IMG-LOGO
Güncel

Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey'i ve Mareşal Fevzi Çakmak'ı Rahmet ve Şükranla Anıyoruz

11 April 2020

"Milli Şehit" Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey'i şehadetinin 101. yılında (10.4.1919) rahmet ve şükranla anıyoruz. Kaymakam Kemal Bey, İşgal döneminde "Ermeni tehciri sırasında Ermenilere eziyet ettiği" iddiasıyla Kürt Mustafa Divanı'nda yargılanmıştır. Mahkeme sırf Ermenileri ve onların destekçisi ve Fransızları memnun etmek için kendisini idama mahkûm etmiştir. Kaymakam Kemal Bey Beyazıt Meydanı''nda kurulan darağacına giderken "Fertler ölür, millet yaşar" demiştir. Kaymakam Kemal Bey 1922'de TBMM'nce "Milli Şehit" olarak kabul edilmiştir. Aydınlar Ocağı ve birçok milliyetçi STK her yıl 10 Nisan'da Kaymakam Kemal Bey'i Kadıköy Kuşdili'ndeki mezarı başında anıyorduk. Bu yıl virüs salgını nedeniyle bu anma törenini yapamadık. Bu kahraman Türk evladını bu yıl da hayır dualarla anıyoruz.

Ayrıca 10 Nisan 2020 İstiklal Harbimizin Milli Kahramanlarından Türk ordusunun ikinci ve son Mareşali, ilk Milli Savunma Bakanı ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak'ın vefatının 70. yıldönümüdür.

Yokluklar içinde İstiklal Harbi'ni zaferle taçlandırarak Türkiye Cumhuriyetini kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  Mareşal Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir ve İsmet İnönü olmak üzere bütün komutanlarımızı, şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.

Vatan size minnettardır.

Prof. Dr. Mustafa Erkal

Aydınlar Ocağı Genel Başkanı