, süt ürünleriyle çeşitli hayvansal ürünlerdir.

Devamı »

Batum’da neler oluyor?
Tarih: 27 Eylül 2011 Yazar: İsmail KAHRAMAN-Gazeteci, Belgesel Yapımcısı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Devri Alem belgesel program yapımcısı olarak dünya coğrafyasını gezmeye, belgesel görüntülerle tarihe not düşüp zamana noterlik yapmaya devam ediyoruz. Bu kez Gürcistan coğrafyasına gidiyoruz. Gürcistan'a ilk kez 2009 yılında Ardahan üzeri Ahıska'dan gitmiştik. 2010 yılının yine Ekim ayında bu kez önce Ahıska'ya ardından Ermenistan'a daha sonra da yeniden Gürcistan a geçip başkent Tiflis'te araştırma yaptıktan sonar Türkiye'ye dönmüştüm. 

Devamı »

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu